Jump to content

Dil meselesi, kitap ve 3 ayet

Recommended Posts

• İleti 311
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tekrar yazıyorum, bu forumda tarif edilen "bilgi ile donanmış toplum"a çok güzel olan bir örnek var. Ama sen küçük yaşta İslama şartlandırıldığın için bu gerçeği görmüyorsun. Kulakların ve gözlerin perdeli. Ama, istersen o perdeyi kaldırabilirsin. Lanetlemiyorum yani seni.

Buralara aklımızı kullanarak geldik. Küçükken şartlandırıldığımız fikirleri sorgulayarak ve aşarak. Kusurlarımız, yanlış yargılamalarımız olabilir ama, tanrı konusunda iyi düşünmüş insanlarız. Bunu perdelemeye çalışma.

Benim ne olduğumu bilmiyorsun,

Bilmiyorsun çünkü ilgilenmiyorsun.

Etiketler görmek yetiyor çoklarına,

"Bilgi" dediklerin de zaten etiketler.

Sitelerde Paylaş

Kuran bir ilim kitabı. Nano alemleri anlatan ayetleri günümüzde genetik ilmine level atlatacaktır. özellikle genler alemini anlatan genlerin yaşayışını anlatan ayetler. Yanlış meallerle kasıtlı veya kasıtsız kurun içindeki bilimler gizlendi. dini basit şeylerle cennet cehennem arasına sıkıştırdılar.

öyleki gezegenler arası yolculuk yapacak gemilerin kullanacağı yollar ve bugün solucan deliği denen geçişlerin yerleri bile anlatılmış.

inanılır gibi değil ama öyle :)

Tanrı ne bilimle ne başka yolla evrene müdahale etmez.

Neden etsin, oyunu kuran zaten o.

Mistik metinler gönül aleminde yola çıkacaklara rehber.

Vakit gelmeyince mucize olsa da bir olmasa da bir.

Vakit gelince mucize olsa da bir olmasa da bir.

Sitelerde Paylaş

Tanrı ne bilimle ne başka yolla evrene müdahale etmez.

Neden etsin, oyunu kuran zaten o.

Mistik metinler gönül aleminde yola çıkacaklara rehber.

Vakit gelmeyince mucize olsa da bir olmasa da bir.

Vakit gelince mucize olsa da bir olmasa da bir.

Ne zaman konuştunuz da tanrı evrene müdahele etmez diyorsun? Herkes kafasına göre bir tanrı yaratıyor.

Sitelerde Paylaş

tk tek kelime tercümelerinin içinde : BİLGİ İLE DONATILMIŞ diye kelimeler var mı ?

yoksa onları neden varmış gibi alıp yazıyorsun ?

bu SAHTEKARLIK değil midir ?

İzah edildi ama fırsat bulmuşken biraz daha edeyim.

Eğer yabancı dil biliyorsan ve tercüme ile uğraşıyorsan bilirsin ki,

Farklı dillerin ifadeleri birbiri ile örtüşmediğinden tercümeler kelime kelime yapılmaz.

Bir dildeki ifade diğerindeki ifade ile eşleştirilir veya tercümenin içine açıklayıcı ekler konur.

Bunun tek istisnası ise Kuran. Çünkü Kuran,

- En karmaşık konuları 7 yaşında bir çocuğun da anlayacağı dille ifade eder.

- Bunu müteşabih, yani benzeşmeli iç içe ifadeler kullanarak yapar.

- Tercümeyi kelime kelime yapmamak, kendi tekamül aşamana yapmak demektir.

- Kuran ise tüm tekamül aşamalarına aynı anda ve hepsinin dillerini aynı anda kullanarak yapar.

Bu sebeplerle Kuran tercümesi kelime kelime yapılmalı ve benim verdiğim Yaşar Nuri Öztürk tercümesi, bunu en fazla gerçekleyen tercümelerden biri. Ama daha da öze dönmek istersen, o zaman www.kuranmeali.org sitesinde herhangi bir ayetin kelime kelime tercümesi ile 34 adet tercümesini karşılaştırarak, kimin neyi nasıl açıkladığını tespit ederek bunları kendi tercümenden ayıklayabilirsin. Benim gibi hiç Arapça bilmesen bile sorun çıkmaz.

Belirttiğin durum, ayeti, belirttiğim bu çalışmayı keşfetmeden önce almış olmamdan kaynaklandı. Ama sorun yok, başlık yazısında verdiğim ayet grubunda "bilgi ile donanmış"ın yerine "bilen"i koyduğunda bir anlam bozulması olmadığını görebilirsin.

Yemin olsun ki, biz, Kur'an'ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var?” Kamer 17, 22, 32, 40

Ona şiir öğretmedik, ona yakışmaz da. O ancak vahyi hatırlatma, apaçık Kur'an'dır.” Yasin 69

Elif, lâm, râ. Bunlar Kitab'ın ve apaçık Kuran’ın âyetleridir.” Hicr 1

Ve işte onu böyle apaçık ayetler halinde indirdik.” Hac 16

Sitelerde Paylaş

Ne zaman konuştunuz da tanrı evrene müdahele etmez diyorsun? Herkes kafasına göre bir tanrı yaratıyor.

Neden olmasın. Etrafına bak, sonsuz çeşitlilikle dizayn edilmemiş tek bir şey görüyor musun.

Bedenlerimiz, kişiliklerimiz, inançlarımız, ibadetlerimiz, Tanrı anlayışımız sonsuz çeşitli:
Sizden her biri için bir yol/şerîat ve bir yöntem belirledik. Allah dileseydi sizi elbette bir tek ümmet yapardı. Ama size vermiş olduklarıyla sizi imtihana çeksin diye öyle yapmamıştır. O halde hayırlarda yarışın.” Maide 48
Sitelerde Paylaş

İzah edildi ama fırsat bulmuşken biraz daha edeyim.

Eğer yabancı dil biliyorsan ve tercüme ile uğraşıyorsan bilirsin ki,

Farklı dillerin ifadeleri birbiri ile örtüşmediğinden tercümeler kelime kelime yapılmaz.

Bir dildeki ifade diğerindeki ifade ile eşleştirilir veya tercümenin içine açıklayıcı ekler konur.

Bunun tek istisnası ise Kuran. Çünkü Kuran,

- En karmaşık konuları 7 yaşında bir çocuğun da anlayacağı dille ifade eder.

- Bunu müteşabih, yani benzeşmeli iç içe ifadeler kullanarak yapar.

- Tercümeyi kelime kelime yapmamak, kendi tekamül aşamana yapmak demektir.

- Kuran ise tüm tekamül aşamalarına aynı anda ve hepsinin dillerini aynı anda kullanarak yapar.

Bu sebeplerle Kuran tercümesi kelime kelime yapılmalı ve benim verdiğim Yaşar Nuri Öztürk tercümesi, bunu en fazla gerçekleyen tercümelerden biri. Ama daha da öze dönmek istersen, o zaman www.kuranmeali.org sitesinde herhangi bir ayetin kelime kelime tercümesi ile 34 adet tercümesini karşılaştırarak, kimin neyi nasıl açıkladığını tespit ederek bunları kendi tercümenden ayıklayabilirsin. Benim gibi hiç Arapça bilmesen bile sorun çıkmaz.

Belirttiğin durum, ayeti, belirttiğim bu çalışmayı keşfetmeden önce almış olmamdan kaynaklandı. Ama sorun yok, başlık yazısında verdiğim ayet grubunda "bilgi ile donanmış"ın yerine "bilen"i koyduğunda bir anlam bozulması olmadığını görebilirsin.

Yemin olsun ki, biz, Kur'an'ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var?” Kamer 17, 22, 32, 40

Ona şiir öğretmedik, ona yakışmaz da. O ancak vahyi hatırlatma, apaçık Kur'an'dır.” Yasin 69

Elif, lâm, râ. Bunlar Kitab'ın ve apaçık Kuran’ın âyetleridir.” Hicr 1

Ve işte onu böyle apaçık ayetler halinde indirdik.” Hac 16

kendin yazmışın ayetleri ---kuranda ne demek istiyorsa ODUR yazılanlar...şöle demek istemiş - böle demek istemiş diyen sizlersiniz....

şu kuranı bi baştan yazsanız da - "işte tastamam gerçek kuran budur" deseniz...ona göre tartışsak sonrasında ?

BIKTIK artık sizlerin "orda öle dememiş - burda böle demek istemiş- aslında orda tam olarak öyle demiyor" demelerinizden GINA geldi....

ciddi söylüyorum...en başından oturun yazın şu kuranı...öyle tartışalım....

gerçi öyle durumda bile gene - "orda öle yazdık ama - aslında şunu şunu demek istedik" DERSİNİZ....

işiniz KIVIRTMAK çünkü.

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben gözlemimi, ne gördüysem onu paylaşıyorum.

Başka gözlemler yapanlar gördüklerini paylaşır.

Ben de dinlerim.

Bir tanrı gözlediğini bilmiyordum. Sonraki izlenimlerini merakla bekliyorum.

Neden olmasın. Etrafına bak, sonsuz çeşitlilikle dizayn edilmemiş tek bir şey görüyor musun.

Bedenlerimiz, kişiliklerimiz, inançlarımız, ibadetlerimiz, Tanrı anlayışımız sonsuz çeşitli:
Sizden her biri için bir yol/şerîat ve bir yöntem belirledik. Allah dileseydi sizi elbette bir tek ümmet yapardı. Ama size vermiş olduklarıyla sizi imtihana çeksin diye öyle yapmamıştır. O halde hayırlarda yarışın.” Maide 48

Etrafımızda şeylere bakıp ille de bir put mu uydurmamız gerekiyor? Ki sen onu bile yapmaktan acizsin, gidip cahil arabın peşine takılmışsın.

Sitelerde Paylaş

kendin yazmışın ayetleri ---kuranda ne demek istiyorsa ODUR yazılanlar...şöle demek istemiş - böle demek istemiş diyen sizlersiniz....

şu kuranı bi baştan yazsanız da - "işte tastamam gerçek kuran budur" deseniz...ona göre tartışsak sonrasında ?

BIKTIK artık sizlerin "orda öle dememiş - burda böle demek istemiş- aslında orda tam olarak öyle demiyor" demelerinizden GINA geldi....

ciddi söylüyorum...en başından oturun yazın şu kuranı...öyle tartışalım....

gerçi öyle durumda bile gene - "orda öle yazdık ama - aslında şunu şunu demek istedik" DERSİNİZ....

işiniz KIVIRTMAK çünkü.

Bu şu demek: Bir matematik kitabı olsun, herkes ondan öğrensin.

İlkokul 1 öğrencisi de o kitabı okusun, ilkokul 5 öğrenicisi de.

Tüm sınıflarda öğretilen aynı matematik, fizik, kimya iken,

Öğrenenin seviyesine göre her sınıf için ayrı kitap yazılır.

Bu sistematiğin tek istisnası, Kuran dahil mistik metinler.

Çünkü onlar aynı anda tüm bilgi seviyeleri için yazılı.

Öğrenen sınıf geçince eline yeni bir kitap verilmez.

Yeni bilgilerle mistik metin yeni anlamlar kazanır.

Böylece aynı kitap yeni bir kitap olur.

Ve o sınıfı geçince yine aynı.

Her birimiz tekamülün farklı bir noktasında durduğumuzdan, mistik metinleri farklı okuyoruz.

Ve her bir kişi tekamül ettikçe, kendisi de eski kendisinden farklı okuyacak.

Sen ateizm aşamasındasın ve kitabı ateizm aşamasından okuyorsun.

O yüzden her ne okuyorsan o okuduğun doğrudur.

Benim sözüm, yarın başka bir aşamada olacağından,

Ve o zaman kitabın da başka doğrular sunacağından ibaret.

Sitelerde Paylaş

Bu şu demek: Bir matematik kitabı olsun, herkes ondan öğrensin.

İlkokul 1 öğrencisi de o kitabı okusun, ilkokul 5 öğrenicisi de.

Tüm sınıflarda öğretilen aynı matematik, fizik, kimya iken,

Öğrenenin seviyesine göre her sınıf için ayrı kitap yazılır.

Bu sistematiğin tek istisnası, Kuran dahil mistik metinler.

Çünkü onlar aynı anda tüm bilgi seviyeleri için yazılı.

Öğrenen sınıf geçince eline yeni bir kitap verilmez.

Yeni bilgilerle mistik metin yeni anlamlar kazanır.

Böylece aynı kitap yeni bir kitap olur.

Ve o sınıfı geçince yine aynı.

Her birimiz tekamülün farklı bir noktasında durduğumuzdan, mistik metinleri farklı okuyoruz.

Ve her bir kişi tekamül ettikçe, kendisi de eski kendisinden farklı okuyacak.

Sen ateizm aşamasındasın ve kitabı ateizm aşamasından okuyorsun.

O yüzden her ne okuyorsan o okuduğun doğrudur.

Benim sözüm, yarın başka bir aşamada olacağından,

Ve o zaman kitabın da başka doğrular sunacağından ibaret.

mesela : ilkokul 1 den itibaren 5. sınıfa kadar sürekli 2x2=4 mü öğretilir yani çocuklara ?

bu ne saçma şeydir böle ? nasıl bir salakça benzetmedir ?

kuran - her insanın zekasına göre / anlama kapasitesine göre FARKLILIK mı gösterir ?

allah kendisi diyeceklerini doğrudan demeyi becerememiş....kullarına açıklamak mı düşmüş ?

anlatma/ifade özürlü bir allahla karşı karşıyayız. ?

Sitelerde Paylaş

Bir tanrı gözlediğini bilmiyordum. Sonraki izlenimlerini merakla bekliyorum.

Tamam.

Etrafımızda şeylere bakıp ille de bir put mu uydurmamız gerekiyor? Ki sen onu bile yapmaktan acizsin, gidip cahil arabın peşine takılmışsın.

Kardeşim, gerçek şu ki biz zaten put sahibiyiz.

Mistik metinler, putlarımızdan özgürleşme yönergesinden başkası değil.

Şuradaki kısa yazı kastı açıklamaya güzel bir örnek: http://www.ihsaneliacik.com/2013/01/yasayan-putlar-lat-uzza-menat.html

Sitelerde Paylaş

mesela : ilkokul 1 den itibaren 5. sınıfa kadar sürekli 2x2=4 mü öğretilir yani çocuklara ?

bu ne saçma şeydir böle ? nasıl bir salakça benzetmedir ?

Yok bunu söyleyen sensin, senin halini anlatıyorum.

kuran - her insanın zekasına göre / anlama kapasitesine göre FARKLILIK mı gösterir ?

Zeka/anlama kapasitesi, diğer tüm şeyler ancak tekamüldeki farklı adımlar.

Yoksa her insan zaten sonsuz zeka ve kapasiteye sahip, sonsuz.

allah kendisi diyeceklerini doğrudan demeyi becerememiş....

anlatma/ifade özürlü bir allahla karşı karşıyayız. ?

Niye beceremesin, bak sana ateizmi güzelce anlatıyor, sen de dinliyorsun.

kullarına açıklamak mı düşmüş ?

Kasıt birbirimize açıklamalar yapmak değil,

Umulur ki farklı tekamüller birbirine ilham olsun, yol olsun.

Sitelerde Paylaş

Kardeşim, gerçek şu ki biz zaten put sahibiyiz.

Mistik metinler, putlarımızdan özgürleşme yönergesinden başkası değil.

Şuradaki kısa yazı kastı açıklamaya güzel bir örnek: http://www.ihsaneliacik.com/2013/01/yasayan-putlar-lat-uzza-menat.html

Mistik metin dediğin şeyler eskilerin masalları. Bazıları da acaip, bu çağda gidip 1400, 2000 yıl önceki insanların masallarına inanıyor, bunlarda evrenin sırrını falan keşfedeceğini sanıyor.

İhsan Eliaçık gibi adamlar din satıcılarıdır, hayatını din satarak kazanan insanların sözüne güvenilir mi? Hangi satıcı malım kötü der? Hangi satıcı malının defolarını ortaya koyar? İşte senin gibi adamların bir hatası da bu, kafanızı, aklınızı, mantığınızı kullanacağınıza gidip din satıcılarının lafına güveniyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Mistik metin dediğin şeyler eskilerin masalları. Bazıları da acaip, bu çağda gidip 1400, 2000 yıl önceki insanların masallarına inanıyor, bunlarda evrenin sırrını falan keşfedeceğini sanıyor.

Bu çağın adamı olarak sen daha ileri bilgilere sahipsen ben dinlemeye hazırım.

Ama bak bir yıldır dinliyorum ve açık ki nefretten başka bir sunumun yok.

Ki bir sunumun olsaydı, o zaman zaten nefrete gerek kalmayacaktı.

İhsan Eliaçık gibi adamlar din satıcılarıdır, hayatını din satarak kazanan insanların sözüne güvenilir mi? Hangi satıcı malım kötü der? Hangi satıcı malının defolarını ortaya koyar?

Pek çoğu, mesela sen:

"Nefretten başka malım yok"tan başka sözün yok.

Ki eleştirdiğimi zannetme, canın sağolsun.
Çok şükür mistik metinleri biliyorum da,
Nefretindeki sevgiyi görebiliyorum.

İşte senin gibi adamların bir hatası da bu, kafanızı, aklınızı, mantığınızı kullanacağınıza gidip din satıcılarının lafına güveniyorsunuz.

İzah edildi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...