Jump to content

Beni yargılamayın ama ....

Recommended Posts

Bu forumdan çok şey öğreniyorum. Ama birşey sormaya ya da söylemeye de korkar durumdayım. Sebebi aşağılanmak istememem.

Elbette şu önemli. Din ilk önce senin dinin sana, benimki banadır derken güçlü olduğunu gördüğü anda ezmeye, zulmetmeye başlamıştır. Bu doğanın gereği elbette. Bu forumda da ateistler güçlü. Buranın bir ülke olduğunu düşünsek ve iktidarda militan bir ateist olsa, müslümanlar zulüm görür. Ama daha naif bir ateist ve bilgi tartışması ile üslubunu koruyarak bunu yapıyor olsa ateizm yayılır.

Dediğim gibi, doğanın kanunu. Güçlü olan ezer. Biz de bunu bilerek buradayız. Öğrenebildiğimiz kadar öğrenecek, alttan alacak, gereksiz tartışmalara girmeyeceğiz. Kafamıza yatmayan konuları oldukça yumuşak bir üslupta soracağız, cevap sertleşirse görmezden geleceğiz.

Bir arkadaşımız hep aynı sorulardan sıkıldıklarını ve bu yüzden tartışmaların sertleştiğini söylemiş. Bizi ilkokul öğrencisi ve kendini de öğretmen olarak görsün ltf. Sıkılmadan anlatsın ki, anlayabilelim. Her ilkokul öğrencisi biraz yaramazlık yapar değil mi?

syg

Sitelerde Paylaş
  • İleti 128
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu forumdan çok şey öğreniyorum. Ama birşey sormaya ya da söylemeye de korkar durumdayım. Sebebi aşağılanmak istememem.

İslami forumları kullan yazmak için, hemen banlanırsın, aşağılanmaya fırsatın olmaz :)

Sitelerde Paylaş

Elbette şu önemli. Din ilk önce senin dinin sana, benimki banadır derken güçlü olduğunu gördüğü anda ezmeye, zulmetmeye başlamıştır. Bu doğanın gereği elbette. Bu forumda da ateistler güçlü. Buranın bir ülke olduğunu düşünsek ve iktidarda militan bir ateist olsa, müslümanlar zulüm görür. Ama daha naif bir ateist ve bilgi tartışması ile üslubunu koruyarak bunu yapıyor olsa ateizm yayılır.

Dediğim gibi, doğanın kanunu. Güçlü olan ezer. Biz de bunu bilerek buradayız. Öğrenebildiğimiz kadar öğrenecek, alttan alacak, gereksiz tartışmalara girmeyeceğiz. Kafamıza yatmayan konuları oldukça yumuşak bir üslupta soracağız, cevap sertleşirse görmezden geleceğiz.

Bir arkadaşımız hep aynı sorulardan sıkıldıklarını ve bu yüzden tartışmaların sertleştiğini söylemiş. Bizi ilkokul öğrencisi ve kendini de öğretmen olarak görsün ltf. Sıkılmadan anlatsın ki, anlayabilelim. Her ilkokul öğrencisi biraz yaramazlık yapar değil mi?

syg

Daha önceleri benzer konularda şunları yazmıştım.

Rahatsızlık duyduğunuz durumun aşğıdakiler başta olmak üzere en az iki nedeni var.

1 - Müslümancılık oynayanların kendi dinlerinden haberdar olmamaları. Kuran'a göre kafir düşmandır ve işkenceler ile öldürülmesi gerekir. Allah ona azaplar hazırlamıştır, dünyada da ona eziyet edilmesi gerekir. Müslümancılık oyanayanlar, bunun bu şekilde olduğunu bilmez veya bilmdezden gelirler.

Bir müslüman kuranın herhangi bir yerini reddedemez. Bana ne ki, o laf allahı bağlar; ben farklı düşünüyorum, diyemez. Kuran ne diyorsa, müslüman da onu demektedir. Bunun için yemin etmiştir. Doğal olarak kendini bir müslüman olarak tanımlayan kişi, müslüman olmayan herkese kurandaki küfürleri etmekte, onları öldürülmesi gereken, aşağılık, düşman ve cehennemlikler olarak nitelemektedir. Bu sözcükler ağzından çıkmamışsa bile, dünyanın en pamuk dedesi olsa bile; müslümansa, bu sözleri onaylamaktadır.

Bu da doğal olarak, müslüman veya müslümancılık oynayanları saldırgan konumuna oturtmakta, diğerlerinde de kendilerini koruma isteği doğurmaktadır.

2 - Kimse ateist doğmaz. İnsanlar, çocukluktan itibaren din masallarına inandırılır. Bunlardan kurtuldukları zaman ateist olurlar. Ateistler bu kandırılmışlıklarının, bu masallar uğruna heba olan hayatlarının intikamını almak isteyebilir veya en azından bu yüzden öfke ile dolu olabilirler. Müslümanlara karşı değil fakat müslümancılık oynayanlara karşı, aslında kendilerine duydukları öfkeyi yöneltirler. Size görmüyor musun, kör müsün, ahmak mısın derken aslında bu sözler kendilerine duydukları öfkenin bir yansımasıdır. Çünkü belki bir kaç zaman önce, kendileri de bu sözleri yönelttikleri kişinin yerinde kendileri bulunmaktaydılar. Nasıl bu kadar kör veya akılsız olabilirim, diye hayıflanmaları ve öfke dalgalanmaları yaşamaları normaldir.

Ateist olmak, din ve inanç konusunda -belki kısmen- aydınlanmış durumda olmaktır; akıllanmış veya kendini, insan psikolojisini çözmüş olmak değildir. Bu yüzden, ateistler sakin olur, akıllı olur, bilgili olur vb ön yargıları bir kenara bırakarak, nihayet karşınızdakinin bir insan olduğunu hatırlamak ve aldatılmışlığının, karanlık bir cehalete itilmişliğinin ve bunun farkına bile varamadığı için kaybettiği zamanların, neden olduğu olası yıkımların hissettirdiği çaresizliği kolayca atlatabileceğini beklememek gerekir.

Burada aşırı tepkili görünen insanlar olması normaldir. Bu züppelikten ya da terbiyesizlikten kaynaklanmıyor. Buradaki insanların, islam yüzünden harcanan hayatlarının öfkesini alabilecekleri kimse olmadığı için, bu öfke islamı savunur ya da ne olduğunu anlamamakta ısrarlı görünenlere yöneliyor.

Sorunuz varsa, yazacaklarınız varsa buyrun; çekingenlik, cehaletin yakın arkadaşlarındandır.

Sitelerde Paylaş

Daha önceleri benzer konularda şunları yazmıştım.

Burada aşırı tepkili görünen insanlar olması normaldir. Bu züppelikten ya da terbiyesizlikten kaynaklanmıyor. Buradaki insanların, islam yüzünden harcanan hayatlarının öfkesini alabilecekleri kimse olmadığı için, bu öfke islamı savunur ya da ne olduğunu anlamamakta ısrarlı görünenlere yöneliyor.

Sorunuz varsa, yazacaklarınız varsa buyrun; çekingenlik, cehaletin yakın arkadaşlarındandır.

Haklısınız. Ben kendimi agnostik olarak tanımlayabiliyorum şu anda. Müslümanken, deizme ve agnostizme uğramadan Ateizme ulaşabilmek herkesin yapabileceği birşey değil. Ben en azından o kadar akıllı bir adam değilim.

Ama agnostizm ile ilgili bir başlıkta bile oldukça sert sözler söyleniyor bazı ateist arkadaşlarımız tarafından. Filmleri de yapılmış bazı inançlar var. Örneğin akıllı ve üstün bir ırk tarafından buraya yerleştirilmiş olma ihtimalimiz. Ya da paralel evren mantığı.. Bunları kesinlikle ihtimal dışı olarak benimseyemiyorum ben.

Yoktan varolmayı inceliyorum, anlamaya çalışıyorum. Olmuyor. Çaba göstermeye devam ediyorum. Elbette bunun başına bir tanrı koyduğum anlamına gelmiyor bu.. Mesela iki üstün varlığın karşılıklı oynadığı satranç oyununun piyonları olamaz mıyız biz. Ya da ne bileyim. Simcity gibi bir oyunun parçası. Komik gelebilir size.. Matrix filmi çok mu saçma?

Ama dediğiniz şeye katılıyorum. Yıllarca abuk subuk kurallarla kandırılmanın öfkesini ben de yaşıyorum. Eşim facebook'ta yazdıklarımdan korkuyor mesela başıma birşey gelecek diye.. Kandil mesajı gönderenlere öfkeleniyorum. Ama birisinin kafasında şüphe varsa.. Diyorsa ki, ben islamın yanlış olma ihtimalini görüyorum. Buna güzel güzel anlatalım, diyelim ki; bak Ahzab suresi, bak dünya düzdür, bak güneş balçığa batar..

Umarım anlatabilmişimdir. Nazik mesajınız için ayrıca teşekkür ederim.

syg

Sitelerde Paylaş

Hukukçu ya kesinlikle katılıyorum ateistler olarak sizler kendinizden olmayanları assagilayip hor görürseniz bu su anlama gelir demek ki ateistler çoğunlukta olsa azınlık olanlara neler yapmazlar ? haksız miyim ateistleri ocü gibi gösteriyorsunuz

Biz bir şey göstermeden de zaten yanlış tanıyorlardı, ateistle satanist aynı şey sanıyor çoğu hala :)

Çoğunluk olunca sizi testere filmlerindeki labirentlere kapatıcaaaaaz öcüüüü :)

Sitelerde Paylaş

Hukukçu ya kesinlikle katılıyorum ateistler olarak sizler kendinizden olmayanları assagilayip hor görürseniz bu su anlama gelir demek ki ateistler çoğunlukta olsa azınlık olanlara neler yapmazlar ? haksız miyim ateistleri ocü gibi gösteriyorsunuz

Arkadaşım bırak şimdi psikolojik bunalımdaki kırılgan ergen numaralarını. Allah var mı, yok mu? Senin kanaatin ne? Sana kimin nasıl davrandığına bakarak Allah var mı yok muya karar veriyorsan, bu senin bir inanç değil kişilik sorunu yaşadığını gösterir. Psikoterapi sitesi değil burası, biz de melek değiliz. Adam yeri gelir senle dalga da geçer, yeri gelir ciddi ve anlayışlı yanıtlar da verir. İnsan bu. Ateistin kaba konuşanı da olur, nazik ve anlayışlı yaklaşanı da. Bunların içinden hoşuna gitmeyenleri bahane edip konuyu dağıtma. Sen ateist olacaksan, öyle ateist olma o zaman. Anlayışlı melek gibi ateist ol. Tutan mı var.

Allah var mı yok mu? Bu kadar basit. Bu ne böyle "eğer bana iyi davranırsanız ateist olurum" pazarlıkları. Kendine gel.

Sitelerde Paylaş

"Dînime küfreden, Müslümnan olsa bâri!"

Neyniş; ateistler, Müslümanlar'a, hakâret ediyormuş!

Yok artık!

Ulan! Kuran'ı aç ve oku! Hakâretin ağababası ile karşılaşacaksınız!

Ben, 18 yaşın alrtındakli bir çocuğa, Kuran'ı okutmam; çünkü ahlâksızlaşır! Çocuğumun ahlâksızlaşması, benim bilincimi yorar.

Sitelerde Paylaş

Ben de bu konuda birkaç söz eklemek isterim;

" Öfke, cehaletin en yakın arkadaşıdır "

" Hakaret ile insanlara birşey anlatabileceğini zannedenin, kendisinin de ancak hakaretten anladığı söylenebilir "

" Çoğunluk olduğu yerde, azınlığa saygı duymayan, azınlık olduğu yerde saygı bekleyemez. "

Şimdi gelelim konumuza..

İslama yönelik eleştirel yazılarınızda, nick'inize uygun bir tablo çizdiğinizi ve müslümanları bir hayli zor durumda bıraktığınızı görmekteyim. görece olarak polemikten uzak yazıştığınız için, iddialaşma gibi olmazsa bu konuda birkaç muhalif görüşüm var;

Şimdi diyorsunuz ki, aldatılan ve hayatı boşa harcanmış insanların bir öfkesi olması normal.

Evet öyle ama bu öfkenin kime yönelik olması lazım? tabiyki aldatana yönelik, aldatılana yönelik değil.

Neticede dini onlar yazmadı.

Kuran'da yazana göre onları yargılayamayız. çünkü onlar ayetlerin çarpıtılmış anlamlarına inanıyor.

Burda bir müslüman saygıyla konuya giriyorsa, aşalayıcı veya düşmanca tavrı yoksa, blakis bu, gerçekleri anlatmak için bir fırsat kabul edilmelidir.

Aksi durumda ne olur? siz öfkenizi gidermeyi, onun aydınlanmasına tercih etmiş olursunuz.

Bu kötü muamelenin, etik değerler dahilinde gösterilmesi, onları bunun devamına teşvik etmek anlamına gelir.

Ayrıca diyelimki, müslümana yönelik olan tavırlarda hafifletici sebep var. peki aynı kişilerin, sadece "yaratıcı olabilir" dediği için, insanları hakaret edip aşalamasının haklı bir mazareti olabilir mi?

Bir insana sadece deist olduğu için, gerizelalı, ahmak, pislik, sahtekar gibi laflar kullanmanın, sizce de geçerli bir sebebi var mıdır acaba?

Size göre, ateist olmayan herkesin, ne kadar özgür düşünceli, ilerici ve insani değerlere sahip olduğuna bakılmaksızın dışlanıp ötekileştirilmesi doğru bir davranış mıdır?

Sitelerde Paylaş

Bugün cuma hutbesini dinledim ya arkadaşlar islam aslında o kadar kötü bir din değil bence insanlar kötü islam değil İslamın emirleri kötü şeyler değil ki adam öldürme giybet yapma anani babanı üzme ne bileyim işte bunlar kötü değerler değil ki bilmiyorum ya ben yumuşadı m islami karşı dusundumde sorun dinde değil sanki insanlarda yani islama inanarak ta medeni bi insan olunabilir bence

Yani: İslam elbisesi insanlara bol gelmiş. Bu insanların değil terzinin sorunu, beceriksizliğidir.

İslamı yüceltmek için "insanlar kötü" diyerek tüm insanları karalayamazsınız. Gıybet genelde bir kişinin arkasından konuşularak yapılır ama siz, ayıplı-ayıpsız tüm insanlar hakkında gıybet yapıyorsunuz.

İslamı yüceltmek için kendisini aşağılayan insana/insanlara, insan değil Müslüman denir. Böyle Müslümanın öyle dini, öyle dinin de böyle Müslümanı olur. Tavuk yumurta misali...

tarihinde ilkeli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aslında "tabii ki" doğru yazılışı.

Tab ki...

Vay arkadaş, adamın ucube kelimesine kimse müdahale etmiyor benim i'me sıralanmışlar, ben fazla i'yi kaldırdım Osmanlıca havası veriyor, bundan sonra tek i ile :)

Sitelerde Paylaş

Vay arkadaş, adamın ucube kelimesine kimse müdahale etmiyor benim i'me sıralanmışlar, ben fazla i'yi kaldırdım Osmanlıca havası veriyor, bundan sonra tek i ile :)

Herkes, kendine has bir dil "uygular". Birisini, "birey" olduğu için yagılayamayız.

Mindsurfer, o deyimi, istisnâsız o biçimde kullanıyor; bu da, onun bireysel ayrıcalığını gösteriyor. Aynı kavramı, sürekli başka şekillerde kullansaydı, onu yargılayabilirdin.

Ayrcıca: Bu forumda, tatmin edici bir yazı dili uygulayan, pek kimse yoktur. N'aber?!

Senin, yazı dil uygulaman, o derece hatâlı ki, yazdığın her sözcüğü, eleştirmemiz gerekebilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...