Jump to content

Evrim, amaç, yön ve tasarım

Recommended Posts

Doğal seçilimdeki, zayıf olanın elenmesi durumu, aslında "başarmak için çabalamayan türlerin elenmesi" şeklinde değerlendirilebilir mi..?

Bazen bu soru da aklıma geliyor.

dusunulemez .soyle düşün sıcaklik 100 sene içinde 45 ℃ ye ulaşırsa bu sıcaklıga ayak uyduramayacak karmaşık yapılı canlılar yok olur sebebi karmaşık yapılı canlıların çoğu kısa sürede evrilemez . Bu çabalamak değil ortam şartlarına ayak uyduramamaktan kaynaklı bir durum
Sitelerde Paylaş
  • İleti 141
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Doğada, canlıların kendilerinin önlemesinin mümkün olmadığı şartlar neticesinde bir eleme var, diyelim.

Bu durumda akla yeni bir soru daha geliyor;

Peki o canlıların yokolmasıyla, yaşamaya daha fazla zemin bulacak olanlar, doğa için daha faydalı canlılar olabilir mi?

Sitelerde Paylaş

Doğada, canlıların kendilerinin önlemesinin mümkün olmadığı şartlar neticesinde bir eleme var, diyelim.

Bu durumda akla yeni bir soru daha geliyor;

Peki o canlıların yokolmasıyla, yaşamaya daha fazla zemin bulacak olanlar, doğa için daha faydalı canlılar olabilir mi?

şartlara elverişli,oluşan şartların kendisine avantaj sağladığı canlılar hızla gelişme ve evrimlesmeye başlıyor .
Sitelerde Paylaş

Evrim gözlemlenir bir kanıtı olmayan ideolojik bir masaldır.

kurt ve köpek dna farklılığı %0.7 çiftleşme gerçekleşir .ortaya çıkan canlı melezdir(kurt köpeği ) ve ciftlesebilir.

At ve eşek dna farklılığı %1 den çok az fazladir ,ciflesebilir .ortaya çıkan canlı melezdir (katır) .farklılık oranı %1 in üzerinde olduğu için ortaya çıkan canlı olan katır kısırdir ciflesemez .

Başka kanıt istersen yazarım

Sitelerde Paylaş

kurt ve köpek dna farklılığı %0.7 çiftleşme gerçekleşir .ortaya çıkan canlı melezdir(kurt köpeği ) ve ciftlesebilir.

At ve eşek dna farklılığı %1 den çok az fazladir ,ciflesebilir .ortaya çıkan canlı melezdir (katır) .farklılık oranı %1 in üzerinde olduğu için ortaya çıkan canlı olan katır kısırdir ciflesemez .

Başka kanıt istersen yazarım

Kimse reddetmiştir bunları,canlılar birbirine benzeyebilir,bu doğaldır.Bu canlıların evrimcilerin hayal ettiği uzak bir geçmişte hayal ettikleri bir hücreden turediklerine dair bir kanıt yoktur,gözlem yoktur.Evrim sanal bir teori olarak sanal kanıtlar uretmektedir

Sitelerde Paylaş

Kimse reddetmiştir bunları,canlılar birbirine benzeyebilir,bu doğaldır.Bu canlıların evrimcilerin hayal ettiği uzak bir geçmişte hayal ettikleri bir hücreden turediklerine dair bir kanıt yoktur,gözlem yoktur.Evrim sanal bir teori olarak sanal kanıtlar uretmektedir

allahın bunları yarattığına dair bilimsel kanıtlarınız nedir ? nasıl yaratmıştır ? aşamaları nelerdir ? neden birbirine benzerler canlılar ?

bilimsel olarak izah edebilirmisiniz ?

özellikle maymunlarla neden aşırı bir benzerliğimiz vardır ?

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Çevreye adapte olanların nesillerini devam ettirdiği, adapte olamayanların elendiği bir sistemden bahsettik ve buna doğal seçilim dedik.

Peki, bu adaptasyon nereden başlar, nerede biter?

Her değişim adaptasyon olarak değerlendirilebilir mi?

Değerlendirilebilir ise o zaman adaptasyon diye bir açıklamaya ne gerek var?

Değerlendirilemez ise o zaman adaptasyon bir seviyede durur ve belli seviyede yeniden başlar denebilir mi? İşleyişi nasıldır?

Bir değişimin adaptasyon olduğuna nasıl karar verilir (doğal seçilim açısından)?

Canlının o anki durumu önceki adaptasyonlarının toplamının bir sonucu olduğuna göre bu durum canlının sonraki adaptasyonlarında avantaj sağlar mı, kolaylaştırıcı bir etkisi var mı, öğrenme gibi bir etkisi var mı?

Sitelerde Paylaş

Evrimin gerçekliği hakkında en küçük bir şüphe yoktur. Yer yüzünde yaşayan tüm canlıların birbiri ile akraba olduğu kesin bir bilimsel gerçektir. Bir bakteri ile ben, çok uzaktan akrabayız. Bu son derece kesindir, bu konuda herhangi bir şüphe olamaz.

Tanrıcıların bu konuda iddiası ancak şu olabilir: Tanrı yeni bir tür yaratmak istediğinde, var olan bir türün genetik programını yeniden yazarak, örneğin sürüngen yumurtasından kuş çıkmasını sağlamıştır.

Bunun haricinde yok işte çamurdan kuş yaptı, üfürdü uçtu, ol dedi oldu, şapkasından kuş çıkardı filan falan diye saçmalarsanız komik olursunuz. Dinciler böyle saçma sapan masallar anlatıyorlar. Yok musanın sopası yılan olduktan sonra geri sopa olmamış, yılan olarak kalmış ve yılanlar ondan çoğalmış gibi saçma sapan deli hezeyanları sayıklayanlarını bile gördüm. Yahu yarasalar bilmem hangi aleyhisselam zamanında yaratıldılar diye artık yani zırvanın bile ölçüsünü kaçıranı gördüm.

Eğer tanrıyı savunuyorsanız bile birazcık da olsa akıllı görünmeye çaba göstereceksiniz. Gerçi tanrıya inanmanın akılla bir ilişkisi olamaz ama, en azından böyle bir görüntü vermeye çabalamanız lazım. Evrim yoktur derseniz komik, cahil, yobaz ve dogmatik bir şarlatandan başka bir şey olmazsınız. Evrimin inkarı olanaksızdır.

Sitelerde Paylaş

adaptasyon nereden başlar, nerede biter?

Ne sorduğun anlaşılmıyor. Bu soru anlamsız, canlı varsa adaptasyon vardır. Her canlı yaşadığı sürece adaptasyon durumunu her an sürdürür. Canlıların işi bu...

Evrim iki ayak üzerinde yürür: Mutasyon, seleksiyon.

Mutasyon genlerde oluşan değişikliklerdir. Seleksiyon çok fazla biçimde olabilir.

Bir kuş türünü ele alalım. Bu kuş türünün kuyruk boyunu belirleyen bir gen vardır. Bu gende bir mutasyon olduğunda bu mutasyon kuyruk boyunu uzatacak ya da kısaltacak yönde olabilir. Yeni kuyruk, türe avantaj sağlarsa yeni kuyruk boyuna sahip kuşlar baskın gelerek eski kuyruğa sahip bireyler kısa sürede ortadan kalkar ve tür, yeni bir kuyruk boyuna sahip duruma gelir. Fakat bu beli bir çevrede gerçekleşir. Başka koşullara sahip başka bir çevrede aynı mutasyon, başka sonuç verebilir. A bölgesinde kısa kuyruk, B bölgesinde uzun kuyruk yararlı olarak iki bölgede iki farklı boyda kuyruk evrilebilir.

Bu, kısa sürede oluşacak küçük bir farklılaşma. Milyonlarca ve milyarlarca yılda oluşan birikimli seçilim, bugünkü tür zenginliğini oluşturmuştur.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yukarıda vitamin arkadaşın ilk mesajlarına atfen genel bir şeyler yazmak istiyorum.''Canlılar neden evrendeki diğer nesneler gibi dağılmıyor'' sorusunu sormak için canlılıktan,evrimden temel düzeyde bile anlamamak gerekir zannediyorum.Bunun cevabı basit değil mi arkadaşlar; canlılar her zaman enerji harcar.Metabolizmaları ve vücutlarını bir arada tutmak için.İlk organizmalar ısı enerjisi mi güneş enerjisi mi kullanıyorlardı bilmiyorum ama kullanıyorlardır değil mi.İlk aşamayı çok bilmiyorum da;daha sonra kemosentez ve solunum falan gelişti.Daha sonra fotosentez ve fotosentezin girdi çıktı olarak tersi oksijenli solunum.Oksijenli solunum bulunduğu canlılarda gelişebilecek ''güç''diye bileceğimiz mekanizmalar için iyi enerji kaynağıdır.Böylelikle sadece içinde oksijenli solunum yapan enerji santralleri(Mitokondri) bulunduranlar prokaryot hücre düzeyinden ökaryot hücre gibi komleks yapıya geçebilmiştir ve de çok hücreli organizasyonlar geliştirebilmiştir.Yani her aşamada enerji.Tersine evrim konusunda da şöyle düşünüyorum: sayamıyacağımız ihtimallerden neden tersine evrim gerçekleşsin.Belki birkaç DNA şifresinin değişmesiyle kazanılan basit özellikler ortam şartları eski halini avantajlı kıldığı için tersine dönmüştür ama büyük özelliklerin tersine dönmesi küçük ihtimaldir.Bunlar benim bildiğim kadarıyladır hatalarım varsa düzeltin.O.İ.T.

Sitelerde Paylaş

Burda şu husus önemlidir; Evrimin işleyişinde bir amaç aramak, insanlığı sadece bilimsel yönden motive etmekle kalmaz; bu insan zihninin ufuklarını açan bir bakış açısıdır.

Şüphecilik, merak, arayış ve hayal gücü olmazsa, bilimin ve insanlığın ilerlemesi, durma noktasına gider.

Bu nedenle amaç ve yön aramaya devam etmemizde fayda var.

Sitelerde Paylaş

Kuru kuru belirsiz konuşmayacaksınız. Nasıl bir amaç arıyorsanız açıkça söyleyeceksiniz, biz de olur mu olmaz mı bakacağız. Böyle belirsiz, havaya attım kim boynunu uzatırsa başına düşsün saçmalığı ile ortaya bir şey koymuş olmazsınız.

Örneğin ben çoklu evrenler modelini ortaya atıyor ve evrimin evrenimizle sınırlı olmadığını, karadeliklerin evrenin kromozomları olduğu, evrenlerin de canlılar gibi doğup gelişip öldükleri ve evrildikleri savını ortaya atıyorum. Defalarca attım bunu ortaya. Bunu ortaya atmakla ateist olmamdan da kıl kadar geriye düşmediğimi belirttim.

Tartıştığınız kavramları netleştirmezseniz havanda su dövmüş olursunuz. Ne ortaya atmaya çalışıyorsanız açıkça söyleyin. Ortaya atmaya çalıştığınız tanrıysa yine söyleyin. Değilse yine söyleyin. Ne ortaya atmaya çalışıyorsunuz? Bunu belirlemeniz lazım.

Sitelerde Paylaş

Tartıştığınız kavramları netleştirmezseniz havanda su dövmüş olursunuz. Ne ortaya atmaya çalışıyorsanız açıkça söyleyin. Ortaya atmaya çalıştığınız tanrıysa yine söyleyin. Değilse yine söyleyin. Ne ortaya atmaya çalışıyorsunuz? Bunu belirlemeniz lazım.

Ben de netleştirilsin diye soruyorum, adaptasyon nedir, nasıl işler, her değişim adaptasyon mudur? Değilse, doğal seçilim açısından adapte olunup olunmadığına nasıl karar verilir, bir eşik değer mi vardır?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...