Jump to content

darwin agnostik miydi?

Recommended Posts

"my judgment often fluctuates... In my most extreme fluctuations I have never been an Atheist in the sense of denying the existence of a God. I think that generally (and more and more as I grow older), but not always, that an Agnostic would be the more correct description of my state of mind."

Benim bu konudaki hükmüm sık sık tereddütler gösterdi. Bu dalgalanmaların en aşırı ucunda, asla, bir Tanrı'nın varlığını reddetme anlamında ateist olmadım. Çoğunlukla, ( ve yaş aldıkça daha çok), ama her zaman değil, agnostik olmanın benim zihinsel durumumun daha doğru bir tasviri olduğunu düşündüm.

(Biraz serbest çeviriyle)

Kaynak

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_agnostics

Sitelerde Paylaş
  • 5 months later...

Agnostik birisinin bu kadar tanrıyı dışlayan bir çalışma yapması imkansız.

Darwin'in çalışması ilkel de olsa içerisinde tanrı inancına veya akıllı tasarıma zerre ima içermez.

Agnostiklerin böyle bir çalışma yapma kabiliyeti yok.

Onlar hep açık kapı bırakır.

Dönemin baskıcı tutumu nedeniyle Darwin tanrıcıları yatıştırmak için bazı ifadeler kullanmış olabilir.

O dönemler çok tehlikeli dönemlerdi.

Eşcinseller bile öldürülüyor veya hapsediliyordu.

O ortamda kendini savunmak için bazı ılımlı mesajlar vermiş olabilir.

Ancak bu çalışmada tanrıya ima olmadığından, agnostiklerin de böyle bir çalışma yapmalarına imkan olmadığından, Darwin'in kesinlikle bir Ateist olduğunu söyleyebiliriz.

En azından çalışmalarında tam bir ateist.

Sitelerde Paylaş

Agnostik birisinin bu kadar tanrıyı dışlayan bir çalışma yapması imkansız.

Darwin'in çalışması ilkel de olsa içerisinde tanrı inancına veya akıllı tasarıma zerre ima içermez.

Agnostiklerin böyle bir çalışma yapma kabiliyeti yok.

Onlar hep açık kapı bırakır.

Dönemin baskıcı tutumu nedeniyle Darwin tanrıcıları yatıştırmak için bazı ifadeler kullanmış olabilir.

O dönemler çok tehlikeli dönemlerdi.

Eşcinseller bile öldürülüyor veya hapsediliyordu.

O ortamda kendini savunmak için bazı ılımlı mesajlar vermiş olabilir.

Ancak bu çalışmada tanrıya ima olmadığından, agnostiklerin de böyle bir çalışma yapmalarına imkan olmadığından, Darwin'in kesinlikle bir Ateist olduğunu söyleyebiliriz.

En azından çalışmalarında tam bir ateist.

Alakası yok.

Ben de evrimi kabul ediyorum ve agnostiğim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...