Jump to content

Kütleçekim ve enerji?

Recommended Posts

ÇEKIM NEDEN NEGATİF BİR KUVVETTİR.

Çekim kuvvetinin negatif olması, genişleme ile birlikte evrenin, vakümün kuantum dalgalanması sonucu ortaya çıkmasından sorumludur. Çekim kuvveti negatif olmasaydı, evren bildiğimiz şekilde oluşamazdı.

Çekim kuvvetinin negatif enerji depolaması niteliğini nasıl açıklayabiliriz?

Bir obje ki herşey olabilir-herhangi bir çekim alanında yere düşerse, bir enerji açığa çıkar. Potansiyel enerji, kinetik enerjiye dönüşür. Bu enerjinin kaynağı çekim alanıdır. Bir çağlayan düşünelim. İki yıl yakınında yaşadığım Niagara çağlayanı olsun. Amerika’nın kuzeyindeki büyük göllerden Ontario gölüne doğru bir akıntı vardır. Niagara çağlayanı bu göller arasındadır. Büyük göllerdeki potansiyel enerji, Ontario gölündeki potansiyel enerjiden daha fazladır. Bu enerji farkı suyun hareketinden sorumludur.

Ancak enerji farkının nerede ölçüldügü bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadir. Newton’un çekim yasalarına göre cisimler birbirlerini aralarındaki mesafenin karesi ile ters orantılı olarak çekerler. Bu kuvvetin sıfır olması için iki obje arasındaki mesafenin sonsuz olması gerekmektedir. Ancak bir obje aşağı doğru inip, çekim alanına yaklaşırsa, o alandan enerji çalacak ve bu enerjiyi hareket enerjisine çevirecektir. Suyun Ontario gölüne doğru hareketinin nedeni budur. Su Ontario gölündeki çekim alanından kendi hareketi için gerekli enerjiyi sağlamaktadır. Bu enerji direkt olarak çekim alanından gelmektedir. Normalde çekim alanının enerjisi sıfırdır. Sıfırdan başlayan bu enerji kendisine yaklaşmakta olan suyun enerjisini sağladığına göre, geride negatif enerji kalmış olmalıdır. Bu durumda diyebiliriz ki çekim kuvveti negatiftir veya çekim kuvvetinde negatif enerji depolanır.

Bu son derece önemli bir kavramdır. Big Bang’in fiziği bölümünde değindiğimiz gibi, negatif çekim enerjisinin, bir limiti yoktur. Bu enerji gerektiği kadar var olabilir ve bu durum bilinen fizik yasalarını yanlışlamaz. Onlarla mükemmel bir uyum içindedir.

Sitelerde Paylaş

Asıl soru su ;kütle çekimi neden var ve neden Bukadar küçük ?

Elektromagnetik kuvvet kütle çekiminden 10^40 sanırım daha büyük bir mıknatısla koca dünyanın çekim gücünü kolaylıkla egale ediyorruz.

Başka soru kütle çekimi nedir ?

Evreni matematik defterinin kareli bir sayfası olarak görürsek ,foton o çizgilerde doğrusal hareketle ilerleyen dalgalar oluyor.

Bu düzeni bozan nedir ?

Evrenin en düzenli hali enerji için Bigbangteki tekillik .

Sitelerde Paylaş

Asıl soru su ;kütle çekimi neden var ve neden Bukadar küçük ?

Elektromagnetik kuvvet kütle çekiminden 10^40 sanırım daha büyük bir mıknatısla koca dünyanın çekim gücünü kolaylıkla egale ediyorruz.

Başka soru kütle çekimi nedir ?

Evreni matematik defterinin kareli bir sayfası olarak görürsek ,foton o çizgilerde doğrusal hareketle ilerleyen dalgalar oluyor.

Bu düzeni bozan nedir ?

Evrenin en düzenli hali enerji için Bigbangteki tekillik .

Kütle çekimini Einstein uzay zaman bükülmesi olarak tanımlamıştır. Elimde bir kitap var bu konuda belli başlı açıklamalar getirmiş elbebette kesin değil. alıntılar yaparak yazabilirim.

Sitelerde Paylaş

Zaten BigBang'den önce hiç birşey yoktu hikayesi dincilerin uydurduğu bir safsata. BigBang demek evrenin hiçlikten oluştuğu anlamına gelmez. BigBang Teorisi sadece evrenin genişlediğini söyler fakat evren yokken öncesinde ne olduğunu söylemez. Bu nedenle illaki Fizik yasalarının bulunduğu bir ortam olmalı.

Sitelerde Paylaş

Zaten BigBang'den önce hiç birşey yoktu hikayesi dincilerin uydurduğu bir safsata. BigBang demek evrenin hiçlikten oluştuğu anlamına gelmez. BigBang Teorisi sadece evrenin genişlediğini söyler fakat evren yokken öncesinde ne olduğunu söylemez. Bu nedenle illaki Fizik yasalarının bulunduğu bir ortam olmalı.

fizik yasalarından birkaçı ,örneğin ;kütle çekimi mutlaka Bigbang öncesi var olmalı .
Sitelerde Paylaş

Varsa bile ben bilmiyorum. Bilim kitaplarının bazılarında bu konu da işlenmiştir mutlaka..

Kütle çekimi konusu bilim tarafından henüz çözülmüş değil, Einstein'ın teorileri var bu konuda. Fakat ben buna katılmıyorum, kütle çekimi bence kuantum düzeyinde de makro yapılarda da alan etkileşimi.

Sitelerde Paylaş

Kütle çekimi konusu bilim tarafından henüz çözülmüş değil, Einstein'ın teorileri var bu konuda. Fakat ben buna katılmıyorum, kütle çekimi bence kuantum düzeyinde de makro yapılarda da alan etkileşimi.

dostum alan etkileşimini açar mısın?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...