Jump to content

Tanrı, Bir Ateist Var Diyemez veya Bir Teist Yok Diyemez. Peki Neden ?

Recommended Posts

►Sorun ne biliyor musunuz ? İnsanın ta kendisi, tamamen kusurlu

►Pek çok insanın en büyük sorunu kabullenememektir. Kimse kusura bakmasın bu herkeste var. Kimse annesine işkence edilerek kanlar içinde yavaşça öldürüldüğünü hayal etmek istemez devamını getiremez (bu en çok sevdiği kişi için geçerli olsun anneyi verdim, herkesi kapsamaz tabi belki)

kabullenememek pek çok alanda vardır. Sebebi ise tamamen insan psikolojisidir.

kısa alıntılar yapıcam;

''Bilincimiz,kendisi için karşı konulması güç olan fikirlerle başetmek üzere iki yöntem kullanmaya eğilimlidir.Birincisi fantezi,yani hayal kurmadır.İkincisi ise yansıtma yöntemidir.''

''Herhangi bir düşünce bizi incitiyorsa,onun varlığını kabul etmemiz,normal bir kişinin yapacağı eylemdir.Yani,incitici düşünceyi görmezden gelmek değil,onu kabullenmek sağlıklı davranıştır.Ama çoğumuzda incitici düşünceleri bir başkasına yükleyip kendimizi kurtarmak isteği vardır.Böylece kendimizin eksik olan taraflarımızı veya yanlışlarımızı ve onların kendimizle olan bağlantısını kabul etmemiş oluruz''

►bu psikolojik düşünceleri ayrı ayrı tanımlayacak olursak;

Hayal Kurma

''Düş kurma, fantezi geliştirme adıyla da bilinen hayal kurma bireyin kendini olduğu gibi değil olmasını istediği gibi düşlemesi, acı gerçekleri tatlı düşler biçimine dönüştürmesidir.

Sınavı kazanmak ve doktor olmak amacını gerçekleştiremeyen bir birey hayal aleminde sınavı kazanır, doktor olur, beyaz önlüğü giyer ve ameliyat yapar şeklinde örneklendirilebilir.''

►Başta alakasız gibi dursada bu psikoloji aşırı önem taşımaktadır. En yukarıda yazdığım durumda en sevdiğiniz kişinin elinde sonunda öleceği gerçeğini de işin içine katar. Böyle bir psikolojik sorunu ortadan kaldıran, korkuyu zapteden bir başka yol oluşturur düş kurma. Cevap elbette Tanrı. İşte bu yüzden bu kadar kişi tanrıya inanmak konusunda bu kadar ısrarcılar. Onları suçlamak yersiz. Kimseyi insan olduğu için suçlayamazsınız. Bebeklikten itibaren tanrısız büyümeliler. Ancak o zaman zihin başka savunma, zaptetme yolları bulur. Var olanı pat diye benimsemez. Bu bir psikolojik salgın. Bir hastalığın vücudun zayıflığından yararlanması gibi, insan beyninin zayıflığından yararlanıyor.

Yansıtma

''Başkasını suçlama ya da kendi suçunu başkasına atma olarak tanıdığımız yansıtma tam anlamıyla bireyin kendi yanlışlıklarını, olumsuzluklarını başkalarında görmesidir, Başkalarına yüklemesidir.

Saldırgan eğilimli birinin diğer insanları saldırganlıkla suçlaması örnek olarak verilebilir.''

►Olayın ayrıntısal kısmı ne yazık ki yine dehşete düşürücü ''Kısmet'' ''Kader'' gibi kavramlar. Bu psikolojide tanrı ile özdeşmiş yapılardır.

olayı başkasına atmak kolay ;) Peki ya tanrıya atmak ? İşte o çok daha kolay. Doğrusallığı bozmicam, ilk örnekte verdiğim annesi ölen bir müslümanın kendini teselli etme, başkalarının onu teselli etmesi nasıl olur ? Cevap, Allah taktiri ? Allahtan geldi ? Herkes ölür Allah böyle yaratmış ?.......................

olasılıklar kişiden kişiye değişir.

Tanımın son cümlesi ise daha çok ateist psikolojisini içermekte. Sıfatlar değiştirilebilir bu cümlede

►Gelelim bir başkasına

Yadsıma

''Birey kendisine acı veren gerçekleri kabullenmeyerek reddetmesidir.

Çok sevdiği birinin ölümünü kabullenmeyen birey, ”Bir türlü inanamıyorum, hayal görüyor olmalıyım. O ölmedi, ölemez, bir gün mutlaka gelecektir.” biçimindeki sözlerle kendini savunması örnek olarak verilebilir.''

►İşte bu aralarında en sorun çıkarandır. Durumu kabullenememe, genel olarak egoya, kendini beğenmişliğe bağlı olarak artar. Birde korkuyla artar elbette, 2 kolunun kökten koptuğunu düşün, korkutucu kabullenmesi güç bir durum oluşturur mesela. Yada tanrı ateş, cehennem ? korkutucu değil mi ?

Durumdan pekte farklı olmicak şekilde ateist arkadaşlarımızın çoğunda da vardır bu. Tanrının olmadığı anlayıp kendilerini toplumun inanan elemanlarından ayırınca ego tavan yapar tabi. Buda elbette Ben zekiyim düşüncesini doğurur oda gider ben en doğrusunu bilirim düşüncesini doğurur. Bundan sonra artık adamın önüne getirip tanrıyıda koysan fayda etmez. psikolojisi o şekilde tasarlanmış. Bu etkiden kurtulmak tanrıdan kurtulmaktan daha zordur.

►Sıradaki

Kaçma

''Duyarsızlık, problemi yok sayma, önemsememe kavramlarıyla da anlatılabilecek kaçma mekanizmasında birey problemler karşısında onları çözmeye yönelik davranışlar göstermek ya da çeşitli savunma mekanizmalarına başvurmak yerine tam bir tepkisizlik ve vurdumduymazlık içerisindedir.''

►En basit yoldan gidicem. Arap tanrısı Allah

Basit tanım 1-) Allah edebidir

Basit tanım 2-) Allahın gücü hiç bir koşulda sınırlandırılamaz

Bozukluk: Allah kendini yok edebilir mi ?

cevap: evet edebilir -> sonuç: ebedilik çöpe gitti

cevap: hayır edemez ->sonuç: sınırısız güç çöpe gitti

Çıkarım: Bir Teist buraya girer bunu okur ve sonrada yukarıdaki psikolojik durumu gerçekleştirir. Siteden çıkar 3 gün sonra normal yaşamına döner.

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Konu başlığınız biraz garip olmuş. Onlar neden var desinler ki ?. Kusurlu oldukları için mi ?

Bana bu dünyada bir tek kusursuz insan gösteremezsiniz.

Bir teist tanrı yok dediği anda zaten dinsiz olur, tersi de bir ateist bir ateist için geçerlidir.

Sanırım meseleyi bilinmezliğe getireceksiniz, ancak yönteminiz biraz kusurlu. :D

Dostum, aklı başında hiç kimse insanların kusursuz olduğunu savunmaz.

Buradan yola çıkarsak, ateizmi ve teizmi savunan insanlar kusurluysa, bu bilinmezliği savunan insanlar için de geçerlidir.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Durumdan pekte farklı olmicak şekilde ateist arkadaşlarımızın çoğunda da vardır bu. Tanrının olmadığı anlayıp kendilerini toplumun inanan elemanlarından ayırınca ego tavan yapar tabi. Buda elbette Ben zekiyim düşüncesini doğurur oda gider ben en doğrusunu bilirim düşüncesini doğurur. Bundan sonra artık adamın önüne getirip tanrıyıda koysan fayda etmez. psikolojisi o şekilde tasarlanmış. Bu etkiden kurtulmak tanrıdan kurtulmaktan daha zordur.

İlla ateistlere laf sokacaksın yani..Bunu yaptığın müddetçe,bizde seni burada eşşeğin g...sokup çıkarırız..Hiç merak etme :D

Bana adam gibi argüman bul,müslüman da olurum,hristiyan da..Ateist olduk,herşey bitti demiyoruz..Ateizm,teolojik argümanları sorgulamanın sonucunda varacağın nihai yerdir..Tabi bu şimdilik..İleride farklı gelişmeler olursa,ateizm ilga edilebilir..Yani biz ateizme filan tapmıyoruz..Ateizmin şu anda,gelebileceğiniz son nokta olduğunu söylüyoruz..

Sitelerde Paylaş

?? :blink::wacko:

beni kandırdınız !!! hani en iyi din ateizm idi ? hani ATE ye tapıyorduk ??

:(

:wub::D

Görüyorsun değil mi?Agnostik ama bizi ne sanıyor..Kendi kafasında bir şablon oluşturmuş,yazıyor da yazıyor..

Bir müslüman,gelsin anlatsın bize..Muhammed'in yaşadığını kanıtlasın..Allah'ın Cebrail ile vahiy yolladığını izah etsin..Kuran'ın kutsal bir kitap olduğunu anlatsın..Eğer bana bu anlatılanlar mantıklı gelirse,niye müslüman olmayayım?Niye sonsuza kadar yanmayı seçeyim?Gerizekalı mıyım ben?

Hem bir b..k anlatamazlar,hem de bize ukalalık ederler..Ateistlerin egosu varmışta,falan da filan da..

Sitelerde Paylaş

Görüyorsun değil mi?Agnostik ama bizi ne sanıyor..Kendi kafasında bir şablon oluşturmuş,yazıyor da yazıyor..

Bir müslüman,gelsin anlatsın bize..Muhammed'in yaşadığını kanıtlasın..Allah'ın Cebrail ile vahiy yolladığını izah etsin..Kuran'ın kutsal bir kitap olduğunu anlatsın..Eğer bana bu anlatılanlar mantıklı gelirse,niye müslüman olmayayım?Niye sonsuza kadar yanmayı seçeyim?Gerizekalı mıyım ben?

Hem bir b..k anlatamazlar,hem de bize ukalalık ederler..Ateistlerin egosu varmışta,falan da filan da..

e yani doğru diyorsun...doğruya doğru denir..ne diyeyim :)

Sitelerde Paylaş

Bu forumdaki ateistlerin yuzde doksan dokuzu saplantılı yarı Muslumanlardir.Ateizm onlar için psikolojik bir sorun.Zaten teistlere karsi olan tutum(hakaretler) ne kadar yobaz olunduğunu gösteriyor.Bir hastalık yani Ateizm.

Hala Muhammed yaşamadı diyor dalga gecercesine,inan bu konuda ben de cok araştırma yaptım.Muhammed ismi 634 lu yıllarda bir dış kaynakta geçiyor,Ortadoğuda da Horasanda da Kuzey Afrikada da ayrı ayrı Muhammed isminde bir kişiden bahsediliyor.Ama yaşamadı,aslında o İsa nin ismiydi,yersen!Bu çalışmaları kimlerin yaptığı da belli.Bilimi bile alet ediyorlar yalanlarina.

Yemeyin artık şunları.

Sitelerde Paylaş

Bu forumdaki ateistlerin yuzde doksan dokuzu saplantılı yarı Muslumanlardir.Ateizm onlar için psikolojik bir sorun.Zaten teistlere karsi olan tutum(hakaretler) ne kadar yobaz olunduğunu gösteriyor.Bir hastalık yani Ateizm.

Hala Muhammed yaşamadı diyor dalga gecercesine,inan bu konuda ben de cok araştırma yaptım.Muhammed ismi 634 lu yıllarda bir dış kaynakta geçiyor,Ortadoğuda da Horasanda da Kuzey Afrikada da ayrı ayrı Muhammed isminde bir kişiden bahsediliyor.Ama yaşamadı,aslında o İsa nin ismiydi,yersen!Bu çalışmaları kimlerin yaptığı da belli.Bilimi bile alet ediyorlar yalanlarina.

Yemeyin artık şunları.

Muhammed'in yaşadığını hadi kanıtla bana..Nerede ne geçiyormuş ve ne anlama geliyormuş..Bunları bir izah et bakalım..

Mesela ben sana çakal dersem burada,çakal kelimesi ile neyi ifade etmeye çalışmışımdır?Anlıyor musun?

Muhammed isminin bir yerlerde geçmesi,senin peygamberinin yaşadığı anlamına gelmez..Daha düzgün şeyler sunmalısınız..Buyur,meydan senin..

O kadar araştırmışsın,bari bir konu açta,bizde faydalanalım senden..

Sitelerde Paylaş

İlla ateistlere laf sokacaksın yani..Bunu yaptığın müddetçe,bizde seni burada eşşeğin g...sokup çıkarırız..Hiç merak etme :D

Bana adam gibi argüman bul,müslüman da olurum,hristiyan da..Ateist olduk,herşey bitti demiyoruz..Ateizm,teolojik argümanları sorgulamanın sonucunda varacağın nihai yerdir..Tabi bu şimdilik..İleride farklı gelişmeler olursa,ateizm ilga edilebilir..Yani biz ateizme filan tapmıyoruz..Ateizmin şu anda,gelebileceğiniz son nokta olduğunu söylüyoruz..

seninle ne kadar tartıştım ? Kimse sana müslüman ol agnostik ol Veya budist ol demiyor. Kendi psikolojini tanı çık tekrar tekrar oku bence.

Sana boşuna tutarsızlıkların adamı demiyorum ben :D şimdi buraya yaptığın tüm yorumlardan güzel bir döküm çıkarırdım, yüzüne yüzüne vururdum ama.

Sonuncu anlattığım maddeden korkuyorum emek sonuçta he ? :mellow:

►bu arada inan laf sokmak istemedim olanı yazdım. Tabi hepsi değil istisnalar tanıyorum.

Sitelerde Paylaş

seninle ne kadar tartıştım ? Kimse sana müslüman ol agnostik ol Veya budist ol demiyor. Kendi psikolojini tanı çık tekrar tekrar oku bence.

Sana boşuna tutarsızlıkların adamı demiyorum ben :D şimdi buraya yaptığın tüm yorumlardan güzel bir döküm çıkarırdım, yüzüne yüzüne vururdum ama.

Sonuncu anlattığım maddeden korkuyorum emek sonuçta he ? :mellow:

►bu arada inan laf sokmak istemedim olanı yazdım. Tabi hepsi değil istisnalar tanıyorum.

Yüzüme yüzüme vur,nolur :D

Nerde agnostik var,beni bulur zaten :D

Sitelerde Paylaş

tapmıyorsunuz he

Tapmak Türk Dil kurumu;

1.anlam -> İlah olarak tanınan varlığa karşı inancını ve bağlılığını belirli kurallar çerçevesinde göstermek

2.anlam->Tutku ile sevmek, bağlanmak

3.anlam->Birine çok değer vermek

ne yalan söyliyim bana çok yakın gözüktünüz

??

beni kandırdınız !!! hani en iyi din ateizm idi ? hani ATE ye tapıyorduk ?? huriler - şaraplar ? hepsi yalan mıydı ??

bak gör kafayı müslümanlığa takmış bir arkadaş, Ne zaman bir sitede hafif tanrı destekli bir yazı yazılsa 5 sayfa görsel atan arkadaş da diyebilirim.

Bu adam müslümanlık ile kafayı bozmamış ise daha ne ? baksana. Maaş bağladılar mı sana ? mesleğe çevir bence bu işi

Sitelerde Paylaş

bak gör kafayı müslümanlığa takmış bir arkadaş, Ne zaman bir sitede hafif tanrı destekli bir yazı yazılsa 5 sayfa görsel atan arkadaş da diyebilirim.

Bu adam müslümanlık ile kafayı bozmamış ise daha ne ? baksana. Maaş bağladılar mı sana ? mesleğe çevir bence bu işi

senin kafada var mı bi sakatlık birader ?....ne alaka benim yazdığım ile senin bana yazdığın ???

kaldı ki sana her hangi bir şey de yazmamıştım ?

darlanınca deli danalar gibi sağa sola saldırma hastalığımı nükesetti sende ne iş ?

Sitelerde Paylaş

senin kafada var mı bi sakatlık birader ?....ne alaka benim yazdığım ile senin bana yazdığın ???

kaldı ki sana her hangi bir şey de yazmamıştım ?

darlanınca deli danalar gibi sağa sola saldırma hastalığımı nükesetti sende ne iş ?

konuya alakasız şeyler yazıyorsun. Ciddiyetsiz davranıyorsun

Sonra tepki alınca ben mi deli oluyorum. Sen çıksana bir konu başına kendini bulasın orda ?

Sitelerde Paylaş

konuya alakasız şeyler yazıyorsun. Ciddiyetsiz davranıyorsun

Sonra tepki alınca ben mi deli oluyorum. Sen çıksana bir konu başına kendini bulasın orda ?

nerde alakasız yazmışım ?

lehana yazdıklarım / yolladıklarım mı İNCİTTİ seni ?

sen de mi maske takmış bir müslümansın ?..

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Konu başlığınız biraz garip olmuş. Onlar neden var desinler ki ?. Kusurlu oldukları için mi ?

Bana bu dünyada bir tek kusursuz insan gösteremezsiniz.

Bir teist tanrı yok dediği anda zaten dinsiz olur, tersi de bir ateist bir ateist için geçerlidir.

Sanırım meseleyi bilinmezliğe getireceksiniz, ancak yönteminiz biraz kusurlu. :D

Dostum, aklı başında hiç kimse insanların kusursuz olduğunu savunmaz.

Buradan yola çıkarsak, ateizmi ve teizmi savunan insanlar kusurluysa, bu bilinmezliği savunan insanlar için de geçerlidir.

hiç bir koşul altında var dememelerinden bahsettim. Olayı bilinmezliğe çekmek gibi bir niyetim yok. Daha çok teistlere kafalarının nasıl işlediğini göstermek istedim. Elbette her fırsatta saldıran ateist arkadaşları da bu psikolojik hastalıkta boş geçmek istemedim.

Sitelerde Paylaş

Obsesif kompulsif kişilik bozukluğu falan mı var sende ne maskesi ne takması ne alaka yine müslümanlar ?

bunu EBEN mi yazdı ?

Sitelerde Paylaş

bunu EBEN mi yazdı ?

He kafayı müslümanlığa taktın diyince müslümanlığı savundu oldum. Sen böyle düşünürdün zaten benim hatam

Ama olayın aslı şöyle sen başta yazdığın ATE li yorumlar ile müslümanlığa takık olduğunu gösterdin bende bunu dile getirdim. Hemen peşine yine müslüman olduğuma dair bir yorum gelince. İnsan kesin takmış bu kafayı diyor. :D

neyse bu tatsız konuşmaya devam etmicem

Sitelerde Paylaş

He kafayı müslümanlığa taktın diyince müslümanlığı savundu oldum. Sen böyle düşünürdün zaten benim hatam

Ama olayın aslı şöyle sen başta yazdığın ATE li yorumlar ile müslümanlığa takık olduğunu gösterdin bende bunu dile getirdim. Hemen peşine yine müslüman olduğuma dair bir yorum gelince. İnsan kesin takmış bu kafayı diyor. :D

neyse bu tatsız konuşmaya devam etmicem

TR de yaşıyoruz....neyi kafaya takacağız ateist forumda ?

hristiyanlığı mı ?

yoksa sizin hayali - var ama olmayadabilir dediğiniz hayali yaratıcınızı mı ?

yoksa uzaylıları mı takalım kafaya bu ateist forumda ?

senin önerin nedir ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...