Jump to content

Bir kesin gerçeği ifade edelim: TANRI DİYE BİR ŞEY KESİN VE NET OLARAK YOKTUR!

Recommended Posts

Benim düşünce yapım bu, ben hiç bir şeyi %100 kabul edemem. Aksi halde bu körü körüne inançtır, dogmadır. İster tüy takmış de, ister tavuk de.

Ben var veya yok derken inanmıyorum, biliyorum, bilgimde güçlü bilimsel varsayımlara dayanıyor, bu varsayımlar yapısı itibariyle %99.9 olması bir şeyi değiştirmez. Bu açık kapı değil, o senin yanılgın.

pratikte aynı kümesteyiz sen şusun ben buyum, hain kim? popoma tüy taktığımı iddia eden mi, bana göre sen de düşmanıyla savaşmak için düşmanına dönüşen biri gibi gözüküyorsun. Müslümanlar gibi iman etmişsin, sen nereye dayanarak mutlak kabule gidiyorsun, kale duvarlarına mı.

Ateizmi inanç kalıbına sokmana gerek yok. İnsanları, düşünceleri katı kalıplara sokmaya da gerek yok. Genel geçer tanımı bellidir, Dawkins vs bile kaç çeşit şekilde kategorize etmiş.

Ateizimi dine dönüştürüp, peygamberliğini ilan etme girişimi gibi duruyor açtığın başlık, ''bütün ateistler böyle düşünmek zorundadır'' ''aksi düşünülemez'' ''tiz vurun kellesini'' ''ateizimin yeryüzündeki halifesiyim'' şaka bir yana benim tüyümün hikmetini anlaman dileğiyle . :)

Suyun formülünü herkes aynı yazmak zorunda değil mi yani?

Formülü herkes aynı yazınca o dine mi dönüşüyor? Su dini mi oluyor?

:)

Sen Ateist değil Ateist yaklaşımı tercih eden bir Agnostiksin.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 267
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Suyun formülünü herkes aynı yazmak zorunda değil mi yani?

Formülü herkes aynı yazınca o dine mi dönüşüyor? Su dini mi oluyor?

:)

Sen Ateist değil Ateist yaklaşımı tercih eden bir Agnostiksin

Allah razı olsun sen de çok feyizli bir kardeşimizsin. :) ne suyu ne dini...ne yaptın kardeş..hangi formül olursa olsun bir tüyü vardır, newton kanunlarının bile vardı. Hayattaki bütün kabullerimiz birer varsayımdır, bazıları bilimsel ve rasyonel bazıları full bullshit.

Teizimin tanımı belli bunun diyalektik karşılığı sözlük ansikolopedik karşılığı ateizim tanımı belli.

Element uyduruyorsun. Kendi tanımlarını yarat da sıfırdan baride ona göre bir karar verelim ne olduğumuza.

Evrenin yaratan, düzenleyen, kurcalayan mıncık mıncık yapan bir tanrı yoktur olması saçmadır, hayal ürünü bir iddiadır diyorum ama ne olursa olsun bu gerçeklik bile olsa iman etmedim, şüphe de yok diyorum, default yok bu tanrı....hala yok şusun yok busun.

Sitelerde Paylaş

Allah razı olsun sen de çok feyizli bir kardeşimizsin. :) ne suyu ne dini...ne yaptın kardeş..hangi formül olursa olsun bir tüyü vardır, newton kanunlarının bile vardı. Hayattaki bütün kabullerimiz birer varsayımdır, bazıları bilimsel ve rasyonel bazıları full bullshit.

Teizimin tanımı belli bunun diyalektik karşılığı sözlük ansikolopedik karşılığı ateizim tanımı belli.

Element uyduruyorsun. Kendi tanımlarını yarat da sıfırdan baride ona göre bir karar verelim ne olduğumuza.

Evrenin yaratan, düzenleyen, kurcalayan mıncık mıncık yapan bir tanrı yoktur olması saçmadır, hayal ürünü bir iddiadır diyorum ama ne olursa olsun bu gerçeklik bile olsa iman etmedim, şüphe de yok diyorum, default yok bu tanrı....hala yok şusun yok busun.

Böyle bir şey yok.

Bu senin yaklaşımın bir inanç.

Tanrıya olan, beklenmeyene olan bir inanç.

Bir beklenti var sende.

Sen Agnostiksin.

Şusun busun demiyorum sana

Agnostiksin diyorum.

Bu Ateist bir bilinç değil.

Bana itimat etmiyorsan başkasına sor.

Ateizmde yok böyle şey.

İnanç motoruyla üretilen bir şey yok.

Sitelerde Paylaş

Böyle bir şey yok.

Bu senin yaklaşımın bir inanç.

Tanrıya olan, beklenmeyene olan bir inanç.

Bir beklenti var sende.

Sen Agnostiksin.

Şusun busun demiyorum sana

Agnostiksin diyorum.

Bu Ateist bir bilinç değil.

Bana itimat etmiyorsan başkasına sor.

Ateizmde yok böyle şey.

İnanç motoruyla üretilen bir şey yok.

Ben de aksini sana söylüyorum. Daha fazla konuşmamız faydasız.

Ateizime din muamelesi yapan biri ateist olamaz. Yobaz teist %100 vardır diyor sen de %100 yoktur diyorsun, biri kitabına dayanıyor, sen neye dayanıyorsun? bilimsel kanıtlara dayanıyorsan bilimsel kanıtlarlarla %100'e ulaşamazsın.

Kesin inanç gibi bir yargıyı kabul eden/adeta iman eden biri ateist olamaz.

Sitelerde Paylaş

Ateizime din muamelesi yapan biri ateist olamaz. Yobaz teist %100 vardır diyor sen de %100 yoktur diyorsun, biri kitabına dayanıyor, sen neye dayanıyorsun? bilimsel kanıtlara dayanıyorsan bilimsel kanıtlarlarla %100'e ulaşamazsın.

Ha ha ha :D

Lan Ateistim dediğin şey Agnostisizm senin.

Üç kağıtçı seni.

Sitelerde Paylaş

Ha ha ha :D

Lan Ateistim dediğin şey Agnostisizm senin.

Üç kağıtçı seni.

He öyleyim mutlu uyu bugün :) aç bir tanımlarını tekrar oku lütfen.

Pikaçu'da reelite olarak default yok diyorum. Var diyorsan kanıt getir diyorum.

Gizli pokemon beklentisi mi var şimdi ben de ya da süpermen için de aynısı söyleyebilirim.

Bilinmez fln değil yok lan bunlar yok ben yok diyorum olması saçma diyorum mantık ve bilimsel olarak olması saçma hala var diyorsan, halep ordaysa arşın burda diyorum.

tarihinde Fellix tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

He öyleyim mutlu uyu bugün :) aç bir tanımlarını tekrar oku lütfen.

Pikaçu'da reelite olarak default yok diyorum. Var diyorsan kanıt getir diyorum.

Gizli pokemon beklentisi mi var şimdi ben de ya da süpermen için de aynısı söyleyebilirim.

Bilinmez fln değil yok lan bunlar yok ben yok diyorum olması saçma diyorum mantık ve bilimsel olarak olması saçma hala var diyorsan, halep ordaysa arşın burda diyorum.

Bir öyle yazıyorsun bir böyle.

Arkadaş, yok ifadesi %99.99 olmaz.

%99.99 yok demek bir ihtimal bu hikaye gerçek olabilir demek.

Ayrıca %0.00001 diye değeri ben vermedim.

Senin için tanrı %0.0000001 ihtimalle var (ya da olabilir)

Bunları diyorsan ateist olamazsın.

Dinle imanla alakası yok bunun.

Agnostik üç kağıtçı seni.

Sitelerde Paylaş

Bir öyle yazıyorsun bir böyle.

Arkadaş, yok ifadesi %99.99 olmaz.

%99.99 yok demek bir ihtimal bu hikaye gerçek olabilir demek.

Ayrıca %0.00001 diye değeri ben vermedim.

Senin için tanrı %0.0000001 ihtimalle var (ya da olabilir)

Bunları diyorsan ateist olamazsın.

Dinle imanla alakası yok bunun.

Agnostik üç kağıtçı seni.

Niye üç kağıtçı olayım birader olsa olsa cahil olurum, yanlış biliyor olurum tanımlarını, kimi niye kandırıyım. Cahilliği kabul ederim ama sahtekar değilim sen mutlu ol diye %100 değilim.

Agnostik tanımı bellidir, aşırı derece skeptik fln desen bir nebze anlarım. Bilinemez fln demiyorum, belki bilim yoluyla evreninin bütün sırlarına çözmeye insanlık ömre yetse hayal ettiğin %100'e ulaşabiliriz. https://en.wikipedia.org/wiki/Agnosticism

Yine de kendince çok kötü bir kategoriye sokmadın, ne değişik adamsın.

Ben diyeyim sana müslüman, yarın çıktık mı ruzi mahşere ikimizde çıkarız anda yalan :D

Sitelerde Paylaş

Ben Ateizme hiç cephe almadım.

Belki müslümanlık zamanlarında almışımdır diyeceğim ama o zamanlar bile Aziz Nesinin Ateist olduğunu bilir severdim ben.

Açık söylemek gerekirse Non-Teizm içerisinde araştırma yaparken benim beynimde şimşek çakmasını sağlayan şey Ali Demirsoyun bir kitabıydı.

Evrenin çocukları.

O kitabı okumaya başladığımda Non-Teizm içerisinde olasılıklar değerlendiren biri iken

O kitabın sonlarına doğru beynimde şimşek çakmış, kan tamamen beynime dolmuş ve her şeyi görmüştüm.

O anı hiç unutmam.

Bunu niye anlattım

Mizaç meselesi bu

Bu kişiler nezaket ve hümanizma ayakları yapıyorlar ama cepheleri, saldırıları var Ateizme.

Kimse onları saldırmaya, cephe almaya zorlamıyor.

İçlerinden geliyor bu

Aynı dürtü islamcılarda da var

Hristiyanlarda da Yahudilerde de var

İnananların hepsinde var bu.

Bu kişilerin bu yüzden travmaya ihtiyaçları var.

En iyi travma da düşüncelerini alt üst etmek, nefreti körüklemek.

Bu onlarda var zaten.

Ateistforuma girmeye korktuğumu çok iyi hatırlıyorum.. :D

Agnostik,deist filan..Bunlar bana itici/korkunç gelmiyordu ama bir ateist acayip geliyordu..Ateistleri,ateistlerden başka hiçkimse sevmez bence..Dünya'da ateist olmayan herkes,bir şekilde tanrı kavramını yaşatıyor..Ateistlere bu yüzden terörist/anarşist damgası vuruyorlar..''Hepimiz tanrıcıyız da,siz neden bize karşısınız?'' tavrı bu..

Müslümanlar Allah var filan demezler..Allah en büyüktür veya Allah'a inanıyorum filan derler..Allah'ın var olduğunu ifade etmeleri anlamsız..Sadece Allah dersen bile,bu ifade Allah'ın varlığını kabul etmen manasına gelir..Allahu Allah ilahileri veya zikirlerde Allah Allah ifadeleri mesela..

Ateizm bilime dayanır..Bilim Tanrı'nın olmasının mümkün olmadığını iki şekilde kanıtlıyor..Tabi bunu biz anlamalıyız..Bilim tanrıyla filan uğraşmaz..

1-Maddenin kendiliğinden oluşması

2-Canlıların kendiliğinden evrim geçirmesi

Bilim bunu bize %100 oranında aktarıyor..Bu sonuçlardan bir anlam çıkaracak olan sizsiniz..

Sitelerde Paylaş

Düz kalıp bakıyorsun dünyaya siyah-beyaz ve o yüzden sürekli yargılıyorsun, katı bir şekilde, insanların gözündeki kalıplara girmemesi sen sinir ediyor.

Bir şey beyaz değilse kesin siyahtır gibi, siyah olmalıdır...

Karşı tarafın ne anlattığı ne anlatmak istediği önemli değil. Belirli bir pattern'i kalıbı görünce doğrudan kafandaki hazır şablon sonuca ulaşıyorsun.

Bunun zekayla alakası yok, benden daha zeki de olabilirsin ama bu psikolojik tutumun yobaz dincilerden farksız, onlarda kendilerinden şaşmaz şekilde emin.

Beni Üçkağıtçılıkla itham ederken veya Sen %100 var derken neye dayanıyorsun? -- Elinde kanıtın yok, sonuca çabuk ulaşıp oldu bittiyle yargılıyorsun.

Özet Dediklerim: Teizimin çizdiği tanrı yoktur, evreni düzenleyen, yaratan, karışan akıllı bir tasarımcı yoktur elimizdeki bilimsel deliller bunu işaret ediyor .Var olma ihtimalini teorik olarak kabul edersek, pikaçunun var olma ihtimali kadardır dedim ikisinin de delili yok var diyorsan delil getirebilirsin benim işaret ettiğim çok soyut bir şeydi--pikaçunun var olma ihtimaline mi inandım sence ? . İstediğin sınıflandırmaya sok sanki ateist olana huri mi veriyorsun veya insanları mı kandırdım -_-

Sitelerde Paylaş

Bence "tanrı yoktur" veya "olması çok zordur" demek, yeterli.
Ateizm'e veya agnostisizm'e girip girmemesi önemli değil.

Ama teist tanıma uyan tanrıların imkansızlığı dersek, o ayrı bir konu;

sadece "inanca göre değerlendirme" özelliği bile, böyle birşeyi imkansız hale getirir. İnanca göre ayrımcılık, tamamen akıldışıdır ve büyük çelişkiler içerir.

Sitelerde Paylaş

Ateistforuma girmeye korktuğumu çok iyi hatırlıyorum.. :D

Agnostik,deist filan..Bunlar bana itici/korkunç gelmiyordu ama bir ateist acayip geliyordu..Ateistleri,ateistlerden başka hiçkimse sevmez bence..Dünya'da ateist olmayan herkes,bir şekilde tanrı kavramını yaşatıyor..Ateistlere bu yüzden terörist/anarşist damgası vuruyorlar..''Hepimiz tanrıcıyız da,siz neden bize karşısınız?'' tavrı bu..

Müslümanlar Allah var filan demezler..Allah en büyüktür veya Allah'a inanıyorum filan derler..Allah'ın var olduğunu ifade etmeleri anlamsız..Sadece Allah dersen bile,bu ifade Allah'ın varlığını kabul etmen manasına gelir..Allahu Allah ilahileri veya zikirlerde Allah Allah ifadeleri mesela..

Ateizm bilime dayanır..Bilim Tanrı'nın olmasının mümkün olmadığını iki şekilde kanıtlıyor..Tabi bunu biz anlamalıyız..Bilim tanrıyla filan uğraşmaz..

1-Maddenin kendiliğinden oluşması

2-Canlıların kendiliğinden evrim geçirmesi

Bilim bunu bize %100 oranında aktarıyor..Bu sonuçlardan bir anlam çıkaracak olan sizsiniz..

Siz biz sen bari yapma hocam, tayyip gibi kutuplaştırmayın milleti.

Ne oldu siz ayrıcalıklı mı hissediyorsunuz böyle yazınca. Özel bir tarikat gibi.

Ben de aynısını söylüyorum yaptığım tartışma çok teorik, felsefik kaçtı -- arkadaşın yanlış anladığı benim düşüncem yerine, kafasında yarattığı saman adama saldırıyor. Strawman Fallacy.

Ben de Tanrı yoktur diyorum, benim için ihtimali yok, şüphesi yok, teorik olarak kafamın üzerindeki pembe at kadar gerçekçi.... trollükte yapmadım.

Müslümanın neye dayanıp, Ateistin neye dayandığını biliyorum. Dogma gibi tartışalamaz, sorgulanamaz , sorgulayan ölsün dercesine olan radikal tavrına yönelik şaka yollu da olsa takıldım, agnostik olsa ne, deist olsa ne .... niye kandırsınlar birilerini, bu ülkedeki sahtekar tacirler bu forumdan ziyade başımızda, heryerde...

Sitelerde Paylaş

Siz biz sen bari yapma hocam, tayyip gibi kutuplaştırmayın milleti...

Siz %100 söylemine karşı çıkıp,ateist olduğunuzu söylüyorsunuz..Böyle birşey yok babacığım..Ne tarikatı,ne kutuplaştırması?!

Müslüman olacaksan kelime i şehadet getireceksin..Ateist olacaksan da,%100 Tanrı yoktur veya Tanrı'nın var olması mümkün değildir gibi bir söylemden şaşmayacaksın..

Sitelerde Paylaş

Siz %100 söylemine karşı çıkıp,ateist olduğunuzu söylüyorsunuz..Böyle birşey yok babacığım..Ne tarikatı,ne kutuplaştırması?!

Müslüman olacaksan kelime i şehadet getireceksin..Ateist olacaksan da,%100 Tanrı yoktur veya Tanrı'nın var olması mümkün değildir gibi bir söylemden şaşmayacaksın..

Ben ateistim iddiasında bulunmadım, agnostik değilim dedim.

Adam beni sahtekar yaptı, üç kağıtçı diyor. 30 yaşıma kadar kimseyi kandırmaya tenezzül etmedim şaka fln dışında. Beni ne kadar tanıyorsun da iki satır yazıdan kişiliğime, dünya görüşüme yorum yapıyorsun.

Neysem neyim.

İlla da %100 Ateizim kuralı diye bir şey yok.

https://en.wikipedia.org/wiki/Atheism

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ateizm

Dawkins'in sınıflandırmasına göre:

http://www.eoht.info/page/Dawkins+scale

''Very low probability, but short of zero. De facto atheist. ‘I cannot know for certain but I think God is very improbable, and I live my life on the assumption that he is not there.’'

---Ben düşük bir ihtimal var bile demedim, desem bile Richard Dawkins'e göre De Facto Atheistim. (ne olduğum önemli değil) Demek istediğim şuydu,

--0.000001 ihtimali herşey için geçerlidir ne kadar absürd bile olsa teorik açıdan öyle.

Bu tanrı kücük bir ihtimal de olsa var demek değil. Pokemon gerçek değil , Tanrı da gerçek değil, theist tanrısı kesinlikle olamaz, olabilmesi mümkün olamaz diyorum. Biz ufacık ihtimalleri bile olsa mantık dışıysa yadsırız yok kabul ederiz demek istedim, belki kendimi iyi anlatamadım. Bu şüphe değil.

Hayatımızda yüzlerce akıl,mantık bilim dışı şeyi yok kabul ediyoruz çünkü delili yok, delili olması ortaya çıkması halinde otomatik müslümanlar gibi yadsırmısın--tabiki hayır....ateist gerekirse düşüncesini revize eder, yargısını değiştirebilir...değiştirir demiyorum. teorik olarak değiştirebilir.

bu ufak da olsa bi tanrı ihtimal var demek de değil, bu noktayı yanlış anlıyorsunuz otomatik refleks savunmaya geçiyorsunuz.

tarihinde Fellix tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dawkins bir Agnostik.

Ateizm sonucunu tercih eden bir Agnostik.

Ancak Agnostisizm medyada para etmiyor.

Yani ünlü ve kameraların dikkatini çeken bir Agnostik bulamazsın.

O yüzden Ateist takısını kullanıyor.

Ancak kendisi teist tanrısı değil de genel bir tanrı anlayışının ya da planlayan aklın var olma olasılığını kabul ediyor.

Bu adam Ateist değil.

Ateistim diye para kazanan bir medya yüzü.

Toplumlar Agnostisizmi ciddiye alınacak ya da saygı duyulacak bir tavır görmüyor.

Var mı yok mu bilmem ki diyen bir adama kimse saygı duymaz ve dediklerine önem vermez.

O yüzden Ateistim diye gezer çoğu Agnostik.

Ateistlerin genelinde böyle medya önünde mücadele eğilimi olmaz.

Sitelerde Paylaş

Dawkins bir Agnostik.

Ateizm sonucunu tercih eden bir Agnostik.

Ancak Agnostisizm medyada para etmiyor.

Yani ünlü ve kameraların dikkatini çeken bir Agnostik bulamazsın.

O yüzden Ateist takısını kullanıyor.

Ancak kendisi teist tanrısı değil de genel bir tanrı anlayışının ya da planlayan aklın var olma olasılığını kabul ediyor.

Bu adam Ateist değil.

Ateistim diye para kazanan bir medya yüzü.

Toplumlar Agnostisizmi ciddiye alınacak ya da saygı duyulacak bir tavır görmüyor.

Var mı yok mu bilmem ki diyen bir adama kimse saygı duymaz ve dediklerine önem vermez.

O yüzden Ateistim diye gezer çoğu Agnostik.

Ateistlerin genelinde böyle medya önünde mücadele eğilimi olmaz.

Tamam Dawkins'de ateist değil sana göre... Neden bu kadar takıntılısın kimliklere onu da anlamadım ya.

lütfen mümkünse ayrı bir konu aç kavramlarını tanımla, mümkünse referans ver/atıf yap. Şu sözlük, bu ansiklopedi gibi .(rica)

Çünkü kendi tanımlarını oluşturuyorsun, reformist dinciler gibi....seninle anlaşamıyoruz, dünyada genel geçer kabul gören kavramlar vardır, sana göre süt bana göre çikolata olmaz kavramlarda, kafana göre yorumlayamazsın, yorumlarsan sohbet görecelilik çorbasında sulanır.

''Gerçek Ateizim bu değil'' diyorsun, haklı olabilirsin gerçeğini ortaya koy o zaman, öyle iki satır değil, ayrı bir başlıkta mümkünse. Tek tek kavramları tanıt, tanımla.

Sitelerde Paylaş

Tamam Dawkins'de ateist değil sana göre... Neden bu kadar takıntılısın kimliklere onu da anlamadım ya.

lütfen mümkünse ayrı bir konu aç kavramlarını tanımla, mümkünse referans ver/atıf yap. Şu sözlük, bu ansiklopedi gibi .(rica)

Çünkü kendi tanımlarını oluşturuyorsun, reformist dinciler gibi....seninle anlaşamıyoruz, dünyada genel geçer kabul gören kavramlar vardır, sana göre süt bana göre çikolata olmaz kavramlarda, kafana göre yorumlayamazsın, yorumlarsan sohbet görecelilik çorbasında sulanır.

''Gerçek Ateizim bu değil'' diyorsun, haklı olabilirsin gerçeğini ortaya koy o zaman, öyle iki satır değil, ayrı bir başlıkta mümkünse. Tek tek kavramları tanıt, tanımla.

Senin bu yazdıklarından görünüyor ki

1- Ateizmin ne olduğuna dair hiç fikrin yok

2- Bilincin Ateizm seviyesinde değil.

Dışarıdan tahminle anlaşılacak bir şey değil bu.

İhtimali yok et.

Olasılığı yok et

Beklentilerini yok et

Ondan sonra sadece bilgi ile var olunan bir bilinç seviyesine çık

Ondan sonra benle konuş.

Kurduğun cümleler Ateist bir bilinçten çıkan cümleler değil.

Ayrıca zerre Materyalizm temeli de yok.

Bu nasıl bir şey?

Sana bu cüreti veren ne?

Sayısal çokluğunuz mu?

Tanrıcılar olarak sayısal çokluğunuzdan mı alıyorsunuz bu cesareti?

Benim dediklerime dikkat et lütfen.

bak bilincin Ateist değil.

Seninle şu an yaşadığımız tartışma senin bir dindarla yaşadığın tartışmanın aynısı.

Dindarla yaptığın tartışmada tahmin edilebilir yorumlar, cümleler, ifadeler ile karşiılaşıyorsun değil mi?

Dindar sana öyle saçma bir şey söylüyor ki onun dediği şeyin senin sözlerine karşı argüman sunulması bile seni kızdırıyor değil mi?

Allah yazan koyunlar, karpuzlar, kabedeki melekler değil mi?

İşte aynısını benimle yaşamaktasın. Seni bu konuda temin ederim ki benimle benzer bir şey yaşıyorsun ve bilincin tam temizlenmiş olmadığından sana ulaşamıyorum.

Bundan daha dürüst olamam.

Durumundan kurtulmanın çaresine bak benimle inatlaşana kadar.

Ateizme ulaşmanın bir yolunu bul.

İnançla değil

Bir katalizör bulmalısın.

%0.00001 ihtimal inancını içine yerleştiren eksiklikleri tamamlayacak bir katalizör bulmalısın.

Bu herhangi bir kitap olabilir, herhangi bir ansiklopedik bilgi olabilir. Herhangi bir araştırma olabilir.

Bilincinde şimşek çaktıracak bir şey lazım.

Bunu bulmaya çalış.

Ben önemsizim.

Benimle tartışman önemsiz.

Önemli olan bilincini tamamen kendine ait bir mülke dönüştürmen.

Şu anda sana ait değil.

Mesela inanç motorunu araştır.

İnanma davranışını araştır.

İnanmak ile bilmek farkını araştır.

Ne desem bilemiyorum daha fazla.

Sitelerde Paylaş

bir tanrı fikri çılgınca,komik,saçma,abzürd,imkansız en önemlisi de GEREKSİZ geliyor... insan 31 sene nasıl inandım,ibadet ettim derken şunu da es geçemiyor "ya hala inanıyor olsaydım" iman zincirimi kırdıktan sonra gerçek anlamda rahatlama hissettim. bu forumda ki bir çok yorum ve yazınında şüphesiz dinden uzaklaşma sürecimi kısaltma konusunda faydası oldu o yüzden bir kez daha bu platformu düzenli kullanan arkadaşlara(zavallı,nolan,democan...vb) teşekkür ediyorum...

Sitelerde Paylaş
ne hikmettir insan türünü işin içinden çıkarınca bunların hiçbirine gerek kalmıyor. tanrı yoktur ne demek? tanrılar ve pek çok kavramları, -izmleri, ahlakı, sosyal ilişki ve değer yargıları evrimleşen insan türü uydurmuştur denir, biter. böylelikle bunlar sosyal ilişkiler içinde uydurulmuş homo sapiens grup uydurmaları, eylemleri için ortak inançları olur. ne teizm kalır ne a-teizm. ne de bilinç seviyesi, oraya "çıkma" kafası. sanki varlık denen uydurma, homo sapiens beyin taslağının görüsünden, anlığından ibaret. eğer insani özden pay almak isteniyorsa durum başka. işte o zaman ateizmde dahil tüm bunlar inanca dönüşür. kafalarda şimşek çaktırır. ateizm deniyor ancak teizmin mutlak nesnesi olan "insan/insani olan/tin" gizlice yine biryerlerde. bu nedenle tüm söylemler kişilik sorununa dönüşüyor. teizmden "kurtulmaya" kişisel deneyimden kanıt gösteriliyor. ya da bu kurtulan öz, nesneye yansıtılıyor. böylece öznel olan, nesnel olup çıkıyor. yazılanların hepsi öznel. anlık duygu-durum tasarımları. herhangi bir aydınlanmanın yakınından dahi geçmiş değil. kendine ait bilinç mülkü öneriliyor. bu nasıl inançsızlık? sözümona bilinci dışa, evrene yansıtınca teizm, kendine(?) yansıtınca ateizm oluyor öyle mi?

Sitelerde Paylaş

Bu sitede bir tane bile ateist yoktur. Hepiniz din düşmanısınız. İslam düşmanısınız. Din düşmanlığını, İslam'a küfür ve hakaret etmeyi ateizm zannediyorsunuz yazık.

Ateist forumu olmasına rağmen konuların yüzde 90'ı İslama hakaret ve küfür içeren konular. İnanmadığınız dinin esasları sizi neden bu kadar alakadar ediyor acaba.

Dikkat edin, hristiyanlık, yahudilik ve diğer dinlerle ilgili bir tane bile konu yokken, tüm konular İslam'a hakaret ve küfür konuları.

Tekrar ediyorum bu sitede bir tane bile ateist yoktur. Buradaki herkes sadece din düşmanıdır. Ve din düşmanlığı ne yazık ki ATEİZM DEĞİLDİR.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...