Jump to content

Müslümanlara bir soru

Recommended Posts

Başkalarını çok düşünen, onlara yardım etmek uğruna cennetten vazgeçebilecek bir insan düşünün. Bu insan, bebeklerin günahsız olduğunu, öldükleri taktirde kesinlikle cennete gideceklerini öğrenir. Buna çok sevinir ve çarçabuk hazırlanıp, bebekleri öldürmek için sokağa çıkar. Bir bebek, iki bebek derken halk bunu yakalar ve linç ederek öldürür. Birkaç bebeği cehennemden kurtardığını düşünerek, mutlu bir şekilde hayata gözlerini yumar.

Şimdi biraz beyin fırtınası yapalım.

Bu insan iyi midir, kötü müdür?

Tanrı onun fedakarlığını görüp cennete mi, yoksa bebek öldürdüğü ve sınav sistemine zarar verdiği için cehenneme mi sokacak?

Sitelerde Paylaş

Cehenneme sokacak. Sebebi sınav sistemini bozması filan değil.

Böyle ironik bir eylem yaparak müslümanları ikileme düşürmesi ve düşünmek zorunda bırakması.

Şüphesiz en büyük günah, bir müslümanı düşünmeye zorlamaktır.

tarihinde ad hominem tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cevap olarak şöyle derler

İbini Dibini Cibiniden rivayet olundu ki

Sizin en hayırlınız en evetlinizden daha hayırlıdır

Bunun gibi şeyler söyleyecekler sana.

Bunu demek için de güzelim oksijeni, suyu, bitkileri ve hayvanları tüketiyorlar.

tarihinde Strong Materyalist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Horoza ''tavuk mu yumurtadan çıkar,yumurtadan mı tavuk çıkar?'' diye sormuşlar..Horoz da ''ben koyar geçerim'' demiş :D

Ne demek bu?

Müslümana istediğinizi sorun,müslümanın umurunda bile olmaz..Müslüman kılar namazını,tutar orucunu,yaşar gider işte :D

Bu tarz soruları hocalara filan sormanız lazım..Onlardan alacağınız cevaplarda,içiniz bulandırabilir..

Geçen sene sorduğum soru ve aldığım cevaba bir bakın..

http://www.ateistforum.org/index.php/topic/57447-diyanete-ve-fetvacylara-ezan-konusunda-sordudhum-soru/

Sitelerde Paylaş

Cennetin anahtari bende degil bilemicem. Kim gider gitmez nereden bilelim. Akil yurutmek adina sunu soyleyeyim; bebekler cennete gidecek diye gidip bebek oldurecek kadar cahil ve salaksa ki bu olcude cani ve gerizekaliysa cehenneme gider.

Biz tanricilik oynama merakliyiz.

Onun adina cinayetler isliyor, duruyoruz.

Bugun diyanet adi verilen devletlesmis din kurumlarinin allah belasini versin, millet uzaya gidiyor, bizimkiler sakizla orucla ugrasiyor

Sitelerde Paylaş

Cennetin anahtari bende degil bilemicem. Kim gider gitmez nereden bilelim. Akil yurutmek adina sunu soyleyeyim; bebekler cennete gidecek diye gidip bebek oldurecek kadar cahil ve salaksa ki bu olcude cani ve gerizekaliysa cehenneme gider.

Bebekler cennete gidecek diye bebek öldüren birinin neden cahil, salak, cani ve gerizekalı olduğunu açıklar mısın?

tarihinde Coriolis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Hiçbir kimse Allah’ın izni olmadan ölmez."(Al-i İmran 3/145)

Yani bu ayete göre adam öldürebilmek için Allah'ın izni gerekmekte..Allahtan da izin çıktığına göre, bebekleri öldüren bu adam başka bir gücün iradesine tabii olduğu için suçu hafifletici sebebleri vardır ve eğer müslümansa bir süre cehenneme tıkılıp sonra cennete alınır..

"Ölüm belirli bir süreye göre yazılmıştır." (Al-i İmran 3/145)

Bu ifadeye göre de bebeğin öleceği zaten belli,allah öldürmeye karar vermiş...Nasıl kafana saksı düşüp öldüğünde saksı ceza almıyorsa bu adam da ceza almamalıdır. Nihayetinde, katil, müslümansa direkt cennete alınır.

Yani bu bebek katili eğer müslümansa cennetliktir.

Sitelerde Paylaş

Bebekler cennete gidecek diye bebek öldüren birinin neden cahil, salak, cani ve gerizekalı olduğunu açıklar mısın?

Çünkü tanrı-cılık oynamasına gerek yoktur. Ki "tanrı" da değildir.

Neden gidip günahsız canlıyı öldürsün? Kendisi "tanrı" mıdır ki, şunu bunu cennete gönderiyor?

Günahsız birinin canını almak nedir? Hadi işid canavrları...Allah onların belasını versin. Hepsinin canı cehenneme.

Hatta hayvan katledenler de benim gözümde insan katledenler gibidir. Sırf bu yüzden bir süre "vegan" takılmış ve çevremce alay mevzusu olmuş bir insanım.

Birey, okusa, (düşünsel, felsefi, psikolojik, bilimsel, edebiyat, sanat vs) zaten aydınlanacak. Bırak insanı, kediye bile zarar vermeyecek ( kedileri ayrı severim).

Eğer cahilsen, gider ona buna nedenli, nedensiz zarar verirsin. Olmdı kendine zarar verirsin.

Sitelerde Paylaş

En iyisi bazılarınız hiç teist olmayın.

Teist olsanız,( hele de müslüman olsnız) IŞİD'li olursunuz Allah korusun :)

Şaka yada ironi olarak algılayabilirsiniz.

Selamlar sevgiler

tarihinde depressurisation tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Hiçbir kimse Allah’ın izni olmadan ölmez."(Al-i İmran 3/145)

Yani bu ayete göre adam öldürebilmek için Allah'ın izni gerekmekte..Allahtan da izin çıktığına göre, bebekleri öldüren bu adam başka bir gücün iradesine tabii olduğu için suçu hafifletici sebebleri vardır ve eğer müslümansa bir süre cehenneme tıkılıp sonra cennete alınır..

"Ölüm belirli bir süreye göre yazılmıştır." (Al-i İmran 3/145)

Bu ifadeye göre de bebeğin öleceği zaten belli,allah öldürmeye karar vermiş...Nasıl kafana saksı düşüp öldüğünde saksı ceza almıyorsa bu adam da ceza almamalıdır. Nihayetinde, katil, müslümansa direkt cennete alınır.

Yani bu bebek katili eğer müslümansa cennetliktir.

Zannediyorum şuana kadar ilk yazışmamız oldu. Haydi hayırlı olsun :)

Ben o şekilde algılamadım. Sen öyle algıladıysn saygı duyarım. Herkes kendi algıladığı gibi olguyu değerlendiriyor.

Birinci ayette Allah'ın bir otoritesi, hükmü yada herşeyi bilmesi gibi düşündüm. Yani habersiz değil. İkinci ayette ise, evet hepimiz bir gün öleceğiz. Ne zaman? Allah bilir.

Sitelerde Paylaş

Tanrı onun fedakarlığını görüp cennete mi, yoksa bebek öldürdüğü ve sınav sistemine zarar verdiği için cehenneme mi sokacak?

Bu kişinin tanrıdan daha merhametli olması ve tanrının hasta bir varlık olması gerekir, çünkü tanrı merhametli olsa bebekleri o öldürür veya buna gerek kalmaz direk cennette yaratır.

Adamın bakış açısı, tanrının yarattığı acımasız dünyada, bebek büyümeden önce öldürüp onu kurtarmaktır.

Adam, tanrının yaptığı acımasızlığı merhametiyle örtmektedir.

Her şeyi bilen tanrı sanki insanların ne yapacaklarını bilmiyormuş gibi insanları sınava sokmaktadır ve insanlar büyüdükçe günahkar olup cehenneme gitmektedir, adam ise insanların günahkar olmasını önlemek için bebekleri öldürmektedir.

Tanrı ise insanlar günahkar olsun da cehennemi doldurayım deyip, insan yaratıp durmaktadır.

tarihinde tupac tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Zannediyorum şuana kadar ilk yazışmamız oldu. Haydi hayırlı olsun :)

Ben o şekilde algılamadım. Sen öyle algıladıysn saygı duyarım. Herkes kendi algıladığı gibi olguyu değerlendiriyor.

Birinci ayette Allah'ın bir otoritesi, hükmü yada herşeyi bilmesi gibi düşündüm. Yani habersiz değil. İkinci ayette ise, evet hepimiz bir gün öleceğiz. Ne zaman? Allah bilir.

Kuran apaçık değilmiydi?benim anladığım o..senin anladığın şu..o zaman apaçık değil, değilmi?

Benim mantığıma göre; Ben istemeden kimse ölemez deyince öldürenin ne anlamı kalır ki?

Ben herkesin ölüm zamanını belirledim dersen öldüren sadece aracıdır,saksıdır,farkı yoktur.

Allahınız bana kendini böyle anlatıyor.Ben önyargısız böyle anlıyorum..

Suç bende mi?

Sitelerde Paylaş

Kimsenin suçu yok.

Suç, suçişleyen, zararlı insanlarındır. Bizim değil.

Ona bakarsan Tanrı kavramı da çok tartışmalıdır.

Apaçık bir konu değildir. Benim için mantıklı bir durum olmasına rağmen,

Senin için olmayabilr. Bazı soruların cevabı da şimdilik yoktur.

Ben haklıysam eğer, Ruhsal alemde kendisine soracağım;

Bu neden böyle? Şu neden böyle? Neden şunu durdurmadın? diye..

Açıkçası Kuranı ben de çok fazla anlamıyorum.

Ben 19 sistemine göre iman ettim.

Bu matematiksel şifrelenmiş sistem olmasaydı belki de inanmazdım.

Çünkü aklıma; algı, düşünsel, felsefi, bilimsel bilgi birikimime ve deneyimlerime ters şeyler de mevcut.

İnandığım şey gerçekse, ben "öbür tarafta" ( şimdi felsefeden, mitolojiden ve eski uygarlıkların öbür dünyasında girsek çıkamayız) kendisine soracağım.

Sitelerde Paylaş

Çünkü tanrı-cılık oynamasına gerek yoktur. Ki "tanrı" da değildir.

Neden gidip günahsız canlıyı öldürsün? Kendisi "tanrı" mıdır ki, şunu bunu cennete gönderiyor?

Günahsız birinin canını almak nedir? Hadi işid canavrları...Allah onların belasını versin. Hepsinin canı cehenneme.

Hatta hayvan katledenler de benim gözümde insan katledenler gibidir. Sırf bu yüzden bir süre "vegan" takılmış ve çevremce alay mevzusu olmuş bir insanım.

Birey, okusa, (düşünsel, felsefi, psikolojik, bilimsel, edebiyat, sanat vs) zaten aydınlanacak. Bırak insanı, kediye bile zarar vermeyecek ( kedileri ayrı severim).

Eğer cahilsen, gider ona buna nedenli, nedensiz zarar verirsin. Olmdı kendine zarar verirsin.

Kuran'da Allah'ın ilim ve rahmet verdiği kişi masum bir çocuğu öldürüyor, sebebi de ilerde ana babasını kafir yapar korkusu, Musa da bu herif bana ilim öğretecek diye seyirci kalıyor. Sen de buna rağmen Musa ve o adamı kutsuyorsun, aynı işi yapan IŞİD'lileri ise canavar diye niteliyorsun. Aynı kınamayı, lanetlemeyi Allah'ın ilim ve rahmet verdiği kişi ile Musa'ya da yapabilir misin?

Sitelerde Paylaş

Kuran'da Allah'ın ilim ve rahmet verdiği kişi masum bir çocuğu öldürüyor, sebebi de ilerde ana babasını kafir yapar korkusu, Musa da bu herif bana ilim öğretecek diye seyirci kalıyor. Sen de buna rağmen Musa ve o adamı kutsuyorsun, aynı işi yapan IŞİD'lileri ise canavar diye niteliyorsun. Aynı kınamayı, lanetlemeyi Allah'ın ilim ve rahmet verdiği kişi ile Musa'ya da yapabilir misin?

Öyle bir şey varsa- tamamıyla dediğin gibiyse, Musa'nın yanlışı var demektir. Hemde büyük bir hatası.

Tam ayet numarası nedir?

Sitelerde Paylaş

Öyle bir şey varsa- tamamıyla dediğin gibiyse, Musa'nın yanlışı var demektir. Hemde büyük bir hatası.

Tam ayet numarası nedir?

Buna hata mata denmez, ayrıca sadece Musa'nın mı? Allah ve ilim ve rahmet verdiği kişi ne olacak?

Kehf/65. Derken kullarımızdan bir kul buldular ki, biz ona katımızdan bir rahmet vermiş, kendisine tarafımızdan bir ilim öğretmiştik.

Kehf/74. Yine yola koyuldular. Nihayet bir erkek çocukla karşılaştıklarında, adam (hemen) onu öldürdü. Mûsâ, “Bir cana karşılık olmaksızın suçsuz birini mi öldürdün? Andolsun çok kötü bir iş yaptın!” dedi.

Kehf/80. “Çocuğa gelince, anası babası mü’min insanlardı. Onları azgınlığa ve küfre sürüklemesinden korktuk.”

Sitelerde Paylaş

Buna hata mata denmez, ayrıca sadece Musa'nın mı? Allah ve ilim ve rahmet verdiği kişi ne olacak?

Kehf/65. Derken kullarımızdan bir kul buldular ki, biz ona katımızdan bir rahmet vermiş, kendisine tarafımızdan bir ilim öğretmiştik.

Kehf/74. Yine yola koyuldular. Nihayet bir erkek çocukla karşılaştıklarında, adam (hemen) onu öldürdü. Mûsâ, “Bir cana karşılık olmaksızın suçsuz birini mi öldürdün? Andolsun çok kötü bir iş yaptın!” dedi.

Kehf/80. “Çocuğa gelince, anası babası mü’min insanlardı. Onları azgınlığa ve küfre sürüklemesinden korktuk.”

Bende şimdi açıp, ilk defa bu ayetleri okudum. Şöyle bir soru yerinde bir benzetme olabilir. Bunu tartışalım.

Hitleri çocukken buldunuz. Aklınızdan onu öldürmek gecer miydi? Ölümüyle birlikte pek çok kişinin hayatı kurtulacaktı ve dahası soykırım vahşeti yaşanmayacaktı. Hitleri buldunuz ne yapardınız? Yaşamasına izin verir miydiniz? Şu doğrudur, bu yanlıştır demiyorum. Fikrinizi soruyorum. Gerçi burada vahşet değil, dinsel tabuların reddi söz konusu ama..

Ayetlere ilişkin ise şahsi görüşüm şudur:

İleride anne babasını dinden çıkaracağı için bir çocuk öldürülmemeli. Yani, bu kaygıyı taşıdığı için kimse kimseyi öldürmemeli. Yada bu vargıya ulaşılabiceği kesin dahi olsa hiç bir cana kıyılmamalı. Burada bir anlamsızlık var. Şimdi çözemedim...bi saniye..

Sitelerde Paylaş

Ayetlere ilişkin ise şahsi görüşüm şudur:

İleride anne babasını dinden çıkaracağı için bir çocuk öldürülmemeli. Yani, bu kaygıyı taşıdığı için kimse kimseyi öldürmemeli. Yada bu vargıya ulaşılabiceği kesin dahi olsa hiç bir cana kıyılmamalı. Burada bir anlamsızlık var. Şimdi çözemedim...bi saniye..

Kurana karşı geldin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...