Jump to content

Ilımlı ateist ol(a)maz..!

Recommended Posts

Forumdaki sivri dilli ateistlere bakın..Benim yazdıklarım ortada..Hacıya bakın,Zavallıya bakın,Democrassiona bakın..Hangimiz ılımlıyız?Hepimiz sivriyiz değil mi?Neden acaba?

Dinin bize yaptıklarından dolayı sivri değiliz..Ateizm gerçeğini anladığımız için sivriyiz..

''Tanrı'nın var olmasının ihtimali bile yoktur'' demek,net bir duruş gerektirir..Yumuşak/ılımlı/saygılı birisi iseniz,bu ifadeyi veya benzer bir ifadeyi kullanamazsınız..Bir ateist bu gerçeği anladığı zaman,ateist olmayanlara sadece bu konudan dolayı saygı gösteremez..Dine veya dindarlara saygı duyuyorum diyen birisi,ateist olamaz..Mümkün değil böyle birşey..

Ateist olmak için net olmanız gerekir..Bir radikal müslüman olmanız içinde net olmanız lazım..Ne diyor bu teröristler?Allah en büyüktür..Allah'a inanıyoruz veya Allah var demiyorlar..Dikkat edin buna..Bu ifade bir tehdittir/aşağılamadır/hakarettir..

Ateizm bu insanlara(?) karşıdır..Karşı olmak zorundadır..Bunlara saygı filan duyamazsınız..Hele bunları besleyen ılımlılara asla saygı duyulmaz..Bakın,ne yazdığıma dikkat edin..Ilımlılar,radikalleri besliyor diyorum..Bu ılımlılar,kurtuluş savaşındaki askerlere evindeki herşeyi götürüp teslim eden insanlara benzerler..Cephe gerisindekiler yani..Işid gibi teröristleri yaratanlar,Dünya'nın dört yanında namaz kılıp oruç tutanlardır..Yani cephe gerisindekiler..Bir ateist,hangi taraftakilere saygı duymalı?Ilımlılara mı,radikallere mi?Ateistten kimse saygı beklemesin..Gerçek bir ateist,dindarın her türlüsüne karşı durur..Gerçek bir ateist ılımlı olamaz,radikal olur..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 111
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Üslup farklı bir şey.

Görüşünde net olmak ayrı bir şey.

Genelde ikisi bir arada olan insanları okumak, takip etmek daha keyifli. (Radikal tutumlu görüşü katı --- tepki fazla)

Şahsen görüşümde net bile olsa üslubum kimseye karşı sert olmadığını düşünüyorum, kavga etmek zorunda kaldığım, tehdit edilidğim durumlarda bile çok sakinim, genel müslümanlardan bir farkım var, insana insan olduğu için saygı duyuyorum katil, cani bile olsa, hatta beni öldürse bile... elbette bir sınırı var çiçek böcek, sevgi, bir yanağımdan tokat yedim öbür yanağımı da uzatıyım demiyorum. Ancak mesela belli bir ceza uygulanmasına razı olamam. Eziyet çekmesini istemem , Taşlanarak ölmesini izlemek gibi....ya da dediklerimi algılamıyorsa bir türlü tutup kasıtlı aşağılamam.

Ailemde, çevremde akrabalarımda müslümanlar var, deistler, agnostikler var, görüşlerini eleştirebilirim, tartışabilirim ama varlıklarına dokunamam.

Kendi görüşümü zorla empoze edemem, o zaman bunu zorla yapan hayatımızı zindana çevirenlerden bir farkım kalmaz. Eğer o fikrini fiiliyata döküp hayatma müdahele ederse karşısına çıkarım bu ayrı bir şey....Ben genelde tartışmada karşı tarafın düşünmesini istiyorum, düşündürürken, kendimde düşünmek win-win bir ortam yaratmak, ne kadar cahil de olsa karşındaki vardır belki bir bildiği.

Radikal tavır eğlenceli ve keyifli okuyanı için ama kutuplaştırdığı için bir yandan kötü, ters de tepebilir,

mesela yakın zamanda ben ülkücü ve bağnaz bir tandığımı kurtardım onlardan, bunu yaparken kırmadan, aşağılamadan dikkatlice yaptım. Kafadan sen kötüsün, sen aptalsın, sen cahil bir müslümansın, savunduğun şey saçma ve çelişkili demedim.

Demenin bir faydası yok. Ego tatmin etmek bana bir şey kazandırmazdı.

Bazı insanlarda bu yöntem işe yarayabilir ama genel birini aydınlatmak&kazanmak istiyorsan faydasız.

Eğer karşıt görüşten intikam almak, ego tatmin etmek, yerin dibine sokmak, bir yandan da eğlenmek istiyorsan sert üslüp güzel, nato mermer adamlarda da işe yarayabilir, postlarını okuması zevkli Ateistler bıktığı için veya didaktik fayda gözetmedikleri için ya da trollere anladığı dilde konuştukları zaman güzel bir sakıncası yok .

Ama öteki türlü didaktik-öğretici-aydınlatıcı olarak yazıyorsan sert tutum genel faydasız, kişiye özel sert yazılıyorsa, seni mantıklı bulsa bile saldırıldığını hissettiği için karşı tutumu benimseyecektir geri duracaktır.

En basit fiziksel etki-tepki prensibi. Tahtaya bile vurunca sana karşılık verip ses çıkartıyor.

Sitelerde Paylaş

Müslümanlar ateistlere, dinden uzak kişilere ve farklı inançtaki insanlara saygı duymuyorlar. Cehennemlik veya eksik insan psikolojisiyle bakıyorlar. Kafir, gavur gibi terimler kullanıyorlar. Çoğunluğun müslüman olduğu ülkede dinle ilgili yaptıkları saçmalıklar dışında saygı duymak gerekebilir, ama onlar böyle düşünmüyor. Tabi her şeyin istisnası var ama kaideyi bozmaz.

tarihinde tupac tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ve eklemek gerekirse,

Ilımlı islamcıların zararı, radikallerden daha mı büyük ?bu tartışılabilir.

Yararları da zararları da var.

1.Bir radikal islamcıları yumuşatıyorlar.

2. Laik kesimden yandaş buluyorlar- zaten deist, agnostik olan çıkış kapısı arayan.

3. İnsanları dinden ve Tanrıdan kopmalarına izin vermeyerek sahte algıyla kandırıyorlar. --- Dolaylı olarak uzun vadede kitleler dinden kopmadığı için radikalleri besliyorlar.-- Nolan'ın argümanı bu sanırım.

Kanaatim... Radikal islamcılar da, ılımlılarda eş değer ölçüde eleştirilebilir, görüşlerine müsamaha olmamalı. Ama üslup yine de hakaret vari olmamalı bence.

Sitelerde Paylaş

Komik....

Ben sizin nedeninizi 700 kere yazdım. Sizin nedeniniz sadece odur.

►Ilımlılar* mi ? doğrumu okudum

Yoldan geçen bir müslümana sorsana sana işid veya başka müslüman olan teröristler için ne söyliycek ?

sen kendini yorma ben sana cevabı veriyim;

''Onlar gerçek müslüman değil'' ve bunun gibi cevaplar vericekler yani herifler teröristlerin müslüman olduğuna inanmıyorlar neden ?

Çünkü onlara anlatılan müslümanlık bu değil. Bak anlatılan diyorum çünkü bu herifler kuranı okumamışlar en fazla her şeyi toz pembe açıklayan geri zekalı hocaların tefsirlerini dinlemişler.

Bu adamlar bilinçsiz. Neyin ne olduğundan habersiz dinlerini başka bir şey sanıyorlar. Buradaki din batı medeniyeti ile pişmiş. Ortaya başka bir şey çıkmış. Ört pas için ise tefsir kelimesini koymuşlar.

Kimseye gerçekten haberi olmadığı manipüle olduğu için suçlayamazsın. Gerçeği biliyor olsalardı radikal/ılımlı derdin ama gerçeği bilmiyorlar bu yaptığın kuru cahilliktir.

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Başlığı okuduğumuzda şunu anlıyoruz; Tüm insanlar "tanrı kesinlikle olamaz" deseydi, yeryüzünde hiçbir kötülük olmayacaktı...!

Ve dünyadaki herkes, son derece iyi insanlar olacaktı...!

Şayet öyle olsaydı, tanrı inancının en büyük düşmanı, ben olurdum.

oysaki tanrı, burda sadece bir piyon, bir kukla ve bir bahanedir, o kadar!

Bütün iş, insanda bitiyor.

Bu arada, verilen örneklerde, bir insana agnostik diye hakaret ettiğine rastlamadığım bir üyenin de sayılması, pek hoş olmamış.

Sanırım "başkan da bizden" mesajı verilmek isteniyor, ama kimse bu numarayı yutmaz.

Bknz: Ateistforum'un kuruluş amacı ve ilkeleri

Sitelerde Paylaş

İslamla şekillenen beyinler kendinden olmayanı, tekfir eder.

Tanrı fikri hakkında yorum yapan felsefeler ateizmden sonraki basamaklardır çünkü bir dindar kendi tanımınından ziyade ona verileni kabul eder ama ateizmden sonraki basamaklarda araştırma ve yorum yapma devreye girer.

tarihinde Cesed tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kanaatim... Radikal islamcılar da, ılımlılarda eş değer ölçüde eleştirilebilir, görüşlerine müsamaha olmamalı. Ama üslup yine de hakaret vari olmamalı bence.

Hakaret/küfür etmiyoruz bu insanlara..Dediğimiz çok basit..''Senin inancın sayesinde,birileri kafa kesiyor..''Olur mu canım diyeceklerdir..Oluyor işte..Mesela senin attığın bir oy sayesinde Tayyip çalıyor da çalıyor..Demek ki bir oy bir oydur..Aynı şekilde bir dindar,bir dindardır..Zaten tebliğin/cihatın manası bu değil mi?

Komik....

Kimseye gerçekten haberi olmadığı manipüle olduğu için suçlayamazsın. Gerçeği biliyor olsalardı radikal/ılımlı derdin ama gerçeği bilmiyorlar bu yaptığın kuru cahilliktir.

Okusunlar/öğrensinler..Dinleri de bunu söylemiyor mu?

Dindarım diyorlar,hiçbirşeyden haberleri yok;sonra biz bu kişileri eleştirdik mi,senin gibileri itiraz ediyor..Komik sensin :D

Sana göre biz ışidi eleştiremeyiz..Çünkü gerçeği bilmiyor ışidçiler..Yok böyle birşey...Kimlere laf anlatıyoruz burada..!

Yakın bir arkadaşım çok dindardır..İmam hatibi beraber okuduk..Birgün muhabbet esnasında ''Kuran'ı Türkçe okuyamıyorum..Anlamıyorum Kuran'ı'' demişti..

Ben defalarca arapça okudum kuranı..Bir defa roman okur gibi baştan sona Türkçe okudum ve anlayacağımı anladım..

Anlıyor musun?

Sitelerde Paylaş

Hakaret/küfür etmiyoruz bu insanlara..Dediğimiz çok basit..''Senin inancın sayesinde,birileri kafa kesiyor..''Olur mu canım diyeceklerdir..Oluyor işte..Mesela senin attığın bir oy sayesinde Tayyip çalıyor da çalıyor..Demek ki bir oy bir oydur..Aynı şekilde bir dindar,bir dindardır..Zaten tebliğin/cihatın manası bu değil mi?

Okusunlar/öğrensinler..Dinleri de bunu söylemiyor mu?

Dindarım diyorlar,hiçbirşeyden haberleri yok;sonra biz bu kişileri eleştirdik mi,senin gibileri itiraz ediyor..Komik sensin :D

Sana göre biz ışidi eleştiremeyiz..Çünkü gerçeği bilmiyor ışidçiler..Yok böyle birşey...Kimlere laf anlatıyoruz burada..!

Yakın bir arkadaşım çok dindardır..İmam hatibi beraber okuduk..Birgün muhabbet esnasında ''Kuran'ı Türkçe okuyamıyorum..Anlamıyorum Kuran'ı'' demişti..

Ben defalarca arapça okudum kuranı..Bir defa roman okur gibi baştan sona Türkçe okudum ve anlayacağımı anladım..

Anlıyor musun?

Arapça okuyunca anlıyormuymuş ? sağda solda arapça okunan kuranı hem okuyan hem dinleyenler anlıyor mu sanıyorsun. Türkiyedeki insanlara kuranın tamamını türkçe okutsan inananların arasından %30 dinsizlik oranı yakalarsın.

Ben ışidi eleştirme demedim. Eline silah alıp terörist olmayanlara terörist muamelesi yapma dedim. bilinçiz dedim. Diğerlerini ne kadar isterse o kadar it g*tüne sok çıkar.

►Din onlara okuyun öğrenin diyorlar doğru. Ama bu herifler öğrendiklerini sanıyorlar bu durumda açıp okumuyorlar. O kadar kolay kestirip

atamazsın

Buradan yazacağına çık tv ye bilinçlendir 1 cümle yeter; ''sonuna kadar türkçe okuyun...''

Sitelerde Paylaş

Eline silah alıp terörist olmayanlara terörist muamelesi yapma dedim.

Sende de aynı sorun var..Okuduğunu anlama sorunu bu..Yazdığımı iyi oku..Adam Türkçe okuduğunu da anlamıyor..

Terörist damgası yemek için,illa silahla eylem mi yapmak lazım?

Sitelerde Paylaş

Sende de aynı sorun var..Okuduğunu anlama sorunu bu..Yazdığımı iyi oku..Adam Türkçe okuduğunu da anlamıyor..

Terörist damgası yemek için,illa silahla eylem mi yapmak lazım?

Terör ya da terörizm, siyasal, dinsel ve/veya ekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla sivillere; resmî, yerel ve genel yönetimlere yönelik baskı, yıldırma ve her türlü şiddet içeren yolun kullanımıdır. Terör uygulayan organize gruplara terör örgütü; terör uygulayan şahıslara ise terörist denir.

...............

EVET

Sitelerde Paylaş

Forumdaki sivri dilli ateistlere bakın..Benim yazdıklarım ortada..Hacıya bakın,Zavallıya bakın,Democrassiona bakın..Hangimiz ılımlıyız?Hepimiz sivriyiz değil mi?Neden acaba?

Dinin bize yaptıklarından dolayı sivri değiliz..Ateizm gerçeğini anladığımız için sivriyiz..

''Tanrı'nın var olmasının ihtimali bile yoktur'' demek,net bir duruş gerektirir..Yumuşak/ılımlı/saygılı birisi iseniz,bu ifadeyi veya benzer bir ifadeyi kullanamazsınız..Bir ateist bu gerçeği anladığı zaman,ateist olmayanlara sadece bu konudan dolayı saygı gösteremez..Dine veya dindarlara saygı duyuyorum diyen birisi,ateist olamaz..Mümkün değil böyle birşey..

Ateist olmak için net olmanız gerekir..Bir radikal müslüman olmanız içinde net olmanız lazım..Ne diyor bu teröristler?Allah en büyüktür..Allah'a inanıyoruz veya Allah var demiyorlar..Dikkat edin buna..Bu ifade bir tehdittir/aşağılamadır/hakarettir..

Ateizm bu insanlara(?) karşıdır..Karşı olmak zorundadır..Bunlara saygı filan duyamazsınız..Hele bunları besleyen ılımlılara asla saygı duyulmaz..Bakın,ne yazdığıma dikkat edin..Ilımlılar,radikalleri besliyor diyorum..Bu ılımlılar,kurtuluş savaşındaki askerlere evindeki herşeyi götürüp teslim eden insanlara benzerler..Cephe gerisindekiler yani..Işid gibi teröristleri yaratanlar,Dünya'nın dört yanında namaz kılıp oruç tutanlardır..Yani cephe gerisindekiler..Bir ateist,hangi taraftakilere saygı duymalı?Ilımlılara mı,radikallere mi?Ateistten kimse saygı beklemesin..Gerçek bir ateist,dindarın her türlüsüne karşı durur..Gerçek bir ateist ılımlı olamaz,radikal olur..

Tabii ki öyle olmak zorunda.

"Siz anlamazsınız bunları", "Bunu ancak benim gibi belli bir bilinç düzeyine erişmiş olanlar anlar", "Kuran'ı en iyi bir ateist yorumlar, bir müslümün kuran'ı doğru yorumlaması olasılığı hiç yoktur, sıfırdır", "Burada anlatan/anlatacak taraf biziz, bize bu konularda hiçbir şey anlatamazsınız, sizin bize soru sormanız lazım", "Ateistlerde otomatik olarak gerçeği ayırt eden bir sağduyu vardır, bunu sen anlayamazsın, bu dediklerim size karşı üstünlük taslamak amacıyla söylenmiş sözler değil, bunlar gerçek, "Tek taraf var, sonuç belli, o da Ateizm, her şeyi ispatlamış" falan...

Bunlar ılımlılıkla söylenecek şeyler mi?

Tabii ki bunlar net bir duruş gerektirir.

Şu dogmalara sahip bir insanın duruşu net olmalıdır. Diğerleri ona vaziyet almadan, ona hastalıklı veya ibretlik muamelesi yapmadan, veya en iyi ihtimalle alaya almadan önce o tavrını almalıdır. Yoksa Genel Başkanınız Doğu Perinçek'in durumuna düşersiniz: Bizim baraj sorunumuz yok... Yüzde on beş oy bekliyoruz.

Ateizm gerçeğini anlayanlar sivri dillidir. Tabii, kendisine kadar her şeyin yanlış yaşandığının birden bire farkına varanlar, buna uygun bir çıkış yakalamalıdırlar.

Tabii ki en temel, en can alıcı dogması, amentüsü, kredosu "Müslüman'ın Kuran'ı yorumlayamayacağı, bu işi ancak kendisinin yapacağı" olan biri, kendisine "Kuran'da şöyle yazıyor" deme cesaretinde bulunan birinin gözlerini paslı çay kaşıklarıyla oymalıdır. Bu onun hakkıdır. Doğanın verdiği bir haktır.

Bütün bunları yadırgamıyorum. Yadırgadığım şey, niye bu pasları böyle kendi aranızda çevirdiğiniz. Çıkın şöyle ortalığa, ilan edin herkese.

Hayır, ortalığa çıkanlar da tam tersine bu kez laiklikten, özgürlükten, çoğulculuktan, saygıdan vs. dem vuruyor. İnsanlar da hakikaten öyle zannediyor sonra.

Başka bir anlamadığım, bütün bu şeyleri yazdıktan sonra niye İslam'ı yaptığı savaşlarla suçladığınız. Zaten kendinizi karşılıklı olarak konuşlandırmışsınız.

Sitelerde Paylaş

Terör ya da terörizm, siyasal, dinsel ve/veya ekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla sivillere; resmî, yerel ve genel yönetimlere yönelik baskı, yıldırma ve her türlü şiddet içeren yolun kullanımıdır. Terör uygulayan organize gruplara terör örgütü; terör uygulayan şahıslara ise terörist denir.

...............

EVET

Demek ki bir çocuğa anlatır gibi anlatmak lazım size..

Pkklılar bir teröristtir..Peki,pkkya silah yardımı yapan Abd nedir;hümanist mi?

Cinayet işleyen ile cinayete azmettiren diye birşey hiç mi duymadın?

Terörist damgası yemek için illa tetiği mi çekmek lazım?

Bu sığlıktır..Bu sığlıktan kurtul..

Mafyayı düşün..Mafya babası bir işareti ile ölüm emrini veriyor..Şimdi tetiği çeken katil de,işaret veren mafya lideri ne?

Asıl işaret veren mafya lideri suçludur..Anlıyor musun?

Pkk tabi ki suçlu ama pkkyı ayakta tutan emperyalistler ve onların finoları asıl suçlulardır..

Işid tabi ki suçludur ama ışidi besleyen namussuzlar asıl suçlulardır..

Forumu anaokuluna çevirdiniz iyice..

Başka bir anlamadığım, bütün bu şeyleri yazdıktan sonra niye İslam'ı yaptığı savaşlarla suçladığınız. Zaten kendinizi karşılıklı olarak konuşlandırmışsınız.

:D

Vay be..Cihatı meşru göstermek için takla atıyorsun resmen..

Burada sivriyiz diye,herif bizi manyak sanıyor..

Ateistlerin çok büyük bölümünün hayvansever olduğunu düşünüyorum..Aynı zamanda doğaya da saygılı insanlar olduğunu sanıyorum..Ateistleri sivri/keskin üslupları nedeniyle eleştirip,terörist müslümanları haklı göstermenin ne anlama geldiğini yazmayayım şimdi..

Sitelerde Paylaş

bir ateist bilirki evrende genel bir amaç yoktur ha insan öldürmüşsün ha bilim yapmışsın ha hırsızlık ha yalancılık Hiçbirinin genel çerçevede bir farkı yok, hayatını nasıl yaşayacağına birey olarak sen karar verirsin, kendi doğrunu yanlışını sen belirlersin, ateizmin içinde bir Başkasını suçlayacak argüman yoktur.

Tanrı fikrine savaş açanlar bunu amaç edinenler kendilerine yeni bir ad bulsun bunu amaç edinen.

tarihinde Cesed tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bir ateist bilirki evrende genel bir amaç yoktur ha insan öldürmüşsün ha bilim yapmışsın ha hırsızlık ha yalancılık Hiçbirinin genel çerçevede bir farkı yok, hayatını nasıl yaşayacağına birey olarak sen karar verirsin, kendi doğrunu yanlışını sen belirlersin, ateizmin içinde bir Başkasını suçlayacak argüman yoktur.

Tanrı fikrine savaş açanlar bunu amaç edinenler kendilerine yeni bir ad bulsun bunu amaç edinen.

Ateistin ahlak altyapısı yoktur diyorsun..Ateistleri hayvan yerine koyuyorsun ama şunu atlıyorsun..Hayvanların da ahlak anlayışı vardır..Hatta eşrefi mahlukatım diyen budalalardan çok daha ahlaklıdırlar..

Hepimiz hayvanız sonuçta ama ateistler hayvan olduklarının farkında oldukları için,diğer hayvanlardan ayrılıyorlar..

Ateizm,insan olmanın ön koşuludur..Ateist değilseniz,ben insanım diyemezsiniz..Nedir bu insan?

İnsan,bir sürüye ait olmayana denir..Agnostikler veya deistler bir sürüye aittirler..Diğer dindarlar da öyle..Ateist değilseniz,bir sürüye aitsinizdir..Bu çok net..Sürüyle hareket eden de ahlak olur mu?Zerre olmaz..Ahlak bireyseldir ve geçmişteki atalarınız yoluyla size etki eder..Siz bu ahlak anlayışınızı fark eder ve ateizme adım atarsanız,dindar olduğunuzdan çok daha ahlaklı birisi olursunuz..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...