Jump to content

Aydınlatma: Ahlak bir İnançtır. Evrimsel süreçte yeri yoktur.

Recommended Posts

Dindarlarla olan tartışmalarımızda,bu ahlak söylemini dindarların kafasına vurmak için kullanıyoruz..''Dindarım,dindar olup dinden çıkanların ölmesini onaylarım'' diyenlere, ''ahlaklı olmak böyle mi olur?'' deyip dalgamızı geçiyoruz..Biz dindarlardan çok çok daha ahlaklıyız diyoruz ama ahlak diye birşeyin de var olmadığını biliyoruz..

Dindarlara ahlak kavramından bahsetmemiz,ahlak kavramını kabul ettiğimiz manasına gelmez..Ahlak,tıpkı tanrı veya aşk gibi bir zırvadır..Ahlak diye birşey olamaz..Kimse bu ahlakı tanımlayamaz..

Muhammed şöyledir veya böyledir diyoruz ama bu söylemimiz Muhammed'in yaşadığını kabul ediyoruz manasına gelmez..

Bir ateist şunu yapar veya yapmaz diye birşeyden kimse söz edemez..Ateizm bireysel bir olgudur..Benim yaşantım ile bir başka ateistin yaşantısı çok farklıdır..Haliyle hareketlerimizde farklı olacaktır..Ben gerektiğinde birinin ağzının burnunun kırılmasını onaylayabilirim ama bir başka ateist bunu kabul etmez..Hangimizin daha ahlaklı olduğuna da kimse karar veremez..

Diyeceğim,ateistlerin ahlaktan bahsetmesi gereksiz..Bu kavramı sadece müslümanlara karşı bir silah olarak kullanabiliriz..

''Ahlak anlayışınız yoksa,neden şunu şunu yapmıyorsunuz?'' diyenler olabilir..Polis var..Gelecek kaygılarımız var..Yaşanmışlıklar,korkular var..

Zihin hallediyor bunu.. :)

''Polis olmazsa,Nolan demek ki cinayette işleyebilir,komşusuna tecavüz de edebilir..'' diyebilirsiniz..

Yapabilirim de,yapmayabilirim de..Özgürüm babacığım,bana kim dur diyecek?

Mesela bir imama tecavüz edebilirim belki..Sen bana yıllarca tecavüz ettin,sıra bende diyebilirim.. :D

Bolca dua edin de,Türkiye iyice karışmasın.. :D

Bak püf noktayı görmüşsün

Bizler teknik kurallar oluşturan beyinleriz.

Ahlakı silah olarak kullanabilirsin,

Ama eknik olarak, gelecek nesiller için açılacak ufuk şu

Bu kuralların tamamı inanç

Bunu vurgulamak benim derdim

Bak Nietzsche'nin dalga geçerek basit bir tanrı öldü demesi tanrıyı tsunami gibi önüne katıp sürdü

Bilimden, düşünceye her yerde itibarını mahvetti.

Nietzsche'Nin dediği gerçekti.

O bunu dediğinde de eminim Hristiyanlardan önce Agnostikler ve Deistler dikildi karşısına.

Toplumda neyin nasıl yaşandığı önemli değil.

Sonuçta sen de bende götünü kaşıyan canlılarız.

Önemli olan teknik karşılığı

Ahlak bir inanç olarak insan ırkının karşısına çıkmış.

Ben insanlığın basitten karmaşığa doğru giden medeniyet ve düşünce (empati) gelişimine dayanarak

Geçmişte bu kavramın empati ve objektif dayanaklarla oluşacağı bir devlet, coğrafya, toplum yok diyorum.

Bu güneş kadar gerçek

Bu kavram birincil otorite olarak oluşturulan inanç figürlerinin kuralları şekilinde insanlarda oluştu

Mesela gök gürültüsü sesi sırasında inanç empoze edilerek bir sürü davranış benimsetildi insanlara

Gök gürültüsü sırasında konuşmamak, gök gürültüsü sırasında gözlerini açmamak, gök gürültüsü sırasında sevişmemek

Daha sayayım mı?

Böyle her bir saçma inançla, binlerce, milyonlarca kural birikti.

Bu ahlak oldu

Bu adam öldürmeyeceksin kurallarının falan orijinal halleri böyle değil

Kabilenden, ailenden birini öldürmeyeceksin

Yoksa eski insanlara göre diğer kabileden veya inançtan birini öldürmek, güzel bir şeydi.

Doğu dağlarının mağarasındakiler, batı dağlarının mağarasındakilerin yaşam hakkını düşünmezdi

Karısının kızının çocuğunun ırzını düşünmezdi

Hala var bu.

Adam öldürmeme kuralının orijinali kendi klanından birini öldürme, başka klandakileri öldür

Bu teşvik edilip ödüllendirilen bir davranıştı

Aynı şekilde komşu klandan çalmak ve gasp etmek de güzle bir davranıştı

Ancak kendi klanından çalma kötü bir davranıştı

Sizin bu herkes için oluştuğunu sandığınız şeyler lokal ve kalnların kendilerinde olan davranışlar

Söyleyecek çok şey var ama özeti şu

Bu kurallar birer inançtır

Ve tam zıttı mümkün.

Hatta coğrafi, kültürel nedenlere göre teşvik edilir bile

Sitelerde Paylaş
  • İleti 306
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

hala akıllanmadın mı sen ? başka bir başlık altında sana mantık çerçevesinde basamaklar , olaylar , örnekler verildi ; sen ise tüm yazılanlara '' bunlar saçma , saçmalıyorsun , saçmalama işte tmm mı .s '' demekten başka cümle üretemedin. zihnin dışarı tamamiyle kapanmış ve kendi zorlama kurgularınla mastürbasyon yapıyor. kurgularına daha iyi yada kötü alternatif sunulduğunda ise ereksiyonun bozuluyor ve ne dediğini bilmeksizin etrafa saldırıyorsun. yanılabileceğini ve eksiklerin olabileceğini kabullen , büyü artık dostum.

Hadi lan

Argümanlar yorumdan ileri gidemiyor

Karga ile filden bahsediyorlar

Biliyor musun karga ile fili? :D

Sitelerde Paylaş

ahlak; herhangi bir tanrıya inanan ya da inanmayan için bir zorunluluktur, yıllar boyu gelişen görülmez yasadır. ahlakı sadece insan öldürmeye dayandırmanız anlamsız. insan öldürmek nefretin sonucu bir suçtur. inanan da öldürebilir inanmayan da. bunun cezası tarih boyunca yasalarla çizilmiştir.

örneğin, yakın mesafeden bağırarak konuşamazsınız, satın aldığın malın ücretini satıcıya doğru atamazsınız, ya da giyinmeyi tercih etmiş topluluk içinde çırılçıplak dolaşamazsınız. aksini yaptığınız taktirde dışlanırsınız.

Ahlak benim gibi bir ateist için de zorunluluk ha :)

Dalga mı geçiyorsunuz?

Önce ahlakı bir tanımlayın bakalım..Neymiş bu ahlak?

Bana sakın sokakta çıplak gezmeyenler ahlaklı filan demeyin..Bunları bizde biliyoruz..

Ahlak nedir,nereden çıkmıştır bu ahlak?Bu soruma bir yanıt lütfen :)

.................Ahlak doğal bir duygudur.

Yuvadan düşen kargayı,diğer kargaların korumasının adının ''ahlak'' olduğunu kim söylüyor?

Bu kavramı yaratanlar,bize ahlaksız deyip kendilerini ahlaklı olarak lanse eden dincilerdir..

Lut kavmi eşcinsellik yaptı..Pis ahlaksızlar..

Kadınlar zina yaptı..Pis ahlaksızlar..

Burada yapılan,ahlak adı altında insanları bir sürü içine çekmektir..Halbuki ahlak(doğru düşünme diyelim buna)sürü içinde oluşamaz..İnsanlık tarihi boyunca bizim gibi insanlar ahlaksızlıkla suçlanıp,ahlaklı sürüler/toplumlar yaratılmıştır..Biz binlerce yıldır doğal davranmaya çalışan insanların devamıyız..Aslında doğru düşünen biziz..Uyumsuz/kuralsız/marjinal olan biziz ve insanlık tarihi boyunca da,insanlığın gelişimi için çabalayanlar da bizim gibi insanlardır..Bir insan hem bir sürüye dahil olup,hem de yeniliğe/gelişime açık olamaz.Bu çok zordur..

Türkiye'deki ahlaklı sürü,ahlaklı mı acaba?

En ahlaksız sürülerden birine sahibiz.Çünkü dindar bir sürü bu ama sorsanız en ahlaklı toplum olduklarını söylerler..Dinlerde ve din adamları da binlerce yıldır bunu yaptı işte..Din ahlak için zorunludur dediler,kendi ceplerini doldurdular ve bizim gibi insanları da ahlaksızlıkla suçladılar..Halbuki ahlaklı(dürüst-namuslu) olan biziz..Din adamlarının bedavadan yaşamalarını sağlamadığımız,din adına savaşlara katkı yapmadığımız ..vb için ahlaklıyız..

Dünya'daki en ahlaklı insanlar ateistlerdir..Bu cümle yanlış işte..Buradaki ahlak kavramı,dinin içindeki bir kavram..Şöyle düzeltelim..Dünya'daki en omurgalı insanlar ateistlerdir..Çünkü kaburga kemiğinden yaratılan bir insan hikayesini kabul etmiyoruz..!

Sitelerde Paylaş

Aşağıdaki soruyu cevaplamanızı isteyeceğim.

Yuvadan düşen yavru kargayı, diğer kargalar niçin korur?

a- Bu davranışı evrimin doğal bir sonucudur.

b-Bu davranışı tanrı kargalara öğretmiştir.

c- Kargalar öyle birşey yapmaz.

Başka bir ihtimal var mı?

Karga ait olduğu sosyal gruba bağlılık hissediyorsa, dayanışma duygusuna sahipse, kargadan daha gelişmiş bir beyne sahip olan insan da sosyal kurallara ve dayanışma duygusuna, evriminin doğal sonucu olarak sahiptir.

Ahlak doğal bir duygudur.

O zaman kargalar yedikleri şeyleri de tanıyor ve onlara alışmış

Yedikleriyle arasında da ahlak ilişkisi var.

Sitelerde Paylaş

Hadi lan

Argümanlar yorumdan ileri gidemiyor

Karga ile filden bahsediyorlar

Biliyor musun karga ile fili? :D

hayvanlarda inanç olmadığı halde ahlak kurallarının temelleri görüldüğü için ısrarla oradan örnek veriyorlar. bakalım daha ne kadar salağa yatacak ve salakça savunmalar kuracaksın. belki tanıdık gelecektir , dindarlar senin yaptığını inançlarını savunurken yapıyor.

Sitelerde Paylaş

hayvanlarda inanç olmadığı halde ahlak kurallarının temelleri görüldüğü için ısrarla oradan örnek veriyorlar. bakalım daha ne kadar salağa yatacak ve salakça savunmalar kuracaksın. belki tanıdık gelecektir , dindarlar senin yaptığını inançlarını savunurken yapıyor.

O gördüklerini sandıkları şey onların algıda seçicilikleri

O davranışları ve doğal olayları öyle yorumluyorlar

Mesela sen hiç dindar televizyon izlemiyor musun?

Doğada çiçeği, böceği, hayvanları ney sesiyle gösterip allah diyorlar ya?

İşte bunlar da geyiği, aslanı ayıyı gösterip ahlak diyorlar

Tek eksikleri ney sesi yok.

Sitelerde Paylaş

O gördüklerini sandıkları şey onların algıda seçicilikleri

O davranışları ve doğal olayları öyle yorumluyorlar

Mesela sen hiç dindar televizyon izlemiyor musun?

Doğada çiçeği, böceği, hayvanları ney sesiyle gösterip allah diyorlar ya?

İşte bunlar da geyiği, aslanı ayıyı gösterip ahlak diyorlar

Tek eksikleri ney sesi yok.

aslında dünyada güneşin etrafında dönmüyor dimi bunlar hep algıda seçicilik.

Sitelerde Paylaş

aslında dünyada güneşin etrafında dönmüyor dimi bunlar hep algıda seçicilik.

Yeterli baskı ve argümanla sen buna inandırılabilirsin

Benim böyle bir saçmalığı kabul etmeyi bırak bir an bile düşünebilme ihtimalim yok.

Ama sende bu boşluk var.

İnsanın başına zaten içindeki boşluğu dolduracak şeyler aramak yüzünden geliyor herşey.

Sen yazıya odaklan

Bana gıcık oluyorsun diye bu benim yanlış konuştuğum anlamına gelmez.

Ben gerçeği konuşuyorum.

Yazdıklarım tamamen doğru şeyler.

Sitelerde Paylaş

Ahlak benim gibi bir ateist için de zorunluluk ha :)

Dalga mı geçiyorsunuz?

Önce ahlakı bir tanımlayın bakalım..Neymiş bu ahlak?

Bana sakın sokakta çıplak gezmeyenler ahlaklı filan demeyin..Bunları bizde biliyoruz..

Ahlak nedir,nereden çıkmıştır bu ahlak?Bu soruma bir yanıt lütfen :)

Yuvadan düşen kargayı,diğer kargaların korumasının adının ''ahlak'' olduğunu kim söylüyor?

Bu kavramı yaratanlar,bize ahlaksız deyip kendilerini ahlaklı olarak lanse eden dincilerdir..

Lut kavmi eşcinsellik yaptı..Pis ahlaksızlar..

Kadınlar zina yaptı..Pis ahlaksızlar..

Burada yapılan,ahlak adı altında insanları bir sürü içine çekmektir..Halbuki ahlak(doğru düşünme diyelim buna)sürü içinde oluşamaz..İnsanlık tarihi boyunca bizim gibi insanlar ahlaksızlıkla suçlanıp,ahlaklı sürüler/toplumlar yaratılmıştır..Biz binlerce yıldır doğal davranmaya çalışan insanların devamıyız..Aslında doğru düşünen biziz..Uyumsuz/kuralsız/marjinal olan biziz ve insanlık tarihi boyunca da,insanlığın gelişimi için çabalayanlar da bizim gibi insanlardır..Bir insan hem bir sürüye dahil olup,hem de yeniliğe/gelişime açık olamaz.Bu çok zordur..

Türkiye'deki ahlaklı sürü,ahlaklı mı acaba?

En ahlaksız sürülerden birine sahibiz.Çünkü dindar bir sürü bu ama sorsanız en ahlaklı toplum olduklarını söylerler..Dinlerde ve din adamları da binlerce yıldır bunu yaptı işte..Din ahlak için zorunludur dediler,kendi ceplerini doldurdular ve bizim gibi insanları da ahlaksızlıkla suçladılar..Halbuki ahlaklı(dürüst-namuslu) olan biziz..Din adamlarının bedavadan yaşamalarını sağlamadığımız,din adına savaşlara katkı yapmadığımız ..vb için ahlaklıyız..

Dünya'daki en ahlaklı insanlar ateistlerdir..Bu cümle yanlış işte..Buradaki ahlak kavramı,dinin içindeki bir kavram..Şöyle düzeltelim..Dünya'daki en omurgalı insanlar ateistlerdir..Çünkü kaburga kemiğinden yaratılan bir insan hikayesini kabul etmiyoruz..!

ahlak canlınin kendi çıkarlarini koruma güdüsü . tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Canlının kendi çıkarlarını koruma güdüsüne neden ''ahlak'' diyorsunuz?

evrimsel ahlaktir. Ahlakin temeli evrimdir.canlınin kendi çıkarlarini koruması olayıdir.

İdealist kavramlari kendi evrimsel ahlakina insan karıştırmıştir .

Evrimsel ahlak yaşamak ve soy devamı üzerine canlının kendi çıkarlarini koruması üzerine evrilmistir.

Yalan,hırsızlık ,insan öldürmedeki kötülük,ensest vb. Kavramlar insanlar tarafından evrimsel ahlakin içine sokulmuş idealist kavramlardir.

tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

evrimsel ahlaktir. Ahlakin temeli evrimdir.canlınin kendi çıkarlarini koruması olayıdir.

Evrimsel ahlak yaşamak ve soy devamı üzerine canlının kendi çıkarlarini koruması üzerine evrilmistir.

Yalan,hırsızlık ,insan öldürmedeki kötülük,ensest vb. Kavramlar insanlar tarafından evrimsel ahlakin içine sokulmuş idealist kavramlardir.

Anladığım kadarıyla materyalist,ahlak kavramının bir zırva olduğunu,bunun teistlerin yarattığı bir kavram olduğunu,bir ateist için ahlak söyleminin/kavramının hiçbirşey ifade etmediğini söylüyor..Eğer böyle söylüyorsa %100 haklıdır..

Evrimi filan geçin üstatım..Ben ifadeyi soruyorum size..Neden ahlak kelimesini kullanıyorsunuz/kullanıyoruz?

Ahlak,esasında İslam'ın içindeki CİN gibi birşeydir..Cin nasıl bir zırvaysa,ahlakta zırvadır..Öyle evrimsel ahlak veya toplumsal ahlak gibi söylemler bizi ilgilendirmez..

Sitelerde Paylaş

Anladığım kadarıyla materyalist,ahlak kavramının bir zırva olduğunu,bunun teistlerin yarattığı bir kavram olduğunu,bir ateist için ahlak söyleminin/kavramının hiçbirşey ifade etmediğini söylüyor..Eğer böyle söylüyorsa %100 haklıdır..

Evrimi filan geçin üstatım..Ben ifadeyi soruyorum size..Neden ahlak kelimesini kullanıyorsunuz/kullanıyoruz?

Ahlak,esasında İslam'ın içindeki CİN gibi birşeydir..Cin nasıl bir zırvaysa,ahlakta zırvadır..Öyle evrimsel ahlak veya toplumsal ahlak gibi söylemler bizi ilgilendirmez..

evrim sürecinde ,evrimsel ahlakin olmadığıni düşünün .bütün insanlari yok ettiğinizi düşünün ortamda doğal şartlarda 2-3 erkek kalsın .

Soy devamı saglanirmi ?

Evrimsel süreçte ,doğacak bütün çocuklarinizi öldürdügunuzu düşünün ?

Soy devaminiz sağlanırmi ?

Evrimsel süreçte yaşamak için toplumdan ayrıldığınızi tek başınıza yaşadığınızi düşünün .

Soy devamı sağlanırmi ?

Evrimsel süreçte yiyecek bulamadiginizi düşünün .

yaşama hakkiniz sağlanırmi?

Sitelerde Paylaş

Senin bu bakış açına göre tanrı da evrimsel süreçte oluşan ve insanların hayatta kalması için gelişen, gerekli bir inanç

Ahlak inancı hayatta kalmak için gelişti diyorsan

Tanrı inancı da olması gereken bir şey diye demelisin.

Bu konuda ne diyorsun sevgili muhterem? :D

tarihinde Strong Materyalist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Senin bu bakış açına göre tanrı da evrimsel süreçte oluşan ve insanların hayatta kalması için gelişen bir inanç

Ahlak inancı hayatta kalmak için gelişti diyorsan

Tanrı inancı da olması gereken bir şey diye demelisin.

Bu konuda ne diyorsun sevgili muhterem? :D

insan idealizmi kendisine doğru gelen önermeleri birleştirerek olusturur. İdealizm insanın dışardan gördüğü önermeleri bilgisi ,gördükleri çerçevesinde ideal çerçeveye oturtmasidir.

Her dışa bağımlı önerme gibi tanrıda zamanla insan beyninde evrilmistir. Bu tanrının varlığı anlamına gelmez tanrı yoktur .insan beynindeki idealizm doğru gördüğü birbiri ile alakasi olmayan dorgrularin bir araya getirilmesi ile oluşur . İdealizm bilgi eksikliğinden kaynaklı yanlış yorumlardan ibarettir .

Sitelerde Paylaş

evrim sürecinde ,evrimsel ahlakin olmadığıni düşünün .bütün insanlari yok ettiğinizi düşünün ortamda doğal şartlarda 2-3 erkek kalsın .

Soy devamı saglanirmi ?

Evrimsel süreçte ,doğacak bütün çocuklarinizi öldürdügunuzu düşünün ?

Soy devaminiz sağlanırmi ?

Evrimsel süreçte yaşamak için toplumdan ayrıldığınızi tek başınıza yaşadığınızi düşünün .

Soy devamı sağlanırmi ?

Evrimsel süreçte yiyecek bulamadiginizi düşünün .

yaşama hakkiniz sağlanırmi?

Evrimsel ahlak..Ne kadar saçma bir laf bu..

Soy devamına katkı sağlamak mı,evrimsel ahlaktır?

İnsan soyu batsın..İnsan bok üreten bir primattır..Ne ahlakı kardeşim?

Sizin demek istediğinizi çok iyi anlıyorum ben..Yalnız bizde birşey diyoruz..Bu AHLAK denilen şey,bir yanılsamadır/aldatmacadır/yalandır/zırvadır..Bu söylemi kullanmamamız lazım..Hepimiz yapıyoruz bunu..Ateistin lugatında AHLAK diye birşey olmaması lazım..

Sitelerde Paylaş

Evrimsel ahlak..Ne kadar saçma bir laf bu..

Soy devamına katkı sağlamak mı,evrimsel ahlaktır?

İnsan soyu batsın..İnsan bok üreten bir primattır..Ne ahlakı kardeşim?

Sizin demek istediğinizi çok iyi anlıyorum ben..Yalnız bizde birşey diyoruz..Bu AHLAK denilen şey,bir yanılsamadır/aldatmacadır/yalandır/zırvadır..Bu söylemi kullanmamamız lazım..Hepimiz yapıyoruz bunu..Ateistin lugatında AHLAK diye birşey olmaması lazım..

her canlı biyolojik bir robottur.

İnsan soy devamıni sağlamazsa evrimsel süreçte yok olur. Evrim için pek birşey değişmez .soy devamını sağlayanlar doğal süreçte yoluna devam eder. Çıkarlarını koruyan canlılar/türler hayatta kalır

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...