Jump to content

Zaman nedir,varmidir ,yokmudur?

Recommended Posts

Zaman nedir?

Birden fazla olgudan birinin diğerine göre önce veya sonra olma durumudur .

Zamanın var olabilmesi için tekrar gerekir.tekrar varsa ; değişim(entropi) vardır.etkileşim vardır.

fiziksel olarak

zaman vardır ,onu yok edemezsiniz.

Şimdi,tartışılan forumda sorulması gereken soru :

Size göre ;

Zaman nedir?

Varmidir ,varsa neden vardır?

Yokmudur,yoksa neden yoktur?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 243
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Fiziksel olarak zaman vardır????

Nasıl yani? Fiziksel denilince aklıma en boy kütle hasılı boyut geliyor..

Zamanın fiziksel olarak var olması ne demek?

Zaman fiziksel mi yoksa fiziksel olan şeylerin değişimi ve hafızamız yardımıyla ürettiğimiz bir boyut mu?

Hafızamız olmasa bırakın zamanın fizikselliğini zamandan bahsedebilir miydik?

Sitelerde Paylaş

Fiziksel olarak zaman vardır????

Nasıl yani? Fiziksel denilince aklıma en boy kütle hasılı boyut geliyor..

Zamanın fiziksel olarak var olması ne demek?

Zaman fiziksel mi yoksa fiziksel olan şeylerin değişimi ve hafızamız yardımıyla ürettiğimiz bir boyut mu?

Hafızamız olmasa bırakın zamanın fizikselliğini zamandan bahsedebilir miydik?

beyin yada bilinç olmadan önce maddede değişim yokmuydu ?

Beyin yada bilinç nasıl oluştu ?

tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hafıza maddenin etkileşimlerinin sonucudur.

Beynimiz bilinç maddenin etkileşimlerinin sonucudur .

Zaman maddeye bağımlıdir.

Örneğin ışık hızıni biz Doğal gözlemlerimizle olcemeyiz ozaman ışık hızı yokmudur ?

Işık hızıni ölçmek içinde bizim dışımızda, kendi algilarimizin dışında metaryallere ihtiyacımiz vardır.

Madde bir fenomendir.maddedeki değişimler bizi oluşturur. Değişimin sebebi maddedeki tekrardir.

Zaman birbirini etkileyen birden fazla oluşumda değişimi zorunlu kılar .

Sitelerde Paylaş

beyin yada bilinç olmadan önce maddede değişim yokmuydu ?

Beyin yada bilinç nasıl oluştu ?

Bunun benim sorduklarım ile ne alakası var?

Bu soruyu sorarken bile zamanı, "önce" kelimesi ile sen var ediyorsun.

Fakat sen bu soruyu sormasaydın da zaman var olacaktı..

Peki ne zamandan beri? Hep mi vardı yoksa bugün bizim maddeye bağımlı tanımladığımız zamanın da bir başlangıcı var mı?

Bu noktadan sonra planck zaman denilen ölçünün altına, bigbangden önceye gitmek gerekir..

Fakat bigbang öncesinde, önce kavramının bir anlamı var mı yok mu bilmiyorum..

Önce kavramının anlamsızlaştığı düşünülen bu evrende, zaman nedir diye sorarsak, zaman saatlerin ölçtüğüdür cevabı da anlamsız kalır..

Sitelerde Paylaş

Bunun benim sorduklarım ile ne alakası var?

Bu soruyu sorarken bile zamanı, "önce" kelimesi ile sen var ediyorsun.

Fakat sen bu soruyu sormasaydın da zaman var olacaktı..

Peki ne zamandan beri? Hep mi vardı yoksa bugün bizim maddeye bağımlı tanımladığımız zamanın da bir başlangıcı var mı?

Bu noktadan sonra planck zaman denilen ölçünün altına, bigbangden önceye gitmek gerekir..

Fakat bigbang öncesinde, önce kavramının bir anlamı var mı yok mu bilmiyorum..

Önce kavramının anlamsızlaştığı düşünülen bu evrende, zaman nedir diye sorarsak, zaman saatlerin ölçtüğüdür cevabı da anlamsız kalır..

amacım saldırı kiskirtma değil sorgulama .

Yazılarınızda haklısiniz.

Açıkçasi Bigbangten öncede zaman/değişim var olmalı görüşündeyim

Sitelerde Paylaş

Zaman nedir?

Birden fazla olgudan birinin diğerine göre önce veya sonra olma durumudur .

Zamanın var olabilmesi için tekrar gerekir.tekrar varsa ; değişim(entropi) vardır.etkileşim vardır.

fiziksel olarak

zaman vardır ,onu yok edemezsiniz.

Şimdi,tartışılan forumda sorulması gereken soru :

Size göre ;

Zaman nedir?

Varmidir ,varsa neden vardır?

Yokmudur,yoksa neden yoktur?

Zaman Yoktur! çünkü zaman varlığına inanmak idrak ve akıl dışı olduğundan dolayı zaman yoktur!

herşeyin bir başlangıcı vardır.. işte burada o başlangıclar için bir zamandır..

fakat ondan önce ne vardı. yine bir zaman vardı. o halde ne kadar geriye gidersen ondan öne ne vardı diycen yani.zaman sonsuzdur, o halde zaman denilen şey yoktur.. çünkü zaman sonsuz biz sonsuz herşey sonsuzsa o halde herşeyi yapan yaratan değiştiren şeklinde şekle sokan herşeyde kayyümeti zatisiyle tecelli eden bir tek Allah vardır başka bir varlık yoktur.. haaah haaayy

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Zaman Yoktur! çünkü zaman varlığına inanmak idrak ve akıl dışı olduğundan dolayı zaman yoktur!

herşeyin bir başlangıcı vardır.. işte burada o başlangıclar için bir zamandır..

fakat ondan önce ne vardı. yine bir zaman vardı. o halde ne kadar geriye gidersen ondan öne ne vardı diycen yani.zaman sonsuzdur, o halde zaman denilen şey yoktur.. çünkü zaman sonsuz biz sonsuz herşey sonsuzsa o halde herşeyi yapan yaratan değiştiren şeklinde şekle sokan herşeyde kayyümeti zatisiyle tecelli eden bir tek Allah vardır başka bir varlık yoktur.. haaah haaayy

zamanın ne olduğunu dahi anladığıni sanmıyorum.

Mesela zaman sonsuzmudur yaratilmamismidir ?

Zaman sonsuzsa ezelden berimi vardır ?

Yaratılmışsa ; yaratan ile yarattıklari etkileşim içine giriyor birbirini değiştiriyor demektir iki tarafida nedenlere bağlıyor demektir.

biz tanrıyı değiştiriyormuyuz?

Sitelerde Paylaş

zamanın ne olduğunu dahi anladığıni sanmıyorum.

Mesela zaman sonsuzmudur yaratilmamismidir ?

Zaman sonsuzsa ezelden berimi vardır ?

Yaratılmışsa ; yaratan ile yarattıklari etkileşim içine giriyor birbirini değiştiriyor demektir iki tarafida nedenlere bağlıyor demektir.

biz tanrıyı değiştiriyormuyuz?

Zaman yoktur diyorum sen hala yaratılmış mıdır diyorsun!,

tanrı bizi değiştiriyor şekilden şekle sokuyor.. sen gidicisin ölücen senden sonra gelende gidici o halde ne kalıyor bu ortadaki varlık ne, Allah! (Haktan ayan nesne yok, gözsüzlere pünhan imiş)

sen yoksun Allah var!

kapiş zamanda yoktur.. zaman yok

zaman denilen bir şey yok!

zaman yok

zaman yok

yyyyookk

okey

Sitelerde Paylaş

Zaman yoktur diyorum sen hala yaratılmış mıdır diyorsun!,

tanrı bizi değiştiriyor şekilden şekle sokuyor.. sen gidicisin ölücen senden sonra gelende gidici o halde ne kalıyor bu ortadaki varlık ne, Allah! (Haktan ayan nesne yok, gözsüzlere pünhan imiş)

sen yoksun Allah var!

kapiş zamanda yoktur.. zaman yok

zaman denilen bir şey yok!

zaman yok

zaman yok

yyyyookk

okey

dostum ortamda değişim varsa zaman vardır .hiç bir eylemin olmaması gerekir.durağan olması gerekir .

Ayrıca zamanın olmaması için yokluk gerekir.

Tekilliktede zaman vardır ama durağandir.

Sitelerde Paylaş

amacım saldırı kiskirtma değil sorgulama .

Yazılarınızda haklısiniz.

Açıkçasi Bigbangten öncede zaman/değişim var olmalı görüşündeyim

Yok öyle anlamadım zaten..Sadece tartışma/fikir alışverişi farklı noktalara kaymasın diye, ne alakası var diye sordum.

Zaman konusunda kafa yormuşluğum vardır ancak diyebilirim ki bu aksiyondan bana sadece yorgunluk kaldı..

Gerçekte zaman hakkında söyleyebileceğim sonuç cümleleri şahsi doğmatizmimin gölgesinde kalıyor.

Yani zaman hakkında söylediklerim bana doğru gelirken size yanlış gelebilir, aynı şekilde sizinkiler de bana..

Fakat zaman, çok ilginç bir kavram; herkesin bir birinden farklı hatta zıd düşünceleri aynı anda doğru da olabilir.

Biliyorum bu gündelik sağduyumuza ters, yanlış ve mantıksız bir çıkarım ama, atom altı dünyada trilyonlarca parçacık, zaman boyutundan mağrum sağduyumuza ters hareketlerini durmaksızın tekrar ediyorlar..

Neyse neyse kafa karışıklığımı buraya çok aksetirmeyeyim. Zaman konusunda daha aklı başında şeyler söylemek için P , C ve T simetrileri incelenebilir..

Sitelerde Paylaş

dostum ortamda değişim varsa zaman vardır .hiç bir eylemin olmaması gerekir.durağan olması gerekir .

Ayrıca zamanın olmaması için yokluk gerekir.

Tekilliktede zaman vardır ama durağandir.

herşey her zaman var, hiç bir şeyin başlangıcı yok

çünkü Hakikatte ne vardan bir zerre yok olur.

ne de yoktan bir zerre var olur. varlığın artmasına eksilmesine imkan yoktur.

herşey var hep vardı! gene var! hep var! hep var olucak! zaman yok!

bütün bu varlıktaki herşey sıfattır.. kalıcı değildir. neyin sıfatıdır? Allahın

zatsız sıfat olmaz!

Allahın zatı hakkında ise düşünmek peygamberimiz tarafında yasaklanmıştır..

çünkü zatını düşünemezsin, düşüncen bozulur...deli olursun

Herşey haktan var olmuştur. yoktan yaratılmamştır .. kuranı kerimin hiç bir yerinde yoktan yaratılmadan bahsetmez...

eşi ve benzeri maddesi moldei yokken yaratır demek.. O şey yoktan değil maddesiz modelsiz Haktan var olur demektir..

Sitelerde Paylaş

zaman yoktur... sesini görüntünü filme çekersin ve dinlersin hem zamansız mekansız seyredersin..

demek ki geçmiş yok olmamıştır.. geçmiş şuanda vardır.. hiç bir şeysi bozulmamış olarak!

geçmişe gidildiğinde geçmişin var olduğunu görüceksin

geleceğe gittiğinde geleceğinde var olduğuu görücen

herşey vardır çünkü! herşey var hep vardı hep var!

o yüzden seyri- sülük derler

seyrimi Allah derler.... biz seyrediyoruz anı geçmişi geleceği

Sitelerde Paylaş

herşey her zaman var, hiç bir şeyin başlangıcı yok

çünkü Hakikatte ne vardan bir zerre yok olur.

ne de yoktan bir zerre var olur. varlığın artmasına eksilmesine imkan yoktur.

herşey var hep vardı! gene var! hep var! hep var olucak! zaman yok!

bütün bu varlıktaki herşey sıfattır.. kalıcı değildir. neyin sıfatıdır? Allahın

zatsız sıfat olmaz!

Allahın zatı hakkında ise düşünmek peygamberimiz tarafında yasaklanmıştır..

çünkü zatını düşünemezsin, düşüncen bozulur...deli olursun

Dindar bu konu tam senlik konu ha.. Kuran da bir yerde "bizi öldüren de dirilten de zamandır" diye söyleyen kişiler var..

Terminolojide bunlara dehri deniliyor..Bulursun sen ayeti..İşi gücü müşriklerle olan Allah ın belki de günümüz ateistlerine tek atıf yaptığı yer..

Ama tabi bu tasavvuf olaylarına girersen dinden çıkarsın..?? Gerçi alimlerin bilir ben bilmem..

Şöyle ki; gökleri ve yeri 6 günde yaratan, sonra arşa kurulan Allah değil mi?

Gün ne ? Bir zaman ölçüsü...Allah ın sonra demesi bile zamanın var olduğuna işarettir..

Ama tabi sen Allah ın Samed sıfatının tecellisi olarak varlık alanına çıkan ve Allah ın ben hak ile yarattım dediklerini yok sayarsan o senin bileceğin bir iş..Dinden çıkar mısın çıkmaz mısın tekfirci alimlerine sormak lazım :))

tarihinde BerkOktay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

zaman yoktur... sesini görüntünü filme çekersin ve dinlersin hem zamansız mekansız seyredersin..

demek ki geçmiş yok olmamıştır.. geçmiş şuanda vardır.. hiç bir şeysi bozulmamış olarak!

geçmişe gidildiğinde geçmişin var olduğunu görüceksin

geleceğe gittiğinde geleceğinde var olduğuu görücen

herşey vardır çünkü! herşey var hep vardı hep var!

o yüzden seyri- sülük derler

seyrimi Allah derler.... biz seyrediyoruz anı geçmişi geleceği

Hayir bu nasil bir haklilik saglamaya calisma :D

HEP VAR EN COK O VAR!! OHH GUZEL ALLAH, CICI ALLAH, OOOHH ALLAHIM CANIM BENIM! SENI BEN PEK COK PEK COK SEVERIM :D :D

Eee tabi beyin, akil ve mantik tanri ve din fikriyle zehirlenince cikan arguman ve onermeler bu kadar oluyor. Adam goreceli bir seyden, duygu ve dusuncelere zipladi oradan kendi cikarimlariyla allah dedi HAHAHAHAH. Hic bu kadar gulmemistim.

Yani boyle guzel bir konuyu, hayal ve arzularindan dogan allah ile kirletmeseydin iyiydi. Christopher Hitchens'in dedigi gibi "Religion poisons everything."

ZAMAN YOK YEOKK YOKK! EN COK ALLAH VAR! BENIM ALLAHIM O! GUZEL ALLAH, CICI ALLAH, CANIM ALLAH :D :D

Sitelerde Paylaş

Dindar bu konu tam senlik konu ha.. Kuran da bir yerde "bizi öldüren de dirilten de zamandır" diye söyleyen kişiler var..

Terminolojide bunlara dehri deniliyor..Bulursun sen ayeti..İşi gücü müşriklerle olan Allah ın belki de günümüz ateistlerine tek atıf yaptığı yer..

Ama tabi bu tasavvuf olaylarına girersen dinden çıkarsın..?? Gerçi alimlerin bilir ben bilmem..

Şöyle ki; gökleri ve yeri 6 günde yaratan, sonra arşa kurulan Allah değil mi?

Gün ne ? Bir zaman ölçüsü...Allah ın sonra demesi bile zamanın var olduğuna işarettir..

Ama tabi sen Allah ın Samed sıfatının tecellisi olarak varlık alanına çıkan ve Allah ın ben hak ile yarattım dediklerini yok sayarsan o senin bileceğin bir iş..Dinden çıkar mısın çıkmaz mısın tekfirci alimlerine sormak lazım :))

Şu linkideki kısacık yazımı oku sana geçmiş olsun http://www.ateistforum.org/index.php/topic/61199-ve-boeylece-kuran-gecersiz-olur/page-4#entry1262515

ondan sonra şu altdaki Ayeti okuda sana kapak olsun elhamdülillah :D hahay kamon

Hadid 3 : Huvel evvelu vel âhiru vez zâhiru vel bâtın(bâtınu), ve huve bi kullişey’in alîm(alîmun)

Manası : Evvel, (geçmiş) Ahir, (gelecek) Zahir, Batın. O'dur
demek ki geçmiş ve gelecek, yani zaman yoktur Allah vardır
Mevlananın dediği gibi Ezeli ve ebedi olanın Ortasıda yoktur. size iyi orta bulmalar hah haaay
Sitelerde Paylaş

Hayir bu nasil bir haklilik saglamaya calisma :D

HEP VAR EN COK O VAR!! OHH GUZEL ALLAH, CICI ALLAH, OOOHH ALLAHIM CANIM BENIM! SENI BEN PEK COK PEK COK SEVERIM :D :D

Eee tabi beyin, akil ve mantik tanri ve din fikriyle zehirlenince cikan arguman ve onermeler bu kadar oluyor. Adam goreceli bir seyden, duygu ve dusuncelere zipladi oradan kendi cikarimlariyla allah dedi HAHAHAHAH. Hic bu kadar gulmemistim.

Yani boyle guzel bir konuyu, hayal ve arzularindan dogan allah ile kirletmeseydin iyiydi. Christopher Hitchens'in dedigi gibi "Religion poisons everything."

ZAMAN YOK YEOKK YOKK! EN COK ALLAH VAR! BENIM ALLAHIM O! GUZEL ALLAH, CICI ALLAH, CANIM ALLAH :D :D

sınıfta gürültü yapan çocuklar gibi dırıltı yapıyor

Sitelerde Paylaş

Şu linkideki kısacık yazımı oku sana geçmiş olsun http://www.ateistforum.org/index.php/topic/61199-ve-boeylece-kuran-gecersiz-olur/page-4#entry1262515

ondan sonra şu altdaki Ayeti okuda sana kapak olsun elhamdülillah :D hahay kamon

Hadid 3 : Huvel evvelu vel âhiru vez zâhiru vel bâtın(bâtınu), ve huve bi kullişey’in alîm(alîmun)

Manası : Evvel, (geçmiş) Ahir, (gelecek) Zahir, Batın. O'dur
demek ki geçmiş ve gelecek, yani zaman yoktur Allah vardır
Mevlananın dediği gibi Ezeli ve ebedi olanın Ortasıda yoktur. size iyi orta bulmalar hah haaay

Hacc/47. Şüphesiz Rabbinin nezdinde bir gün, sizin saydığınız bin yıl gibidir.

Secde/5. Gökten yere kadar bütün işleri Allah yürütür. Sonra bu işler, süresi sizin hesabınızla bin yıl olan bir günde O’na yükselir.

Mearic/4. Melekler ve Ruh (Cebrail) ona süresi elli bin yıl olan bir günde yükselir.

Al, bu ayetler de sana kapak olsun. Başla bu ayetleri açıklayacağım diye debelenmeye. Kolay gelsin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...