Jump to content

Ebedi Cehennem nedir?

Recommended Posts

yok ya allah korusun.adama sorsak binlerce ateist benim sayesinde müslüman olmuş diyecek.islama milim yararı yok hep zarar hep zarar ne ilim var ne ilim ancak laf kalabalıklığı.hadis bataklığında yüzüyor.

ben cehennemim sonsuz olduğuna inanmıyorum benim merhametli allah inancıma ters düşüyor.kuranda ebedi yazıyor sonsuz değil .ebedi ve sonsuz aynı anlamda değil çoğu ilahiyatçı bu şekilde yorumluyor

Yahu şu dünyaya bakıp nasıl merhametli bir tanrı hayal edebiliyorsunuz anlamak imkansız! Belki farketmiyorsunuz ama canlıların birbirlerini yiyerek hayatta kaldığı bir dünyadan bahsediyoruz.

Eğer merhametli bir tanrı olsaydı hiç vahşetin, adaletsizliğin, acının cirit attığı bir dünya olur muydu?

Ayrıca ebedi ile sonsuz aynı anlama gelir, biri arapça biri türkçe sadece.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 44
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Mulk suresi 6-8;

Ve Rablerini inkâr edenler için cehennem azabı vardır. Ve (o), ne kötü varış yeri!

Oraya (cehenneme) atıldıkları zaman onun kaynayan korkunç sesini (gürlemesini) işittiler.

(Cehennem) nerede ise öfkesinden çatlayacak gibi olur. Oraya herbir grup atılışında onun (cehennemin) bekçileri onlara: Size nezir (uyarıcı) gelmedi mi? diye sordu.

---------

Bize uyarıcı gelmedi.. :huh:

sayin nolan muhammed babasininda kendisine iman etmeden oldugunu ve cehennemlik oldugunu söylemiş.

Bu durumda islama gore muhtemelen allaha inanıpta Muhammedi görmeyen ve adina Şahadet getirmeyen geçmiş insanlarin hepsi cehennemlik olur.

tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

sayin nolan muhammed babasininda kendisine iman etmeden oldugunu ve cehennemlik oldugunu söylemiş.

Bu durumda islama gore muhtemelen allaha inanıpta Muhammedi görmeyen ve adina Şahadet getirmeyen geçmiş insanlarin hepsi cehennemlik olur.

Öyle tabi..Saçmasapan bir din işte..

İslam'a göre ben ve siz,Muhammed'in babası ile aynı yerde sonsuza kadar yanacağız :D

Sitelerde Paylaş
cehennem hakkında dikkat çekeceğim bir nokta var

bediüzzzaman said nursi içinde bulunduğumuz zamanın ahir zaman olduğunu düşünüyor .fitnelerin yaygınlaştığı kıyametin yaklaştığı bir dönemde yaşadığımızı ve fetret devrinde olduğumuzu söylüyor.

(O musibet-i semaviyeden ve beşerin zalim kısmının cinayetinin neticesi olarak gelen felâketten (I. Ve II. Dünya Harplerinden) vefat eden ve perişan olanlar eğer onbeş yaşına kadar olanlar ise, ne dinde olursa olsun şehid hükmündedir. Müslümanlar gibi büyük mükâfat-ı maneviyeleri, o musibeti hiçe indirir)

(Onbeşinden yukarı olanlar, eğer masum ve mazlum ise, mükâfatı büyüktür; belki onu Cehennem'den kurtarır. Çünki âhirzamanda madem fetret derecesinde din ve din-i Muhammedî'ye (A.S.M.) bir lâkaydlık perdesi gelmiş ve madem âhirzamanda Hazret-i İsa'nın (A.S.) din-i hakikîsi hükmedecek, İslâmiyetle omuz omuza gelecek. Elbette şimdi, fetret gibi karanlıkta kalan ve Hazret-i İsa'ya (A.S.) mensub Hristiyanların mazlumları çektikleri felâketler, onlar hakkında bir nevi şehadet denilebilir. Hususan ihtiyarlar ve musibetzedeler, fakir ve zaîfler, müstebid büyük zalimlerin cebr ü şiddetleri altında musibet çekiyorlar)

fetret devrine yol açan etmenlerin ben şunalr olduğunu düşünüyorum

1.islam dünyasının geri kalmışlığı ,fakir sömürüren mazlum bir halde olması

2.islam dünyasına mussallat olan işid,boko haram ,el kaide gibi terör örgütleri ve ülkeyi sömüren batı devleti

3.kuran da ki yanlış çeviriler sonuçta diller değişime uğrarlar .kuran ayetleri çarpıtılıyor.çok yanlış manalar çıkıyor meallerin kaynağı aynı anlamaları arasında çok ciddi farklar var

4.hadis bataklığına batan hocalar ve onalara karşı çıkan kuran yeter akımı

tarihinde Siabent tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bediüzzzaman said nursi içinde bulunduğumuz zamanın ahir zaman olduğunu düşünüyor .fitnelerin yaygınlaştığı kıyametin yaklaştığı bir dönemde yaşadığımızı ve fetret devrinde olduğumuzu söylüyor.

(O musibet-i semaviyeden ve beşerin zalim kısmının cinayetinin neticesi olarak gelen felâketten (I. Ve II. Dünya Harplerinden) vefat eden ve perişan olanlar eğer onbeş yaşına kadar olanlar ise, ne dinde olursa olsun şehid hükmündedir. Müslümanlar gibi büyük mükâfat-ı maneviyeleri, o musibeti hiçe indirir)

(Onbeşinden yukarı olanlar, eğer masum ve mazlum ise, mükâfatı büyüktür; belki onu Cehennem'den kurtarır. Çünki âhirzamanda madem fetret derecesinde din ve din-i Muhammedî'ye (A.S.M.) bir lâkaydlık perdesi gelmiş ve madem âhirzamanda Hazret-i İsa'nın (A.S.) din-i hakikîsi hükmedecek, İslâmiyetle omuz omuza gelecek. Elbette şimdi, fetret gibi karanlıkta kalan ve Hazret-i İsa'ya (A.S.) mensub Hristiyanların mazlumları çektikleri felâketler, onlar hakkında bir nevi şehadet denilebilir. Hususan ihtiyarlar ve musibetzedeler, fakir ve zaîfler, müstebid büyük zalimlerin cebr ü şiddetleri altında musibet çekiyorlar)

2.islam dünyasına mussallat olan işid,boko haram ,el kaide gibi terör örgütleri ve ülkeyi sömüren batı devleti

3.kuran da ki yanlış çeviriler sonuçta diller değişime uğrarlar .kuran ayetleri çarpıtılıyor.çok yanlış manalar çıkıyor meallerin kaynağı aynı anlamaları arasında çok ciddi farklar var

Hagi soba söylemiş bu bilgileri ona?
Sitelerde Paylaş

Ne anlattın şimdi sen

Sitelerde Paylaş

ben cehennemim sonsuz olduğuna inanmıyorum benim merhametli allah inancıma ters düşüyor.kuranda ebedi yazıyor sonsuz değil .ebedi ve sonsuz aynı anlamda değil çoğu ilahiyatçı bu şekilde yorumluyor

:Dkara cahilsiniz, kendi uydurduğunuz dini islam sanıyorsunuz deyince de kızıyorsunuz.

Bakara 81:

Evet, kötülük işleyip suçu benliğini kaplamış (ve böylece şirke düşmüş) olan kimseler var ya, işte onlar cehennemliklerdir. Onlar orada ebedî kalacaklardır.

Bakara 82:

İnananlarla iyi işler görenlere gelince: Onlar cennet ehlidir, onlar da cennette ebedîdir.

Her iki sözcük de, halidune olarak geçmektedir. Sizin uydurduğunuz dine göre, cennetlikler de cennette uzun bir süre kalacaklarmış, sonsuza değin değil. Sonra ne olacaksa, cenneti boşaltıp ruhları da kapı önüne falan mı koyacaklar? Huriler ne olacak? Irmaklar falan?

Diğer taraftan; cehennemlikler uzun bir süre orada kalacaksa, sonra ne olacak? Cennete mi alınacaklar? Ama sizin inancınıza göre cennet de sonsuz değil? Cehennemlikler oradan çıktıktan sonra ne olacaklar bu durumda?

Belki cehennem cennetten daha önce boşalacaktır, cennet bir süre daha duracaktır. Cehennemden çıkanlar da cennete alınacaktır. Bu durumda, bu demektir ki, şirk de koşabilirsiniz, allahı da domaltıp tükürükleyebilirsiniz; yani ne olursa olsun, cennetliksiniz, doğru mu? Cehennemin sonuna kadar cezalandırıldınız, sonra çıktınız cennete girdiniz; cehennem sürecini hatırlayacak mısınız? Hatırlayacaksanız, travmalarla nasıl cenneti tadacaksınız? Hatırlamayacaksanız, cehennem sürecinin hiçbir anlamı yoktur, çünkü günün birinde ölüyorsunuz ve günün birinde kendinizi cennette buluyorsunuz demektir. Bu durumda cehennemin varlığına gerek kalmıyor, çünkü nasılsa orada olan biten hiçbir şeyi hatırlamadan kendinizi cennette buluyorsunuz.

Yahu azıcık düşünün; uydurduğunuz din islam değil ama en az onun kadar zırvalarla ve çelişkilerle dolu.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

:Dkara cahilsiniz, kendi uydurduğunuz dini islam sanıyorsunuz deyince de kızıyorsunuz.

Bakara 81:

Evet, kötülük işleyip suçu benliğini kaplamış (ve böylece şirke düşmüş) olan kimseler var ya, işte onlar cehennemliklerdir. Onlar orada ebedî kalacaklardır.

Bakara 82:

İnananlarla iyi işler görenlere gelince: Onlar cennet ehlidir, onlar da cennette ebedîdir.

Her iki sözcük de, halidune olarak geçmektedir. Sizin uydurduğunuz dine göre, cennetlikler de cennette uzun bir süre kalacaklarmış, sonsuza değin değil. Sonra ne olacaksa, cenneti boşaltıp ruhları da kapı önüne falan mı koyacaklar? Huriler ne olacak? Irmaklar falan?

Diğer taraftan; cehennemlikler uzun bir süre orada kalacaksa, sonra ne olacak? Cennete mi alınacaklar? Ama sizin inancınıza göre cennet de sonsuz değil? Cehennemlikler oradan çıktıktan sonra ne olacaklar bu durumda?

Belki cehennem cennetten daha önce boşalacaktır, cennet bir süre daha duracaktır. Cehennemden çıkanlar da cennete alınacaktır. Bu durumda, bu demektir ki, şirk de koşabilirsiniz, allahı da domaltıp tükürükleyebilirsiniz; yani ne olursa olsun, cennetliksiniz, doğru mu? Cehennemin sonuna kadar cezalandırıldınız, sonra çıktınız cennete girdiniz; cehennem sürecini hatırlayacak mısınız? Hatırlayacaksanız, travmalarla nasıl cenneti tadacaksınız? Hatırlamayacaksanız, cehennem sürecinin hiçbir anlamı yoktur, çünkü günün birinde ölüyorsunuz ve günün birinde kendinizi cennette buluyorsunuz demektir. Bu durumda cehennemin varlığına gerek kalmıyor, çünkü nasılsa orada olan biten hiçbir şeyi hatırlamadan kendinizi cennette buluyorsunuz.

Yahu azıcık düşünün; uydurduğunuz din islam değil ama en az onun kadar zırvalarla ve çelişkilerle dolu.

ALLAH a inanmayan insanların cehennemden çıkıp birgün cennete gireceğine dair iddaam yok .öyle birşey yazmadım.bu konuda çok marjinal düşünceler var

Gökler ve yer durduğu sürece orada kalıcıdırlar; ancak Rabbin dilerse başka. Rabbin, dilediğini Yapandır. Mutluluğu hak edenler ise, gökler ve yer kaldığı sürece cennette kalıcıdırlar. Rabbin dilerse başka… Kesintisiz bir ödüldür bu.” (11:107-108)

Cehennem içerisinde süresiz kalacak olan puta-tapıcılar veya inkarcılar hakkında bizlere bilgi veren ayetler var ama illa Cehennemin sonsuz olduğunu anlamına gelmez, gelmek zorunda değil. Tabi Cehennemin kendisinin sonuz olduğu belirtilirse durum değişir… Bu, inkârcıların ve puta-tapıcıların Cehennemde son bulacakları anlamına gelir, farklı başka bir anlama değil. Eğer bir gün Cehenneme, içinde barındırdığı sakinleri ile birlikte son verilseydi, o zaman inkârcılar ve puta-tapıcılar Cehennem içinde sonsuza dek kalmış olurlardı. Onların cezası da böylece tüm Cehennem yaşamı olurdu

Sitelerde Paylaş

ALLAH a inanmayan insanların cehennemden çıkıp birgün cennete gireceğine dair iddaam yok .öyle birşey yazmadım.bu konuda çok marjinal düşünceler var

Gökler ve yer durduğu sürece orada kalıcıdırlar; ancak Rabbin dilerse başka. Rabbin, dilediğini Yapandır. Mutluluğu hak edenler ise, gökler ve yer kaldığı sürece cennette kalıcıdırlar. Rabbin dilerse başka… Kesintisiz bir ödüldür bu.” (11:107-108)

Cehennem içerisinde süresiz kalacak olan puta-tapıcılar veya inkarcılar hakkında bizlere bilgi veren ayetler var ama illa Cehennemin sonsuz olduğunu anlamına gelmez, gelmek zorunda değil. Tabi Cehennemin kendisinin sonuz olduğu belirtilirse durum değişir… Bu, inkârcıların ve puta-tapıcıların Cehennemde son bulacakları anlamına gelir, farklı başka bir anlama değil. Eğer bir gün Cehenneme, içinde barındırdığı sakinleri ile birlikte son verilseydi, o zaman inkârcılar ve puta-tapıcılar Cehennem içinde sonsuza dek kalmış olurlardı. Onların cezası da böylece tüm Cehennem yaşamı olurdu

Yahu bir insanın sırf Muhammed adlı bir arap bedevisine inanmadığı için ebediyyen yakılarak işkence edilmesi sana nasıl mantıklı gelebiliyor, hayret!

Sitelerde Paylaş

aslında cehennemin ebedi olması bir nimet .kimse yok olmak istemez.valla ben demedim cübbeli ahmet hoca dedi :D ebedi ve sonsuz kelimesi aynı anlamda değil sonsuz olan yalnız allah tır

adam yok olup kurtulmak istemıyorda :blink: var oluyum ama sonsuza kadar yansamda olur diyor. :D

Sitelerde Paylaş

yok ya allah korusun.adama sorsak binlerce ateist benim sayesinde müslüman olmuş diyecek.islama milim yararı yok hep zarar hep zarar ne ilim var ne ilim ancak laf kalabalıklığı.hadis bataklığında yüzüyor.

Ayet- İlahi: Herkes Allaha dönecektir.. O halde cehenneme girenler hep orada kalmıycaklardır.. kafirler atesitler inkarcılar müşrikler cehennemde temizlendikten sonra onlarda bir saadete nail olucaklardır... fakat bu saadet cennete giren müminlerin saadetinin aynısı gibi değildir...

Küllü hizbin malediyhim Ferifhun ayeti de bizi bildirir ki

kafir mümin herkes dünyada amelleriye işleriyle, ahirette de halleriyle ferahtadırlar.. ferah olanların üzerine daimdir...

dünya cehennem gibidir, cennete göre

yediğimiz yemekler içeçeklerde zakkum gibidir yeriz bazen hasta oluruz tadımız bozulur.. (min tayyibatin: yediğiniz şeylerin en iyisini güzelini yiyin ki hasta olmayın demektir) ama çürük çarık ye ziyan olmasın der.. yer hasta olur, yavaş yavaş başlar bir takım iç hastalıkları başlamaya)

yeriz yeriz doyduktan sonra o mis gibi yemeği sakın getirmeyin kusucam deriz.. dünyanın yemeği içkisi böyle işte. insanın içini bozar...

vesaire vesaire vesaire.....

Hadisi şerif: Cehennem Allahın fazlı Süphanisinden yaratılmıştır. Allan onunla Kullarını Kırbaçlayıp zorla cennete sokar

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bak yemin ediyorum sen papazsın.. terfi edilmek için uğrasıyorsun, Vatikanda dosyan vardır senin :D araştırtılam mı :D

İtalyaya giden var mı aramızda ondan bir şey rica edicem :D

Niyeki...; hristiyanlığı öven bir mesajımı gördün mü bugüne kadar...?

Mesela, "şunu diyen ateist olamaz", "şöyle konuşan müslümandır" diyen afarozcu ateistler var... onları desen tamam:) çünkü hristiyanlıkta afaroz geleneği vardır.

Onu bırak da, sen niye islamın gerçek temsilcilerini bu konuda ikna edemiyorsun, ondan bahset...?

Mesela cehennem hakkında söylediklerini, araplara kabul ettirebiliyor musun ki, bu konuda bizde sorun görebiliyorsun?

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ebedi Cehennem "Geri döndürülme imkanın olmadığını bildiğin, yaptıklarını düzeltme imkanın olmadığını bildiğin ve bir daha ölmeyeceğini de bildiğin bir halde kapkaranlık bir kuyuya hor ve hakir olarak atılman, üstüne kapağın kapatılması, etrafından canını yakacak şeyler gelirken en büyük acının içindeki pişmanlık ve suçluluk duygusu olmasıdır"

Ve bu durum ebediyen sürer... Akıllı bir insan böyle bir riski ya yoksa diyerek göz ardı etmez. Ya varsa diyerek önlemini alır. Kolay gelsin.

Sitelerde Paylaş

Ebedi Cehennem "Geri döndürülme imkanın olmadığını bildiğin, yaptıklarını düzeltme imkanın olmadığını bildiğin ve bir daha ölmeyeceğini de bildiğin bir halde kapkaranlık bir kuyuya hor ve hakir olarak atılman, üstüne kapağın kapatılması, etrafından canını yakacak şeyler gelirken en büyük acının içindeki pişmanlık ve suçluluk duygusu olmasıdır"

Ve bu durum ebediyen sürer... Akıllı bir insan böyle bir riski ya yoksa diyerek göz ardı etmez. Ya varsa diyerek önlemini alır. Kolay gelsin.

Akıllı bir insan arapların yahudilerin zırvalarına göre hayatını düzenlemez.

Sitelerde Paylaş

Allah gaddar inletici zalim biri değildir. Kullarını ebediyen cehennemde bıraksın...

Allah için zaman olmadığından yani geçmiş ve gelecek olmadığından geçmişte cehennem ateşiyle yanan kimse yine yanıyor geçmişte. çünkü Allah için geçmiş gün yoktur onun için herşey ebedidir.. İnsan bile elindeki şeyin geçiçi olmasına asla razı olmaz

Ya allah bu saltanatı geçi mi olur mr? geçmişte şöyle olmuştu demez Allah

çünkü geçmiş yok olmamıştır ebedidir.. geçmişte cehenneme yanan yine geçmişte yanıyor

çünkü geçmiş yok olmamış ebedidir

bilmem anlatabildim mi?

Allah için hadisi yoktur. geçen gelen bir şey yoktur..

Sitelerde Paylaş

Ohooo müslüman müslümana muhalif çıktı

Aranızda anlaşın sonra anlatın.

Bu dindarr da bu arada bildiğin interstellar'a bağladı muhabbeti bakalım daha neler çıkacak :D

interstellar izlemedim uzun ve sıkıcı filan dediler izlemedim o yüzden şey edemiycem interstellara bağlamış olma ihtimalim izlemediğimde olamaz saygılarımı teveccüh ederim iiyyyy qunler :D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...