Jump to content

Determinizm tek mutlak bir gelecek mi tasvir eder?

Recommended Posts

Evren ilk oluşmaya başladığında istanbulun 1453 te fethedileceği belliydi.(Evrenin geçmişini,geleceğini,her aşamasını gören bir güçten başka kimse bilemez)

Örümcek adam filminde örümcek adamın yeşil cini yeneceği belliydi.(İzlememiş biri bilemez)

Biz bir film kahramanlarımıyız,rol yapan film karakterlerimiyiz.Evrenin içinde olmuşların,olanların,olacakların bir sinema filminden ne farkı var öyleyse.Biri uzun metrajlı bir film çekiyor olmasın sakın la,bizden habersiz.Yönetmen kim.Nereye el sallıyoruz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 269
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Senin kainatinda zaman var, determinizmden kacis yok ne demek?

Atom alti olcekteki gerceklik kainatin disinda mi, onu nasil etkilemiyor?

Yaw hele şuna ne zaman cevap vereceksiniz?

Evren tek mutlak gelecek mi barindiriyor?

Evrenin baslangicinda şuana kadar olan tum olaylar ancak bu sekilde mi gerceklesebilirdi?

Gelecekteki tum olaylar da ayni sekilde zorunlu bir nedensellikle belirli midir?[/

quote]

Gelecek belli değil...

Bilinç dediğimiz şey belirsizlik üretebiliyor....

Bir insanın ne yapacağını önceden kimse bilemez mesela...

Yapabileceği şeyleri tahmin etmekten hesaplamaktan bahsetmiyorum...

Mesela bir saat sonra hangi şeyi düşünüyor olacaksın bunu şimdiden bilemezsin...

Bilinçsiz varlıkların gelecekteki durumları tam olarak hesaplanabilir belki ama hern bilinçli bir varlık devreye girip hesapları altüst edebilir...

Sitelerde Paylaş

Evren ilk oluşmaya başladığında istanbulun 1453 te fethedileceği belliydi.(Evrenin geçmişini,geleceğini,her aşamasını gören bir güçten başka kimse bilemez)

Örümcek adam filminde örümcek adamın yeşil cini yeneceği belliydi.(İzlememiş biri bilemez)

Biz bir film kahramanlarımıyız,rol yapan film karakterlerimiyiz.Evrenin içinde olmuşların,olanların,olacakların bir sinema filminden ne farkı var öyleyse.Biri uzun metrajlı bir film çekiyor olmasın sakın la,bizden habersiz.Yönetmen kim.Nereye el sallıyoruz.

Biyolojik bir robotsun. Özgür iraden yok. Ama gelecek bilinemez.

Sitelerde Paylaş

Ozgur irade denilen belirsiz ifadeden kastedilmeye calisilan yanilgi, kuantum belirsizlikte olsa, determinist bir evrende olsa yoktur.

Determinist evrende madde, kendi kanunlarina gore hareket eder. Maddeden baska bir sey olmadigindan, salt kurallarin belirledigi bir irade, ozgur olamaz.

Kuantum belirsizlik ki eger varsa, gercek bir rastgelelik mevcuttur. Rastgelelik ile belirlenen bir durum ve bu belirlenmeden sonra devreye giren bir nedensellik ile yine ozgur irade olusmaz. Rastgele olan bir olaya bagli bir irade, rastgele irade olur.

Ozgur irade, ici bos bir yanilgidir.

Sitelerde Paylaş

Ozgur irade denilen belirsiz ifadeden kastedilmeye calisilan yanilgi, kuantum belirsizlikte olsa, determinist bir evrende olsa yoktur.

Determinist evrende madde, kendi kanunlarina gore hareket eder. Maddeden baska bir sey olmadigindan, salt kurallarin belirledigi bir irade, ozgur olamaz.

Kuantum belirsizlik ki eger varsa, gercek bir rastgelelik mevcuttur. Rastgelelik ile belirlenen bir durum ve bu belirlenmeden sonra devreye giren bir nedensellik ile yine ozgur irade olusmaz. Rastgele olan bir olaya bagli bir irade, rastgele irade olur.

Ozgur irade, ici bos bir yanilgidir.

Özgür irade, bir çarpıtmadır.

Özgür irade, kendi iraden dışında zorla sana bir şey yaptırılmamışsa, işte ona denir. Kafasına silah dayayıp parasını aldığın adam, elini cebine atıp parayı eliyle verdiği için, özgür iradesiyle mi vermiş olur?

Sitelerde Paylaş

Senin kainatinda zaman var, determinizmden kacis yok ne demek?

Atom alti olcekteki gerceklik kainatin disinda mi, onu nasil etkilemiyor?

Yaw hele şuna ne zaman cevap vereceksiniz?

Evren tek mutlak gelecek mi barindiriyor?

Evrenin baslangicinda şuana kadar olan tum olaylar ancak bu sekilde mi gerceklesebilirdi?

Gelecekteki tum olaylar da ayni sekilde zorunlu bir nedensellikle belirli midir?[/

quote]

Gelecek belli değil...

Bilinç dediğimiz şey belirsizlik üretebiliyor....

Bir insanın ne yapacağını önceden kimse bilemez mesela...

Yapabileceği şeyleri tahmin etmekten hesaplamaktan bahsetmiyorum...

Mesela bir saat sonra hangi şeyi düşünüyor olacaksın bunu şimdiden bilemezsin...

Bilinçsiz varlıkların gelecekteki durumları tam olarak hesaplanabilir belki ama hern bilinçli bir varlık devreye girip hesapları altüst edebilir...

Tam olarak öyle değil. Bir insanın ne yapacağını önceden kolayca bilebilirsin. Mesela, atıyorum, sokakta şehitle ölmez, vatan bölünmez diye böğüren güruhun karşısına çıkıp "Yaşasın Apo, çok yaşa PKK" falan minvalinde nara atarsan, ne olur, ne olmaz?

Basit, en temel bilgiyle, karısına sokak ortasında parmak atacağın adamın seni hacamat edeceğini kabul ediyorsan, demekki çok şey bilseydin, boşver bir saat sonrayı, seneye bu vakitte ne düşüneceğini bile çatır çatır biliyor olurdun.

Sitelerde Paylaş

Özgür irade, kendi iraden dışında zorla sana bir şey yaptırılmamışsa, işte ona denir. Kafasına silah dayayıp parasını aldığın adam, elini cebine atıp parayı eliyle verdiği için, özgür iradesiyle mi vermiş olur?

yoo

Sitelerde Paylaş

Özgür irade nedenler dışında davranış sergilemektir
Sitelerde Paylaş

özgür irade var mıdır?

Bu soruya determinizmi savunanlar ''yoktur'' yanıtını verirler. Buna karşın determinizmin kuantum fiziğinden aldığı darbeler sonucu çöpe atıldığını dile getirip, belirsizliğin ya da kaosun özgür irade için gerekli hareket serbestliğini sağladığını düşünenler de var.

Ama determinizmin yerini kuantum fiziğine vermesi demek, özgür iradenin olabileceğini göstermiyor. Doğanın davranışında belirsizlik olsa bile, insan beyni bir sürü atomdan oluşur. Tek bir elektronun davranışındaki rastgelelik, kocaman insan beyninin rastgeleliğinden kat be kat fazladır. O zaman atom daha mı özgür iradeye sahiptir ?

Bundan dolayı kuantum fiziği de, özgür irade vardır diyebilmemiz için yetersiz kalıyor.

özgür iradenin olmayışını ateist kesim adına bir sorun olarak görmüyorum ama teist kesim için özgür iradenin olmayışı dinin temelini büyük ölçüde sarsacağından büyük bir sorun haline geliyor.

kader varsa özgür irade var mıdır? bu sorunun cevabı 2 sinden biri varsa diğeri yoktur diye cevaplanabilir. ama özgür irade yoktur dersek bu soruyu cevaplamaya gerek kalmadan sınav mantığı çöpe atılmış olur.

tarihinde Mukivahura tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

özgür iradenin olmayışını ateist kesim adına bir sorun olarak görmüyorum ama teist kesim için özgür iradenin olmayışı dinin temelini büyük ölçüde sarsacağından büyük bir sorun haline geliyor.

Teist/Ateist diye insanları ayırmak, kategorileştirmek günümüz dünyasında kaldı mı ki? Kimi ateist, bu düşünce yapısından dolayı, karamsarlaşırken; kimi teist, bu düşünce yapısından dolayı, optimist bakmayı öğrenir. Albert Einstein der ki, Tanrı zar atmaz.

Sitelerde Paylaş

Teist/Ateist diye insanları ayırmak, kategorileştirmek günümüz dünyasında kaldı mı ki? Kimi ateist, bu düşünce yapısından dolayı, karamsarlaşırken; kimi teist, bu düşünce yapısından dolayı, optimist bakmayı öğrenir. Albert Einstein der ki, Tanrı zar atmaz.

Teizm bir masaldır.

Yalandır.

Böyle bir şey yazdığına göre kesin tanrıcısın.

Bütün inançlar bir hastalıktır.

Ateizm inanç barındırmaz.

Bir tespittir.

Eğer insanları ayırmak istemiyorsan o zaman akıl hastanesinin birinde kendini Napolyon zanneden adama bu Napolyon de.

5 milyar adam birleşip de bir deliliği tek ağızdan söyleyince kendinizi normal insan mı zannettiniz?

:)

Sitelerde Paylaş

Teizm bir masaldır.

Yalandır.

Böyle bir şey yazdığına göre kesin tanrıcısın.

Bütün inançlar bir hastalıktır.

Ateizm inanç barındırmaz.

Bir tespittir.

Eğer insanları ayırmak istemiyorsan o zaman akıl hastanesinin birinde kendini Napolyon zanneden adama bu Napolyon de.

5 milyar adam birleşip de bir deliliği tek ağızdan söyleyince kendinizi normal insan mı zannettiniz?

:)

Hastalık ile normallik arasındaki tanımı yapabilir misin bana?

İnsanları ayırmak istemiyorum, diye bir şey söylemedim, tam aksine söylemek istediğim, ne kadar insan varsa o kadar çeşitlilik vardır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...