Jump to content

Madde yoktan var olabilir mi?

Recommended Posts

• İleti 314
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

senin yeni tartışmayı akıl ettiğin merak ettiğin VARLIK-YOKLUK-HİÇLİK

ADEM ALEMLERİ-VÜCUD ALEMLERİ kavramları

benim alıntıladığım yer 85 yıl önce yazılmış

ortada ne bigbang ne quantum fiziği yokken

onun kaynağı olan KURANI KERİM 1400 yıl önce bedevi arap çölüne inmiş

ve içinde tartışmalarınızın ipuçları

sorularınızın cevapları var

Bu konular aslında çok daha eskilerden beri milattan önceki zamanlarda da üzerinde düşünülen konular.

Bunlar Kuranla ortaya çıkmadı, çok çok eskilerden beri vardı.

Birileri bunları İslami dille evirip çevirdiği için kanma, aslı Eski Yunan'a, Hintler'e kadar uzanıyor. 1400 yıl önce ortaya çıkan kopyasıdır sadece.

Kuantum Fiziği'nin ortaya çıkmasıyla doğu ve batı felsefeleri arasında bir köprü kurulmaya başlandı.

Kuantum Fiziği o doğu felsefesindeki düşünceleri bilimle birleştirebilme olanağı sağladı...

Sitelerde Paylaş

Big bangden önce bir şey olması için zaman gerek, zaman için de uzay gerek. Uzayzaman!

"Big Bounce" diye bir teori okumuştum, büyük patlamadan önce "eksi zaman"ın olabileceği ve evrenimizin çok daha büyük bir şeyin küçük bir parçası olabileceği ve evrenlerin devamli böyle değişimler geçirdiği ve böyle bir kainatta insanın rolünün bir toz parçası gibi olabileceği yazıyordu. Hatırladığım kadar.

Meraklısı google "big Bounce" verebilir.

Sitelerde Paylaş

Cephanen de küfür hakaretse içi boş tın tın bi mahluksun anlaşılan

Benimle muhatap olmamanı rica ediyorum

Seviyemde değilsin

Seviyesizliğe terbiyesizliğe lüzum yok

Bundan sonra seni muhatap kabul etmiyorum

Boş laftan başka bir şeyiniz yok, biliriz.

Ateizmin kökünü, böyle, işine gelmeyince kuyruğu kıstırıp kaçarak mı kazıyorsun sen?

Sen, önce bir git, şurada NOLAN falan var, onları muhammedin yaşadığına bir ikna ette, ondan sonra ateisti ikna etmeye çalış. Adamlar, aslı astarı olmyan peygamberin ardındasınız diyor, sen gelmiş neler sallıyorsun?

Sitelerde Paylaş

Bu konular aslında çok daha eskilerden beri milattan önceki zamanlarda da üzerinde düşünülen konular.

Bunlar Kuranla ortaya çıkmadı, çok çok eskilerden beri vardı.

Birileri bunları İslami dille evirip çevirdiği için kanma, aslı Eski Yunan'a, Hintler'e kadar uzanıyor. 1400 yıl önce ortaya çıkan kopyasıdır sadece.

Kuantum Fiziği'nin ortaya çıkmasıyla doğu ve batı felsefeleri arasında bir köprü kurulmaya başlandı.

Kuantum Fiziği o doğu felsefesindeki düşünceleri bilimle birleştirebilme olanağı sağladı...

İLK insandan beri Cenabı Hak 124bin peygamber göndermiş

3 şey ortak

Allah cc bir

Peygamber hak

Cennet Cehennem var oraya sevkolunuyorsunuz dünyada yaptıklarınızın karşılığını alacaksınız

demek BİR TEK KAYNAKTAN gelen bilgiler topluma göre zamana göre değişim geçiriyor

halbuki ortak 3 şey değişmiyor

bugün İSLAMIN ALLAHI CC SIFAT VE ESMASIYLA bilim tarafından tarif ediliyor

insan düşüncesi maddeyi değiştirebilir ve değiştiriyor

elektronu gözleyince parçacık gözlemezsem dalga gibi davranıyor

benim zihnimin trilyon katı bir zihin her elektronu her daim kontrol ediyorsa gözlüyorsa onları kontrol edebilir

onları yönetir HERŞEYİ YAPAR GÜCÜ HERŞEYE YETER

O KAYYUM İSMİYLA BAKMAZSA hiçbirşey kıyam edemez ve herşey dağılır gider

haram parayla alınan pirinç helal parayla alınan pirinç

her ikiside pilav oluyor

haramla beslenen çocuk piç oluyor

helalle beslenen İNSANI KAMİL

insanı kamiller dünyasında milyon örneği var

suya okunan güzel sözler güzel kristalleri netice veriyor

kötü söz küfür düzensizliği çirkinliği

bak:

Japon Bilimadamı Masaru Emoto’nun Deneyleri

http://www.masaru-emoto.net/

1400 yıl önce Bedevi Arap çölüne inen KELAMULLAHTI

başka birşey olduğunu savunan ya kör ya ahmak olamalı

tarihinde dr.Kemal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İLK insandan beri Cenabı Hak 124bin peygamber göndermiş

3 şey ortak

Allah cc bir

Peygamber hak

Cennet Cehennem var oraya sevkolunuyorsunuz dünyada yaptıklarınızın karşılığını alacaksınız

demek BİR TEK KAYNAKTAN gelen bilgiler topluma göre zamana göre değişim geçiriyor

halbuki ortak 3 şey değişmiyor

bugün İSLAMIN ALLAHI CC SIFAT VE ESMASIYLA bilim tarafından tarif ediliyor

elektronu gözleyince parçacık gözlemezsem dalga gibi davranıyor

benim zihnimin trilyon katı bir zihin her elektronu her daim kontrol ediyorsa gözlüyorsa onları kontrol edebilir

onları yönetir HERŞEYİ YAPAR GÜCÜ HERŞEYE YETER

O KAYYUM İSMİYLA BAKMAZSA hiçbirşey kıyam edemez ve herşey dağılır gider

haram parayla alınan pirinç helal parayla alınan pirinç

her ikiside pilav oluyor

haramla beslenen çocuk piç oluyor

helalle beslenen İNSANI KAMİL

insanı kamiller dünyasında milyon örneği var

suya okunan güzel sözler güzel kristalleri netice veriyor

kötü söz küfür düzensizliği çirkinliği

bak:

Japon Bilimadamı Masaru Emoto’nun Deneyleri

http://www.masaru-emoto.net/

1400 yıl önce Bedevi Arap çölüne inen KELAMULLAHTI

başka birşey olduğunu savunan ya kör ya ahmak olamalı

grup halinde duadan sonra... kismi super. Tesekkurler Dr.

Sitelerde Paylaş

İslam'ın Allah'ının diğerlerinden farkı ne ki bilim Allah'ı tarif etsin?

Cennet, cehennem kavramlarının dayanağı ne?

Madem tüm insanlık tarihindeki masal anlatan aktörleri kabul ediyorsun bunların hepsi tek Tanrı'ya mı inanmışlar?

Aynı Tanrı gönderdiyse bunları ateşe, güneşe şuna buna neden inanmışlar?

Sen bunların çok tanrıcı dinlerini de kabul etmiyor musun bu durumda?

Eski sevicisin madem neden bilimde Tanrı'yı onaylayacak ifadeler bulma çabasındasın? Çünkü beynin o kadar yıkanmış ki korkuyorsun Allah yoktur demeye, bir umut ışığı arıyorsun çünkü 40 sene bir masala inandığının farkındasın sen de.

Yamaya yamaya ayakta tutmaya çalıştığınız bu dinler bu devirde prim yapmaz. Bilimi kullanarak ne kadar da cilalansalar gidecekleri yer belli. Tarihin tozlu rafları.

Dinlerin egemenliğinin ağır bastığı toplumların haline bir bak, hele hele İslam'ın egemen olduğu toplumlara. Geri kalmışlıktan, cehaletten kurtulamıyorlar. Çünkü kafalar üretmeye, bireyin bağımsız düşünmesini cesaretlendirmeye yatkın yetiştirilmiyor.

Sitelerde Paylaş

madde başka bişeyin değişimi dönüşümü ile oluştuysa ...

Onu oluşturan şey neyden yada nasıl var oldu ...

O yaktanmı var oldu yoğsam o da başka bişeyin değişiminden mi...

Bu sorgulmayı geriye doğru ne kadar sürdürebiliriz...

Bir yarde bişeyin ille ya yoktan var olması gerekiyor...

Yahut da en başta bir şeylerin ezeli olması yani hep var olması gerekiyor...

Sitelerde Paylaş

Hiçlikten var olma mümkün değildir. Mutlaka bir şeyin varlığı gereklidir, her zaman var olan bir şey. Maddesel olarak var olması şart değil. Kuantum durumları gibi var olabilme potansiyeli olan bir şey de olabilir, henüz keşfedilmemiş bir fizik yasası da olabilir. Varlığın özü olan şey odur.

Sitelerde Paylaş

diyelim ki halen bulamadığımız bilemediğimiz bir şey varlığın özüdür...

Bu şey için de neden hep var nasıl oluyor da böyle varlığını sürdürüyor filan diye sorulamaz mı...

Varlığın özü olarak kabul edeceğimiz şey basit mi karmaşık yapıda mı olabilir..

Sitelerde Paylaş

Bu şey için de neden hep var nasıl oluyor da böyle varlığını sürdürüyor filan diye sorulamaz mı...

Varlığın özü olarak kabul edeceğimiz şey basit mi karmaşık yapıda mı olabilir..

Bir şey hep var ise diğer varlıkları ona bağlı olarak mantıklı açıklayabilirsin ama hiçlikten birden ortaya çıkabilen bir şey mantıklı bir zemine oturmaz. Masallarla mantıklı havası vermeye çalışabilirsin ancak.

Sitelerde Paylaş

Bir şey hep var ise diğer varlıkları ona bağlı olarak mantıklı açıklayabilirsin ama hiçlikten birden ortaya çıkabilen bir şey mantıklı bir zemine oturmaz. Masallarla mantıklı havası vermeye çalışabilirsin ancak.

Sizin gorusleriniz kuantumu destekliyor bildigim kadariyla

kuantum mekaniginine gore atom alti parcaciklar kendi kendine ortaya cikip kayboluyor

bu ornekle; evrenin yapi tasinin olusmasi icin bilincli bir hareket muhtemel degildir.

Bunda mantiksizlik yok

Sitelerde Paylaş

Sizin gorusleriniz kuantumu destekliyor bildigim kadariyla

kuantum mekaniginine gore atom alti parcaciklar kendi kendine ortaya cikip kayboluyor

bu ornekle; evrenin yapi tasinin olusmasi icin bilincli bir hareket muhtemel degildir.

Bunda mantiksizlik yok

Yokluk ve hiçlik farklı şeyler olarak kabul ediliyor.

Hiçlik tamamen ne bir varlık potansiyeli ne de maddesel bir varlığın olmadığı imkansız durum oluyor.

Vakumdaki/yokluktaki kuantum dalgalanmaları sonucu parçacıkların oluşması ise hiçlik olarak kabul edilmiyor.

Düşüncelerin potansiyel haldeler ancak gerçekleşmedikleri için gerçek değiller, onları buraya yazdığında gerçekleşmiş olurlar ve artık senin ne düşündüğünü biliriz.

İşte bu potansiyelin dahi olmadığı şey hiçliktir.

Sitelerde Paylaş

Yokluk ve hiçlik farklı şeyler olarak kabul ediliyor.

Hiçlik tamamen ne bir varlık potansiyeli ne de maddesel bir varlığın olmadığı imkansız durum oluyor.

Vakumdaki/yokluktaki kuantum dalgalanmaları sonucu parçacıkların oluşması ise hiçlik olarak kabul edilmiyor.

Düşüncelerin potansiyel haldeler ancak gerçekleşmedikleri için gerçek değiller, onları buraya yazdığında gerçekleşmiş olurlar ve artık senin ne düşündüğünü biliriz.

İşte bu potansiyelin dahi olmadığı şey hiçliktir.

Bilimde sizin "hiclik" olarak nitelendirdiginiz sey, madde ve anti maddenin denge icinde olmasi

Bu tanimini yaptiginiz hiclik zaten yok.

Maddeyi olusturan enerji hep vardi demek akla en yatkin olani

Bundan 13.7 milyar yil oncesine gittigimizde evren bir atomdan daha kucuk ve cok sicakti bunu biliyoruz.evrenin baslangicinda madde ve anti madde esit miktarda vardi bilimin elinde olan guncel bilgiler buraya kadar yol gosteriyor bundan daha gerisine gidemiyoruz.

Siz hicligi gercekte oldugundan farkli tanimla ortaya koyuyorsunuz, yanlisi da burda yapyorsunuz

Bir bilinmeyenin basina baska bir bilinmeyen ekliyorsunuz

yaratilis bilincide bu mantiksizlikla birlikte devreye giriyor. bu hiclik diye tanimladiginiz seyin yani "bilinmeyenin" basinada birileri "yaratici" tanriyi

ekleyerek daha buyuk bir bilinmeyeni ortaya cikariyorlar

Sitelerde Paylaş

Bilimde sizin "hiclik" olarak nitelendirdiginiz sey, madde ve anti maddenin denge icinde olmasi

Bu tanimini yaptiginiz hiclik zaten yok.

Maddeyi olusturan enerji hep vardi demek akla en yatkin olani

Bundan 13.7 milyar yil oncesine gittigimizde evren bir atomdan daha kucuk ve cok sicakti bunu biliyoruz.evrenin baslangicinda madde ve anti madde esit miktarda vardi bilimin elinde olan guncel bilgiler buraya kadar yol gosteriyor bundan daha gerisine gidemiyoruz.

Siz hicligi gercekte oldugundan farkli tanimla ortaya koyuyorsunuz, yanlisi da burda yapyorsunuz

Bir bilinmeyenin basina baska bir bilinmeyen ekliyorsunuz

yaratilis bilincide bu mantiksizlikla birlikte devreye giriyor. bu hiclik diye tanimladiginiz seyin yani "bilinmeyenin" basinada birileri "yaratici" tanriyi

ekleyerek daha buyuk bir bilinmeyeni ortaya cikariyorlar

Vakum yokluk ise ve vakumdan parçacıklar türüyorsa bu durumda mutlak yokluktan söz edemeyiz, işte vakumun da olmadığı durum da mutlak yokluk ya da hiçlik olarak ifade edilir.

Sitelerde Paylaş

Bir kuantum sistemin enerjisi, hiç bir zaman sıfır olmaz. sıcaklığı mutlak sıfır olsa dahi. Yani, kuantumun olduğu her yerde, enerji mevcut olacaktır.

Eğer yokluk, mutlak yokluksa, ondan hiç bir şey çıkmaz. Ama bir kuantum sistemin olduğu vakum ise, olayın rengi değişir elbette.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...