Jump to content

Mantık mutlak değilse, tanrının olmadığı nasıl mutlak doğru olur?

Recommended Posts

• İleti 86
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Elimde ki bardağın var olmadığına dair şüphem tanrının var olduğuna verdiğim ihtimalden daha fazla.

Tanrı dediğin düşünce çok esnek herhangi bir şekilde var yanlışlanamaz. Herhangi bir şekilde yanlışlanamaz olan sonsuz şey öne sürebilirsin. Hiç bir şekilde hissedilemeyen bir kafalı zürafa, hiç bir şekilde hissedilemeyen iki kafalı zürafa... Sen odanda hiç bir şekilde hissedilemeyen iki kafalı zürafanın olup olmadığına dair sorulan bir soruya ''büyük ihtimalle yok ama kesin diyemem'' der misin?

Tanrı fikrinin iki kafalı zürafadan daha ciddi hale gelmiş olmasının tek sebebi çok fazla insanın inanması. Lakin bir şeyin gerçek olup olmadığında demokrasinin hükmü yoktur. Bu tanrı fikrini daha ciddi kılmıyor.

Sitelerde Paylaş

Ben halâ tam kendimi tanımlayamıyorum.Gerçekten varolabilir mi ?

Mesela Evrenin bazen bilinçli bir varlık olduğunu düşünmeden edemiyorum.Veya sonradan bilinç kazanmış bir varlık.

Ama deist veya teist felsefede olan bir yaratıcı değil daha çok panteist felsefesindeki gibi bi Tanrı-Evren anlayışı bana olabilir gibi geliyor.

Sitelerde Paylaş

Evrende mantiksiz bircok seyin oldugunu, sadece algi sinirlari olceginde uydurulmus bir mantikla dusunce urettigini soyleyen bir ateist, evrenin sebebi olan tanri kavrami icin nasil kesin olarak yoktur hukmune varabiliyor?

Sende garip bir şekilde kıçından uydurduğun varlıkları ateistlere onaylatma ihtiyacı var. Neredeyse benim tanrıma ihtimal verin diye yalvaracaksın.

Sitelerde Paylaş

Tanrının olmadığının en büyük ispatı islamdır. Tanrı olsaydı islama dur derdi.

Bence bir tanrı olsaydı dünyaya müdahale ederdi. Dünyaya karışmayan sadece yukardan bakan tanrı fikri mantıklı gelmiyor.Çünkü dünyada çok sayıda vahşeti görüpte tanrının çıldırmaması imkansız. Şu dünyayı seyreden ve ahmak müslümanları gören tanrı islama dur derdi.

isid_kendi_militanlarinin_kafasini_kesme

siddet.jpg

Tevbe suresi 5 ayet – Hürmetli aylar çıkınca, puta tapanları bulduğunuz yerde öldürün...

Sitelerde Paylaş

Tanrının var olma ihtimali her zaman bana daha mantıklı gelirdi ama müslümanları gördükçe tanrının olma ihtimali sıfır dedim.

Mesala tanrının olduğunu düşünelim ve insanları yukardan seyrediyor. Müslümanlar sürekli kafa kesiyor. Bu tanrı müslümanları gördükçe keçileri kaçırırdı. En sonunda müdahale ederdi.

%C4%B1rak-%C5%9Fam-islam-devleti_672858.

Muhammed suresi 4 ayet- savaşta inkar edenlerle karşılaştığınızda boyunlarını vurun....

Sitelerde Paylaş

Evrende mantiksiz bircok seyin oldugunu, sadece algi sinirlari olceginde uydurulmus bir mantikla dusunce urettigini soyleyen bir ateist, evrenin sebebi olan tanri kavrami icin nasil kesin olarak yoktur hukmune varabiliyor?

Agnostik değilsin ve trollük yapıyorsun burada..

Evrenin sebebi niye şeytan olmuyor da,tanrı oluyor?

Tanrı şeytandan üstün diye mi?

Tanrı şeytandan üstünse,şeytan tanrıya nasıl oluyor da ''hassiktir'' çekebiliyor?

Anlıyor musun trol?

Hem evrenin var olması için bir sebep gerektiğini kim söylüyor?

Evrenin sebebi tanrıymış..Bak şu lafa ya..Bunu bir de agnostik söylüyor..!

Sitelerde Paylaş

Agnostik değilsin ve trollük yapıyorsun burada..

Evrenin sebebi tanrıymış..Bak şu lafa ya..Bunu bir de agnostik söylüyor..!

Daha trollun ne anlama geldigini bilmiyorsun, tanrinin ne anlama geldigini nerden bilecen..

Ac sozluklere bak bakalim tanri kavraminin karsiligi neymis..

Sitelerde Paylaş

Akli basinda her ateistin kabul ettigi birsey bu, sen mantigin mutlak oldugunu mu zannediyordun?

Evrende mantıksız bir şey bulunduğuna inanmak ilginç. Evrende mantıksız bir şeyin olması, evrende hesaplara uymayan veya asla uymayacak bir şeyler olduğu anlamına gelir. Ne yazık ki evrende hesaplara uymayan hiçbir şey bulunmuyor. Henüz hesaplanamayan şeylerin olması, mantıksızlık bulunduğu anlamına gelmiyor.

Evrendeki işleyişi kavrayamamak başka, evrende yanlış bir şeyler var demek başkadır. Siz ikinciyi gerçekleştiren bir ateistten bahsediyorsunuz.

Kimmiş bu ateist ki uğruna konu açılıyor?

Sitelerde Paylaş

Daha trollun ne anlama geldigini bilmiyorsun, tanrinin ne anlama geldigini nerden bilecen..

Ac sozluklere bak bakalim tanri kavraminin karsiligi neymis..

Tanrı insanların uydurduğu hayali bir varlıktır, böyle bir varlık olabileceğine inanan cahiller kafalarına göre özellik ekler veya çıkarır.

Sitelerde Paylaş

Tanrı insanların uydurduğu hayali bir varlıktır, böyle bir varlık olabileceğine inanan cahiller kafalarına göre özellik ekler veya çıkarır.

Ahanda trollun hasi gelmis iste, konuya cevap vererek tanriyi yanlislamaya calixacaksin..

Şimdi basla bakalim, mantik mutlak midir?(:

tarihinde Strong Agnostik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ahanda trollun hasi gelmis iste, konuya cevap vererek tanriyi yanlislamaya calixacaksin..

Şimdi basla bakalim, mantik mutlak midir?(:

Be salak, mantıkla tanrının ne alakası var? İnsan ne zamandan beri kıçından sallamak için mantığa ihtiyaç duymuş?

Başkalarının uydurduğu tanrı kesinlikle olamaz ama benim uydurduğum tanrı olabilir diyen birinin mantıkla ne alakası olabilir ki?

Sitelerde Paylaş

Be salak, mantıkla tanrının ne alakası var? İnsan ne zamandan beri kıçından sallamak için mantığa ihtiyaç duymuş?

Başkalarının uydurduğu tanrı kesinlikle olamaz ama benim uydurduğum tanrı olabilir diyen birinin mantıkla ne alakası olabilir ki?

Puhahhaha mantikla tanrinin ne alakasi varmis, sen tanriyi mantigini kullanarak yanlislamaya calismiyor musun?

Senin mantigin mutlak degilse, evrenin belli bir algi boyutuna gore sekillenmisse, evrenin sebebi dedigimiz bir varlkk hakkinda nasil kesin yargida bulunabilirsin?

Sitelerde Paylaş

Puhahhaha mantikla tanrinin ne alakasi varmis, sen tanriyi mantigini kullanarak yanlislamaya calismiyor musun?

Senin mantigin mutlak degilse, evrenin belli bir algi boyutuna gore sekillenmisse, evrenin sebebi dedigimiz bir varlkk hakkinda nasil kesin yargida bulunabilirsin?

Ne zamandan beri sallamak için mantığa ihtiyaç var? Ancak bir salak mantıkla tanrı denen zırvayı bağdaştırmaya çalışır.

Evrenin sebebi dediğimiz bir varlık falan yok, o senin kıçından çıkan bir zırva. O kadar salaksın ki, uydurduğun şeylerin gerçek olabileceğini sanıyorsun.

Sence tanrı evreni kıçından mı çıkardı yoksa kustu mu? Mantığın bu konuda ne diyor, hangi seçeneği olası görüyor? Eğer kıçından çıkardıysa kıçı kaç evren büyüklüğünde? Şimdi mantık kullanarak bu sorulara cevap vermeyi dene.

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Senin kuantum dunyasindan, sanal parcaciklardan falan haberin yok demekki..

Sunu bile dusunemiyor musun?

Nasil oluyorda, senin 3 boyutlu alginla beyninde sekilenen mantik orgun, tum evrene diger boyutlara vs hakim olabiliyor onu soylesene bize..

Bilinmezcilik ve gizemcilik hoşunuza gidiyor olabilir. Fakat, ortaya attığınız ve süslü laflarla cilaladığınız önermeniz açıkça: evrende hesaplara uymayan şeyler var demektedir. Evrende hesaplara uymayan şeyler yoktur. Evrende henüz ne şekilde hesaplanacağı bilinmeyen şeyler vardır. Nasıl hesaplanacağı bilinen şeyler ise tam olarak hesaplanabilinmektedir.

Ayrıca, diğer boyutlar da neymiş?

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...