Jump to content

Kuran çelişkileri

Recommended Posts

*Allah her şeyi biliyor mu? İnsanı görüyor mu?

Yerin karanlığında bir tane, yaş veya kuru hiçbir şey yok ki apaçık bir kitapta kayıtlı olmasın.
6/59

Bu ayete göre biliyor.

Hatırla ki (insanın) hem sağında, hem solunda oturan, onun amellerini tesbît etmekde olan iki de (melek) vardır.
50/17

Fakat bu ayete göre bildiği şeyleri meleklere tekrar kaydettiriyor.

*Kuran yapılan davranışları koşula bağlamaktadır. Cennet ve cehennem gibi. Bu şekilde yapılan davranışlar kişinin özünü göstermez.

Yani tehdit haricinde yapılan iyilikler belki gerçek iyilik olabilir.

(Bu) Az bir metâdır. Sonra onların varacakları yer cehennemdir. Ve o ne kötü bir döşektir. 3/197

*Melekler allaha isteyerek mi itaat ediyor?

Gök gürültüsü O'nu hamd ile, melekler de O'na olan korkularından tesbih ederler..

*Allah kendine tapınılması için insan yaratıp eziyet çektirir mi?

Ben, cinleri ve insanları yalnızca bana ibadet etsinler diye yarattım.

51/ZÂRİYÂT-56

*Her şeyi bilen allah deneme yapar mı?

O, amel (davranış ve eylem) bakımından hanginizin daha iyi (ve güzel) olacağını denemek için ölümü ve hayatı yarattı. O, üstün ve güçlü olandır, çok bağışlayandır.

67/MULK-2

*Her şeyi bilen allahın katına işler yükselir mi?

Gökten yere her işi O evirip düzene koyar. Sonra (işler,) sizin saymakta olduğunuz bin yıl süreli bir günde yine O'na yükselir. 32/SECDE-5

*Birde en sevdiğim olan,

Biz, bu kitabı anlayasınız diye, Arapça bir Kur’ân olarak indirdik. 2/12

Ayeti var. Tüm insanlığa hakaret olarak görüyorum.

Aralarında kendi tespitlerim de var.

tarihinde tupac tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 430
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ateistforum Portal'da ve yine Ateistforum Facebook sayfasında Sevgili Pante'nin 4 sayfalık Kur'an'daki Çelişkiler başlıklı ayrıntılı çalışması bulunuyor. tupac'ın konusuna katkısı olur diye linleri asalım.

Portal: http://www.ateizmvedin.org/kurandaki-celiskiler/

Pante'nin sitesi: https://panteidar.wordpress.com/2009/10/27/kurandaki-celiskiler/

Edip Yüksel arada bir buraya gelir, o gelişlerinden birinde aynı konuyu Pante ile tartışmışlardı. Onun da linkini vereyim, tam olsun bari.

http://www.ateistforum.org/index.php/topic/33928-kurandaki-celithkiler-dodhru-mu-1/

tarihinde Türk Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateistforum Portal'da ve yine Ateistforum Facebook sayfasında Sevgili Pante'nin 4 sayfalık Kur'an'daki Çelişkiler başlıklı ayrıntılı çalışması bulunuyor. tupac'ın konusuna katkısı olur diye linleri asalım.

Portal: http://www.ateizmvedin.org/kurandaki-celiskiler/

Pante'nin sitesi: https://panteidar.wordpress.com/2009/10/27/kurandaki-celiskiler/

Edip Yüksel arada bir buraya gelir, o gelişlerinden birinde aynı konuyu Pante ile tartışmışlardı. Onun da linkini vereyim, tam olsun bari.

http://www.ateistforum.org/index.php/topic/33928-kurandaki-celithkiler-dodhru-mu-1/

Değerli tartışmalar

Eski kaliteli yazarlardan biriydi Pante, artık aktif değil sanırım,

başka biri isimle ya da da şekilde aktif değilse tabi.

Yine aktif olmayan bir başka isim Xislam'ın yazıları geldi aklıma,

imzasında paylaştığı www.mucizeyalanlari.com isim ve içerik olarak da akılda kalıcıydı.

Sitelerde Paylaş

Kuran baştan sona berbat bir kitaptır..Aslında Kuran'a kitap demek,gerçek kitaplara hakarettir..Kuran bir mitoloji kitabı kategorisine de giremez..Çünkü sistemli bir anlatım filan yoktur..Bir yerde bir konudan bahsedilirken,bir anda farklı bir konuya atlanır..Bu bakımdan Kuran içindeki yanlışlıkları filan aramak beyhudedir..Kuran'ın kendisi yanlıştır..

Ben yine de ''Kuran'daki yanlışları(çelişkileri) görmek istiyorum'' diyorsanız Turan Dursun filan okumanız kafidir..Tekrardan kendinizi yormanıza gerek yok yani..

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

iki deniz arasında bir ara-engel (haciz) koyan mı? Allah ile beraber başka bir İlah mı? Hayır onların çoğu bilmiyorlar. (Neml Suresi, 61)

İki deniz bir değildir. Şu, tatlı, susuzluğu keser ve içimi kolay; şu da, tuzlu ve acıdır. Ancak her birinden taze et yersiniz ve takınmakta olduğunuz süs eşyalarını çıkarırsınız. O'nun fazlından aramanız ve umulur ki şükretmeniz için gemilerin onda (denizde) suları yara yara akıp gittiğini görürsün. (Fatır Suresi, 12)

Yukarıdaki ayetlere göre denizler birleşmiyor.

Alttakilere göre birleşiyor.

Birbirleriyle kavuşmak üzere iki denizi salıverdi. (Rahman Suresi, 19)

Her ikisi, iki denizin birleştiği yere varınca balıklarını unuttular. Balık, denizde bir yol tutup gitmişti (Kehf Suresi, 61)

Sitelerde Paylaş

İki denizi (birbirine) salıp katan O'dur; bu, tatlı, susuzluğu giderici, bu da tuzlu ve acıdır. İkisinin arasında (birbirlerine karışmalarını önleyen) bir engel (berzah) ve aşılmayan bir sınır koymuştur. (Furkan Suresi, 53)

Birde bu ayet var.

Salıp katıyor ve engel var bu nasıl oluyor?

Sitelerde Paylaş

iki deniz arasında bir ara-engel (haciz) koyan mı? Allah ile beraber başka bir İlah mı? Hayır onların çoğu bilmiyorlar. (Neml Suresi, 61)

İki deniz bir değildir. Şu, tatlı, susuzluğu keser ve içimi kolay; şu da, tuzlu ve acıdır. Ancak her birinden taze et yersiniz ve takınmakta olduğunuz süs eşyalarını çıkarırsınız. O'nun fazlından aramanız ve umulur ki şükretmeniz için gemilerin onda (denizde) suları yara yara akıp gittiğini görürsün. (Fatır Suresi, 12)

Yukarıdaki ayetlere göre denizler birleşmiyor.

Alttakilere göre birleşiyor.

Birbirleriyle kavuşmak üzere iki denizi salıverdi. (Rahman Suresi, 19)

Her ikisi, iki denizin birleştiği yere varınca balıklarını unuttular. Balık, denizde bir yol tutup gitmişti (Kehf Suresi, 61)

İki denizi (birbirine) salıp katan O'dur; bu, tatlı, susuzluğu giderici, bu da tuzlu ve acıdır. İkisinin arasında (birbirlerine karışmalarını önleyen) bir engel (berzah) ve aşılmayan bir sınır koymuştur. (Furkan Suresi, 53)

Birde bu ayet var.

Salıp katıyor ve engel var bu nasıl oluyor?

Denizleri özel isimler şeklinde açıklamıyor, farklı denizlerden bahsediyor olabilir.

Sitelerde Paylaş

Örnek verebilir misin?

Tabi, ben cevap veremeyebilirim. Kuran üzerine inceleme yapan profesörler bile hâlâ bazı konuları kavramıyorlar. Bütüne dikkatli bakmak gerekiyor, direkt yan yana iki cümle koymak yeterli olmuyor.

Her şey kayıtlı diyor mesela bir ayette, diğer ayette yazıcı melekler kayıt yapar diyor. Yukarıda yazmıştım bunu.

Allah çabuk cezalandırır.

Cezalandırmada acele etmesede cezalandırır.

Şirki asla affetmez.

Buzağıyı tanrı edindiler ve onları affetti gibi...

Tabi bu konuda anlam hatası olmayabilir, ayette neyi anlatmaya çalışmış olabilir. Basit bir anlamı var sanırım.

Sitelerde Paylaş

Her şey kayıtlı diyor mesela bir ayette, diğer ayette yazıcı melekler kayıt yapar diyor. Yukarıda yazmıştım bunu.

Allah çabuk cezalandırır.

Cezalandırmada acele etmesede cezalandırır.

Şirki asla affetmez.

Buzağıyı tanrı edindiler ve onları affetti gibi...

Aslında ayetler versen daha iyi olacaktı, fakat yine de yukarı da ayet olanlara bakayım bir.

Baktım çelişkili bir durum yok ortada.

Örneğin,

*İnsanlar inkâr edebilecekleri için şahit tutuyor, melekleri, demek ki…

veya, senin en sevdiğin ayete gelince,

*Edebi eserler yazıldıkları yeri ve dönemi yansıtır ya da bulunduğu kültüre, yere, döneme karşı gelerek yazılır, en azından popülerliği elde etmiş bir çok eser öyledir. Bilim Kurgu, Fantastik Edebiyatı bunun dışında tutuyorum.

Bunun dışında, şirki asla affetmediği ve buzağı meselesinin olduğu ayeti gönderebilir misin?

Sitelerde Paylaş

Aslında ayetler versen daha iyi olacaktı, fakat yine de yukarı da ayet olanlara bakayım bir.

Baktım çelişkili bir durum yok ortada.

Örneğin,

*İnsanlar inkâr edebilecekleri için şahit tutuyor, melekleri, demek ki

veya, senin en sevdiğin ayete gelince,

*Edebi eserler yazıldıkları yeri ve dönemi yansıtır ya da bulunduğu kültüre, yere, döneme karşı gelerek yazılır, en azından popülerliği elde etmiş bir çok eser öyledir. Bilim Kurgu, Fantastik Edebiyatı bunun dışında tutuyorum.

Bunun dışında, şirki asla affetmediği ve buzağı meselesinin olduğu ayeti gönderebilir misin?

https://lh3.googleusercontent.com/proxy/XwTAnBMqYvhiaOAG3Y9-xI6A1XdfhKk3Kbxi0Q4paSDXAjnQVZ6351adGpm4XBUOEUjoKimJ-lN3Ti3ZD7ioEouqHxvDDyOrL2WSwgAnQk7UwTeC-BWEqGfWwsG0x3q4skMUIkJSTtLtN66MOn3iVNJcSu4S=w350-h421-nc

Kitap Ehli, senden kendilerine gökten bir kitap indirmeni istiyor. Musa'dan bundan daha büyüğünü istemişlerdi. Demişlerdi ki: "Bize Allah'ı açıkça göster." Böylece zulümlerinden dolayı onlara yıldırım çarpmıştı. Ardından kendilerine apaçık belgeler geldikten sonra, buzağıyı (ilah) edinmişlerdi. Yine bundan dolayı onları affettik ve Musa'ya apaçık olan ispatlayıcı bir delil verdik.

Nisa 153

Mobildeyim pek yazamıyorum.

Kayıt konusunda şunu söyleyeyim, insan zaten ne yaptığını biliyor.

Karşı çıkması saçma olur.

Sitelerde Paylaş

https://lh3.googleusercontent.com/proxy/XwTAnBMqYvhiaOAG3Y9-xI6A1XdfhKk3Kbxi0Q4paSDXAjnQVZ6351adGpm4XBUOEUjoKimJ-lN3Ti3ZD7ioEouqHxvDDyOrL2WSwgAnQk7UwTeC-BWEqGfWwsG0x3q4skMUIkJSTtLtN66MOn3iVNJcSu4S=w350-h421-nc

Kitap Ehli, senden kendilerine gökten bir kitap indirmeni istiyor. Musa'dan bundan daha büyüğünü istemişlerdi. Demişlerdi ki: "Bize Allah'ı açıkça göster." Böylece zulümlerinden dolayı onlara yıldırım çarpmıştı. Ardından kendilerine apaçık belgeler geldikten sonra, buzağıyı (ilah) edinmişlerdi. Yine bundan dolayı onları affettik ve Musa'ya apaçık olan ispatlayıcı bir delil verdik.

Nisa 153

Mobildeyim pek yazamıyorum.

Kayıt konusunda şunu söyleyeyim, insan zaten ne yaptığını biliyor.

Karşı çıkması saçma olur.

Öncelikle Karikateist'in 3 maddesi de edebi eser incelerken dikkat edilmesi gereken unsurlar. Tek tek cümleleri ele almaktansa öncesine ve sonrasına bakarak yorumlayalım şu ikisini:

Şüphesiz Allah, kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz. Bunun dışında kalan (günah)ları ise dilediği kimseler için bağışlar. Allah’a şirk koşan kimse, şüphesiz büyük bir günah işleyerek iftira etmiş olur.

Evet, bu gayet açık bir mesaj.

Ey haddi aşarak nefislerine karşı israf etmiş olan kullarım! Allah'ın rahmetinden ümid kesmeyin. Çünkü Allah, bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Bunda önceki cümleye baktığımız zaman görüyoruz ki seslendiği kitlenin içerisinde Allah'a şirk koşanlar yok, yalnızca nefislerine karşı israf etmiş olanlara sesleniyor.

Buzağı meselesinin çeliştiğini düşündüğün ya da gerçekten çeliştiği ayeti görmeden onun hakkında yorumda bulunamam.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...