Jump to content

25 Kasım Kadına Şiddeti Önleme Günü İslam Ülkelerinde Coşkuyla Kutlandı

Recommended Posts

12310510_921661001217021_516727144846936

Kuran kadına Şiddet

Nisa Suresi 34 - öğüt verin, onları yatakta yalnız bırakın, dövün onları.

Veda Hutbesi
Sizin kadınlarınız üzerinde haklarınız vardır...
...Şayet bunları yaparlarsa, Allah onları engellemenize, sıkıştırmanıza yatak­larında tek başlarına bırakmanıza ve vurmanıza izin vermiştir...
...Aşırı gitmeden vurun...

Hadislerde Kadına Şiddet

Erkeğe, hanımının ne sebeple dövdüğü sorulmaz. (Ebu Davud, Nikah 43)

Hz Muhammed Kadına Dayak

"Resulullah benimle olduğu gecelerden birinde aba ve ayakkabılarını çıkardı ve örtüsünü yatağa serip uyudu. Bir süre sonra benim uyuduğumu zannederek sessizce elbise- sini giydi, ayakkabılarını aldı., kapıyı açıp dışarıya çıktı ve kapıyı yavaşça kapadı. Ben hemen elbisemi giyip başımı örttüm ve onun ardı sıra gittim. Resulullah (s.a.a.) Baki mezarlığına gitti ve biraz orada durdu. Ellerini üç kez göğe kaldırdı ve sonra hızla başka bir yöne doğru gitti ve ben de peşinden gittim. Sonra eve doğru geldiğini görünce ondan önce gelip hemen yatağa uzandım. Resulullah (s.a.a.) içeriye girdiğinde buyurdu ki: "Aişe! Sana ne oldu? Niçin böyle solukluyorsun? Neden kuşkulanıyorsun?" Ben: "Bir şey yok." dedim. Resulullah: "Sen söylemezsen Rabbim bana haber verir." buyurdu. Ben: "Ey Resulullah! Anam babam sana feda olsun." dedim ve sonra olup bitenleri ona anlattım. "Önümdeki karartı sendin öyleyse, değil mi?" buyurdu. "Evet bendim." dedim. Sonra eliyle göğsüme öyle vurdu ki, göğsüm ağrıdı. Sonra buyurdu ki: "Allah ve Resulünün sana haksızlık yapacağını mı zannettin?"

Sahih-i Müslim, c. 2, s. 669, h. 103; Müsned-i Ahmed bin Hanbel, c. 6, s. 221.

_1294396759.jpg

tumblr_mna09qP8SJ1rwfs3oo1_400.jpg

islamda-kad%C4%B1na-dayak.jpg

Sitelerde Paylaş

Bir canlının başka bir canlıya her ne sebepten olursa olsun vurması aşşağılıkça bir eğilimdir. Kadına vuran erkek, erkek değildir.

Cinsiyet ayrımcılığı dilimize öyle bir yerleşmiş ki biz ateistler bile farkında olmadan cinsiyet ayrımı yapan cümleler kuruyoruz. "Kadına vuran erkek, erkek değildir." cümlesi de cinsiyet ayrımcılığı içeren bir cümle aslında.

Sitelerde Paylaş

Cinsiyet ayrımcılığı dilimize öyle bir yerleşmiş ki biz ateistler bile farkında olmadan cinsiyet ayrımı yapan cümleler kuruyoruz. "Kadına vuran erkek, erkek değildir." cümlesi de cinsiyet ayrımcılığı içeren bir cümle aslında.

Ondan önce canlın canlıya şiddet uygulamasının aşşağılıkça birşey olduğunu söyledim zaten..

Sitelerde Paylaş

Ondan önce canlın canlıya şiddet uygulamasının aşşağılıkça birşey olduğunu söyledim zaten..

"Sen ne biçim erkeksin?" ya da "sen erkek değilsin" gibi cümleler cinsiyet ayrımcılığı içeren cümleler. Erkek olmamanın kötü bir şey olduğunu ima ediyor. Erkek nedir? Bir cinsiyettir sadece tıpkı kadın gibi.
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...