Jump to content

Recommended Posts

Merhaba ben 17 yaşıma bu sene girdim. Ve boyum 168. Boyumu uzatmak için süt ve süt ürünlerini bolca tüketiyorum. Bunun yanı sıra germe-açma egzersizleri yapıyorum. Bu arada annem ve babamın da boyunu vereyim. Annem 150 babam 168 benimle aynı :) Sizce ne kadar uzarım. Yada uzar mıyım?

Uzayabilirsin. Strese maruz kalma. Bolca uyu. Üzme kendini.. Derin düşünme.. Büyüme hormonu uykuda salgılanıyor..

Tabii garantisi yok ama bunları yaparsan uzayabilirsin.

Bu arada şunları da ekleyim. Uzama zamanla ve linear olarak gerçekleşmez. Uzama hecmeler şeklinde olur.

Yani haftalarca bir şey olmaz. Boyunun uzunluğu değişmez. Sonra birkaç gün içinde bir iki cm uzarsın.

O nedenden mümkün olduğu kadar sakin olmaya çalışmalısın. Stres büyüme hormonu salgılanmasını önler.

Sitelerde Paylaş

Bir de bu konuda doping falan yapanlar oluyormuş, bir arkadaşım anlatmıştı çocuk bir yaz tatiline çıktı geldi 10 cm uzamış doping almış falan diye, o nedir, gerçek midir, tam olarak aydınlatacak var mı?

Benim babamın boyu 168 annemin 160 benimkisi 175, ancak oldukça stresli bir ortamda büyüdüm, yarı aç, yarı tok, yetersiz kalsiyum, nadiren süt içerdim sevmezdim de zaten, bütün bu dezavantajlara rağmen yine ortalama boya sahibim sayılır.

Sitelerde Paylaş

Merhaba ben 17 yaşıma bu sene girdim. Ve boyum 168. Boyumu uzatmak için süt ve süt ürünlerini bolca tüketiyorum. Bunun yanı sıra germe-açma egzersizleri yapıyorum. Bu arada annem ve babamın da boyunu vereyim. Annem 150 babam 168 benimle aynı :) Sizce ne kadar uzarım. Yada uzar mıyım?

Bildiğim kadarıyla en hızlı boy uzaması (erkeklerde) 14-15 yaş arası. 17 yaşından sonra ise çok yavaşlıyor.

Tahminime göre 1.70 - 1.72 filan olursun. Türkiye'de bu boyda kimse bir sorun yaşamaz. Uzun boylularla diyalog halinde biraz uzaktan konuşma yöntemini tavsiye ediyorlar.

Avrupa ülkerinde bu yöntemi uygularsın.

Boy uzatma konusunda ip atlamanın en etkili egsersiz olduğunu okumuştum. Bunun haricinde bazı egsersiz ve beslenme programlarıyla 30-40 yaşlarında boy uzatanlar bile varmış.

Bence düzenli olarak ip atlama egsersizini bir dene; 20 yaşına kadar 1.75 olursan gerçekten çok etkili demektir.

Bazen sabah kalktığında ölçü yaklaşık 1cm uzun çıkabiliyor diye hatırlıyorum. yatakta eklemler gevşediği için olabilir.

(yani ölçme saatini de dikkate almakta fayda var)

10lu yaşlarda halter boy uzamasını engelliyebiliyormuş. ama ileri yaşlarda muhtemelen tam tersi kısalmayı engelliyor.

Vucudun kendi ağırlığıyla yapılan egsersizlerin ise bir zararı yok.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Boy uzatma konusunda ip atlamanın en etkili egsersiz olduğunu okumuştum. Bunun haricinde bazı egsersiz ve beslenme programlarıyla 30-40 yaşlarında boy uzatanlar bile varmış.

Bence düzenli olarak ip atlama egsersizini bir dene; 20 yaşına kadar 1.75 olursan gerçekten çok etkili demektir.

İp atlarsan ve benzeri egzersizler yaparsan, (sıçramak gibi) boyun uzamaz. Kısalır...

Epifizler kapandıktan sonra boy uzamaz. 20 yaşın üstünde boy uzaması nadir bir olaydır.

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

İp atlarsan ve benzeri egzersizler yaparsan, (sıçramak gibi) boyun uzamaz. Kısalır...

Epifizler kapandıktan sonra boy uzamaz. 20 yaşın üstünde boy uzaması nadir bir olaydır.

Epifizlerin kapanmasini saglayan ostrojen ise, aromataz inhibitoru kullandigimizda epifizlerin kapanmasini engelleyebilir miyiz?
Sitelerde Paylaş

Epifizlerin kapanmasini saglayan ostrojen ise, aromataz inhibitoru kullandigimizda epifizlerin kapanmasini engelleyebilir miyiz?

Epifizlerin tek bir kapanma mekanizması mı var ki bu yöntem boyu uzatmada işe yarasın?

Sitelerde Paylaş

boy uzunluğu, şişmanlık, zayıflık,vücut yapısı, göz renkleri bile ,,,hastalıklar dahil hepsi genetiktir... dünyadaki en iyi yiyecekleri yiyip ,çok iyi spor da yapsan ..farkedeceği 1 veya 2 cm maksimum !!!! yıllarca spor yaptım (k.a.lisesi+ hava harp o..) ;; ben 1.80 im,, babam 1.85 di... (babam sporun ne old. bilmez)

önemli olman kendini bilgi olarak geliştirmen.... yetişkin durumuna daha yeni girmen sebebiyle,uzun boy vs.. gibi durumlarla ilgilisin, eminim hergün jöle de sürüyorsun. biraz akıl vermek gibi olacak ama ;;; üniversitede iyi bir bölüm okumak ve kendini bilgi ile donatmak.(sürekli kitap okumak,araştırmak) gibi aktivitelerle ilgilenmen daha doğru olur...

Sitelerde Paylaş

boy uzunluğu, şişmanlık, zayıflık,vücut yapısı, göz renkleri bile ,,,hastalıklar dahil hepsi genetiktir... dünyadaki en iyi yiyecekleri yiyip ,çok iyi spor da yapsan ..farkedeceği 1 veya 2 cm maksimum !!!! yıllarca spor yaptım (k.a.lisesi+ hava harp o..) ;; ben 1.80 im,, babam 1.85 di... (babam sporun ne old. bilmez)

önemli olman kendini bilgi olarak geliştirmen.... yetişkin durumuna daha yeni girmen sebebiyle,uzun boy vs.. gibi durumlarla ilgilisin, eminim hergün jöle de sürüyorsun. biraz akıl vermek gibi olacak ama ;;; üniversitede iyi bir bölüm okumak ve kendini bilgi ile donatmak.(sürekli kitap okumak,araştırmak) gibi aktivitelerle ilgilenmen daha doğru olur...

Hayvansal niteliklerin çoğunun doğası yalnız genetik değildir. Çevresel ve genetik etmenler birlikte etkindirler.

Çevresel etmenler çok oldukları ve iyi bilinmedikleri için hayvansal niteliklerden genetik etmenlerin sorumlu olduğu izlenimi alınır.

Bu kısmen doğrudur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...