Jump to content

Şu ahlak konusuna son noktayı koyalım artık

Recommended Posts

Ateistler dunyanin en ahlakli insanlari olabilir, kimse ateistler ahlakli olamaz demiyor..

Ateistler ahlakin bilimsel aciklamasini da yapabilir, insan nesli icin nedenli onemli oldugunu da savunabilir...

Ateistlerin yapamayacagi sey, kimseyi ahlaksizlikla yargilayamazlar, cunku ne yapilmasi gerektigini temellendiremezler..

Ahlakin evrimsel izahini yapinca, bu sorunu cozmus olmuyorsunuz. Bosuna laf kalabaligi yapmadan, bana hangi gerekceyle insanlari yargiliyorsunuz onu aciklayin..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 210
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

yanlış. ben dincileri ahlaksızlıkla çok rahat yargılarım.çünkü din inançsız insanlarla iyi geçinmenin kendine ihanet olduğunu söyler.bu absürt mantığa göre tanrının sevmediğini sevmek insanın kendisini tanrısının acımasız öfkesine sunması demektir. bunun ahlaki hiçbir tarafı yoktur.

Sitelerde Paylaş

yanlış. ben dincileri ahlaksızlıkla çok rahat yargılarım.çünkü din inançsız insanlarla iyi geçinmenin kendine ihanet olduğunu söyler.bu absürt mantığa göre tanrının sevmediğini sevmek insanın kendisini tanrısının acımasız öfkesine sunması demektir. bunun ahlaki hiçbir tarafı yoktur.

Senin neyi sevip sevmedigini belirleyen genetik programin degil mi?

Bunu uyduruk bir tanrinin soyledimlerinden daha anlamli yapan sey ne?

Sitelerde Paylaş

Senin neyi sevip sevmedigini belirleyen genetik programin degil mi?

Bunu uyduruk bir tanrinin soyledimlerinden daha anlamli yapan sey ne?

uyduruk tanrının uyduruk ilkeleri ahlakı istila ederek insan beynini esir alır. bu nedenle uyduruk tanrının hoşuna gitmek yada gazabını yatıştırmak için, kendi akıllarını asir etmiş insanlar herşeyi mübah görür, her naneyi yer. alolan düşünce özgürlüğü insana büyüklük merhamet verir. düşünsene aklı esaret altındakilerde ahlak olabilir mi?

Sitelerde Paylaş

Ben boyle birsey demedim.

Genlerin neyi sevecegini belirlemesine gercek diyorsan, tanriya inanmani saglayan sey de gen ve memetik kopyalama olduguna gore, ona da gercek demelisin.

önce gen diyorsun, sonra yeni kavram ekliyorsun. Böyle tartışma yürütülmez.

Uyduruk tanrıyla genetik programın ne farkı var demek tam olarak bu demek, genler gerçektir, bilimsel olarak varlıkları kanıtlanmıştır halbuki tanrı uydurmadır, bilimsel niteliği yoktur. Eğer varlığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir fenomenden varlık bulan ahlakla uydurma tanrıdan çıkan ahlakı bir tutuyorsan, o senin sorunun.

Sitelerde Paylaş

uyduruk tanrının uyduruk ilkeleri ahlakı istila ederek insan beynini esir alır. bu nedenle uyduruk tanrının hoşuna gitmek yada gazabını yatıştırmak için, kendi akıllarını asir etmiş insanlar herşeyi mübah görür, her naneyi yer. alolan düşünce özgürlüğü insana büyüklük merhamet verir. düşünsene aklı esaret altındakilerde ahlak olabilir mi?

Aklin esaret altinda olmadigi hicbir durum yoktur, siz bunu bir turlu anlamiyorsunuz.

Tanri yoksa baska bir seyi yapmaya programlanmistir.

Adina iyilik, kotuluk dedigimiz seylerin ardinda sadece anlamsiz maddi surecler vardir.

Bununla ne yapilmasi gerektigi temellendirilemez.

Sitelerde Paylaş

önce gen diyorsun, sonra yeni kavram ekliyorsun. Böyle tartışma yürütülmez.

Uyduruk tanrıyla genetik programın ne farkı var demek tam olarak bu demek, genler gerçektir, bilimsel olarak varlıkları kanıtlanmıştır halbuki tanrı uydurmadır, bilimsel niteliği yoktur. Eğer varlığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir fenomenden varlık bulan ahlakla uydurma tanrıdan çıkan ahlakı bir tutuyorsan, o senin sorunun.

Yeni kavram falan ekledigim yok(:

Tanridan cikan ahlak nasil oluyor biliyor musun?

Tanri falan olmadigina gore, yine tanriyi olusturan genetik ve memetik fonksiyonlardan ahlak cikmis oluyor?

Aralarinda nitelik olarak hicbir fark gosteremezsin, birini digerinden gercek yapan hicbirsey yok.

Sitelerde Paylaş

Ateistler dunyanin en ahlakli insanlari olabilir, kimse ateistler ahlakli olamaz demiyor..

Ateistler ahlakin bilimsel aciklamasini da yapabilir, insan nesli icin nedenli onemli oldugunu da savunabilir...

Ateistlerin yapamayacagi sey, kimseyi ahlaksizlikla yargilayamazlar, cunku ne yapilmasi gerektigini temellendiremezler..

Ahlakin evrimsel izahini yapinca, bu sorunu cozmus olmuyorsunuz. Bosuna laf kalabaligi yapmadan, bana hangi gerekceyle insanlari yargiliyorsunuz onu aciklayin..

Brutal ayetleri 1

Hem neyin yapılıp neyin yapılamayacağına dair varsayılan bir durum yok diyor

hem de YAPAMAZLAR, EDEMEZLER, GİDEMEZLER diyor :)

:) ha ha ha

Sitelerde Paylaş

Tanri falan olmadigina gore, yine tanriyi olusturan genetik ve memetik fonksiyonlardan ahlak cikmis oluyor?

Aralarinda nitelik olarak hicbir fark gosteremezsin, birini digerinden gercek yapan hicbirsey yok.

Tanrıyı genler oluşturmadı ki, god gene zırvasına inanıyor musun?

Mem basbayağı yeni kavramdır, memle gen aynı şey mi?

Tanrı çıkmadan ahlak zaten vardı, yani ahlak tanrıdan değil tanrı ahlaktan çıktı denebilir bir nevi. Sürüler halinde yaşayan tüm hayvan topluluklarında ahlak vardır, ahlak sürüler halinde yaşamanın sonucudur.

Sitelerde Paylaş

Ahlakı o derece yokladık ki,

Artık tartışmasında neyin doğru neyin yanlış olduğunu tartışamıyoruz bile.

:)

Ne güzel bir durum

Tam bir kaos

Herkesin ifadesi öylesine özgürleşiyor ki, hiç biri yapamaz, edemez, olmaz, söylenmez gibi bariyerlere çarpmıyor

Son hızla uçuşan meteorlar gibi

İşte maddenin özüne bir örnek

Brutal dangalağı

Ateistler başkasını ahlaksızlıkla suçlayabilir,

Dİndarlar Ateistlere ahlaksız diyebilir

Sonra bahçivan şoföre, sonra soför uşağa sonra uçak bahçican soför üçü birden hizmetçiye

Atomlar böyle işte

Maddenin özü bu

Bu öze sadece ben güzergahlar çizmiyorum.

Gördünüz mü?

İnsan ahlaktan kurtulduğunda ahlaklılar da dahil herkesin sınırsız özgür olduğu bir ortam oluşuyor.

Sitelerde Paylaş

Birseyin mantiksal aciklamasinin yapilamamazligi, onun ahlaksal bir yapilamamaz oldugu mu gosterir mal aahahaha

Bir şeyin mantıksal açıklamasınınyapılamazlığının değeri ile yapılabilirliğinin değeri eşit mal

Ayrıca ahlaksal ne lan?

Yeni bir çeşit deniz botu mu?

Ahlak Sal

Issız adadan kurtulma aracı :)

Sitelerde Paylaş

Tanrıyı genler oluşturmadı ki, god gene zırvasına inanıyor musun?

Mem basbayağı yeni kavramdır, memle gen aynı şey mi?

Tanrı çıkmadan ahlak zaten vardı, yani ahlak tanrıdan değil tanrı ahlaktan çıktı denebilir bir nevi. Sürüler halinde yaşayan tüm hayvan topluluklarında ahlak vardır, ahlak sürüler halinde yaşamanın sonucudur.

Mem dedigin sey ahlaki da kapsayan tum nöronlar arasindaki kodlamalar.

Ahlak genlerden ciktiysa, tanrida ahlaktan cikiyorsa, tanri genlerden cikmis olmuyor mu?

Bu sureclerin arasina bir gerceklik niteligi getiremezsin diyorum ben..

Sitelerde Paylaş

tanrıyı oluşturan genetik fonksiyonlardan ahlak nasıl çıkıyor anlamakta zorlanıyorum.

bir insanın benim gibi düşünmesini istemek, benim gibi ifade etmesini istemek değilmidir. bir insanı benim dediklerimden saptı diye cezalandırmak, korkutmak, tehdit etmek ahlakimidir. tanrının genetiğine bak, kendisi hakkında beslenilen fikirlerden güceniyor, öfkeleniyor,öç alıyor v.s bu kesinlikle toplum hayatını bozan vahşice bir yaklaşımdır. kan nasıl dökülür sanıyorsun.

Sitelerde Paylaş

bir insanı benim dediklerimden saptı diye cezalandırmak, korkutmak, tehdit etmek ahlakimidir.

Evet öyle

Ahlak başlığı altındaki tüm eylemler bu sistemle işler

Toplum kendi dediklerinden saptı diye insanları cezalandırır, sapmasın diye korkutur, tehdit eder.

:)

Sitelerde Paylaş

Bir şeyin mantıksal açıklamasınınyapılamazlığının değeri ile yapılabilirliğinin değeri eşit mal

Ayrıca ahlaksal ne lan?

Yeni bir çeşit deniz botu mu?

Ahlak Sal

Issız adadan kurtulma aracı :)

Bak bilale anlatir gibi anlatiyorum.

Ateistler insanlari ahlaksizlikla yargilayabilmeyi mantiksal olarak yapabiliyorlar mi?

Bunun yapilamadigini soylemek, insanlara neyi yapip yapmayacagini soylemek anlamina gelen ahlaksal bir dayatma midir?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...