Jump to content

abiyogenez

Recommended Posts

cansız maddeleri bir araya getirip neden hala bir canlı üretemiyoruz?

Bunu başarırsak insanlık adına çok önemli bir gelişme olur. ama materyalizm adına birşey değişmez. Çünkü bu sefer de, maddelerden canlı oluşması için bilinçli bir çalışmanın zorunlu olduğu sonucu ortaya çıkacaktır. bu da materyalizmi tekrar geçersiz hale getirir.

Burda şu sorunun cevabı da önemli; Materyalist iddiaya göre, canlılık maddeden gelmektedir. ancak bilim henüz bunu doğrulamadı.

Peki ya tam tersi olabilir mi..?

Eğer canlılar öldükten sonra cansız maddelere dönüşebiliyorsa, evet olabilir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 103
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Başka ne şekilde üreteceksin ki? Robotik cerrahide bile en ince kesikler yüzlerce hücreyi öldürüyor, sen sıfırdan biçok bileşeni nasıl taşıyacaksın sıfırdan yaratacağın hücreye?

Canlı dediğin yapı illaki mikroskobik boyutta ve kırılgan mi olmalı? Böyle bir zorunluluk, bir sınırlama var mı?

Bildiğimiz hücreyi x1.000.000 ölçekte yapabiliyor olsak canlı kabul etmeyecek miyiz?

Sitelerde Paylaş

Canlı dediğin yapı illaki mikroskobik boyutta ve kırılgan mi olmalı? Böyle bir zorunluluk, bir sınırlama var mı?

Bildiğimiz hücreyi x1.000.000 ölçekte yapabiliyor olsak canlı kabul etmeyecek miyiz?

Hücrenin bileşenlerini öğrenmen gerekli. Biyolojik polimerler çok küçük boyutta oldukları için hücrede o boyutta :)

Sitelerde Paylaş

Hücrenin bileşenlerini öğrenmen gerekli. Biyolojik polimerler çok küçük boyutta oldukları için hücrede o boyutta :)

Neden bildiğin yapıda takılı kalman gerekiyor ki?

Tüm oranları aynı derece arttırsak canlılığın kaybolacağını mı söylüyorsun?

Önemli olan ebat mı fonksiyon mu? :)

Sitelerde Paylaş

Dostum molekülleri büyütemezsin ki :) atomları mı genişleticez?

Canlılık bir ölçek meselesi midir yoksa bir fonksiyon meselesi midir?

Ölçek meselesi ise bunu nasıl kanıtlarız?

Fonksiyon meselesi ise aynı işlevleri yerine getiren yapıları ölçekten bağımsız kurabiliriz. Ama bunu da kanıtlamamız gerekir. 4 benzer hücrenin işlevini görecek 1 hücre yaparak mesela.

Tüm hücrelerimiz aynı ebatta mıdır? Veya birisinde (+/-) 3 molekül fark olan iki aynı işlevi gören hücre yok mudur? Varsa ki var olduğunu sanıyorum, neden mümkün olmasın?

Sitelerde Paylaş

Canlılık bir ölçek meselesi midir yoksa bir fonksiyon meselesi midir?

Ölçek meselesi ise bunu nasıl kanıtlarız?

Fonksiyon meselesi ise aynı işlevleri yerine getiren yapıları ölçekten bağımsız kurabiliriz. Ama bunu da kanıtlamamız gerekir. 4 benzer hücrenin işlevini görecek 1 hücre yaparak mesela.

Tüm hücrelerimiz aynı ebatta mıdır? Veya birisinde (+/-) 3 molekül fark olan iki aynı işlevi gören hücre yok mudur? Varsa ki var olduğunu sanıyorum, neden mümkün olmasın?

Boyuta moleküllerin boyutundan ötürü bağımlıdır. Elbette dediğin ebatlarda mümkün bu ama makroskopik boyutta hücre yapılabileceğini yine moleküllerin boyutundan ötürü sanmıyorum.

Sitelerde Paylaş

Teoride bilmediğimiz bir şey yok ama cansız maddeleri bir araya getirip neden hala bir canlı üretemiyoruz?

Sıkıntımız ne?

En azından ölen canlıları diriltebiliyor olmalıydık, çünkü her şey bir arada, ilişkiler kurulu vaziyette. Sorun ne?

"evrim gerçekse neden şimdiki maymunlar insan olmuyor.." dan biraz hallice olmuş bu sorular..

Sitelerde Paylaş

Sorun burda, Yaratma Allaha mahsustur...

Aksi halde hodri meydan(:...

Hac73

Ey insanlar, (size) bir örnek verildi; şimdi onu dinleyin. Sizin, Allah'ın dışında tapmakta olduklarınız -hepsi bunun için bir araya gelseler dahi- gerçekten bir sinek bile yaratamazlar. Eğer sinek onlardan bir şey kapacak olsa, bunu da ondan geri alamazlar. İsteyen de güçsüz, istenen de.

Her taşın altından çıkan, her karanlık köşede sinsi sinsi bekleyen dottore ve onun anca karanlıkta "cee" yapabilen ve "bilinmeyenle" beslenen meşhur "boşlukların tanrısı" yine sahnede..

Vitamin'e el sallayın.

Sitelerde Paylaş

Sorun burda, Yaratma Allaha mahsustur...

Aksi halde hodri meydan(:...

Hac73

Ey insanlar, (size) bir örnek verildi; şimdi onu dinleyin. Sizin, Allah'ın dışında tapmakta olduklarınız -hepsi bunun için bir araya gelseler dahi- gerçekten bir sinek bile yaratamazlar. Eğer sinek onlardan bir şey kapacak olsa, bunu da ondan geri alamazlar. İsteyen de güçsüz, istenen de.

Öyle mi gerçekten? O zaman çağır şu Allah'ını da bize bir gösteri yapsın, bir şeyler yaratsın. Gerçi sizin putun hiç bir zaman böyle bir iddiası yok, dediğine göre sizleri bile çamurdan yapmış.

Sitelerde Paylaş

Neden bildiğin yapıda takılı kalman gerekiyor ki?

Tüm oranları aynı derece arttırsak canlılığın kaybolacağını mı söylüyorsun?

Önemli olan ebat mı fonksiyon mu? :)

fonksiyon..da..ikisi birbirini koşulluyor.

Da, sen 20 cm'lik bir top güllesiyle çift yarık deneyi yapsana bi..

Sitelerde Paylaş

Her taşın altından çıkan, her karanlık köşede sinsi sinsi bekleyen dottore ve onun anca karanlıkta "cee" yapabilen ve "bilinmeyenle" beslenen meşhur "boşlukların tanrısı" yine sahnede..

Vitamin'e el sallayın.

Bu bir cevap degil...

Bosluklara siginan bu durumda siz oluyorsunuz...

Oysa hic de bosluk yok diyorsunuz...

Neden mi?...

Simdi ben canlandirmanin sadece Yaraticiya mahsus oldugunu soyluyorum ve bir sinek dahi yaratamazsiniz ayetinin adeta hodri meydan oldugunu soyluyorum...

(Klonlama diyen, o ayette diger putlara sesleniyor diyen basit iletilere cevap yazmadim, cunku klonlama da canli hucere kullanilir, Allah yaratma bana mahsustur diyor yaraticilik atfettiginiz hicbirsey bunu yapamaz diyor, mesela bilimi kullanan insan da vs)

Simdi bosluklara kim siginiyor bu durumda...

Pek tabi ki siz...

Gecmiste tesadufi surecler sonucunda canlanmanin meydana geldigini soyleyen sizler birden canlanmanin nasil meydana geldigini bilmemiz icin bilimin ilerlemesini beklemeliyiz diyor, bilinmezlere siginiyorsunuz...

Oysa hersey maddeyse, madde karsimizdaysa, tesadufen bu madde canlandiysa, ben buna kendi aklimi katip tesadufu bertaraf edip tekrardan canlandirabilirim di mi?...

Ama olmuyor, cunku cok tutarsiz...

tarihinde Dotttore tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Simdi ben canlandirmanin sadece Yaraticiya mahsus oldugunu soyluyorum ve bir sinek dahi yaratamazsiniz ayetinin adeta hodri meydan oldugunu soyluyorum...

(Klonlama diyen, o ayette diger putlara sesleniyor diyen basit iletilere cevap yazmadim, cunku klonlama da canli hucere kullanilir, Allah yaratma bana mahsustur diyor yaraticilik atfettiginiz hicbirsey bunu yapamaz diyor, mesela bilimi kullanan insan da vs)

Yahu getir şu Allah'ını da görelim nasıl yaratıyor sivrisineği? Be gerizekalı salak, sen hiç yoktan yaratılmış bir sivrisinek gördün mü?

Sitelerde Paylaş

Bu bir cevap degil...

Bosluklara siginan bu durumda siz oluyorsunuz...

Oysa hic de bosluk yok diyorsunuz...

Neden mi?...

Simdi bosluklara kim siginiyor bu durumda...

Pek tabi ki siz...

Gecmiste tesadufi surecler sonucunda canlanmanin meydana geldigini soyleyen sizler birden canlanmanin nasil meydana geldigini bilmemiz icin bilimin ilerlemesini beklemeliyiz diyor, bilinmezlere siginiyor...

Oysa hersey maddeyse, madde karsimizdaysa, tesadufen bu madde canlandiysa, ben buna kendi aklimi katip tesadufu bertaraf edip tekrardan canlandirabilirim di mi?...

Ama olmuyor, cunku cok tutarsiz...

Öncelikle :)

ben de kıçımdan bir kitap uyduracak olsam, hele çöl bedevilerinin arasında ve o tarihte, yazacağım ilk şeylerden biri herhalde "sıkıysa sinek böcek kıl yün yaratın" olurdu..tipik arka mahalle raconu lan bu..aferim.

Hayır kimsenin bir yere sığındığı yok. Sadece vizyonsuzluğunuz var.

Asıl cevaba geliriz ama önce düşünme dersleri:

Evren kaç senelik?

Güneş kaç senelik?

Dünya kaç senelik?

Canlılık kaç senelik?

Peki Moleküler biyoloji kaç senelik? :)

Senin tanrının anca 14 milyar yılda yaptığı işi bizden kaç senede istiyorsun kuzum? adisyon da açayım mı?

İstese hemen yapardı diye atıp tutma sakın, işte tam da istediğiniz gibi olanın üzerinden gidiyoruz işte. Tersine sararsan durum böyle.

Dünyanın 23 derecelik açısını, yanına bir ay koymadan dahi ayarlayamayan, beceremeyen bir tanrı bu neticede..

Ha, yaklaşık 70-80 senede alınan mesafeye bakarsan, bu işi tanrıdan daha kısa sürede başaracağımız da aşikar :)

Mesela 100 sene sonrası, peki 1000?

Biraz izan, biraz vizyon..

bu arada artificial life ile ilgili güncel literatürü araştımanızı öneririm. Biraz emek vermesini öğrenin. Hep armut piş, ağzıma düş.

Peki sen ve senin tanrın bu süre zarfında buzlukta beklemeye devam mı edecek?!

Yapay canlı/artificial life sorusu yanıtlanana ve kesinlik kazanana değin hepimiz cehennemden muaf mıyız mesela?

Senin tanrı sidik yarıştırıcısı mı?

Hayır bu vizyonla gidecek olursan eğer; mesela ben ses hızını aşan bir canlı görmedim? En hızlı canlı bizde: insan 1-tanrı:0

Gözleri hatasız olan bir insan da. sinirler ters tarafta hani. vb. vb.

hayır ortada bir iddia, bir gereklilik, önceden verilmiş bir söz, konulmuş bir zaman sınırı falan mı var da, tam şimdi canlı üretmek zorundayız?

fizyon ve füzyonu ne zamandan beri biliyoruz? Peki pratikte bunları ne zaman gerçekleştirdik?

yldızların nasıl oluştuğunu biliyoruz, e hadi o zaman bi yıldız yapalım?

Vizyonsuz adamın sorusu anca bu kadar olur.

A-biyogenez ile parçaları birleştirip canlı yapma ve ölüleri diriltme bağıntısını kurabilmek hakikaten her babayiğidin harcı değil..

Evet ya bu niye aklımıza gelmedi? Poleimerleri büyütelim, van der waals kuvvetlerini falan da ona göre ayarlayıp oranlarız nasılsa, o da iş mi canım..adam sende!

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

fonksiyon..da..ikisi birbirini koşulluyor.

Da, sen 20 cm'lik bir top güllesiyle çift yarık deneyi yapsana bi..

Moleküllerle yapıldı, virüslerle de denenecekti, yapılıp yapılmadığını bilmiyorum ama teoride kamyon bile fırlatabilirsin.

Ancak tüm sistemi aynı oranda büyütmek gerekir. Böyle bir durumda galaksi büyüklüğünde bir düzenek gerekebilir.

Ama başka sınırlayıcı koşullar da işaret ettiğin gibi var.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle :)

ben de kıçımdan bir kitap uyduracak olsam, hele çöl bedevilerinin arasında ve o tarihte, yazacağım ilk şeylerden biri herhalde "sıkıysa sinek böcek kıl yün yaratın" olurdu..tipik arka mahalle raconu lan bu..aferim.

Hayır kimsenin bir yere sığındığı yok. Sadece vizyonsuzluğunuz var.

Asıl cevaba geliriz ama önce düşünme dersleri:

Evren kaç senelik?

Güneş kaç senelik?

Dünya kaç senelik?

Canlılık kaç senelik?

Peki Moleküler biyoloji kaç senelik? :)

Senin tanrının anca 14 milyar yılda yaptığı işi bizden kaç senede istiyorsun kuzum? adisyon da açayım mı?

İstese hemen yapardı diye atıp tutma sakın, işte tam da istediğiniz gibi olanın üzerinden gidiyoruz işte. Tersine sararsan durum böyle.

Dünyanın 23 derecelik açısını, yanına bir ay koymadan dahi ayarlayamayan, beceremeyen bir tanrı bu neticede..

Ha, yaklaşık 70-80 senede alınan mesafeye bakarsan, bu işi tanrıdan daha kısa sürede başaracağımız da aşikar :)

Mesela 100 sene sonrası, peki 1000?

Biraz izan, biraz vizyon..

bu arada artificial life ile ilgili güncel literatürü araştımanızı öneririm. Biraz emek vermesini öğrenin. Hep armut piş, ağzıma düş.

Peki sen ve senin tanrın bu süre zarfında buzlukta beklemeye devam mı edecek?!

Yapay canlı/artificial life sorusu yanıtlanana ve kesinlik kazanana değin hepimiz cehennemden muaf mıyız mesela?

Senin tanrı sidik yarıştırıcısı mı?

Hayır bu vizyonla gidecek olursan eğer; mesela ben ses hızını aşan bir canlı görmedim? En hızlı canlı bizde: insan 1-tanrı:0

Gözleri hatasız olan bir insan da. sinirler ters tarafta hani. vb. vb.

hayır ortada bir iddia, bir gereklilik, önceden verilmiş bir söz, konulmuş bir zaman sınırı falan mı var da, tam şimdi canlı üretmek zorundayız?

fizyon ve füzyonu ne zamandan beri biliyoruz? Peki pratikte bunları ne zaman gerçekleştirdik?

yldızların nasıl oluştuğunu biliyoruz, e hadi o zaman bi yıldız yapalım?

Vizyonsuz adamın sorusu anca bu kadar olur.

A-biyogenez ile parçaları birleştirip canlı yapma ve ölüleri diriltme bağıntısını kurabilmek hakikaten her babayiğidin harcı değil..

Evet ya bu niye aklımıza gelmedi? Poleimerleri büyütelim, van der waals kuvvetlerini falan da ona göre ayarlayıp oranlarız nasılsa, o da iş mi canım..adam sende!

Kusura bakma ama cok konusuyorsun ama bos konusuyorsun...

Evren kac senelikmis, insan kac senelikmis filan...

Cern de bigbangin ilk anlarinin deneyleri yapiliyor ve kutle kazandiran parcacik(Tanri parcacigi) bulunuyor vs...

Ama senin mantiginla hareket edersek bu deney icin 13.7 milyar yil gerekecek(:...

Efendim 23 derecelik aci olmadan dunyayi yaratamadi mi(:...

Zaten ilim 23 derecelik aci da gizli...

Bu nasil mantik anlayabilmis degilim...

Neymis bal gibi de bilinemezlere siginiyorsunuz, bigbangin ilk sahnelerini deneysellesitirebilen bir bilim ile tesadufen olabilen canliligi tekrarlayamiyorsunuz...

Ama ileri de olacakmis:)

Iyi bir siginak adamim...

tarihinde Dotttore tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Moleküllerle yapıldı, virüslerle de denenecekti, yapılıp yapılmadığını bilmiyorum ama teoride kamyon bile fırlatabilirsin.

Ancak tüm sistemi aynı oranda büyütmek gerekir. Böyle bir durumda galaksi büyüklüğünde bir düzenek gerekebilir.

Ama başka sınırlayıcı koşullar da işaret ettiğin gibi var.

ayrıca bir de olayın in vivo in vitro durumu var ki bu konu herhalde bitmez.

in vitro in vivo eşdeğeri olmak durumunda değil. Bunu hiç bir zaman öngöremeyiz.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22978366

Prensipler ve pratik; ikisi apayrı bir konu

Self replikasyonun aslolduğu bir yerde, hele hele henüz kimse teorinin "tamamını" bildiği iddiasında değilken..nasıl böyle bir soru sorulabilir ki; hepsini biraraya gelince canlılık olsun o zaman, ölüler de dirilsin..

bu konu çok uzun ve derin, ama hadi canlı yap bakalım ölüleri dirilt o zaman şeklinde ayağa düşürülecek bir mevzu da değil.

Biz bir şekilde abiyogenez bilmecesini çözsek dahi, bu hiçbir zaman 4.5 milyar önce olayın tam da bu şekilde olmuş olduğunu garanti etmeyecek.

bunu hiçbir zaman bilemeyeceğiz. Canlılık birden fazla şekilde birden fazla kere de ortaya çıkmış olabilir.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22978366

ayrıca bu hadise hadi canlı yap bakalım, amcana pipini göster şekilnde olmaz.

Bize neden yapılamayacağı ve "yapılamaz" olduğu gösterilmeli.

Diğer şekilde bu sadece olumsal bir mevzu olarak kalır.

Örneğin darwin evrimi ortaya attıktan sonra eğer DNA'nın tüm canlılık için aynı olmadığı ya da sadece insan için farklı olduğu dahi ortata çıksaydı evrim büyük oranda çöpe giderdi.

Ama gerçek tam tersi oldu.

Ya da DNA'nın replikasyonun stabil ve mükemmel olduğu ortaya çıksaydı eğer, evrim bavulunu alır giderdi.

Ama gerçek tam tersi oldu; DNA stabil değil. Hata yapıyor.

Ribozom-enzim-DNA çıkmazı dediler, a bir de baktık ribozim çıktı ortaya..

Gerçekler, gerçeklerin tarafında olduğunuzdan ötürü olsa gerek, her daim imdadımıza yetişiyor.

Sitelerde Paylaş

Kusura bakma ama cok konusuyorsun ama bos konusuyorsun...

Evren kac senelikmis, insan kac senelikmis filan...

Cern de bigbangin ilk anlarinin deneyleri yapiliyor ve kutle kazandiran parcacik(Tanri parcacigi) bulunuyor vs...

Ama senin mantiginla hareket edersek bu deney icin 13.7 milyar yil gerekecek(:...

ahahhaha :)

Zaten ben de onu diyorum ya, bak bir örnek de sen verdin..

Tanrıdan çabuk hallediyoruz diyorum, o yüzden 13 milyar gerekmeyecek, gerekmiyor :)

Sen çaktın köfteyi ama bozuntuya vermiyorsun.

Bir daha bu mantığa duhul olmadan önce iyi düşünürsün.

13 milyar seneye karşılık ~80 sene. Ayıptır ama, tanrıya 14 milyar yıl avans, bizmkisi 80. yılda bitti..

İnsafsız dottore. =)

Ayrıca atıp tutuyorsun ama, cern'de hangi enerji düzeyine çıkılabiliyor?

Peki parçacık demeti ve enerji düzeyi olarak ne kadarı gerekli? Mesela Planck düzeyi için?

Higgs bozonu nu bulduk da ne oldu? Herşeyin teorisi mi çıktı?

Buyur; fizikte o kadarını, biyolojide bu kadarını yapıyoruz işte.

Demek ki prensipler pratiklere birebir karşılık gelmiyormuş.

..........

Ha bu arada evet, bilinmeyenden beslenen leş kargaları(üzerine alınma) nasıl bunca sene bekledilerse, bundan sonrsını da eşşekler gibi bekleyecekler.

Aksi durumda neden şimdi olması gerektiğini biri temellendirsin?

Limit sonsuz.. :)

Bak diyorum ki literatürü karıştırın biraz..

Uçağı beklediniz

Yapay kalbi beklediniz

Organ naklini beklediniz

Transgenik organları beklediniz

Deeper blue'yu beklediniz, kasparovu yendi..

Moleküler biyolojiyi beklediniz

DNA'yı beklediniz

xx..'i beklediniz..

Kalanını da seve seve(!) bekleyeceksiniz.

Sürecin bundan sonrasını öncesinden farklı kılmayı gerektirecek husus nedir? Paşa keyfiniz mi?

Ben söyleyeyim, sizin ıkınıp da diyemediğinizi:

zaman sizin; teizmin, hurafelerin ve boşlukların tanrısının aleyhine işliyor.

sizlerin de bi yerleri titriyor.

Tek şansınız "hemen şimdi olsun" yöntemi. yırttınız yırttınız ordan yırttınız..

Yoksa hapı yuttunuz. Kaçarı yok.

şark kurnazları sizi.

Bilim size mi soracak lan ne zaman yapacağını?

Bak higgs bozonu da bulundu. :)

Sizin tanrı da, hurafeler de mum gibi eriyor.

Yürek dayanmaz.

İyi bir sığınak dottorem. İyi. Bugüne kadar ekmeğini iyi yediniz durdunuz allah için..biz de yedik tabi. Gizi orda gizliymiş

ay olmadan 23 derecelik açıyı verememiş dedim. Anla da yaz.

Şimdi; o 23 derecelik açı ilimin olduğu kadar; yetersizlik, beceriksizlik ve sınırlılığın da dışavurumu olabilir. Çaktın mı köfteyi?

Biraz uyanık ol. Bak diyorum, senin durumunda en tutarlı pozisyon agnostisizm. Jetonun düşmüş olması lazım artık yahu..

................................

Sizin kafaya göre bilimin becerdiği her şey bulunana kadar yoktu o zaman.

Uçak, organ nakli vb.

vizyona gel..

Siz bu oyunu çoktan kaybettiniz, sedece henüz haberiniz yok..

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...