Jump to content

Beyler Cehennem Bildiğiniz gibi değil :D

Recommended Posts

Kuran-ı Kerim Ahiretin Kudsi Bir Haritasıdır

Başlık: Cehennem tatlı ve lezzetli Hoş bir yerdir.

İslamın Abdülkadiri Geylaniden sonra En büyük Ahlakçısı Ve Mutasavvıfı Muhyiddin-i Arabbi Hazreteri Fusul hikimde Cehennem için tatlı, lezzetli ve hoştur der. Arap dilinde Azap, Azp kökünden gelir, Azp tatlı ve şirin demektir

Ayet: "Azabı mı tadın bakalım" Azabda Bir nimettir. yaa kamon

Başlık : Cehennem

"Cehennem de ebedi kalırlar" kelimesi bilmeyenler için bir kelime oyunudur. :D

(Allah bana oyun yapıyorlar der. Bana oyun yapılır mı? Ben hayrül makirinim der. Oynayanlarn en hayırlısıyım der)

Kuranın orjinal Metninde Bir kimsenin Cehennemde sonsuz kalıcağını yazmaz. kelime oyunu vardır

aslında "Cehennem içinde Kendisi sonsuzdur" der

Huld: Halid demek yani ölümsüzlük daimiilik ebedilik demektir.

Onlar cehennem içinde Huld demek: Onlar cehennemde ölümsüz ve ebedidirler demektir. cehennemin içinde ebedi kalıcaklar demek değildir.. :D ne komik millet yanlış anlıyor korkuyor. Eh Allah öyle diyor "Bana oyun yapana, bende oyun yaparım. Yoku var suretinde göstieririm" diyor kaaamooon :D Nokta

Başlık : Cehennem kelimesinin Kökü etimolojisi :

Arkadaşlar Kuran kendisinin arap lisanı üzere indiğini defaatla söyler.

Zira Arap olmayan bir kavme arapça bir kitap inmesi ne kadar abes ve mantıksızsa.. Arap olan bir kavmede ecnebi dilinden (ibraniceden yunancadan alıntılarla) kelimelerle kuran inmesi o kadar mantıksız ve abesdir.

Biz İman edenler kuranda ki bütün kelimeleri. Arap lugatında aramak mecburiyetindeyiz. (Çünkü Allah Kuranı araplara arap lisanı üzere indirmiştir) İnanmayanlar Kuranda ki kelimeleri isterlerse kampoçya kuzey filandıya asu kulatini yunaniye kaitotta da :D arayabilirler umurumuzda bile değildir. Zira kuran biz iman edenlerin nazarında Allahın kelamıdır ve fasih arapça inmiş kitabdır.. Nokta.

Şimdi Cehennem kelimesi Kuranda Allah tarafından zikredildiğinden dolayı (tıpkı incil kelimesinde de olduğu gibi) Mecburuz artık cehennem kelimesinin kökünü ve manasını etimolojisini arapçada aramaya.

Eğer cehennnem kelimesi kuranda zikredilmeseydi, o zaman kelimenin manası için Dil bilimcilerine müracaat ederdik..

Şimdi cehennem arapçada kelimenin aslı itibariyle: Derin kuyu (yusuf'un düştüğü gibi beşeriyet kuyusudur) hayırsız ve uğursuz demektir.

kelimenin manasını Yorumlamaya gelince : O halde Cehennemlikler beşeriyet kuyusuna düşmüş hem hayırsız hemde uğuruz (güzel ahlaksız) kimselerdir.

şunu iyi bilmek gerekir ki: İnsan için En büyük nimet güzel ahlaktır. Kişinin ahlakı bozuklursa rahat ve huzuru asla kalmaz.

O her an azab içindedir. Ve Onlar hayırsız ve uğursuz (Ahlaksız) kimseler, dünyada da cehennemi yaşarlar. İnim inim inler. Milyarlara da sahip olsalar geçimsiz kimselerdir. Çekinilecek adamlardır.

Yorum 2: Sıkılıyorsan vucudun cehennemindesin. Örneğin : Herşeyin vardır. manzarası çokta güzel bir yerdesindir. Fakat sıkılıyorum ya daraldım gidelim buradan dersin. neden? Bu sıkıntı nerden geliyor. Cehennem manadır mana. Nokta .

Ayrıca bakınız : http://www.ateistforum.org/index.php/topic/61572-cehennem-atethi-salat-atethi-ve-nar-y-thehvettir/?p=1271364

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 50
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

kelimenin manasını Yorumlamaya gelince : O halde Cehennemlikler beşeriyet kuyusuna düşmüş hem hayırsız hemde uğuruz (güzel ahlaksız) kimselerdir.

İnsan için En büyük nimet güzel ahlaktır.

Kişinin ahlakı bozuklursa rahat ve huzuru asla kalmaz.

O her an azab içindedir.

Ve Onlar hayırsız ve uğursuz (Ahlaksız) kimseler, dünyada da cehennemi yaşarlar. İnim inim inler.

Milyarlara da sahip olsalar geçimsiz kimselerdir. Çekinilecek adamlardır.

Yorum 2: Sıkılıyorsan vucudun cehennemindesin. Örneğin : Herşeyin vardır. manzarası çokta güzel bir yerdesindir. Fakat sıkılıyorum ya daraldım gidelim buradan dersin. neden? Bu sıkıntı nerden geliyor. Cehennem manadır mana. Nokta .

Ayrıca bakınız : http://www.ateistforum.org/index.php/topic/61572-cehennem-atethi-salat-atethi-ve-nar-y-thehvettir/?p=1271364

bu yorumlara göre cennet ve cehennem dünyadadır.

ölümden sonra cennet ve cehennem yoktur. tanrısal yargı da yoktur.

budist misin sen arkadaş. :)

Sitelerde Paylaş

Dindar; Adolf Hitler bile sonsuza kadar cehennemde yanmayi haketmez.AH, her oldurdugu insan icin x yil kadar cehennemde yanacak.AH,y tane insan oldurdu...

1.)AH, x çarpı y kadar cehennemde yanacak.

2.)AH, sonsuza kadar(asla bitmeyen) surede surekli olarak yanacak.(x=sonsuz)

Kuran 2.onermeyi savunuyor.

Sence hangisi adalet?

Bana sorarsan,adalet diye birşey henüz yok.Başarabilirse de,sadece insanlik bunu başaracaktir,o da bu dunyada; onun da daha zamanı var.Ölme eşşeğim ölme :)

Hala ilkel yaşıyoruz.

Sitelerde Paylaş

bu yorumlara göre cennet ve cehennem dünyadadır.

ölümden sonra cennet ve cehennem yoktur. tanrısal yargı da yoktur.

budist misin sen arkadaş. :)

No komınt is dis your neym :Dasasa :p asukulate

hayır yanlış

Kuranda şöyle haber veriyor

Hud 106 dünya sahnesinden şekavet ile çıkanlar cehenneme :D

Hud 108: dünya sahnesinden saadetle göçenler ise cennete gideceklerdir. :D

Şaki sözlükte bedbaht mutsuz demektir. aynı zamanda şikayet eden ağlayan demektir.

ayetlerin manası şöyle olur: "Yani İmtihan alemi olan dünyada gülmeyenler mutsuz yaşayanlar cehenneme,

dar-ı imtihan alemi olan bu sıkıntı dolu dünyada mesut yaşayanlar gülenler ise cennete gideceklerdir.

Ne demişler Alemde mihneti zevk etmedir hüner

gam-ı şadiye felek böyle gelir böyle geçer..

gelir elbette neyse hükmü kader

Gül gül!!

ben ahirette gülerim. Vallahi gülemezsin... burada gülemeyen ahiret de gülemez.. Nokta..

Kuranı mübin apaçık bize böyle haber veriyor aklınızı başınıza alın diypr

Sitelerde Paylaş

Gül gül!!

ben ahirette gülerim. Vallahi gülemezsin...

burada gülemeyen ahiret de gülemez.. Nokta..

Kuranı mübin apaçık bize böyle haber veriyor aklınızı başınıza alın diypr

yazdıklarından pek bir şey anlamadım...

galiba tanrısal yargı var diyorsun ve kurandan ayet gösteriyorsun.

ben müslüman ailenin çocuğuyum ama en ufak bir dinsel baskı ve dayatma görmedim.

bu nedenle "din ve ceza" terimleri bana çok uzak.

din deyince aklıma dinsel bayramlarda elinde" türk tatlı"larıyla gülümseyerek gelen babamın görüntüsü beliriyor.

gerçekler çok farklı biliyorum.

yani siz "ceza ve şiddet"e çok takmışsınız. :)

Sitelerde Paylaş

yazdıklarından pek bir şey anlamadım...

galiba tanrısal yargı var diyorsun ve kurandan ayet gösteriyorsun.

ben müslüman ailenin çocuğuyum ama en ufak bir dinsel baskı ve dayatma görmedim.

bu nedenle "din ve ceza" terimleri bana çok uzak.

din deyince aklıma dinsel bayramlarda elinde" türk tatlı"larıyla gülümseyerek gelen babamın görüntüsü beliriyor.

gerçekler çok farklı biliyorum.

yani siz "ceza ve şiddet"e çok takmışsınız. :)

Ceza ve şiddet yok. Cehennem bol zevkli tatlı hoş bir yer. azabı mı tadın bakalım diyor ya. işte öyle bir yer

mesela Nar-ı şehvetle yanan bir kimsenin İhtirasat-ı nefsaniyesi O adam için muazzam bir azabtır. işte cehennemde öyle bir yer

Nar-ı şehvetle yanıcaklar

mesela istediğin kıza sevdiğine milyon sene sonra kavuşucaksın denir! Şurada otobüs beklerken canın sıkılır ya :D kasuyato:D yeni gülme ifadem

Sitelerde Paylaş

İlk defa cehennem kavramını kimler ortaya atmıştır? Cennet bahçeleri düşüncesi acaba Babil'in asma bahçelerinden mi üretilmiştir?

Dünyada ki Bütün Lisanlara kelimeleri: Kudret (iktidarın tek sahibi olan Allah yani) vazetmiş olduğundan yani lugattaki bütün kelimeleri kudret vazetmiştir..

mesela kılıbık diye bir şey yok lugatta.. iştiyakı kökü :D böyle bir kelime lugatta yok allahın vazettiği böyle kelimeler değil yani anla diye şey ettim.. yani bütün kelimeleri Allah vazettiğine indandığımızdan bizim için no sorun

İslamda evvel İslamın Allahının indirdiği din yok muydu? vardı. tabiki. Diğer dillerde cennet cehennem olur tabiki.

ama manaları bozulmuş

Allah en son indirdiği Din ile cennettin arapça yani cenne yani (diğerlerinden) gizlemek örtmek gizli kalmak manasına geldiğini dünyada cennet içinde yaşayanlar vardır..

cehennemde : derin kuyunun (beşeriyetin kuyusun içinde bocalayan) hem hayırsız ve hemde uğursuz (ahlaksız) (kimseler) demek olduğunu beyan etmişlerdir.

falan silan fabaloso ben işim var çıkmam gerek : :D bys

Sitelerde Paylaş

Kuran-ı Kerim Ahiretin Kudsi Bir Haritasıdır

Başlık: Cehennem tatlı ve lezzetli Hoş bir yerdir.

İslamın Abdülkadiri Geylaniden sonra En büyük Ahlakçısı Ve Mutasavvıfı Muhyiddin-i Arabbi Hazreteri Fusul hikimde Cehennem için tatlı, lezzetli ve hoştur der. Arap dilinde Azap, Azp kökünden gelir, Azp tatlı ve şirin demektir

Ayet: "Azabı mı tadın bakalım" Azabda Bir nimettir. yaa kamon

Başlık : Cehennem

"Cehennem de ebedi kalırlar" kelimesi bilmeyenler için bir kelime oyunudur. :D

(Allah bana oyun yapıyorlar der. Bana oyun yapılır mı? Ben hayrül makirinim der. Oynayanlarn en hayırlısıyım der)

Kuranın orjinal Metninde Bir kimsenin Cehennemde sonsuz kalıcağını yazmaz. kelime oyunu vardır

aslında "Cehennem içinde Kendisi sonsuzdur" der

Huld: Halid demek yani ölümsüzlük daimiilik ebedilik demektir.

Onlar cehennem içinde Huld demek: Onlar cehennemde ölümsüz ve ebedidirler demektir. cehennemin içinde ebedi kalıcaklar demek değildir.. :D ne komik millet yanlış anlıyor korkuyor. Eh Allah öyle diyor "Bana oyun yapana, bende oyun yaparım. Yoku var suretinde göstieririm" diyor kaaamooon :D Nokta

Başlık : Cehennem kelimesinin Kökü etimolojisi :

Arkadaşlar Kuran kendisinin arap lisanı üzere indiğini defaatla söyler.

Zira Arap olmayan bir kavme arapça bir kitap inmesi ne kadar abes ve mantıksızsa.. Arap olan bir kavmede ecnebi dilinden (ibraniceden yunancadan alıntılarla) kelimelerle kuran inmesi o kadar mantıksız ve abesdir.

Biz İman edenler kuranda ki bütün kelimeleri. Arap lugatında aramak mecburiyetindeyiz. (Çünkü Allah Kuranı araplara arap lisanı üzere indirmiştir) İnanmayanlar Kuranda ki kelimeleri isterlerse kampoçya kuzey filandıya asu kulatini yunaniye kaitotta da :D arayabilirler umurumuzda bile değildir. Zira kuran biz iman edenlerin nazarında Allahın kelamıdır ve fasih arapça inmiş kitabdır.. Nokta.

Şimdi Cehennem kelimesi Kuranda Allah tarafından zikredildiğinden dolayı (tıpkı incil kelimesinde de olduğu gibi) Mecburuz artık cehennem kelimesinin kökünü ve manasını etimolojisini arapçada aramaya.

Eğer cehennnem kelimesi kuranda zikredilmeseydi, o zaman kelimenin manası için Dil bilimcilerine müracaat ederdik..

Şimdi cehennem arapçada kelimenin aslı itibariyle: Derin kuyu (yusuf'un düştüğü gibi beşeriyet kuyusudur) hayırsız ve uğursuz demektir.

şunu iyi bilmek gerekir ki: İnsan için En büyük nimet güzel ahlaktır. Kişinin ahlakı bozuklursa rahat ve huzuru asla kalmaz.

O her an azab içindedir. Ve Onlar hayırsız ve uğursuz (Ahlaksız) kimseler, dünyada da cehennemi yaşarlar. İnim inim inler. Milyarlara da sahip olsalar geçimsiz kimselerdir. Çekinilecek adamlardır.

Evet! Sizler beyninize hep zincir vurmak zorundasiniz, Müslüman kaldikca, hic bir zaman "özgür" düsünemiyeceksiniz! Özgür düsünebildiginizde ise islamdan cikacaksiniz!

Sen haric ;)

"Ancak Allah'tan bir tebliğ ve O'nun mesajlarından bir şeyler sunabilirim." Allah'a ve O'nun resulüne isyan edenler için cehennem ateşi vardır. Sürekli içinde kalacaklardır. CINN-23

11. lehu : onun için vardır
12. nâre : ateş
13. cehenneme : cehennem
14. hâlidîne : kalacak olanlar
15. fî-hâ : orada, içinde
16. ebeden : ebediyyen
tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bırcok hastalıkla bogusuyorum su anda.

pek gülmem.

yanı ben musluman olsamda cennete gıremeyecem o zaman.

mutsuzum mutsuz oldugun cennet bana haram yani

bırcok hastalıkla bogusuyorum su anda.

pek gülmem.

yanı ben musluman olsamda cennete gıremeyecem o zaman.

mutsuzum mutsuz oldugun cennet bana haram yani

Hastalar güçlük yoktur emri var. Hastalık başka

Buradaki mutsuzluk himcinsinr duyduğun hased kin buğz adavet kibir riya hırst zulmdür. Bak bu saydığım sıfatlar kimde varsa mutsuzdur

Hemcinsine karşı Hasedin var

Hased demek : O'nda ne varsa gitsin demektir güzellik varsa gitsin Yakışıklılığın varsa gitsin. Parası varsa gitsin arkadaşı kızlarla eğleniyorsa eğlenmesin eğlenmeye hakkı olmasın bütün bunlar ondan gitsin arabası varsa gitsin yahut benm arabam ondan daha iyi olsun vs. Bunlar hep haseddir

Kimde hemcinsine karşı hasedi varsa mümkün değil mutlu olamaz

Kini varsa mümkün değil mutlu olamaz

Hırs hased kibr riya ucub adavet aşikare kin buğz gizli kin

Bunlar azabdır kimde bu sıfatlar vardır zavallı hayatı mutsuzdur huzursuz Yaşar ahirete huzursuz göçer

"Öldüğünüz gibi dirilirsiniz"

Hem ayetlerde son anda ölüm anında şaki olarak ahirete göçersen Chenneme

Mesut olarak ahirete göçersen cennete gidersin der

Son anda ki vücudun ne ise öyle dirilirsin yani

Hayatı hasedle geçen kimse son anda Mesut göçemez

Yalvar allaha hasedini kaldırsın alsın hem rahat et rahat yaşa hemde Cennete git vs.

Sitelerde Paylaş

Dindar sen "laf olsun torba dolsun" diye bir başlık açsana... :lol: Sana çok yakışacak.

Senin yazılarını okuduğum zaman, zaten kendimi Beylikdüzünde filan zannediyorum gündeymişim gibi. Börek çörekler salatalar :D cidden yapsana bir gün geliyim dedikodu yapalım. Kız pantolon çıktı hanımliık bozuldu eskiden bir giyinirdik bir giynirdik şıkır şkır :D

Sitelerde Paylaş

Bende aynı durumda sayılırim rahatsızlıklarım dan dolayi is yerinde de eşimle de mutsuzluk lar yaşıyorum. Genellikle meal okuyarak kendimi hergün terapi ediyorum.Cenneti kendime uzak gördüğüm için hiç düşünmem ama belki ümidi yasarim cehennemi sevdiklerimle birlikte düşündüğüm de ataist olasim gelir :) allah korusun. sonra farkediyorsun onun azabından kaçış ancak ona yaklaşmak la oluyo.korkuyormuyum evet dilerse sonsuza seni perişan edecek bir güç karşısında nacar sin ama Allahtan Allahım iz merhametli şefkatli de yaşamak için güç veriyor yardım ediyor eğer atais gibi düşünseydim bilseydim olmadini ne gerek var yaşamaya ol gitsin degil mi mutsuzluk çok yoğun duygu bir anında olmazsa diğer anında yapabilirsin sonucunda kaybedecek kazanacağın birsey yok nasılsa diye düşünür insan bunlar şahsi fikirlerim genelleme yapilip kimseye çamur açılsın istemem... bu arada Allahtan azabından korkmak iyidir zaten benden korkun benden ümit edin diyor gerisini salla

Sitelerde Paylaş

Bende aynı durumda sayılırim rahatsızlıklarım dan dolayi is yerinde de eşimle de mutsuzluk lar yaşıyorum. Genellikle meal okuyarak kendimi hergün terapi ediyorum.Cenneti kendime uzak gördüğüm için hiç düşünmem ama belki ümidi yasarim cehennemi sevdiklerimle birlikte düşündüğüm de ataist olasim gelir :) allah korusun. sonra farkediyorsun onun azabından kaçış ancak ona yaklaşmak la oluyo.korkuyormuyum evet dilerse sonsuza seni perişan edecek bir güç karşısında nacar sin ama Allahtan Allahım iz merhametli şefkatli de yaşamak için güç veriyor yardım ediyor eğer atais gibi düşünseydim bilseydim olmadini ne gerek var yaşamaya ol gitsin degil mi mutsuzluk çok yoğun duygu bir anında olmazsa diğer anında yapabilirsin sonucunda kaybedecek kazanacağın birsey yok nasılsa diye düşünür insan bunlar şahsi fikirlerim genelleme yapilip kimseye çamur açılsın istemem... bu arada Allahtan azabından korkmak iyidir zaten benden korkun benden ümit edin diyor gerisini salla

senin gibi kişileri özetleyen cümle=Tanrı inancını riske atmayanlar !
Sitelerde Paylaş

Anladigim kadar...

Sen, dindarrin Allahina kaldiysan ayvayi yedin.

Ama sükür senin Allahi dindarrin Allahindan farkli.

"Kulum, affettim seni, hadi cennete" diyecektir

Cünkü senin Allahin cok MERHAMETLI!

Dindarrin Allahi da cok merhametlidir ama

DEGISIK!!!.

Dünyada bir sürü tanri var,

müslümanlarin Allahlari bile birbirinden ayri,

Ama

Ya senin tanrin dogruysa...

Ya göle yogurt tutarsa

Cok kurnazsin ;)

Aslinda

Sana faydasi oluyorsa, kimseye zararin olmuyorsa masallara, hayallere inanman problem degil.

Ama ne yazik cok saf oluyorsunuz, sizi cok kolay kandiriyorlar, beyninizi özgürce kullanamadiginizdan bir cok yanlisi size bilgi diye satiyorlar. Sizi kolay kullaniyorlar.

Mesela ateistler hakkinda (?)bilgileriniz cok yanlis

KORKUNUN sonucu olmasin???

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benim tanrım la dindarin tanrısı farklı olamaz benim düşüncem le dindarin düşüncesi farklı olabilir ki allahin sıfatları gereği öyle bişey yok hemfikiriz kahhar ve rahim olduğuna. Aynı şekilde sende zararsız san ataist olman kimsenin umrunda değil....

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...