Jump to content

Ateistler Daha mı Cesur?

Recommended Posts

• İleti 70
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ya gariban dervis, sende bir s*laklik mi var? Bunu hakaret olsun diye soylemedim. Ya sen dogustan boylesin ya da dinler seni bu hala getirdi.

Eger sorunun ikincisi ise, bil ki dinler senin dunyaya bakis acini degistirdigi icin sen boyle dusunuyorsun. Cehennem filan birak simdi. Kucukken muhtemelen kotulerin hep sonunda kaybedecegini ogrenerek buyudun ama gercekte malesef boyle birsey yok.

Bir de senin sorunun dinlerin seni salaklastirmasi da olabilir hemen hemen burada olup hala gercegi goremeyenler gibi.

Bunun sebebi su, dinlere inanmanin sebebi cehennemde aci cekecegini dusunmen. Aslinda bu olmasa dinleri kimse seyine takmaz. Bilincli olarak dusunmesen de bu her dusuncene yansiyordur muhtemelen. Simdi sana dinlerin yanlis oldugunu kanitlayan ornek veriyoruz ama bunu anlamaya aklin yetse de anlamiyorsun cunku vucudun seni cehennem acisindan kurtarmak icin senin IQ seviyeni dusuyor diyelim. Sen bunlari anladiginda dinden cikip en sonunda ateste yanacagini dusunuyor.

Vucut boyle calisir genelde. Bizi korumak icin sacma sapan, ilkelce dusunur. Kapasite dusurur. Ornegin depresyonun sebebi de bundan olabilir. Vucut kendisini depresyona sokar, kapasitesini dusurur ki artik dusunemeyesin diye. Cok aci cekiyorsun artik dusunme diye seni depresyona sokuyor. Bu bir ornekti.

Bunlardan bahseden kitaplar var. Onlari alip okuyabilirsin.

Biraz uzun oldu, diger konularda da insanlara sacma sapan seyler soyluyorsun diye bir gerizekaliya anlatir gibi anlattim. Umarim anlarsin.

ben sadece kurandan yola çıkarak bir mantık yürüttüm bunun gerizekalılıkla alakası yok depresyon ayrıdır gerçekler apayrı.azıcık mantıklı düşünüpte dünyanın geçmişine baksan bile aslında gerçekleri görebilirsin.

bugün suriyede 400 bin insan korkun acılar içersinde öldürüldü veya bir çoğu sakat bırakıldı şimdi ben onlarında acısını anlamaya çalışıyorum diye depresyondamı oluyorum yoksa insanlık katınamı ulaşıyorum?

ırakta yüzbinlerce insan katledildi ve kadınlarına tecavüz edildi şimdi bunları görmezdenmi geliyim ve senin yaptığın gibi düşünmemeyemi

çalışayım?

burda sence kapasite düşüren senmisin benmiyim?

ben dünyayı çözmeye çalışıyorum çok net ortada olan gerçekler var dünya korkunç bir yer en ufacık bir hatanda bir ömrün gidiyor veya bir başkasının yaptığı ufacık bir aptallık senin dünyanı mahfedebiliyor buda yetmezmiş gibi her bir noktada mafyası katili hırsızı arsızı tecavüzcüsü hiç bunların mağdurlarını düşündünmü?

burda ikimizden biri senin tabirinle depresyonda gerçekten ikimizinde sahip olduğu beyinlerden bir tanesi kesinlikle düşünmemeye ve görmemeye çalışıyor acaba hangimizin beyni?

bu soru oldukça önemli ikimiz açısındanda hatta burdaki diğer ateistleride ilgilendiren bir soru bence düşünce şeklinizi azıcık gözden geçirinde dünyayı pembe gözlüklerinizi çıkartarak gerçekleriyle görmeye çalışın.

ama bu cesaret işidir gerçeklerin peşine düşmek sizin dünyanızı altüst eder bütün inandıklarınızı yerden yere vurur o yüzden siz gerçeklerden kaçar hatta onları görmemeye çalışırsınız belki görmemek bugünü kurtarabilir ama yarın o görmek istemediğinizi acılar sizi bulursa o zaman ne yapacaksınız merak ediyorum.

Sitelerde Paylaş

ben sadece kurandan yola çıkarak bir mantık yürüttüm bunun gerizekalılıkla alakası yok depresyon ayrıdır gerçekler apayrı.azıcık mantıklı düşünüpte dünyanın geçmişine baksan bile aslında gerçekleri görebilirsin.

bugün suriyede 400 bin insan korkun acılar içersinde öldürüldü veya bir çoğu sakat bırakıldı şimdi ben onlarında acısını anlamaya çalışıyorum diye depresyondamı oluyorum yoksa insanlık katınamı ulaşıyorum?

ırakta yüzbinlerce insan katledildi ve kadınlarına tecavüz edildi şimdi bunları görmezdenmi geliyim ve senin yaptığın gibi düşünmemeyemi

çalışayım?

burda sence kapasite düşüren senmisin benmiyim?

ben dünyayı çözmeye çalışıyorum çok net ortada olan gerçekler var dünya korkunç bir yer en ufacık bir hatanda bir ömrün gidiyor veya bir başkasının yaptığı ufacık bir aptallık senin dünyanı mahfedebiliyor buda yetmezmiş gibi her bir noktada mafyası katili hırsızı arsızı tecavüzcüsü hiç bunların mağdurlarını düşündünmü?

burda ikimizden biri senin tabirinle depresyonda gerçekten ikimizinde sahip olduğu beyinlerden bir tanesi kesinlikle düşünmemeye ve görmemeye çalışıyor acaba hangimizin beyni?

bu soru oldukça önemli ikimiz açısındanda hatta burdaki diğer ateistleride ilgilendiren bir soru bence düşünce şeklinizi azıcık gözden geçirinde dünyayı pembe gözlüklerinizi çıkartarak gerçekleriyle görmeye çalışın.

ama bu cesaret işidir gerçeklerin peşine düşmek sizin dünyanızı altüst eder bütün inandıklarınızı yerden yere vurur o yüzden siz gerçeklerden kaçar hatta onları görmemeye çalışırsınız belki görmemek bugünü kurtarabilir ama yarın o görmek istemediğinizi acılar sizi bulursa o zaman ne yapacaksınız merak ediyorum.

Sen simdi yazdiklarimdan bunu mu anladin?

Sana depresyondasin mi dedim? Anlattigimi anla diye bir ornekti. Her konuda sacma sapan seyler yaziyorsun diye anlattim ama sen anlamazsin. Sen dogustan boylesin.

Ne halde oldugunu bilseydin cok aci cekerdin ama merak etme, dogustan boyle oldugun icin kendini de goremezsin sen.

tarihinde Cold water tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen simdi yazdiklarimdan bunu mu anladin?

Sana depresyondasin mi dedim? Anlattigimi anla diye bir ornekti. Her konuda sacma sapan seyler yaziyorsun diye anlattim ama sen anlamazsin. Sen dogustan boylesin.

Ne halde oldugunu bilseydin cok aci cekerdin ama merak etme, dogustan boyle oldugun icin kendini de goremezsin sen.

kardeş saçma geliyorsa ve eğer ki saçma fikirlerime karşı birşeyler yazacaksan en azından bu fikirleri çürütmeni tercih ederdim.

ayrıca cehennem korkusu elbette fazlasıyla bende mevcut ancak bununda bir nedenide dünyanın benim için bir parça cehennem olmasıdır.

ben şunu iddia ediyorum işi sulandırmanın manası yok eğerki kuran açısından olaya bakıyorsak o zaman diyorum ki dünya aslında bir ceza yeri bunun açık ayetleride mevcut biz dünyaya niye gönderildik?

atamızın yaptığı bir hatadan dolayı ceza maksatlı o zaman diyorum ki kuranın bu ayetlerine dünya birebir uyuyor haaa bu bana göre şayet ki sana göre başkaysa o zaman neden başka olduğunu yazarsan sevinirim.

dünyada acıdan başka hiçbirşey yok bu öyle bir acı ki aldığın en büyük tadı düşün o dahi nokta kadar acı içine düştüğünde tamamen değersiz kalıyor bunun aksini ispatlayabiliyorsan buyur.

Ne halde oldugunu bilseydin cok aci cekerdin ama merak etme, dogustan boyle oldugun icin kendini de goremezsin sen. demişsinde ben kendi acılarımı çok net görebiliyorum malesef sen kendi acılarını görmemeye çalışıyorsun ancak ergeç acılarını görmek ve hissetmek zorunda kalacağın dönem gelecek.

her daim bunu iddia ediyorum cehennemin bir parçası kesinlikle dünyanın içindedir ve cehennemi inkar etmek dünyayı inkar etmektir aslında bir güç insanoğlunu aslında hali hazırda cehenneme göndermiş ve biz hala yaşadığımız yeride inkar ediyoruz bu dünyayı yaratan bir güç varsa ve dahada kötüsünden bahsediyorsa bana dünya bile yetmişken birde cehennemini düşünemiyorum.

Sitelerde Paylaş

Koskoca Tanrinin dunyayi yaratma amaci bu yani? Sen buna inanabilirsin ancak.

sanki öyle bir şey söylüyorsun ki senin yaradılışımızla alakalı elinde çok daha net bir bilgi varmış ve bizim oluşmamızın bilimsel bir ispatı varmışta bulmuş gibisin :)

öncelikle şunu iyi anlamalıyız aradan yaratıcıyı çıkarırsak zaten bizim veya dünyanın yada evrenin oluşması tamamen mantıksız ve bilim dışıdır hatta cümle bile komik gelecek ama gerçek şu ki bu dünyanın en mantıksız ve en bilim dışı olayı aslında bizim varolmuş olmamızdır, evren içinse en mantıksız olayı dünyanın varolmuş olmasıdır ve en nihayetinde aslında evrenin kendisinin oluşmuş olmasıda tamamen mantıksız ve izahatı yapılamayacak ve son derece gereksiz bir varoluştur.

yani benim inancım olabilecek en mantıklı inançtır aslında çünki insanoğlunun aslında ne kadar gereksiz ve mantıksız oluşmuş olduğunu görebiliyorum düşünsene sen aslında bu evrenin en gereksiz ve asla oluşmamış olması gereken bir varlığısın senin oluşmuş olmanın hiç bir mantıksal açıklaması yok evrimleşmede olsa başka bir yaratıcı dışı varoluşta olsa senin olabilmen kesinlikle mümkün değil çünki senin varlığının hiç bir geçerli sebebi yok ama bir bakıyorsun aslında yoktun sıfır bile değildin ama şimdi varsın ve hiç birşey yapmadın olmak için en ufak bir çaban bile yok - yoktun ama şimdi varsın ve var olman tamamen mantık dışı seninde aslında böyle bir mantıksızlığa inanmış olman bana tuhaf geliyor.

Sitelerde Paylaş

kuran açısından olaya bakıyorsak o zaman diyorum ki dünya aslında bir ceza yeri

bunun açık ayetleride mevcut biz dünyaya niye gönderildik?

atamızın yaptığı bir hatadan dolayı ceza maksatlı.

o zaman diyorum ki kuranın bu ayetlerine dünya birebir uyuyor

Hiçbir günahkâr başka bir günahkârın yükünü yüklenmez. (fatır 18)

Adem babanın veya başkalarının günahından bize ne. :lol:

Sitelerde Paylaş

Hiçbir günahkâr başka bir günahkârın yükünü yüklenmez. (fatır 18)

Adem babanın veya başkalarının günahından bize ne. :lol:

burda esprisi işin aslında şu evet kimse kimsenin günahını üstlenemez ancak hz. Adem ve hz. Havva insan ırkının yasakları çiğneme özelliği olduğunu göstermiştir dolayısıyla dünya bu yasakları çiğneyenlerle yasakları dinleyenlerin eleneceği bir yerdir aslında günah işlemek fıtratımızda var ancak mesele burda şeytanamı uyacağız yoksa Allahamı.

dünyada gene bir sürü yasak elma var ve şeytan aynı şekilde bizlere o yasak elmaları yememiz için ilham etmeye çalışıyor ve gene Allah aynı şekilde bizi yasak elmaları yemememiz için uyarıyor aslında genel olarak herşey aynı.

Sitelerde Paylaş

burda esprisi işin aslında şu evet kimse kimsenin günahını üstlenemez ancak hz. Adem ve hz. Havva insan ırkının yasakları çiğneme özelliği olduğunu göstermiştir dolayısıyla dünya bu yasakları çiğneyenlerle yasakları dinleyenlerin eleneceği bir yerdir aslında günah işlemek fıtratımızda var ancak mesele burda şeytanamı uyacağız yoksa Allahamı.

dünyada gene bir sürü yasak elma var ve şeytan aynı şekilde bizlere o yasak elmaları yememiz için ilham etmeye çalışıyor ve gene Allah aynı şekilde bizi yasak elmaları yemememiz için uyarıyor aslında genel olarak herşey aynı.

Derviş; bi tanrı varsa bile; bu kuranın tanrısı degil, sen de bunu anla artık. Kurandaki tanrının işi gücü muhammede karı ayarlamak.yok amcanin kizi,yok yengemin kızı,yok teyzemin sakalı,.... geç bunları. Boş işler bunlar.
Sitelerde Paylaş

Derviş; bi tanrı varsa bile; bu kuranın tanrısı degil, sen de bunu anla artık. Kurandaki tanrının işi gücü muhammede karı ayarlamak.yok amcanin kizi,yok yengemin kızı,yok teyzemin sakalı,.... geç bunları. Boş işler bunlar.

kardeş bak işin orası apayrı zaten diyorum ya deist olursun hiçbirşey demem veya dersin ki düşüncedir uzaylılar bizi oluşturdu onada birşey demem ama burda en büyük saçmalık şudur ki bana herşey tesadüfi olmuştur dersen işte o zaman bunu kabul edemem çünki tesadüf diye birşey asla olamaz belki rastgele diye bir yorum kurabilirsin cümlende ancak o rastgele olarak düşündüğün olayın bile mutlaka sonucunu oluşturan bir mantıksal ve düzensel izahı vardır sadece göremiyorsundur ve genel olarak tesadüf dersin ancak ne bilimde ne mantıkta asla tesadüf diye bir açıklama söz konusu olamaz o yüzden kim bana tesadüflerden bahsederse nazarımda asla bilimsel bir kimliği olamaz.

Sitelerde Paylaş

adem -havva hikayesi tevrat'tan alınmış.

kuran adem-havva anlatısını tevrat'tan almış ama kendi ayetleriyle çelişmiş.

tevratta ise bu konuda yine iki çelişkili ayet var.

galiba günah türleri var. her günah aynı değil. :lol:

Çünkü ben, Tanrın RAB, kıskanç bir Tanrı’yım.

Benden nefret edenin babasının işlediği suçun hesabını çocuklarından, üçüncü, dördüncü kuşaklardan sorarım. (yasanın tekrarı 5-9)

Ne babalar çocuklarının günahından ötürü öldürülecek, ne de çocuklar babalarının.

Herkes kendi günahı için öldürülecek. yasanın tekrarı 24-16

Sitelerde Paylaş

kardeş bak işin orası apayrı zaten diyorum ya deist olursun hiçbirşey demem veya dersin ki düşüncedir uzaylılar bizi oluşturdu onada birşey demem ama burda en büyük saçmalık şudur ki bana herşey tesadüfi olmuştur dersen işte o zaman bunu kabul edemem çünki tesadüf diye birşey asla olamaz belki rastgele diye bir yorum kurabilirsin cümlende ancak o rastgele olarak düşündüğün olayın bile mutlaka sonucunu oluşturan bir mantıksal ve düzensel izahı vardır sadece göremiyorsundur ve genel olarak tesadüf dersin ancak ne bilimde ne mantıkta asla tesadüf diye bir açıklama söz konusu olamaz o yüzden kim bana tesadüflerden bahsederse nazarımda asla bilimsel bir kimliği olamaz.

Ama sen Allah'in tesadufen olustuguna inaniyorsun?

Sitelerde Paylaş

Ama sen Allah'in tesadufen olustuguna inaniyorsun?

Cold Water ben görmediğim bir alem hakkında yorum yapamam.

ben sadece bir yaratıcı gücün olması gerektiğine inanıyorum kurana olan inancım başka sebeplere dayanıyor önce ben yaratıcı olması gerektiğine inandım sonra kurana burda tartışığım zaten dikkat edersen kuran değil bir yaratıcı.

bu evrende bir başlangıç ve son yasası var ve bu yasa geçerli olan bir yasa ancak bu evrenin oluşturulduğu yer veya mekan nedir ne değildir sonsuzluk belkide çok normal birşeydir görmedim veya görsemde hatırlamıyorum ancak şundan çok eminim bu evrenin olmasıda insanoğlunun olmasıda ciddi manada çok mantıksız hatta mantıksızlığın ötesinde gereksiz bir durum ve kuranda meleklerde aslında bu düşüncemi doğruluyor Allah diyor siz bilmezsiniz ancak melekler dahi bu konuda kavrayamamışlar bu işi çünki bizim yaratılışımızın bizim aklımızı geçtim meleklerin düşüncesine göre dahi çok mantıksız ve hatta gereksiz.

ya bu anlatımda aslında müthiş bir tutarlılık var meleklerin sorması Allahın sizin bilmediğinizi bilirim demesi ve dönüp insanoğluna baktığında insanların dahi neden oluştuklarını kavrayamaması çünki kesinlikle gereksisiz evren içinde gereksisiz dünya içinde.

ya uymuyor coldwater kardeş alttan bak üstten bak bizim evrenin, herşeyin varolmuş olması dahi son derece mantıksız ve insanoğlunun mantık gücü kesinlikle duruyor durduğu bu yerde aslında sende bu oluşumu açıklamaya çalışıyorsun kendi beynine bende bu oluşumu açıklamaya çalışıyorum kendi beynime.

ve ne dersek diyelim yaratıcı fikrine inandığında o zaman herşeyin varolmuş olması bir mana kazanıyor hatta o bile tam mana veremiyor melekler dahi kavrayamadığına göre bizim kavramamız belkide imkansız ancak Allah var diyince o zaman evrenin, dünyanın ve canlıların varolmasının sebebinin %50 si diyelim belirginleşiyor diğer kalan yarımıda heralde öldüğümüzde ortaya çıkacak.

Sitelerde Paylaş

adem -havva hikayesi tevrat'tan alınmış.

kuran adem-havva anlatısını tevrat'tan almış ama kendi ayetleriyle çelişmiş.

tevratta ise bu konuda yine iki çelişkili ayet var.

galiba günah türleri var. her günah aynı değil. :lol:

valla tevratı çok fazla incelemedim ancak gidişat oraya doğru gidiyor ya dur bakalım :)

tevrat değiştirilmiş bir kitaptır dolayısı ile çok fazla güvenmemek gerekir diye düşünüyorum ancak o verdiğin iki ayettede çelişki yok birisi öldürülmelerinden bahsederken diğer hesap sormadan bahsediyor ve tevratı okumadım ama tahminimce ikinci verdiğin ayet bir olay üzerine yapılan bir açıklama gibi duruyor.

Sitelerde Paylaş

Cold Water ben görmediğim bir alem hakkında yorum yapamam.

ben sadece bir yaratıcı gücün olması gerektiğine inanıyorum kurana olan inancım başka sebeplere dayanıyor önce ben yaratıcı olması gerektiğine inandım sonra kurana burda tartışığım zaten dikkat edersen kuran değil bir yaratıcı.

bu evrende bir başlangıç ve son yasası var ve bu yasa geçerli olan bir yasa ancak bu evrenin oluşturulduğu yer veya mekan nedir ne değildir sonsuzluk belkide çok normal birşeydir görmedim veya görsemde hatırlamıyorum ancak şundan çok eminim bu evrenin olmasıda insanoğlunun olmasıda ciddi manada çok mantıksız hatta mantıksızlığın ötesinde gereksiz bir durum ve kuranda meleklerde aslında bu düşüncemi doğruluyor Allah diyor siz bilmezsiniz ancak melekler dahi bu konuda kavrayamamışlar bu işi çünki bizim yaratılışımızın bizim aklımızı geçtim meleklerin düşüncesine göre dahi çok mantıksız ve hatta gereksiz.

ya bu anlatımda aslında müthiş bir tutarlılık var meleklerin sorması Allahın sizin bilmediğinizi bilirim demesi ve dönüp insanoğluna baktığında insanların dahi neden oluştuklarını kavrayamaması çünki kesinlikle gereksisiz evren içinde gereksisiz dünya içinde.

ya uymuyor coldwater kardeş alttan bak üstten bak bizim evrenin, herşeyin varolmuş olması dahi son derece mantıksız ve insanoğlunun mantık gücü kesinlikle duruyor durduğu bu yerde aslında sende bu oluşumu açıklamaya çalışıyorsun kendi beynine bende bu oluşumu açıklamaya çalışıyorum kendi beynime.

ve ne dersek diyelim yaratıcı fikrine inandığında o zaman herşeyin varolmuş olması bir mana kazanıyor hatta o bile tam mana veremiyor melekler dahi kavrayamadığına göre bizim kavramamız belkide imkansız ancak Allah var diyince o zaman evrenin, dünyanın ve canlıların varolmasının sebebinin %50 si diyelim belirginleşiyor diğer kalan yarımıda heralde öldüğümüzde ortaya çıkacak.

Ben senin sıkıntını anladım..

Kafandaki sorulara cevap arıyorsun ama,bulamıyorsun.

Bulamayınca da ,bu soruların arkasına allahı veya yaratıcı diye bir şeyi koyarak rahatlıyorsun.

İnsanların binlerce sene önce de kafası çok karışıktı.

Yağmurun neden yağdığını,yerin neden sarsıldığını bilmiyordu ve bunlar gibi bir çok doğa olayına aklı ermediğinden

bu olayların arkasına bir çok tanrıyı koyuyordu.

Şimdi bilim bütün bunların cevabını veriyor.

Dersen ki hala,evren ve canlılık hakkında bir çok soru var.

Tabiki var,

Hiç endişen olmasın,ilerde bu sorulara cevap bulunacaksa ,bu cevapları da

sadece bilim verecektir.

Sonuca gelirsek,

Bilimin henüz cevap veremediği soruların arkasına,

başka bir soru işareti olan,allah/tanrı gibi bir şeyi koymak,

problemleri çözmez,

çözdüğünü zannedersen, kendini kandırmış olursun.

Sitelerde Paylaş

Evet; daha cesurum tabiki. Tanrı x: inanmazsanız yakarım. Ben: Kimsin lan sen?

Dunyada sınav için varmışız da.Bana kimse sınava girip girmemem için bişey sormadı. Biyerlerde deism tanrısı varsa bile onu gebertmek istiyorum.

Sitelerde Paylaş

Zihnindeki bir düşünceden dolayı şiddet uygulamanın, sadece karacahil adamların işi olacağını kesin olarak farkettikten sonra, doğal olarak bu konuda bir korku olamaz. Korkulacak birşey olmayınca, cesaret ölçüsü de belirleyemeyiz.

Sonuçta risk olmadığını biliyorsak, korkmanın da anlamsız olduğunu biliriz.

Sitelerde Paylaş

cesaretle aptallığın arasında çok ince bir sınır vardır...

Tırsaklıkla arasında ise hiç sınır yoktur. Biz korkulması gereken şeylerden elbette korkarız. Ormanda yürürken karşına bir kaplan çıkarsa korkman gereken bir an yaşıyorsun. Ya da ne bileyim Afrika'da bir nehri yüzerek geçmen gerektiğinde timsahlardan korkman gerekir. Amazon ise piranhalardan korkmamak bayağı bir aptallıktır.

Ama cahil çöl yağmacılarının uydurduğu bir puttan korkmanın aptallığın daniskası olduğunu ateist olmayan anlayamaz. Bizi anlamanızı beklemiyoruz. Anlasanız zaten ateist olurdunuz.

Günah ayrı bir konu. Buraya karıştırmak etik değil. Biz çalmıyor, öldürmüyor, tecavüz etmiyoruz ama allahın melekleri günah yazar diye değil. Asıl ahlaksızlık bunları allaha inanmasa yapacak olmaktır. Bunlar en küçük boşluk bulsun, allah affeder diye tüm o günah dediklerinizi su içer gibi yaparlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...