Jump to content

Allah dünyayı yaratmadan önce ne yapıyordu?

Recommended Posts

dinlerin tanrısal tanım ve tavırları çok çelişkili.

bu nedenle bu soruyu sorman doğru ama anlamsız.

çünkü karşında tutarlı-mantıklı bir birikim-söylem yok.

1-tanrı mükemmeldir.

tanrının yaratığı evren mükemmeldir.

ama onlardan çıkan insanlar sonlu ve sorunludur.

2-tanrı mükemmel değildir.

tanrı kendini insan bedeninde arındırır.

hadi bakalım. :)

Sitelerde Paylaş

500 milyar yıl önce ne yapıyordu mesela?

Yada 1 katrilyon yıl önce?

İnsanları yaratıp yakmak için niye bu kadar bekledi?

İmdi siz Allahı bir cisim olarak tahayyül ediyorsunuz

Ama öyle bir şey yok

hazreti Ali Efendimize sormuşlar Allah nerededir diye.

"Nerede Yokken o vardı." demiş

Allah var iken mecvudat yok idi. şimdi öyledir!!!!

Neredeleri zamanları yarattı Mevcudiyetinde herhangi bir değişlik olmadı diyerek cevap vermişlerdir.

Yani Allah 100 katrilyonlarca yıl öncede Allahtır şimdide Öyle Allahtır. herhangi bir değişiklil olmamıştır.
Ama sen Allahı bir cisim kainatı ayrı bir cisim olarak düşünürsen şemtürlenirsin Allah mevcudatı yaratmadan önce namıyordu dersin..
mevucdatı yaratmadan önce hazreti Muhammed ileydi şimdi öyledir. değişiklik yok.
tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

500 milyar yıl önce ne yapıyordu mesela?

Yada 1 katrilyon yıl önce?

İnsanları yaratıp yakmak için niye bu kadar bekledi?

500 milyar yıl önce ne yapıyordu demek sonludur/sınırlı ve belirlidir demektir. belirli olan şeye ekleme çıkarma yapılabilir. yani demek istediğim hayal edeceğin herşey sonludur. sonlu şeylerin parçaları veya bütünlük gibi vasıfları vardır. biraz daha ne düşündüğümü açıklamak için şöyle bir örnek vereyim. mesela, dört tane tanrı var demekle, 500 milyar yıl önce tanrı ne yapıyordu aynı şeydir veya şöyle, yer atffetmek için tanrı 1 milyon yıl önce duruyordu yada hareket ediyordu demek sınırlıdır demektir. bunların hepsi sonu belirliliği belirtir.

diğer taraftan tanrı sonsuzdur demek için sonsuz olan birşeyin nedenini söylemek gerekir. sonsuz olan bir şeyin nedenini bulamıyorsan tanrı yoktur demektir. mesela, tanrı dünyanın nedenidir veya dünya tanrıdır demek onun hiçbir nedeni yoktur demektir.

sonuç olarak eğer tanrı sonlu diyorsan sınırlı ve vasıflıdır yok eğer sonsuz diyorsan nedenini söyleyemezsen o şey yoktur demektir.

saygılar

Sitelerde Paylaş

sonuç olarak eğer tanrı sonlu diyorsan sınırlı ve vasıflıdır yok eğer sonsuz diyorsan nedenini söyleyemezsen o şey yoktur demektir.

saygılar

Haah ne alaka ama cevap vereyim

Allah sonsuzdur Nedeni: Sen varsın Allah var..

Var olduğun için var hepimiz olmasaydık Allah'da olmazdı

Sen (yani nüsha-i kübra) olmasaydın Allah'da olmazdı.

kendin sonsuz olmadığına göre, kendini kendin yapmadığına göre, herşeyin sahibi çekirdeği Allahtır.

Çekirdek ağacın neresindedir. Bana bir yer tayin et. Bende sana Allahın yerini tayin edeceğim, söz :D

ama bana meyvenin çekirdeğeeeni gösterme

İlk çekirdek ağacın neresindedir bir yer tayin edebilir misin? Mümkün değil

İşte hıristiyanlar bu yüzden delalettedirler (sapıklar :D asudüfegehe) Çekirdeğin sadece ağacın filan yerinde olduğunu söylerler hasumuha diye islam alimleri güler buna :D

Sitelerde Paylaş

diğer taraftan tanrı sonsuzdur demek için sonsuz olan birşeyin nedenini söylemek gerekir. sonsuz olan bir şeyin nedenini bulamıyorsan tanrı yoktur demektir.

Varlık sonsuzdur. Hiçten hiç bir şey gelemiyceğine göre:

Varlık sonsuzdur

Ne vardan bir zerre yok olur. Ne de yoktan bir zerre Var olur. Varlığın artmasına eksilmesini imkan Yoktur.

O halde varlık sonsuzdur (varlığın çekirdeği de Allahtır)

Şimdi Varlığın sonsuz olduğunu tam manasıyla anladığına göre:

"Neden varlık sonsuzdur Nedeni bulamıyosak o halde Varlık yoktur demek gibi" dünyanın en saçma bir şeyidir senin söylediğin "tanrı sonsuz ise nedeni bulamıyorsak O halde tanrı yoktur" işte bu dünyanın en saçma cümlesidir

kelime oyunu yani bilmece bildirmece gibi :D

Sitelerde Paylaş

kendin sonsuz olmadığına göre, kendini kendin yapmadığına göre, herşeyin sahibi çekirdeği Allahtır.

Çekirdek ağacın neresindedir. Bana bir yer tayin et. Bende sana Allahın yerini tayin edeceğim, söz :D

İşte hıristiyanlar bu yüzden delalettedirler (sapıklar :D asudüfegehe) Çekirdeğin sadece ağacın filan yerinde olduğunu söylerler hasumuha diye islam alimleri güler buna :D

işte sen o çekirdeğin hem babada hem oğulda hem de kutsal ruhta olduğunu anlayamıyorsun. neden? çünkü cahil köylülerin dinine inanıyorsun ;)
Sitelerde Paylaş

işte sen o çekirdeğin hem babada hem oğulda hem de kutsal ruhta olduğunu anlayamıyorsun. neden? çünkü cahil köylülerin dinine inanıyorsun ;)

Sayın aptal peki!

Baba, kutsal ruh ve oğuldan hangisi Mevcudatın çekirdeğidir.

Bunlardan bir tanesi "Mevcudatın çekirdeği olursa" İslamın Allahına gelirsin hahah hahayyy yavrum benm gamoon :D

O zamanda tanrıyı sadece İsa ve ruhul küddüste kayıtlamaz, Mevcudatın herhangi biirisinden de tecelli edebileceğini kabul edersin

ateşten ağaçtan yada herhangi bir insandan da "Ennel hak" (ben çekirdeğim) diyebileceğinide kabul etmiş olursun Gemoon :D

Ne oldu tevhid dinine hoşgeldin canım benm hahaay yavrum benm :D

Koca İslam

Sitelerde Paylaş

Sayın aptal peki!

Baba, kutsal ruh ve oğuldan hangisi Mevcudatın çekirdeğidir.

Bunlardan bir tanesi "Mevcudatın çekirdeği olursa" İslamın Allahına gelirsin hahah hahayyy yavrum benm gamoon :D

O zamanda tanrıyı sadece İsa ve ruhul küddüste kayıtlamaz, Mevcudatın herhangi biirisinden de tecelli edebileceğini kabul edersin

ateşten ağaçtan yada herhangi bir insandan da "Ennel hak" (ben çekirdeğim) diyebileceğinide kabul etmiş olursun Gemoon :D

Ne oldu tevhid dinine hoşgeldin canım benm hahaay yavrum benm :D

Koca İslam

sen olmasan kiminle kafa bulacaz ya dindarr :D
Sitelerde Paylaş

benim söylemek istediğimi algılayabildiğini düşünmüyorum.

tanrı dünyanın nedenidir demek tanrı yoktur demektir.

antenlerini birazcık açmayı dene

tanrı sonsuzdur demek yoktur demektir.

eğer tanrı var ve sonsuzdur diye ısrar ediyorsan o halde sonsuz tanrının ilk hareketi nerden aldığınıda söylemen gerekir.

Sitelerde Paylaş

benim söylemek istediğimi algılayabildiğini düşünmüyorum.

tanrı dünyanın nedenidir demek tanrı yoktur demektir.

antenlerini birazcık açmayı dene

tanrı sonsuzdur demek yoktur demektir.

eğer tanrı var ve sonsuzdur diye ısrar ediyorsan o halde sonsuz tanrının ilk hareketi nerden aldığınıda söylemen gerekir.

Varlık sonsuzdur. Hiçten hiç bir şey gelmiyceğine göre: Varlık sonsuzdur (varlığın çekirdeğide Allah'dır)

Elin mahkum Varlığın sonsuz olduğunu kabul ediyorsun.

Ondan sonra "Sonsuz tanrının ilk hareketi nerden aldığını söylemen gerekir aksi halde tanrı yoktur" dediğin zaman "sonsuz varlığın ilk hareketi nerden aldığını söylemen gerekir. aksi halde varlık yoktur" demek gibi şaçma bir şeyi dile getirmiş oluyorsun. bu kelime oyunudur ve kendi varlığını inkar etmektir. saçmalardan seçmeler demektir.

Bakırköy delisinin bile böyle bir itikadı olmaz "varlığını" inkar etmez :D yeter Nokta

Sitelerde Paylaş

Arkadaşın sorduğu çok basit. Tanrı insanları yaratmış, cinleri yaratmış, melekleri yaratmış, cenneti yaratmış vb. yani bir takım fiiller yapıyormuş. Kutsal hikayelere bakarsak Adem'in cennetten kovulması vs. ortada bir zaman örgüsü var. Peki, insanları yaratmadan önce ne ile uğraşıyordu?

Verilen cevaplar sadece laf kalabalığı. "Bilmiyoruz, kutsal kitabımızda bahsedilmemiş, hadislerde de yok" demek aklınıza bile gelmiyor sanırım.

Sitelerde Paylaş

5000000000 katrilyon yıl, 99999999 nivilyon üzeri 999 katrilyon yıl veya 99999 kentrilyon üzere 99999 nivilyon asır öncesi vs... diye kavramlar yok...........

Zaman yaratılmış bir kavramdır.......Gerçekte zaman diye birşey yoktur.Zaman biz canlılar için yaratılmış ve geçerlidir.........

Laf salatası için açılmış saçma bir başlık..............

Sitelerde Paylaş

5000000000 katrilyon yıl, 99999999 nivilyon üzeri 999 katrilyon yıl veya 99999 kentrilyon üzere 99999 nivilyon asır öncesi vs... diye kavramlar yok...........

Zaman yaratılmış bir kavramdır.......Gerçekte zaman diye birşey yoktur.Zaman biz canlılar için yaratılmış ve geçerlidir.........

Laf salatası için açılmış saçma bir başlık..............

Senin put hiç de öyle demiyor ama. Ben önce melekleri, İblis'i, sonra da Adem'i yarattım diyor. Benim yanımda bir gün sizin 1000 yılınız gibidir diyor. Şimdi putuna mı inanalım sana mı?

Sitelerde Paylaş

Senin put hiç de öyle demiyor ama. Ben önce melekleri, İblis'i, sonra da Adem'i yarattım diyor. Benim yanımda bir gün sizin 1000 yılınız gibidir diyor. Şimdi putuna mı inanalım sana mı?

Evet, zaman kavramı yaratılmıştır. İşte bu yüzden anlayamıyorsun........Ayrıca put deyip durma,beni sinirlendiriyorsun..........

Sitelerde Paylaş

Uzay-zamanın sonsuz olması başka, tanrının sonsuz olması iddiası başka. Bozulan, dağılan, toplanan, ayrılan, birleşen, sürekli değişim geçiren, evrilen, ama hiç yok olmayan, var da edilmemiş madde-enerjinin sonsuz olması başka, güçlü ve zeki, bu güç ve zekasını edinmemiş, zaten sahip olan, değişmeyen, evrilmeyen bir tanrı safsatasının olanaksızlığı başka...

İlki zorunlu, aklın gereği, başka türlüsü olamayacak bir durum. Yani maddenin durumu.

Tanrı iddiası ise akla aylırı, olamayacak, olanaksız bir saçma iddia.

Arada dağlar kadar değil, sonsuz fark var. Hiç kimse ha tanrı sonsuz olmuş ha madde diyemez. Madde vardan yok, yoktan var olmaz. Biçim değiştirebilir. Bu aklen, mantıken zorunlu. Başka türlüsü olamaz. Tanrının ise olabilme olanağı da olasılığı da sıfır. Öyle saçma sapan bir şeyin olmasının hiç bir yolu yok.

Sitelerde Paylaş

Putlar türlü türlüdür. Kimi taştan, ağaçtan yapılır. Kiminin ise görülmediği, hiç bir yerde ve her yerde olduğu iddia edilir. Kimini ormanda yaşayan kabileler, kimini çölde yağmacılık yapan cahil vahşiler uydurur, adına allah derler.

Allah da kuşkusuz bir puttur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...