Jump to content

Tanrı Vicdan

Recommended Posts

Dine inanmak kumar oynamak gibidir.

Ya varsa; ya yoksa ?

Dini inançları olanların hiç yoktan bir kere aklına gelmiştir.

Tanrı herkese bir kere görünseydi; sorun falan kalmayacaktı. Tanrı'nin işi varsa , bir yardımcı yaratırdı. Ruhani bir şekilde gelirdi ve ben Tanrının yardımcısıyım vs.. Konuşmasına gerek yok, bir kere gözüksün yeter yani ?

Konumuza gelelim; Günah.

Bütün dinlerin olmazsa olmazıdır.

Aslında din , günah ya da sevap ; doğru ya da yanlış bir şeyin kuralarını belirler.Başka da pek birşey yoktur.

Günah?

İnsan inandığı bütünlüğün içinden bir yanlış yapınca günah işlemiş olur. Ama dinler bir çok konu da yalvarmak ile affeder. Vicdan ? Hiç önemi yok. ( Haklı haksız insan öldürmenin bile , bir çok dine göre affolma yolları var, yalan söylemenin, çalmanın gibi )

Şunuda ekleyeyim. Psikolojik olarak bazı insanların toplumla iç içe yaşaması mümkün değil. Dini inancı olsun ya da olmasın; istediğinı yapar ve hiçbir şekilde bundan vazgeçmez.

Gelelim insanın en büyük tanrısı; Vicdan ?

Bütün dinleri unut; herşeyi ama herşeyi... Sadece insan olarak Dünyadasın...

Ailen seni yetiştirmeye başlıyor. Ahlaklı; Vicdanlı birisi olarak.

Öyle yaratıkça çocuğun eline para vererek değil, onu ufak yaşlardan başlayarak iyi şekilde adaletli, ahlaklı ve vicdanlı olarak büyütmesi... Ve ilk ders insan nedir ?

Bir insana sinirlenirken ; Onun bütün yapısı aklına gelecek.

Kan dolaşımı,

beyin yapısı,

bütün organlarının çalışması,

milyonlarca spermden sadece onun sağ olarak dünyaya geldiği,

ona yapılacak en ufak bir saldırıda ömür boyu izlerinin silinmeyeceği,

yani karşında ki insanın tek başına bir dünya olabildiği anlayabilecek ahlak ve vicdana sahip bir insan diğer insana birşey yapamaz...

Yaptı diyelim; İşte o zamana, Vicdan ömür boyu onun peşini bırakmayacak...

Bütün dünyada ölene kadar çırıl çıplak dolaşacak. Azabın en büyüğünü görecek.

Kabus peşini bırakmayacak, hergün defalarca uyanacak.

Ve işte yaşarken aslında ateşler içinde kalacak...

Yani vicdan bir tanrıdır. Bizim ahlakımızın tanrısıdır.

Onu yetiştirmemişsen tanrı zaten yoktur ve olmayacaktır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 147
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yani vicdan bir tanrıdır. Bizim ahlakımızın tanrısıdır.

Onu yetiştirmemişsen tanrı zaten yoktur ve olmayacaktır.

savaşlarda ve idam sehpalarında sayısız insan ölüyor.

milyarlarca hayvan öldürülüyor.

bazı katiller; bazılarınca kahraman bazılarınca ise terörist olarak görülüyor.

vatanın, dinin, ideolojin sana "git öl - git öldür" derse "hayır" diyemezsin.

yani hiyerarşiler vicdanı öldürür.

emir demiri keser.

vicdan; ölümlü ve bencil bir tanrıdır.

Sitelerde Paylaş

Şu anki vicdan tanrıların inançlarına göre hizmet ediyor.

Ben suçsuz biri değilim,

iyi kötü yanlışlarım var ama ben dua etmiyorum; yaptığım kötülüklerle yüzleşiyorum.

Ölene kadar da yaptığım yanlışlar affolmayacak.

Ama önemli olan şu; bir sonraki yanlışında çektiğim izdiraplar engel olacak.

Buna körelmemis, tanrılara teslim edilmemiş vicdan denir.

Sitelerde Paylaş

savaşlarda ve idam sehpalarında sayısız insan ölüyor.

milyarlarca hayvan öldürülüyor.

bazı katiller; bazılarınca kahraman bazılarınca ise terörist olarak görülüyor.

vatanın, dinin, ideolojin sana "git öl - git öldür" derse "hayır" diyemezsin.

yani hiyerarşiler vicdanı öldürür.

emir demiri keser.

vicdan; ölümlü ve bencil bir tanrıdır.

Herkes böyle dediği için olmuyor zaten... Ancak hep birden kötülüklere bir başkaldırı yapılabilse, herkes kendine gelecek.
Kimse vatan millet din için insana dokunamayacak... Devlet için halkı sömüremeyecek, menfaat için çalamayacak.
Anarşizmden bahsetmiyorum. o yöntem de birçok defa insan haklarına tecavüzle sonuçlanabiliyor.
Emir, her zaman demiri kesemez. gün gelir o demir caaaart diye emir sahibine girer! Bunun tarihte birçok örneği var.
Sitelerde Paylaş

vicdan niye haksızlıklardan rahatsız olup iyiliklerden memnun olur...

çünkü o tanrının içimizdeki sesidir...

Kimi zaman onu dinleriz iyi oluruz kimi zaman onun dur yapma etme demesine rağmen yapar kötü oluruz...

Sonrada hep onun rahatsız edici sorgulamalarıyla boğuşur dururuz...

Sitelerde Paylaş

vicdan niye haksızlıklardan rahatsız olup iyiliklerden memnun olur...

çünkü o tanrının içimizdeki sesidir...

Kimi zaman onu dinleriz iyi oluruz kimi zaman onun dur yapma etme demesine rağmen yapar kötü oluruz...

Sonrada hep onun rahatsız edici sorgulamalarıyla boğuşur dururuz...

hangi tanrı bu ?

koduumun dünyasında milyon tane tanrı var.......

hangisinin sesi içimizdeki hangi dürtüleri uyandırıyor acaba ?

aşk tanrısı EROS.....savaşma seviş....

ares .....kır dök yağmala öldür.......

dionysos.....iç her gece sarhoş ol ....

vs..vs. :D

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İçimizde tanrı falan yok; hiç yoktan benimkin de yok. Ya da

Zavallı nickli arkadaşın dediği gibi hangi tanrı? Öyle ya , inanılan o kadar çok tanrı var ki...

İnsan ezbercidir ve her deriye girebilir; vücudunun yettiği kadar bütün şartlara elverişli olabiliyor. Sadece fizyolojik değil psikolojik olarak da insan değişkendir.

Örnek; Kapalı toplumlar da kızların yalan söylemesi...

İki örnek alalım. Çok uzağa gitmeye gerek yok.

1 Türk kızı 1 de İngiliz kızı.

Şimdi bizim kız baskıyla büyümüş ve şu çok popüler olan Merve'lere gidiyorum olayı...

Her nereye gidecekse , hedefe ulaşmak için bu tür yalanlara sarılıyorlar. Neden ?

Dinsel ve adetsel baskılar bu yalanları kızlara söyletiyorlar.

''Baba ben erkek arkadaşımla konsere gideceğim'' lafını bir İngiliz kızından duyabilirsiniz ama bir Türk kızı kolay kolay söyleyemez.

Şimdi surda Türk kızları yalancı diyemeyiz.

Biz kızlar gibi evlere kapatılsaydik; inanın onlardan daha çok yalan söylerdik...

İnsan Tanrı derisinden çıkması kolay değil; çok zor ama çok! Çünkü ''Ya Varsa '' problemi insanı çileden çıkarıyor.

Başta da bahsettiğim gibi, dinler kötüyü kovmak için oluşturulmuştur. Kötü olan biziz; benim iyi olmam için dini gereksinime ihtiyacım yok.

İnsan Denen Meçhul : Yazar: Alexis Carrel , simdiye kadar okuduğum çok basit psikolojik kitaptır ve çok başarılıdır. Yani aklı başında ki bir kişiye şu kitabı ezberletilse , başka insana zarar vermesi söz konusu bile değil ama yazar öyle bir cümle ile kitabı batırıyor ki inanamazsınız.

''Tanrı olmayabilir ama yaptıklarınız sizi zarara sürüklemez.''

Bu kitabı o adam mı yazdı , bu cümleden sana hala şaşırıyorum...

Dünyada din eksenli ölümler ( Savaş, Cihad, Zorla dinsel intiharlar -Zorla evlendirme , bunalım -) gibi ölenlerin sayısı normal ölümlerden kat kat üstündür. (Bunu her şekilde tartışırım)

Yazarın bu cümlesi Nobel ödüllü kitabı yerden yere vuruyor. Tanrı'ya şirin gözükeceğim diye insanoğlu insanoğluna yapmadığını bırakmıyor.

Daha da açık yazayım. Sıfırdan inançsız bir toplum oluşturuldu diyelim.

Çocuklar; Ahlaklı, Vicdanlı ve bilgili yetiştirildi

Sitelerde Paylaş

Herkese basit kurallar öğretildi. Sonra hayvanat bahçesinde ki bütün hayvanları serbest bıraktık. Toplum şartlarına uymayan ( katil , sapık, hırsız ) insanları hayvanat bahçesine kapattık.

Ve sonra çocukları yanlış yapması halinde gelecekleri yerlerim götürüp gösterdik. Yapacağı suçun cezasını gözleriyle gördüler.

Ama onlara ahlaklı bir insan olduğu zaman, yaşadığı toplumun cennetten de öteye bir yer olduğunu kanıtladık.

O çocuğun büyüyünce, insanlık dışı bir hareket yapabilir mi ?

Sitelerde Paylaş

Vicdan nedir?

Basit anlamıyla vicdan, bizim iç sesimizdir. Doğru ve yanlışın ne olduğu hakkında çabuk karar vermemizi sağlayan duygudur. Eylemlerimizin ahlaken değerli olup olmadığına karar verebilmemiz için bizi uyaran, yargılayan, gerektiğinde suçlayan, doğru olduğunda ise onaylayan özel bir bilinçtir.
Akıldan ve beş duyu organından bağımsız çalışır, güvenilirdir.
Bir gerçeği vicdanen biliyorsak ve eminsek, akıl yoluyla getirilen tüm aksi deliller bizim için hiçbir şey ifade etmeyecek, demagojiden ileri gitmeyecektir.
Herkesi kandırıp ikna edebiliriz, ancak vicdanımızı asla.
Ancak onu dinle, özelde de İslam ile absorb etmemişsek tabii....

İslam inanırları gerçek vicdana aykırı olan, onun doğasını reddeden sentetik bir vicdan tanımı yapar.
Gerçek vicdana sahip olmak için gerekli olanın sadece "insan olmak" olduğunu kabul etmez.
Susturup yok ettikleri kendi vicdanları, yerini, acımasız ve ilkel yaptırımlara boyun eğmeye, onları savunmaya şartlayan bu sentetik vicdana bırakır.

Peygamberleri aracılığıyla Allah tarafından gönderilen yaşama ait bütün kurallar, gerçek vicdanla çelişmekle kalmaz, onu öldürmeyi emreder.
Ölümün kendisinden çok, öldürmekle ilgilenir İslam.
Kadının kafasını taşla, törenler eşliğinde, gruplar halinde ezerek öldürür.
Başını ezdiği kadınla birlikte, zinasına ortak olan adamın kafasını da keskin bıçakla dualar eşliğinde keserek öldürür.
Bilinen terör eylemleriyle kendinden olmayanları öldürür.
Allah'a kurban etmek amacıyla milyonlarca hayvanı aynı gün içinde, kanını bolca akıtmak suretiyle öldürür.
Hepsinden kötüsü insanın yaşam sevincini öldürür..

İslam, insanın gerçek vicdanını reddetmesini, yani kendisine ihanet etmesini, kendisini öldürmesini emreder.
İslamcıların vicdandan sözetmesi çok acıklıdır...

* Daha önce (2009'da) forumda aynı konuda yazdığım bir yazıydı, olduğu gibi kopyaladım.

Sitelerde Paylaş

Doğru söze doğru denir Türk Ataist... Farklı tarihlerde ve sonra ki farklı tarihlerde vicdanlı insanlar bizim gibi yaşayacaktır.

Belki de biz öldüğümüzde Onurlu , Vicdanlı, Namuslu ve Bilge insanların yaşadığı biryere gideceğiz. Her ne kadar ; Sonu gelmez akarşaraphaneler, 72 huri , farklı tatlar olmasada (;

Sitelerde Paylaş

Doğru söze doğru denir Türk Ataist... Farklı tarihlerde ve sonra ki farklı tarihlerde vicdanlı insanlar bizim gibi yaşayacaktır.

Belki de biz öldüğümüzde Onurlu , Vicdanlı, Namuslu ve Bilge insanların yaşadığı biryere gideceğiz. Her ne kadar ; Sonu gelmez akarşaraphaneler, 72 huri , farklı tatlar olmasada (;

Ataist değil ateist.

Sitelerde Paylaş

Biyere gitmicen.Yok olacaksın.Dogmadan onceki halin gibi. 13,8 milyar yıl nasıl yoktun piyasada, aynen o şekilde. Kabullenmek istemiyorsan, kafanda bi tanrı yaratabilirsin.Yalnız bu deistik olsun, beyinsiz teist tanrı olmasın.
Sitelerde Paylaş

Biyere gitmicen.Yok olacaksın.Dogmadan onceki halin gibi. 13,8 milyar yıl nasıl yoktun piyasada, aynen o şekilde. Kabullenmek istemiyorsan, kafanda bi tanrı yaratabilirsin.Yalnız bu deistik olsun, beyinsiz teist tanrı olmasın.

solucan yemi olma düşüncesi beni hiç rahatsız etmiyor. sanırım kabullenemeyenler, bu dünyada tuzu kuru olanlar. bu dünyadan zaten pek memnun olmadım, bir de üstüne ölüp yargılanma ile uğraşamam :)
Sitelerde Paylaş

Olay ve olgulara düzgün bakmak için tek yapacağımız şey, yaratılışçı dogmatik bakışı bırakıp bunun yerine evrimsel bakışı koymak. O zaman her şey yerli yerine oturur, hurafelerden, dogmalardan, saçmalıklardan arınır. Su gibi berraklaşır, durulaşır. İçine en küçük dogmatik saçmalık girse hemen bulanıklaşarak dogmayı ele verir. Evrim, içine dogmanın sızmasına izin vermez.

Denebilir ki akıllı tasarımcılar var. Bunlar hem tanrıya, hem evrime inanıyorlar. Hayır. Onlar evrime inanıyor değiller. Onlar tanrıya inanıyorlar. Evrimi sadece yem olarak tuzaklama amacıyla akıllı tasarım saçmalığının içine koyuyorlar. Öyle evrim olmaz. Ya tamam kaç milyon yıldır maymunlar var, artık insanı yapayım diyen bir tanrı inancı saçmalığı ile evrim filan omaz. Akıllı tasarım sadece bir aldatmacadır, tuzaktır, evrimi gerçekten bilen aydın görüşlü insanlar bu saçmalığa gülüp geçer. Beş para bile değer vermez.

Zaten evrime inanılmaz, evrim bilinir. Bu da işin ayrı yönü. Ben çok tartıştım akıllı tasarımcılarla. Bildiğin yemyeşil müslüm. Bataklığın üstünü kaplayan o bildiğiniz yeşil tabaka kadar yemyeşil müslüm. Evrimle filan zerre kadar alakası yok. Bu sahtekar yalancılar kekleyecek keriz arıyor, kendileri salak ya, kerizlenmişler ya, herkes de öyle kerizlenir sanıyorlar. Kerizleyecek saftirikleri buldukça da coşuyor, bu safsata ile kerizleyemeyeceğimiz kimse yok sanıyorlar. Ama sert kayaya çarpınca şaşkaloza dönüyorlar. Haaa diyorlar herkesi değilmiş... Sadece kekleri kerizleyebilirmişiz diye kafalarına dank ediyor.

Sitelerde Paylaş

Vicdanli, dürüst ve ahlakli bir ateist, Allahin olmadiginin kanitidir.

(Bu kavramlari suan bildigimiz anlamlariyla kullaniyorum. )

Vicdan icimizdeki tanridir denmis yukarida. Fakat tanri karari degismez ama vicdan karari insanin duygulari ve bilinci degistikce degisir. Yani vicdan diyalektiktir.

Ayrica yine yukarida 'vicdan guvenilirdir' denilmis. Fakat vicdan karari insan duygulariyla ve anlamlariyla verilir. Duygular ve anlamlar yoldan saparsa vicdanin terazisi de sasar.

Evet cocuklari en basta vicdanli yetistirmek gerekir ama vicdan tek basina yeterli degildir. Sadece vicdan sahibi olan bir insan bir adamin bogazini keserken "tüh ya yanlis kestik görüyomusun napacaz ??" diye aglayabilir. Bunu sadece beyni islam ile örümceklenmis kisi icin söylemiyorum. Bir ateist icin de ayni sey gecerli. Fakat ateistinki ayni derecede insanlik disi olmayabilir. Cunku ateist, insana ve ahlakli olmaya önem verir. Ama sadece vicdan sahibi bir ateist de afrikadaki cocuklara uzulup sonra onlari ac birakanlara da bilmeden yardim edebilir. Oyuzden sadece vicdan hicbir seydir.

Vicdan, ayni zamanda acik, sorgulayan bir zihinle bütünlesirse kalitesini gösterir.

Dindar vicdani da bu baglamda kisiyi tüccar zihniyetinden öteye götürmez.

tarihinde Primatrium tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Primatrium

Bir adam bir adamın boğazını niye kessin ?

Sonra tüh yanlışlıkla niye oldu desin ?

Ben en başında iyi bir ülkeden bahsettim; anayasası insan kayırmayan, suçluya gereken en ağır cezayı verebilen bir ülkeden bahsediyorum.

Vicdanlı, ahlaklı ve bilgili insanların uyum içinde yaşayabileceğini söyledim. Ancak;

Psikolojik sorunları olan insanlar gerek dinsel yapıda gerek ateist bir yapıda olsun; onlar için suç yoktur. Sosyal toplum kurallarını iterler.

Psikolojik sorunu olanlar hariç iyi bir ülkede kimse kimsenin kafasını kesmez...

Tek başına vicdandan bahsedemeyiz.

Bilgi Ahlak ve Vicdan...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...