Jump to content

Denizlerin Birbirine Karışmaması

Recommended Posts

• İleti 271
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Var, geçen sordum oluyormuş. Fakat dış yüzeyleri bileşim olarak mercanlardan biraz farklı.

Tatlı su incisi olduğunu biliyordum da Tatlı su mercanı olduğunu ilk defa duyuyorum.

İnci için merak edenler buradan bakabilir.

İnsanizm, mümkünse şu Tatlı su mercanları ile ilgili bir kaynak verebilirmisin?

Sitelerde Paylaş

Daha öncede biriyle tartışmıştım burda, sanırım atepain idi. Tuzlu suda mercan olmaz diyordu. Bunu üzerine nette biraz araçtırma yaptım. Kaynak bulamıyınca http://www.akvaryumforum.com/ site admini ile görüştüm. Bana tuzlu suda yaşayan mercanların oldugunu belirtti. Sana kaynak getirecem demişti ama konuşma öle havada kaldı. Daha sonra ben kendi hocalarıma sordum hayır cevabı alamadım. Kabuk yapılarında ki bileşim farklıymış sanırım.

Sitelerde Paylaş
Daha öncede biriyle tartışmıştım burda, sanırım atepain idi. Tuzlu suda mercan olmaz diyordu. Bunu üzerine nette biraz araçtırma yaptım. Kaynak bulamıyınca http://www.akvaryumforum.com/ site admini ile görüştüm. Bana tuzlu suda yaşayan mercanların oldugunu belirtti. Sana kaynak getirecem demişti ama konuşma öle havada kaldı. Daha sonra ben kendi hocalarıma sordum hayır cevabı alamadım. Kabuk yapılarında ki bileşim farklıymış sanırım.

İnsanizm, tatlı su demek istiyorsun sanırım. Mercanlar zaten denizlerde yaşar.

Sitelerde Paylaş

Konuya nereden gelindiğini şimdi anladım. Herakles , yukarıda ki ayetlerde Furkan 53 ve Rahman 22 arasında bir bağ kurulmuş. Ben o iletiyi okumamıştım. Direk insanizmin ifadesi dikkatimi çekmişti. Demek ki tatlı su ifadesi buradan yani Furkan'dan geliyor. Ama Rahman'da iki deniz ifadesi var. Birbirinden bağımsız mı yoksa aynı şeyi mi ifade etmiş bilmiyorum. Bakmak lazım...

Sitelerde Paylaş

55/19 İki denizi salmıştır; birbirlerine kavuşuyorlar.

55/20 Aralarında bir engel vardır; birbirinin sınırını aşıp karışmazlar.

55/22 Çıkıyor onlardan inci ile mercan.

Bu ayette 2 denizden bahsediyor.

Furkan süresindekine gelince bu iki denizle o iki deniz aynı mı acaba?

Suyu tatlı içimi kolay deniz yeryüzünde nerde var?Kuzey buz denizi mi?

tarihinde herakles tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bence üniverstede okuyorsan biyoloji bölümüne gidip ilgili brança sahip bir hoca ile konuş.

Dostum, üniversiteyi bitireli çok oldu. İnternette arattırdım şimdi bulamadım. Biraz daha bakacağım.Akvaryumcu arkadaşın bahsettiği yapay mercan yani gerçek olmayan mercanlar sanırım. Akvaryumlar için özel imal ediliyor. Yani bildiğimiz mercan değil onlar...

Sitelerde Paylaş
tatlı denizde kasıt nehirdir. Tuzlu denizden kasıt bildiğimiz deniz.

Arapcada nehir:nehirdir deniz:bahr dır..Nehiri falan hiç katma şimdi konuya alakası yok..

Yeryüzünde suyu tatlı olan deniz yok.Var mı anlayan beri gelsin?

Sitelerde Paylaş
Arapcada nehir:nehirdir deniz:bahr dır..Nehiri falan hiç katma şimdi konuya alakası yok..

Yeryüzünde suyu tatlı olan deniz yok.Var mı anlayan beri gelsin?

Kurandaki ayetlere bakarsan benim dediğimden bahsettiğini anlıyabilirsin. Şimdi bu saatte sana bunları tek tek açıklayacak değilim. Onu açıklasam başka bişi soracan sabaha kadar alıkoyacan beni.

Akvaryumcu arkadaşın bahsettiği yapay mercan yani gerçek olmayan mercanlar sanırım. Akvaryumlar için özel imal ediliyor. Yani bildiğimiz mercan değil onlar...

Onlar değil. Bulabilirsem attıgı mesajı buraya koyarım.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Hrakles ben buna şöyle bir yorum getirdim...

"Melendiz dağlarından doğan ve tuzgölüne boşalan Uluırmakta çok sayıda mercan balığı bulunmaktadır..."

Rahman suresindeki inci kısmını geçersen ve Uluırmakı da bir an deniz olarak kabul edersen

Rahman suresindeki herşey yerli yerine oturur :)

Sevgilerimle...

Sitelerde Paylaş
Deniz suyu neden tuzludur?(Ece Balcı)

Deniz suyu okyanusların ilk oluşumuna neden olduğu sanılan "igneous kaya"ların erimesi sürecinde oluştuğu varsayılmaktadır. Ancak tavuk yumurta hesabı gibi de olabilen bu bakışa şu açıdan da yaklaşabilirız, suyun buzların bir şekilde erimesi sonucunda oluştuğunu düşünelım jeolojik zaman

sürecinde suyun karadaki tuzları çözmesi ve eninde sonunda denizlere taşıması ile denizlerdeki minerallerin seviyesinde yavaş da olsa bir artış olmuştur. Bu olaya güneş enerjisi ile buharlaşma da eklenince bu enerjinin şiddeti ile bağımlı olarak denizlerdeki tuz miktari artmıştır. Bu olay

kutuplarda da aşırı soğuma sonucu olmakta ve deniz suyundan ayrışan buz geride tuzu yoğun deniz suyu bırakmakta ve deniz suyunun tuzluluğunu arttırmaktadır. Ancak buzulların erimesi ve nehirler yağış tatlı suyu denizlere sokmakta ve bugün ulaştığımız deniz suyu dengesi uzun zamandan

beri korunmaktadır.

A.Cemal Saydam

Bilim Teknikten alıntı...

Sitelerde Paylaş
Kurandaki ayetlere bakarsan benim dediğimden bahsettiğini anlıyabilirsin. Şimdi bu saatte sana bunları tek tek açıklayacak değilim. Onu açıklasam başka bişi soracan sabaha kadar alıkoyacan beni.

Arapcada nehir ve deniz kelimeleri net bir şekilde ayrıyken senin yorumun havada asılı kalır ve Kuran ayetini uydurma gayreti derim..Zaten Kuran'da herhangi bir sorun yok..Sorun farklı mevzuları aynı sanıp çelişki görende ..

Yok orasıda tuzlu.

Tuzsuz deniz yokki abi:)Orası hem tuzlu hem buzlu...

Furkan'daki iki deniz 18:60 taki iki denizdir.Rahman süresiyle alakası yok..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...