Jump to content

Denizlerin Birbirine Karışmaması

Recommended Posts

Benim safım benim safımdır:)

Senin saflığın senin saflığındır..

Demediği olasılıkları bırak suyu tatlı olan denizler göster de susuzluk sorunu olmasın..

Senin saf olduğunu biliyorum da, bunu bilmeyip seni takip etmeye kalkanlar olabilir diye bu uyandırmalarım.

Bir zamanlar "safbilgi" için de aynı uyarıları az yapmadık. Ama hakikaten saf çıktı :)

Selam ve sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 271
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bir zamanlar "safbilgi" için de aynı uyarıları az yapmadık. Ama hakikaten saf çıktı

Farklı isimleri yadetmen doğru olmasa da safbilgi senden 10 gömlek üstündür. ;)

Senin saf olduğunu biliyorum da, bunu bilmeyip seni takip etmeye kalkanlar olabilir diye bu uyandırmalarım.

He sen takipçi arıyorsun kendine,zor bulursun dostum sen takipçi:)

Ben takipçi aramam..Tatlı denizde yüzmeler.Mucize adam :P

Selam ile.

tarihinde herakles tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
He sen takipçi arıyorsun kendinie,zor bulursun dostum sen takipçi:)

Ben takipçi aramam..Tatlı denizde yüzmeler.

Selam ile.

Yok o senin işin. Benim senin gibi "Heraklesizm" dinim yok.

Ben insanlar Kuran'ı, yani İslam'ı takip etsinler istiyorum.

Rabbim hepimize tatlı ve ferah sularda yüzmek ve nimetlenmek nasip etsin.

Selam ve sevgiler.

tarihinde Emre1974tr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ben insanlar Kuran'ı, yani İslam'ı takip etsinler istiyorum.

Sen takip et gerisini düşünme..Uyarını yap..Ama despotluk etme..

Rabbim hepimize tatlı ve ferah sularda yüzmek ve nimetlenmek nasip etsin.

Bak ne güzel söyledin..

Selam ile..

Sitelerde Paylaş
Yok senin gibi despotları ve uydurucuları deşifre etmek görevim.

Hatta her "insanın" görevi olmalı bu.

Selam ve sevgiler.

:)

Hıhı mucizecilerle alay etmekte benim işim..

Sen iki deniz göster bu arkadaşlara suyu tatlı ve acı olan..Adamlar iman etsin ne duruyorsun.

Fırsat işte mucize mucize.

Sitelerde Paylaş

La bebeler napiyonuz? :)

İki denizin karışmaması derken mümin ve kafir toplulukların ahiretde karışmamasına ş`apılıyo. Yani cenabi hak mümin bendelerini cennete itoluit takımını da :) /ben de giriyom/ cehenneme atınca onları bir birine karıçtırmayacakmış :)

Tabi kusto hikayeleri flan sonradan ortaya atılmış ama bunları sittirip edin..

Sitelerde Paylaş

Hıhı mucizecilerle alay etmekte benim işim..

Sen iki deniz göster bu arkadaşlara suyu tatlı ve acı olan..Adamlar iman etsin ne duruyorsun.

Fırsat işte mucize mucize.

Zaten alay etmekten başka yapabileceğin birşey yok :)

Sizlere herşeyi gösterince bu sefer, "ama şu da olması gerekmez miydi" dersiniz. Gerçeklerden yüz çevirme teknikleriniz sonsuz bir derya.

Hatta o da olmazsa "ama... ama şu kelime uzay kökünden geliyor ve aslında astrofiziği temsil ediyor" deme rahatlığına da koşarsınız.

Yani işine gelmeyince olduğu gibi cümlelerin anlamlarını görmezden gelerek ayeti inkar et, ama işine gelince de kelimenin kökünden taklalar atarak ilizyonlar yarat.

Selam ve sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Zaten alay etmekten başka yapabileceğin birşey yok :)

Sizlere herşeyi gösterince bu sefer, "ama şu da olması gerekmez miydi" dersiniz. Gerçeklerden yüz çevirme teknikleriniz sonsuz bir derya.

Hatta o da olmazsa "ama... ama şu kelime uzay kökünden geliyor ve aslında astrofiziği temsil ediyor" deme rahatlığına da koşarsınız.

Yani işine gelmeyince olduğu gibi cümlelerin anlamlarını görmezden gelerek ayeti inkar et, ama işine gelince de kelimenin kökünden taklalar atarak ilizyonlar yarat.

Selam ve sevgiler.

Ne yapalım Emre sende adam gibi şeylerle gel konuşalım..İçi boş iddiaları kanıtlayacağım diye uğraşırsan Kuranı savunanlar bile zor duruma düşüyor senin yüzünden.. :lol:

Sitelerde Paylaş
La bebeler napiyonuz? :)

İki denizin karışmaması derken mümin ve kafir toplulukların ahiretde karışmamasına ş`apılıyo. Yani cenabi hak mümin bendelerini cennete itoluit takımını da :) /ben de giriyom/ cehenneme atınca onları bir birine karıçtırmayacakmış :)

Tabi kusto hikayeleri flan sonradan ortaya atılmış ama bunları sittirip edin..

Güzel. Mesela bir başkası da Fenerbahçelilerin ve Galatasaraylıların asla karşı takıma geçmeyeceğini söylediğini iddia edebilir.

Ama bu beyin fırtınalarını "ayetlerin açık-birinci anlamlarını kabul ettikten sonra yapacağız".

Ondan sonra yaz yazabildiğin kadar senaryo. hepsi de beyin jimnastiğinden başka birşey değil bu "ikincil" anlamların.

Fakat "birinci-açık" anlam herkes için aynıdır ve gerçek mesaj odur. Önce ayetlere iman.

Selam ve sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Selam Emre,

Ortalık karışmış. Bence konuya dönelim tekrar. Sen ne diyorsun bu ayetlere? Ben sonradan dahil oldum konuya ama bir sonuç alamadım açıkcası. Herakles arkadaşımın yaptığı yorum mecaz olduğu idi. Fakat ben Musa'nın kıssası olarak algıladım Kehf süresini. Yani mecaz anlamlar bulamadım. Bunu da ifade etmiştim zaten. Furkan ve Rahman sürelerinde iki denizin arasına engel koymaktan bahsediliyor. Bu anlamda iki sürede bahsi geçen denizin aynı deniz olduğunu düşünmek pek mantıksız değil. Aynı deniz de olmama ihtimali var elbet.Fakat aynı deniz ise ortada bir sorun var. Çünkü tatlı suyu olan denizden bahsediliyor. Devamında inci ve mercanların ikisinden de çıktığı anlamı oluşuyor. Ki bu şekilde düşünürsek birkaç çelişki gözümüze çarpıyor. Birincisi tatlı suyu olan deniz,ikincisi tatlı suda ki mercan. Mercan konusunu insanizm araştıyor. Ben hiçbir kaynakta şu güne kadar mercanların tatlı suda yaşadığına dair bir bilgiye rastlamadım. Bakalım İnsanizm'den bilgi bekliyorum.Denizlerin tatlı suyu olmadığını ise biliyoruz.

Kehf süresindeki Musa ve arkadaşının iki denizin birleştiği yere gitmeleri durumu ise farklı gibi. Herakles iki denizin arasında kayalar olabileceğini ima etti sanırım. Dünyada böyle bir yapı olmuş mu araştırmak lazım. Ayrıca iki deniz ifadesi yine mullakta kalıyor eğer direk anlamlarını alırsak. Çünkü deniz suyu tatlı olmaz aralarında kayadan set bile olsa.Mecaz der ise o zaman neden Furkan ve Rahman sürelerini de mecaz almadığımızı net bir şekilde izah etmemiz gerekiyor. Yani neyin mecaz neyin mecaz değil olduğunu çelişki gibi görünen durumlarda mı kullanmamız gerekiyor?Anlamış değilim. Yani elde kriter yok. Musa'nın başından geçen olaylar gerçek değil mecaz ise o zaman Kuran'ın neredeyse tümü mecaz olabilir.

Anlayacağınız birkaç ayet kafaların karışmasına sebep oluyor. Ortada çelişki gibi görünen ve cevap bekleyen bir sorun var.

Sitelerde Paylaş
Hayır dragon:)

Ben bu konuyla ilgili fikrimi beyan ettim..Tatlı suyu olan deniz varsa haber verin dönerim:)

Selamlar..

Tamam anladım herakles,

sen Kehf süresinde bahsi geçen Musa kıssasını tamamı ile mecaz olarak algılıyorsun. Ancak neyi mecaz anlamda ifade ettiğini ben anlayamadım. Ayrıca mecaz yani benzetme bir anlamda gerçeklere dayandırılmalıdır. Yani birisine ''Ayı gibi güçlü adam'' dediğimizde ayının güçlü olması gerçeğine dayanan bir benzetmedir bu. Tatlı suyu olan deniz ise mecaz olarak bile kullanılamaz diyorum. Çünkü benzetme doğru yapılmamış olur ki bu bile sorundur başlı başına.

tarihinde dragonemc2 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

35/12 İki deniz birbirine eşit olmaz. Bu tatlıdır, susuzluğu giderir, içimi hoş ve rahattır; şu tuzludur, acıdır. Ama hepsinden de taze et yersiniz; giyip takınacağınız bir süs çıkarırısınız. Allah'ın lütfundan nasip aramanız ve şükredebilmeniz için, gemilerin denizi yara yara gittiğini görürsün.

Aslında Musa Kıssa'nı bahsetmekten vazgeçelim.Çünkü dediğin gibi mecaz muğlak bir konu.Konuyu başka konulara çekiyor..

Yukardaki ayete bakalım...

İki deniz..

Tatlı olan deniz..Orjinal metinde motamot suyu tatlı ferahlatıcı geçiyor..Var mı öyle bir deniz?

Kuran göllere demi deniz diyor?Bu olasılığı yok saymıyorum..

Çünkü Kuran'da bahr kelimesi karaların alternatifi su kütleleri anlamında sanki..

6/63 Kul mey yüneccıküm min zulümatil berri vel bahri ted'unehu tedarruav ve hufyeh* le in encana min hazihı le nekunenne mineş şakirın

6/63 De ki: "Gizli ve açık olarak 'Bizi bundan kurtarsan şükredenlerden olacağız.' diye O'na yalvardığınızda sizi karanın ve denizin karanlıklarından kim kurtarabilir?"

10/22 Hüvellezı yüseyyiruküm fil berri vel bahr* hatta iza küntüm fil fülk* ve cerayne bihim bi rıyhın tayyibetiv ve ferihu biha caetha rıhun asıfüv ve caehümül mevcü min külli mekaniv ve zannu ennehüm ühıyta bihim deavüllahe muhlisıyne lehüd dın* lein enceytena min hazihı le nekunenne mineş şakirın

10/22 Sizi karada ve denizde yürüten O'dur. (Düşünün ki) Gemidesiniz... Bir meltemle yolcuları alıp götürdüğü zaman gemiden memnundurlar. Aniden şiddetli bir fırtınaya yakalanırlar. Her yönden gelen dalgaların arasında tümüyle kuşatıldıklarını sandıkları an, dini sadece ALLAH'a ait kılarak, "Bizi bundan kurtarırsan şükredenlerden olacağız," diye yalvarırlar.

Burdan bahr gölleri de kapsıyor gibi..

Selam..

Sitelerde Paylaş

Bu Müslümanlara göre Kuranın kendisi bir mucize olduğu için Kuranda ne bulsalar ''aa bakın mucize buldum'' diye gelirler hemen.. :P

İşin aslı şudur..İnanmayanlar Muhammed'den mucize yapmasını istemiş Muhammedde Allah izin vermiyor demiştir.. :P

Bakmış ki bunu kimse yemiyor, Muhammed ''en büyük mucize Kurandır'' demiştir..Bu mucizeleri bulup çıkarmakta zavallı müslolara kalmıştır..

Muhammed ne mi yapmıştır ? Harem kurup keyfine bakmıştır... :lol:

tarihinde murtimuro tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dragon, Büyük su birikintileri çok büyük nehirler ve göller BAHR olarak söyleniyor arapcada..

Bahr karaların alternatifi su kütleleri.

Deniz,göl,nehir ayrımını yapan başka kelimeler mevcut..

Rahman süresinde ise mercan çıkan iki deniz hakkında tat bilgisi zaten verilmiyor...

Selamlar.

Sitelerde Paylaş

Saygı değer ateist arkadaşlar,tamam inanmıyorsunuz ama illada kuranda açık bulacağım diye kuranı çarpıtmanın gereği yok değilmi? Bakın size size kuranı anlamanın metodunu göstereyim.

Bir kere şunu aklınızın bir kenarına not edin,kuran sürekli mecazi bir dil kullanır.

Nisa 34- Erkekler, kadın üzerine idareci ve hakimdirler. Çünkü Allah birini (cihad, imamet, miras gibi işlerde) diğerinden üstün yaratmıştır. Bir de erkekler mallarından (aile fertlerine) harcamaktadırlar. İyi kadınlar, itaatkar olanlar ve Allah'ın korunmasını emrettiği şeyleri kocalarının bulunmadığı zamanlarda da koruyanlardır. Fenalık ve geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince: Önce kendilerine öğüt verin, yataklarından ayrılın. Bunlar da fayda vermezse vurun. Eğer size itaat ederlerse kendilerini incitmeye başka bir bahane aramayın. Çünkü Allah çok yücedir, çok büyüktür.

Büyüttüğüm kısımdaki vurun kelimesinin arapçası ''DARABA''dır.Şimdi efendim bu kavramın iki türlü anlamı vardır. Birinci anlama göre uzaklaştırmatır.

Sürekli ev işiyle uğraşan kadınlar haliye bir müddet sonra sıkılır ve strese girer. Böyle kadınları motive açısından stres atabilmeleri için uzaklaştırıp tatile gönderilmeleri gerekir ki,yeniden canlılık kazanıp tekrar ev işlerinde gereken performansı elde edebilsinler.

Daraba,kavramının ikinci anlamı ise vurun olsada bunu dövmek şeklinde almak kesinlikle yanlıştır. Burda kast edilen kadına, tatlı ve okşayıcı darbelerle okşayarak masaj yapmaktır.Bu sayede kadınlar günün yorgunluğunu bir parça atıp rahatlamış ve kocasının gece hizmetine uygun hale gelmiş olur

Sitelerde Paylaş
Dragon, Büyük su birikintileri çok büyük nehirler ve göller BAHR olarak söyleniyor arapcada..

Bahr karaların alternatifi su kütleleri.

Deniz,göl,nehir ayrımını yapan başka kelimeler mevcut..

Rahman süresinde ise mercan çıkan iki deniz hakkında tat bilgisi zaten verilmiyor...

Selamlar.

Musa'nın denizi yarması gibi diyorsun yani,öyle mi? Bu arada Musa nereyi yarıyor,bilimiyormusun?

Peki hiç göl,nehir,pınar,su birikintisi gibi kelimeler Kuran'da geçmez mi?

O zaman aralarında engel vardır derken karaları kastediyor olması gerek. Eğer senin söylediğin gibi ise yani iki denizden kasıt birisi göl birisi deniz ise aralarında ki engel derken karaları kastediyor. Doğru mu?

Peki birbirine karışmayan denizler hangileridir? Yani Rahman'da belirtilen türde birbiri arasında karışmasına engel olan denizler ve ikisinden de hem inci hem mercan çıkan denizler. Tat'tan bahsetmesine gerek yok zaten orada. Eğer arasında engel'den kasıt karalar ise,değilmi?

Yok eğer engel derken kasıt başka ise açıklarmısın?

Sitelerde Paylaş
Musa'nın denizi yarması gibi diyorsun yani,öyle mi? Bu arada Musa nereyi yarıyor,bilimiyormusun?

Musa'yı unut abi :)

Kuran'da göl su birikintisi vs geçmiyor ama nehir geçiyor..

16/15 Ve elka fil erdı ravasiye en temıde biküm ve enharav ve sübülel lealleküm tehtedun

16/15 Ve sarsılmamanız için yeryüzüne denge sağlayıcılar yerleştirdi, yolu bulmanız için de nehirler, yollar,

Koyu olarak verdiğim kelime nehirler.

Selam..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...