mmmrkl

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  431
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

1 Takipçi

mmmrkl Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 1. Arkadaşlar, Sorun şu: Siz bardağın boş tarafına bakıyorsunuz, zaten sadece Kur'an'a bakarak,ilk bakışta, her gerçekliği bilmek mümkün olmuyor; sorular aynı olunca, cevaplar farklı olamazki!... Evrene bakınca, sahipsiz, kendi kendine meydana çıkmış, kendi kendine işleyen bir mekanizmayı reddeden bir akıl ile reddedemeyen aklın münazarası olarak düşünmek lâzım.
 2. Kur'an hakkındaki iddialara cevap yazıyorum, fakat karşı cevap alamıyorum. Bu, iddiaların köksüz, önyargılı olduğunu gösteriyor.
 3. ''Evreni yoktan, üstün bir akıl tarafından yaratıldığını, evrenin genişlediğini, insanın alâktan yaratıldığını, ana karnındaki yaradılış hallerini, insanın sudan yaratıldığını...vs. kimse bilmezken, bu Kitap kendi uslûbunca yazmıyor mu?'' demiştim. İşte âyetler: O, gökleri ve yeri örnekleri yokken yaratandır. O, gökleri ve yeri örnekleri yokken yaratandır. (Enam 101) Göğü gücümüzle biz kurduk ve onu biz genişletmekteyiz. (Zariyat 47) İnsanı bir alaktan yarattı. (Alak 2) O kâfir olanlar, görmediler mi ki, göklerle yer bitişik bir halde iken biz onları ayırdık. Hayatı olan her şeyi sudan yarattık. Hâlâ inanmıyorlar mı?(Enbiya 30)
 4. 'Kuranla çelişen hadis bulamazsınız ve kuranla çelişmeyen hadis de bulamazsınız' demişsin, pek anlamadım; neyse. İşte sana Kur'an'la çelişen bir hadis: Hz. Ebû Hüreyre r.a. Anlatıyor: “Resûlullah a.s.v. buyurdular ki: Sizden biri kardeşiyle dövüşünce yüze vurmaktan sakınsın.” (Buhari, Itk 20, Müslim, Birr, 112, (2612). ) Müslim’in ifadesinde şu ziyade var. “... Zirâ Allah Âdem’i kendi sûretinde yaratmıştır.” ( K.S. 3483 Cilt 10 Baskı 1990) Ve işte sana Kur'an'la çelişmeyen bir hadis: Bir hayra vesile olan, o hayrı işleyen gibidir. (Tirmizi)
 5. Yazdıklarını bilgim, aklım ölçüsünde cevaplamaya çalışayım: Cennet-Cehennem sonsuz mu? Olamaz, çünkü sonsuz olan ancak Allah'tır. Sonsuzluğu ifade eden ''ebedî'' kelimesi, o günlerde ''kesinlikle,katiyen'' gibi bir anlamda olsa gerek, Kur'an'ın başka yerlerinde benzer anlamda kullanımlar var.Dillerin canlı olduğunu, 'etimoloji' diye bir blm dalı olduğunu biliyoruz. Kafirlerin, inanmayanların sonsuza kadar Cehennem'de kalması diye birşey yok, Kur'an'da kastedilen kafirler, inananlara saldıranlardır; zaten Cennet- Cehennem çeşitli derecelerde, sadece bir yangın olarak algılamak saçma. ''Hür-köle'' konusuna gelince: Bunlar, o günün toplumunda önceden yerleşmiş bir kurum, İslam bunu kaldırmaya çalışıyor. Böyleyken, bu insanlıkdışı uygulamayı İslam'a maletmek çok insafsızca. *Muhammed'e tüm kadınlar helaldir- torpil ! Nikah yapmadıkça ve nikah çağında gelmedikçe kimseyle evlenemezsin, evlenmenin nesi kötü?! *Adet görmemiş kızlar eşiniz olabilir (küçük kızlar dahil) Yanlış anlam veriliyor ''Adet görmeyen'' derken, birşekilde adet göremeyen kadınlar kastediliyor olsa gerek, orada 'kızlar' ibaresi yok. *Ahirette erkeklere şarap-kadın hepsi var; kadınlara hiçbirşey yok. ..vs..vs. Hayır kadın-erkek ayırımı yok; ''Huri'' kelimesi hem erkeği hem de dişiyi ifade ediyor, erkek için ne varsa kadın için de o var.''Şarap'' kelimesi de lezzetli içecek demek, şerbet gibi, sarhoş edici, sufli içecek değil.
 6. Öyle deme, masal dediğin şeyler, o günün Nasranî ve Yahudî topluluklarına hitap etmek için inen mecazi kıssalar olsa gerek. Balığın karnından insan çıkması,sanırım, geçen asırda da yaşanmış bir olay. 950 yıl yaşam değil, ibare şöyle: ''50 yılı hariç bin yıl''. Bildiğim kadarıyla 'bin yıl' çokluk ifade ediyor, 'çok uzun yıllar' demek, Kur'an'ın başka yerlerinde de var. ''Karıncayla konuşma''; bugün dahi hayvanların dilinden anlayan insanlar var, bu çok anormal değil! ''Çamurdan kuşun canlanması'' na gelince, orada ''Allah'ın izniyle'' ibaresi var,yani bu işi yapan bir insan değil, Allah'ın kendisi. Sonuçta hepsi Allah'ın müdahalesiyle; Kur'an'ın birinci ilkesi, Allah'ın varlığı, birliği değil mi? Senin kafanı taktığın bu şeyler önemsiz şeyler.
 7. Dediğinden pek birşey anlayamadım, kusura bakma. Bu yazdıkların benim yazdıklarıma hiçbir mantıkla cevap değil. Evreni yoktan, üstün bir akıl tarafından yaratıldığını, evrenin genişlediğini, insanın alâktan yaratıldığını, ana karnındaki yaradılış hallerini, insanın sudan yaratıldığını...vs. kimse bilmezken, bu Kitap kendi uslûbunca yazmıyor mu? Oturup giriş-gelişme-sonuç şeklinde, düzenli değil de, hitap şeklinde yazılmış olması sizi yanıltıyor, sanırım.
 8. İslam'ın tek kaynağı Kur'andır; Hadis, eğer Kur'an ile çelişmiyorsa, kabul edilebilir. Bunu birçok kere duymuş olmalısın, aynı şeyi tekrar tekrar söylemek, samimiyetsizlik değil mi? Ayrıca; daha geçen sene o döneme ait Kur'an yaprakları bulundu,televizyonlar,gazeteler duyurdu, birebir, tıpatıp aynı; zaman zaman bulunan kutsal yazıtlar da Kur'an'ı destekler nitelikte. Yuvarlak söylemlere cevap yazamam ki.
 9. Sevgili Tanah, ne desem bir kulp bulacaksın belli; Kur'an'ı tefekkürle okuduğunu da sanmıyorum. Fakat yukarda yazdığın gibi yuvarlak laflar etme, örnekler yaz ki, ben de karşılık yazabileyim.
 10. Bütün bunlar, niçin o günün toplumuna etkili olan bir anlatım şekli olmasın? Kur'an'da 6300 civarında âyet var, bir-ikisine takılıp hepten reddetmek doğru olur mu?
 11. Kur'an'ın korunduğu apaçık bir âyet,elbette mü'min'i bağlar. Kur'an dışı bütün kaynaklar insan ürünü, doğru da olabilir yanlış ta,doğruyu seçmek senin ilmine kalmış. Kur'an'ı anlamak ta, aynı şekilde; senin ilmine bağlı. Yukardaki takvim yaprağındaki Hadis'in uydurma olduğu bence çok açık. Kur'an, sık sık aklını kullanmayı emrederken, Hz Muhammed'in böyle söylemesi mümkün mü?! Cübbeli'yi dinlemedim, çünkü ona güvenmiyorum; söylemleri Kur'an'a dayanmıyor çoğu zaman
 12. Bu yazdığın pek yanlış değil; ama bunun sebebi İslam değil, aksine çalışmayı, aklını kullanmayı, ilmi... emreden İslam'ın gereklerini yerine getiirmeyen cahillerin kolayca sömürülmesi değil midir? Bu arada konunun bu bölümle hiç ilgisi yok.
 13. Sanırım siz Cehennem'in tam bir tarifini bilmek istiyorsunuz. Bunu bilen var mı? Bu gayb bilgsidir inananlar için. Ama siz de bir benzetme yapabilrsiniz; biz de zaman zaman çok büyük acılar çekmiyor muyuz? Bu acı ve ızdıraplar gerçek değil mi? Cehennem azabı neden olmasın?
 14. Evet. Bilim de, Allah'ın evrene koyduğu yasaları (yani Sünnetullah'ı) öğrenme çabasıdır ve çok değerli bir ameldir. Ben hiç öyle birşey demedim, diyemem; İlim, cihat gibi kavramlar Kur'an'ın temel kavramlarıdır, zûlme karşı savaşmaktırlar. Bunları nereden çıkartıyorsun?!!! Ben doğa dediğimiz şeyin, bir tanrıya itaat ettiğini, doğanın bizzat kendisinin tanrı olamayacağına inanıyorum. 'Zaman ve emek gerektirmek', ancak gücü sınırlı olan için sözkonusu olabilir, gücü sonsuz olan için değil. Şunu da düzeltelim: ''Kün fe yekün'', ''ol dedi, oluverdi'' diye yanlış tercüme ediliyor; ''ol dedi, olma sürecini başlattı'' şeklinde olmalı. Daha nasıl cevap istiyorsun?
 15. Sevgili Mindsurfer, İslâm'a karşı çok kızgın olmanız, belki de Kur'an'ı okumamış olmanızdan, çevrenizdeki cahil (sözde) müslümanların amellerinin yanlışlığını gözlemlemiş olmanızdan ve tarih süreci içinde uydurulmuş hadis rivayetlerini doğru sanmanızdan kaynaklanıyor. Yazdığınız post bunu gösteriyor. Halbuki ben size Kur'an'dan âyetler yazmıştım. Bakın ben de bir müslüman olmama rağmen, sizi dinliyor ve fikirlerinize önem veriyorum, çünkü siz de bir insansınız, sizin de bir aklınız var, Allah'ın bir kulusunuz; düşünceleriniz bana uymayabilir, bana uymayana tü...kaka denilmez. Ayrıca,Kur'an, saldırmayana düşman gözüyle bakılmasını yasaklar: Sizinle savaşanlarla siz de Allah yolunda savaşın, Fakat aşırdığa sapmayın; Allah aşırılığa sapanları sevmez.(Bakara 190) Allah, din konusunda sizinle savaşmayan ve sizi yurt­larınızdan çıkarmayanlarla iyi ilişkiler içinde obuanızı ve onlara adaletli dav­ranmanızı yasaklamaz. Allah adaletli olanları elbette sever. 9. Allah ancak, din konusunda sizinle savaşmış, sizi yurtlarınızdan çıkarmış ve çıkarılmanı­za yardım etmiş olanlarla dostluk kurmanızı yasaklar. Kim onlarla dost olur­sa işte bunlar kendilerine yazık etmişlerdir.(Mümtehine 8-9)