Mindsurfer

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  2.603
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

8 Takipçiler

Mindsurfer Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Not Telling
 • Location
  Jupiter

Güncel Profil Ziyaretleri

1.194 profil görüntüleme
 1. Muhammed değil, her topluma hitap edebilecek kişiler gelmesi lazım. zaten günümüzde bunca sorun varken elçi gelmemesi, düşünen insan için çok ciddi bir soru işaretidir...; Ne giydiğinden ne yediğine kadar herşeyini takip ettiğini iddia eden ve herşeyine karışan bir tanrı, en dehşet verici olaylara en ufak bir uyarı getirme gereği görmüyor ! Böylelikle kendi yokluğunu kendisi ilan ederek bize söz bırakmıyor adeta... Bunun dışında günümüz devlet uygulamaları için, şimdiden gelişmemiş yöntemler olduğunu söylemek mümkün. Tamam. bu da birşeydir. teşekkürler:)
 2. Bu böyle gitmez. astronomik bilgilerin okullarda ve ulusal kanallarda yasaklanması lazım. Ayrıca tıp, biyoloji, jeoloji... bunlar da dinimize zarar vermektedir:)
 3. Dinin amacı, doğruluk ve iyilik olsaydı, en büyük çabasını insanları birleştirmek adına ortaya koyması gerekirdi. Oysaki dinciler ve tanrıları, tüm gücüyle insanları düşman etmek için adeta çıldırıyor....! Sadece bir düşünce farkından dolayı insanları birbirinden ayırmaktan dolayı en ufak bir utanmaları da yok. Bir kez daha anlaşılıyor ki....; din denilen şey, hiçbir insani/manevi değeri olmayan vicdansız adamların rezilliklerinden ibarettir.
 4. Bu mantığa göre, Aişe 6 yaşında değil, 6 aylıkken Muhammed'in hanımı yapılmış ve 9 aylıkken ilişkiye girmiş oluyor...? İşin daha da ilginci, bu durumda dünya 6 günde değil, 6 saatte yaratılmış oldu. Güzelmiş. bunu da öğrenmiş olduk sayenizde:)
 5. Bu konuda samimiysen, o zaman ateistin inanmamakta haklı sebeplerinin olduğunu, ateistlere ayrımcılık yapanların ahlakdışı davrandığını kabul ediyorsun demektir. acaba doğru mu tahmin ediyorum? Mesela bu forumda bir müslümanın herşey normalmiş gibi sürekli islamı savunması, ateistlerin haklarına bir saygısızlıktır. bunu kabul ediyor musun? Hangi eleştirel soruya cevap getirebildin ki, böyle bir yorum yapabiliyorsun...? Mesela, Kuran'daki tüm hakaret, düşmanlık ve tehditlerin bizzat kendine ve sevdiklerine uygulandığını farzettiğinde..., "bunda ne var" diyebilecek tek bir müslüman bile var mıdır...? Sadece bu forumda değil..., dünyada bu soruya dürüstçe cevap verebilecek tek bir müslümanın dahi olması kesinlikle imkansız! Yok eğer "ben cevap verebilirim" diyebilecek varsa, buyursun çekinmesin. Sonuç zaten belli ve korkunun kimseye faydası yok.
 6. Evet, kimin hitap ettiği belli değil. bu ayet aynı zamanda mezhep karşıtı olarak gösterilir. ancak tabii ki islam herşeyiyle zaten bir çelişki. Ayrıca "sakın şüphelenme" demesi, tam bir saçmalık. Şüphe, gerçeğe ulaşmada vazgeçilmez ensturmanlardan biridir. 14 asır öncesinden rivayetle gelmiş ve ancak zorbalıkla yaşatılabilen bir dinin kitabından şüphe duymayacaksa bir insan, hayatında hiçbir şeyden şüphe duymasın. her duyduğu lafa anında inansın. Şayet bunu yapmıyorsa, sırf kendi inandığı şey kabul edilmediği için şüpheye karşı ise, tam bir ikiyüzlülük örneği gösteriyor demektir ! Böyle tutarsız, akıl dışı tavırlar içinde olanların iddialarına da güvenilemez.
 7. Peki hava temizleyen bitkiler olması bize neyi gösteriyor....? Bu, ekolojik dengeyi ve doğadaki canlılığı ifade eden bir durumdur. hayaletlerle ilgili bir durum değildir.
 8. Evet, buraya katılıyorum. Anayasa mahkemesi ne yazıkki uzun süredir iktidarın etkisi altında kararlar veriyor. Ancak, en azından ülkenin bu dinci siyasetten kurtulmasını isteyen ve bilhassa dine karşı olan insanların birbirlerine karşı daha yapıcı davranması gerekir, diye düşünüyorum. ne dersiniz?
 9. İnsanlığın özünde asla din bulunmaz ! Din denilen şey zaten diktatörlüğün, karanlığın ve cehaletin özüdür.
 10. Orada başörtüsü taksalar bile, örtünme dayatmasını kınamaları şart. Halkına zulmeden diktatör bir devletle hiçbir ortak çalışmaya imza atmayacaklarını, hatta onları ülke olarak tanımadıklarını bildirmek, tüm gelişmiş ülkeler için bir insanlık görevidir. Şeriat ülkelerine, bu diktatörlükten vazgeçmedikleri sürece her türlü siyasi ve ekonomik yaptırım uygulanmalı ve bu zulüm 7 gün 24 saat kınanmalıdır ! Bunun aksini düşünmek, "bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın" tarzındaki bir bencilliği temsil eder. Şeriat denen kapkaranlık bu zulme karşı duyarsız kalmak, bir vicdansızlık örneğidir.
 11. Başörtüsünü yasaklamak yerine, başörtüsünün ne kadar yanlış birşey olduğunu anlatabilme özgürlüğünü sağlamak, çok daha etkilidir. Yasakçılık bir ikna yöntemi değil. ancak serbestliğin de bazı kuralları olması gerekir tabii. mesela çocuk tesettürü yasaklanmalı. Kamuda pardiso yerine ceket kullanılmalı. eşarp bağlama tarzına da bazı düzenlemeler getirilebilir. Burada hepsinden önemlisi, tesettürlülerin, normal giyinenler üzerinde baskı kurmasını engellemek...; Bunun için de dekolte kıyafetler devlet tarafından desteklenmeli. kamu spotu dahil her tür dekolte kıyafet teşvik edilmeli. elbisenin ahlakla ilgisi olmadığı topluma öğretilmelidir. İşte bu, türbanı yasaklamaktan çok daha faydalıdır.
 12. Nasıl bahis yok..? burada IŞİD'e varıncaya kadar bahsetmişsin :
 13. Daha çok ateizmin temel sebepleri açısından gidersek, şu şekilde belirlemeler yapabiliriz : Doğuştan uyanıklar: Bu karakterdeki kişiler, genelde kolay kolay aldatılmaz. ancak ateist olmaları aslında kendi becerileri sayılmaz. Çevresinin etkisinde dinden uzaklaşanlar: Bu kişilerin ateistliği her zaman kalıcı olmayabiliyor. Eğer etkilendikleri çevre onlara sağlam bir kültür aşıladıysa o ayrı konu. Tümüyle mantıksal bir düşünce yapısına sahip olanlar: Genelde küçük yaşlarda dinden uyanan insanlardır. Çok okuyup araştıranlar : Her türlü farklı bilgiye açık araştırmacılar, belli bir süreden sonra dinlerin de bir hikayeden ibaret olduğunu anlıyor. Dincilerden kötülük görenler: Birçok defa din adına yapılan kötülüklerle karşılaşanlar, onların ikiyüzlülüklerine şahit olanlar, eğer teslimiyetçi bir karaktere sahip değil ise dinden kolaylıkla uzaklaşabilir. Yaratıcısına samimi olarak değer verenler : İnanırken yaratıcısına saygı duyan bir insanın sürekli müslüman kalması söz konusu değildir. Bu insanlar, yeterince sorguladıklarında genelde deist de kalmazlar. çünkü herşeye gücü yetip hiçbir şey yapmayan bu tanrı denen saçmalığı, vicdanlı bir insanın kabul etmesi çok zordur. Antidogmatik ve gelenek karşıtı olanlar : Din denen yobazlıktan aydınlanmanın temel altyapısal özelliklerinden biridir. zaten iyi bir ateist, sadece dinleri ve tanrıları reddetmez, dayatılan tüm gelenekleri sorgular ve bir çoğunu hayatından çıkarır. Özgür ve analitik düşünceye sahip olanlar: Dinden uyanmanın en büyük gereklerinden biri zaten budur. Vicdani ve ahlaki açıdan dinleri reddedenler : En değerli ateist/nonteist kesim bence bu insanlardır. Dinleri ve tanrıları herşeyden önce insanlık dışı olduğu için reddedebilmek çok önemlidir. Çünkü din, insanlığa bir düşmanlık ve bir tecavüzdür. Bunun dışında, yalnız yaşamak psikolojik açıdan iyi olmasa da gerçekleri görmek için faydalı bir ortam sağlar. Yukarıdaki özelliklerin birçoğu beraber bulunabilir. ancak dinsizliğin ve ateizmin temel sebepleri bunlardır. İyi bir ateist ile eşit seviyede olan müslüman olabilir mi....? Olabilir. ancak bu insanlar aslında müslüman değildir. Vicdanı dininden üstün tutan, ateisti varolan düşüncesiyle kabul edip saygı duyan, gerektiğinde onları destekleyebilen bir teist, iyi bir ateist kadar değerlidir.
 14. Toplumun büyüklerine ve çevresine inanma ihtiyacı ile, ahiretteki vaad ve tehditler bir araya gelince inançlar kemikleşiyor. Ancak diğer taraftan ülkede dine muhalefet konusunda çok doğru yöntemler de uygulanmıyor. En başta, amaç insanları dinden vazgeçirme değil, kendisinin de yanılmış olabileceğini... ve inanmayan insanın haklı sebeplerinin olduğunu, karşımızdaki insana doğru anlatabilmektir. Ayrıca neden inancını kendi içinde yaşaması gerektiğini, bunun inanca saygı için de gerekli olduğunu topluma iyi anlatmak lazım. Ve mümkün olduğunca diyalog ortamını korumak gerekiyor. Ortam uygunsa dine yönelik sert eleştiriler yapılabilir. ama dinini savunan insan bunu belli bir saygı çerçevesinde yapıyor ise, fazla sert ifadeler kullanılması, konuyu idrak etmelerini daha da zorlaştırır.
 15. Rastlantısal müzik yöntemiyle ciddi müzik eserleri oluşturmak mümkün değil herhalde Bence bu yapılabilse de, bunu oluşturacak altyapı yine insan bilinciyle başarılabilir.