leonardo18

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  1.550
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

1 Takipçi

leonardo18 Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 • Doğum Günü 04-02-1980

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  TR

Güncel Profil Ziyaretleri

1.073 profil görüntüleme
 1. Tayyip Anayasasının ABD Anayasasından çok farklı olduğuna dair kısa bir makale: http://abcnews.go.com/International/wireStory/closer-turkeys-proposed-presidential-system-44947784 - Yani meclisin güçleri büyük oranda Tayyip'e geçiyor ve kendisi 2029'a kadar iktidar olma hakkı elde ediyor. Makalenin tamamını öneriyorum. Bu Putinist rejime geçiştir.
 2. Sokulu: 1) Laik devlette din eğitimi olmaz. 2) Ülkücüler ne çekti darbelerde? Veya dinciler? Asıl hedef her zaman ilerici/Modernist unsurlar oldu. Ben bunu oyun sanıyordum ama değilmiş. Sen elektrikleri kesip insanları evlerinden aldın, kadınlara sistemli olarak tecavüz ettin, işkence ettin, suç işledin. O da çareyi dağa çıkmakta buldu. 80'lerde bu böyleydi, 90'larda da devam etti. Hareketin iyice faşistleşmesi 2000'lerde oldu. - BU kadar devlet terörü uygulamasaydın, taraf tutmasaydın, insan haklarını ihlal etmeseydin, sokak terörü yerine siyasete teşvik etsekdin bunların hepsi siyasal parti olurdu (bilmiyor işte cehalet) - Bir de Her hafta darbe yapılan ülkede gençler tabanca ile birbirini nasıl kırıyor? Ben onu anlamadım ki. Fransa'Nın da faşisti var solcusu var. 1 kere bile öldürmek demiyorum, kavga ettiklerini gördün mü? - Polis önceden önlemini alır yada iki tarafın gösterileri farklı günlerde olur. Demokrasi kültürü / devlet kültürü dedikleri de bu. Tabi bunun kafası başka türlü çalışmıyor ki: "sana benzemiyorsa öldür". O dönemler daha doğmamıştım, konuyu da çok araştırmadım. Ama bilmem gerektiği kadarını da biliyorum. bunu Susurlukta gördük: Devlet bu ülkücü çetelerle ve mafya ile daima işbirliği içindeydi. Hedefte de bir "komünist düşman" yaratıldı, yıllarca bundan prim yapıldı. Normalde yapılması gereken: CIA'in istediği gibi ülkücü gençlikle filan işbirliği yapmazsın (kendi insanını kendi insanına kırdırmazsın) Her ikisine de ayarını verirsin, her ikisini de mücadelelerini siyaset arenasında sürdürmeye ve başka yerde sürdürmemeye teşvik edersin. Ölüm yok, işkence yok. Da dediğim gibi bu benim 2017, internet gençliği yorumum. Belki de yapamadılar, canları sağ olsun. Benim dediğim: AKP varsa sebebi var. Gökten filan inmedi. Benim görüşüm: Bunun böyle olacağı o dönemde değilse de 90'larda belliydi. Ne yapıldı? - Hiçbir şey - Yani millet tomaların önünde gözünü filan kaybetmeden bunları bilsin diye söylüyorum. "İç savaş" diyenler var. Ne iç savaşı? - Devlet bunları bilerek ve isteyerek bu hale getirdiyse, İnönü'den sonra (bir iki siyasetçi hariç) herkes bu yönde çaba harcadıysa, Ben bu yaştan sonra katil mi olayım? - Saçmalık, sorumluluğu üstleneceksin. - Ben sizden de bıkmaya başladım yalnız. En iyi arkadaşım Pitburger'i de attınız. Bu yaşta merak ettiğiniz başka konu yok mu? -Zibidi sitelerin zibidi İslamcılarını, teröristlerini bulup bulup "aa Müslümanlar ne demiş?" filan diyorsunuz. Devletin eğitim götüremediği, eğitim yerine medrese açmasının sonucu insanlar. Doğuştan itibaren hem aile hem toplum bunları böyle şekillendirmiş. daha da millet "AKP düzeltir" zihniyetinde üçün birini düzeltir.
 3. - Demek istediğini anladım. Ama o şekilde bile düşünemiyorlar. Büyük Petrol Şirketleri de Liberal ekonomiye bağımlı varlıklar. "Ben petrol kuyu açmayı bırakmam, O bıraksın" zihniyetindeler. Trump/Bush gibi adamlar da "Biz niye bırakalım, Çinliler bıraksın" zihniyetindeler. Yani Hitler gibi bir adam öldürme planları olamaz. + İnsanların soludukları hava değil, araçları, sıcak suları, vep telefonları ve bütün bunların toplamı sorumlu. Almanya'da filan bu bilinç yerine oturuyor. Birçok alanda insanlar zorlama olmadan kendileri birşeyler yapıyorlar. Da bunun olmasını sağlayandan hukuk devleti ve Demokrasi'Nin getirdiği medeni yaşam standartlarıdır. Biri olmadan diğeri olmuyor maalesef. - Da bizde de geri-dönüşüm, elektrikli araba şebekesi, Güneş santrali gibi şeyler gelebilir. Dönüp dolaşıp zihniyette bitiyor işte. İran / Türkiye / Rusya gibi ülkeler bu resmin içinde yer alamıyor maalesef. Bir de Çin'de bile artık büyük çaplı güneş / rüzgar enerji santralleri kuruluyor ve Çin (ABD'ye rağmen), COP 21 kurallarına şimdilik uyan ülkelerden birisi. DÜnya bile ilginçlikler dünyası.
 4. Mısırlılar çok akıllı davrandılar. Türkiye'de olan-biteni görmeselerdi, Arap baharından sonra, Siyasal İslamcılar henüz zayıfken sokağa dökülüp "Sisi gel bizi kurtar" demezlerdi. Türkiye'de olanlar Türkiye dışında (Arap dünyası dahil) yakından takip ediliyor. ve ABD'de bu dönemde "Demokrasiye engel olmayın" lafları filan etmiştir ama sonunda Sisi'nin eylemlerini görmezden gelmiştir. - Bizim dışımızdaki İslam dünyasında halen Tunus, Pakistan, Fas, Mısır ve hatta Suriye ve Lübnan gibi ülkeler de var. Bunlar artık iki kere düşünecekler "Ilımlı İslam" diye bir şey olur mu? konusunu düşünecekler. Celal Şengör eksik yazmış. 12 sene değil en az 20 yıldır göstere göstere geldiler. Ben böyle işin A.K.'yım
 5. Tam bir Türk zihniyeti. "AKP'ye bir şey yapmaya gerek yok, nasıl olsa gidecek" (Babayı gidecek) - Şuraya bilimsel konu açmışım. Dünya Bankası verilerinden COP 21 İklim konferansından söz ediyorum. Kuran ayetini nereden buldun? Canın sıkılmıyor mu peki? İnternette ne kadar saçmalık varsa gidip okuyor musun sen?
 6. Mizahtan anlamıyorsunuz yalnız. Forum kalitesini gerçekten düşüren bir sürü adamı bende sayabilirim. AKP'liler geliyor. Bir de rol yapıp milleti salak yerine koyuyorlar. Bu niye gelmesin? Bence kalsaydı.
 7. - Gayet de mantıklı bir laf. Batı zihniyetini anlatıyor. M.Kemal döneminde cumhuriyeti fazla desteklemediler. Emperyalistler açısından zaten umutsuz vakayız. Her şeyin hayırlısı.
 8. Bazı açılardan geçtik. COP 21 düzenlemeleri 21 yy sonuna kadar küresel ısınmayı +2'de tutmayı hedefliyor. +1,5 derecede küçük ada devletleri ortadan kalkacak. Ama o kadar önemli değil. Yine de sonraki düzenlemelerde bu da başarılabilir. Hiç bir şey yapılmazsa ısınma +5 derece filan olabilir. Bu da dünyanın dengesini bozan değişikliklere neden olacağı için, Trump gibi mankafalar hariç, kimsenin (dünya bankası filan dahil) istemediği bir şey. Petrol şirketlerinde de "beni engellemezseniz istediğimi yaparım" zihniyeti halen var. Ama ilginç haberler de gelmeye devam ediyor. Mesela Quebec'lile Total şirketinin boru hattını ülkelerinden geçirmemişler. - Bir de demokrasiye laf ediyorlar. Bilinçli ve demokratik toplum olununca bu bile halledilebiliyor. Ve benim görüşüm: Gelişmemek için elinden geleni yapan ülkeler dünyanın sırtında yüktür.
 9. Ya kalsaydı, Ortamı yumuşatıyordu, kimseye bir şey de demedi, Şakacı arkadaş işte.
 10. - Ben işin bu yönünü de tartıyorum. Ne kadar düşünsem çok fazla şiddet kullanıldığı sonucuna varıyorum. Ülkeyi Varşova paktı eksenine kaymaktan alıkoymaya çalıştılar veya can güvenliğini sağlamaya çalıştılar. Tamam. - Peki okullara din dersi koyup, Anayasayı "insan haklarına dayalı" dan "insan haklarına saygılı" hale getirdiler. Uyarıldıkları halde imam hatiplerin mantar gibi türemesine izin verdiler ve bu okullarda başörtüsünü serbest bıraktılar. Ve en önemlisi: Türkiye'de niye Yunanistan'daki gibi sağlam bir sol yok? Cevap: - o yıllarda elektrikleri kesip insanları evlerinden aldıkları için, bok yedirip, tecavüz edip, işkence edip, devlet terörü uyguladıkları için. Aşırı miktarda güç kullandıkları bir sürü idealist genci öldürdükleri için. - Ben derin siyaseti anlamam. Ama Kenan Evrenden sonra bu ülkede neden sosyal demokrasi harici bir sol oluşum hiç var olamadı? Ve yine bu dönemde sonra halk neden siyasal islama her sene biraz daha yaklaşmaya devam etti. Yani: - Peki, darbe şarttı diyelim. Ama darbe yapılırken demokrasi güç kaybetti, ve darbe, darbeden sonra sol siyasetin yaşamaya devam edeceği şekilde de yapılabilirdi. Güney-Amerika'da, İspanya'da Portekiz'de de faşist iktidarlar ve benzer katliamlar yaşandı. Ama onların solu diktatörler gittikten sonra yeniden canlandı. Bizde ise milliyetçilik ve dincilik güçlendi. Darbe'Yi yapanın bunu öngörmesi gerekirdi. Zaten öngördüğü ve bilerek böyle yaptıklarını düşünüyorum. - Bir de para alıyor dimi bunlar?
 11. Sende gerçekleştir o zaman. Tayyip Gay mesela. git öldür. sana silah filan vereyim.
 12. Sertlik sertliği davet etti işte. Benim okumalarımda sorulan soru: "Bu hale nasıl gelindi?" İnönü'den sonra neredeyse her gelen (özellikle darbeciler) demokrasiden bir şeyler eksiltti. 70'lerde ve 80 darbesinde sol görüşlüler resmen katledildi. O kadar ki Sol'un temsilcisi olarak PKK'dan başka bir şey kalmadı. Osmanlı kafası işte. Her şeyi kaba kuvvetle halledeceğini sanan bir zihniyet var. ve ne ekersen onu biçersin. Özellikle devlet terörü ile,, gerici unsurlar sürekli desteklendi, ilerici unsurlar (mesela devrim arabaları dahil) sürekli engellendi. Yani 35 sene öncesi bu olanlar. ya da yarım asır öncesi. Ama bugüne etkisi var işte. Al işte şimdi Meclis sosyete pazarına dönmüş, baş örütülü gacılar filan var. Dİktatör anayasasına %80 destek var, Referandumda da halk kendisi oylayacak. Biz de suçsuz değiliz. Ben yoktum o zamanlar ama. Halkın geneli de o Deniz Gezmişler ipe giderken susmuş ya da susmak zorunda kalmıştır. - Olumlu bir şey şu olurdu: Şimdi yapılan şeyin 40 sene sonrasını 50 sene sonrasını belirleyeceğini anlamaya başlarsak, tüm bu olumsuzluktan olumlu bir şey çıkartmış oluruz. -
 13. Bana vaad etseler sınıf birincisi olurdum. sen ne diyosun
 14. Olayın detayları var: Seçime hile karıştırmış. yine de seçimi kaybetmiş. Sonra da gülümseyerek "tabi ki giderim" filan demiş (bir sürü işkence, adam öldürtme suçları var, giderse yargılanması söz konusu, yurt dışına kaçacak gözüyle bakılıyordu) - Şimdi de sizden öğrendim. Gitmemiş OÇ.
 15. Karamsar olmayalım bu COP 21 konusunu biraz okumanızı tavsiye ederim. Trump çıkacağını söylüyor ama herkes çıkamayacağını ifade ediyor. Yani artık somut adımlar atılmaya başlandı. Benim demek istediğim "millet neler yapıyor bunlar halen ne ile uğraşıyor" Ben yıllardır TV izlemiyorum. Da gazetelerde türbanlı kadın vekiller filan var. Böyle rezalet olur mu? Köylerdeki pazar yerlerine çevirmişler. Ben ki sosyalist geçiniyorum. Darbe yapılırsa askerleri bayrakla filan çıkıp alkışlayacağım. Konuya dönmek için: - Dünyayı daha mahvetmedik. Çevreciler konuya dikkat çekmek istiyorlar. Durum kötü ama o kadar da kötü ve geri-dönülmez değil. İnsanlar biraz anlasın diye bilerek abartıyorlar. Gerçekten de, bütün dünyada bu bir cahili-cühella / popülizm sorunu var. Mesela Kanadadaki beyaz fokların kürk için avlanması 1970'lerde yasaklanmıştı. Bugün yeniden serbest bırakıldı. Bellirli bir kesimin tek derdi yemek, içmek, para kazanmak ve ne olursa olsun "önce ben" yada "önce benim ülkem" gibi saçma sapan laflar etmek. Bilinçli / eğitimli / mantıklı insanların sayısı az. Ama işte öyle bir noktaya geldik ki, geçmişte Küba misil krizinde olduğu gibi durum "ben ne yapıyorum?" demeye mecburuz. Anlasan da bu böyle, anlamasan da bu böyle. - Herkes Putin'i çok sever örneğin. Ben sevmiyorum kardeşim. Bu devirde böyle iş yapılmaz. AKP'yi en çok destekleyen adamlardan birisi de odur, Orta'doğuya müdahele edip işleri zorlaştıran da odur. Uzatmadan: Modern yönetimlere, demokratik anlayışlara ve somut eylemlere ihtiyacımız var. Kızdığım nokta: Her ülkede zibidilikten başka bir şey düşünmeyen adamlar var. "ortak yarar" konusuna kafası basmıyor. Yok saraydı, yok ranttı, yok islamiyetti derken Atatürk gibi dünyanın tanıdığı bir dehayı ders kitaplarından çıkartabiliyor. O açıdan şu doğrudur: "Fazla salaklığın sonu iyi olmaz" onu da bir yere yazmak gerek. Ama benim dediğim. Bu dediğim artık anlaşılmaya başlanmıştır. Belki ilerde Türkiye'de de anlaşılmaya başlar. Bilemeyiz.