leonardo18

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  1.554
 • Katılım

 • Son ziyaret

leonardo18 kullanıcısının paylaşımları

 1. Makaleye göre güneş santralleri 2016'da kömür ve doğalgaz santrallerini (maliyet bakımından) solladı. Nükleer de çok gerilerden geliyor (ve risk taşıyor). 10-20 yıl içinde bu santrallerin kömür santrallerinin yarı fiyatına denk geleceği düşünülüyor. İlginç. http://qz.com/871907/2016-was-the-year-solar-panels-finally-became-cheaper-than-fossil-fuels-just-wait-for-2017/
 2. Mantıklı buluyorum. 15 Temmuz sonrasında Feto hakkında yalan haberler çıktıkça bende sürekli bu gerçeği hatırlatmaya çalıştım.
 3. Burada arada sırada gittiğim bir AVM var. Özellikle yeni zengin, geleneksel, AKP yandaşı kişiliklerin çok takıldıkları bir yer. Bazısının giyim/kuşam da tamam sayılır. Yalnız adamlarda bir tip var. Top olsam bile böyle tiplere vermezdim diye tahmin ediyorum. Ve de ucube gösterisi gibi. cepten adamları sırayla çekip alt alta dizsem belgesel olur (hatta önümüzdeki günlerde öyle bir projem olacak). Peki İslam'a Göre böyle iğrenç heriflerin örtünmesi mümkün değil mi? Bende öyle tip olsaydı burkayla dolaşırdım mesela. En azından araplar gibi cellebi giyseler tip olarak bunlara daha çok yakışmaz mı? Bence Kuran'da böyle sureler de olmalı. vardır.
 4. "Die Demokratie ist nur der Zug, auf den wir aufsteigen, bis wir am Ziel sind. Die Moscheen sind unsere Kasernen, die Minarette unsere Bajonette, die Kuppeln unsere Helme und die Gläubigen unsere Soldaten.“ - Erdogan, 2007 "Demokrasi bir trendir bineceğin yerde binersin ineceğin yerde inersin. Camiler süngülerimiz, kubbeler miğferimiz, inananlar askerimizdir" Video: 90'lı yılların pislik Refah partisi dönemleri. Hepimizi hıyar yerin ekoydular, biz de inandık.
 5. Amerikalı kadınların Trump Karşıyı Yürüyüşü: https://www.yahoo.com/celebrity/scarlett-johansson-madonna-america-ferrera-and-ashley-judd-help-kick-off-womens-march-on-washington-200447832.html Benim kafamda şöyle bir soru oluştu. 1. Dünya savaşında "etnik temizlik" benzeri bir şeyi Ermenilerle ilk biz yaptık. Sonra Almanlar bunu geliştirerek gerçek soykırım yaptılar. - şimdi de Tayyoş meselesinin ilk deney tahtası biz olduk, 10 sene sonra Amerikalılar'ın kendi Tayyip Erdoğan'ı oldu. (Şaka da değil, ilk işi Obama-care'i kaldırmak filan diyorlar) Bizdeki olayın aynısı.
 6. Güzel yorumlar. Komünizm konusunu ayrı başlıkta tartışmak gerekir. Komünizmin veya sosyalizmin ne olup ne olmadığı çok tartışmalı bir konudur. Örneğin İngilizler de mesela Fidel Kastro için "popülist" derler. - Evet Sovyetlerde nomenklatura "elit" kesimi lüks içinde yaşarken halk acı çekerdi. Bunları ayrı başlıkta konuşuruz. Ben hepten komünist değilim. Sosyalist / halkçı (Chavezci) filan takılıyorum. - Ülkücülerin o dönemlerde bir şey çektiklerine ben inanmıyorum. 3 kişi 5 kişi belki. Dİyabakır cezaevinde ne işkenceler yapıldı, insanların evleri basılıp teslim olanı bile öldürdüler. Bana tecavüz edilen ülkücü söyleyebilir misin? Veya işkence edilen. - Ben komünizmi savunmadım. Ama %4, %5 oy alan komünist partiler bütün ülkelerde var (medeni dünyada), ve dikkat edersen sol sendikalar, sosyalist partiler bütün Avrupa ülkelerinde çok güçlüdür. Bizde sosyal demokrata kadar gidiyor. Ötesi PKK. Bu iyi bir şey mi? 80 Darbesini ben arkadaşlarımla da çok tartıştım. yapabildi / yapamadı ben onu tartışmıyorum. Ama 60'ların sonundan itibaren. Polisin ve devlet ihmalkarlığı, taraf tutması, terör uygulaması sorunu var. Ortalığı alevlendiren de bence budur. Onun yerine bu sağ-sol çatışması siyasete yönlendirilmeliydi. Katliam olmamalıydı, devlet terörü olmamalıydı. Ben devlet adamı değilim. O dönemi de yaşamadım. Ama devlet adamından bu söylediğimi de beklerim. Sen Almanya'da Neo Nazilerin solcuları (veya tersini) öldürdüğünü duydun mu? Yanlış zihniyet. - Benim bildiğim O dönemde solcuların yarısı Kürttü. Devlet adam öldürmeye başlayında Deniz Gezmiş gibi dağa çıktılar. Yine devletin beceriksizliği. - Tecavüz ve işkence olayları abartılı değil. Güney Amerika, Portekiz ve İspanya diktatörleri ile aynı şekilde, insanlara işkence edildi, ortadan kaldırıldılar, her şey yapıldı. Bilmemeniz garip. Uğur mumcu'Nun "Vurulduk Ey Halkım" çizgi romanı var. bir ara bakabilirsin. - Kürt meselesini ben şu aşamada tartışamam. AKP'nin ne yapıp ne yapmadığını bilmiyorum / Anlamıyorum. Ama Diyabarır'dan Suruç'tan kötü haberler geliyor. Devletin kendi halkına zulüm uygulama hakkı yoktur. Bir tek onu söylerim. Özet: Geçmişte bu kadar hata yapılmasaydı, şimdi bile değil, 90'Lı yıllarda bu şeriat sevdası bu kadar alevlenmezdi. Ve daha da bir şey yapılmadı. Şimdi de Millet anayasayı onaylayacak. Sebep: "Milleti sürüleştirdin". Bu Aziz Nesinin "Türklerin şu kadarı eşektir" meselesi değil. O kadar imam hatip, dincilik, muhafazarlık, Adam neye alışmışsa onu istiyor. Ve Demokrasiler kolay kolay diktatörlük olmazlar. Diktatörlük olursa, bil ki daha başında eksik olan bir şey vardır. Bir tek konu: Atatürk'ü biz unuturuz ama dünya hatırlayacaktır. İşin bir de o tarafı var.
 7. Aynı şeyden bir de çıkışta olsun:
 8. Tayyip Anayasasının ABD Anayasasından çok farklı olduğuna dair kısa bir makale: http://abcnews.go.com/International/wireStory/closer-turkeys-proposed-presidential-system-44947784 - Yani meclisin güçleri büyük oranda Tayyip'e geçiyor ve kendisi 2029'a kadar iktidar olma hakkı elde ediyor. Makalenin tamamını öneriyorum. Bu Putinist rejime geçiştir.
 9. Sokulu: 1) Laik devlette din eğitimi olmaz. 2) Ülkücüler ne çekti darbelerde? Veya dinciler? Asıl hedef her zaman ilerici/Modernist unsurlar oldu. Ben bunu oyun sanıyordum ama değilmiş. Sen elektrikleri kesip insanları evlerinden aldın, kadınlara sistemli olarak tecavüz ettin, işkence ettin, suç işledin. O da çareyi dağa çıkmakta buldu. 80'lerde bu böyleydi, 90'larda da devam etti. Hareketin iyice faşistleşmesi 2000'lerde oldu. - BU kadar devlet terörü uygulamasaydın, taraf tutmasaydın, insan haklarını ihlal etmeseydin, sokak terörü yerine siyasete teşvik etsekdin bunların hepsi siyasal parti olurdu (bilmiyor işte cehalet) - Bir de Her hafta darbe yapılan ülkede gençler tabanca ile birbirini nasıl kırıyor? Ben onu anlamadım ki. Fransa'Nın da faşisti var solcusu var. 1 kere bile öldürmek demiyorum, kavga ettiklerini gördün mü? - Polis önceden önlemini alır yada iki tarafın gösterileri farklı günlerde olur. Demokrasi kültürü / devlet kültürü dedikleri de bu. Tabi bunun kafası başka türlü çalışmıyor ki: "sana benzemiyorsa öldür". O dönemler daha doğmamıştım, konuyu da çok araştırmadım. Ama bilmem gerektiği kadarını da biliyorum. bunu Susurlukta gördük: Devlet bu ülkücü çetelerle ve mafya ile daima işbirliği içindeydi. Hedefte de bir "komünist düşman" yaratıldı, yıllarca bundan prim yapıldı. Normalde yapılması gereken: CIA'in istediği gibi ülkücü gençlikle filan işbirliği yapmazsın (kendi insanını kendi insanına kırdırmazsın) Her ikisine de ayarını verirsin, her ikisini de mücadelelerini siyaset arenasında sürdürmeye ve başka yerde sürdürmemeye teşvik edersin. Ölüm yok, işkence yok. Da dediğim gibi bu benim 2017, internet gençliği yorumum. Belki de yapamadılar, canları sağ olsun. Benim dediğim: AKP varsa sebebi var. Gökten filan inmedi. Benim görüşüm: Bunun böyle olacağı o dönemde değilse de 90'larda belliydi. Ne yapıldı? - Hiçbir şey - Yani millet tomaların önünde gözünü filan kaybetmeden bunları bilsin diye söylüyorum. "İç savaş" diyenler var. Ne iç savaşı? - Devlet bunları bilerek ve isteyerek bu hale getirdiyse, İnönü'den sonra (bir iki siyasetçi hariç) herkes bu yönde çaba harcadıysa, Ben bu yaştan sonra katil mi olayım? - Saçmalık, sorumluluğu üstleneceksin. - Ben sizden de bıkmaya başladım yalnız. En iyi arkadaşım Pitburger'i de attınız. Bu yaşta merak ettiğiniz başka konu yok mu? -Zibidi sitelerin zibidi İslamcılarını, teröristlerini bulup bulup "aa Müslümanlar ne demiş?" filan diyorsunuz. Devletin eğitim götüremediği, eğitim yerine medrese açmasının sonucu insanlar. Doğuştan itibaren hem aile hem toplum bunları böyle şekillendirmiş. daha da millet "AKP düzeltir" zihniyetinde üçün birini düzeltir.
 10. TV'den filan takip edenler bilir. 2016'da yine dünyada sıcak rekoru kırıldı Ve Paris Konferansında ilk defa dünya ülkeleri bir araya girip iklim değişikliği azaltmak için somut kararlar aldılar ve sonraki konferanslarda da bu kararları güçlendirmeye devam edecekler. https://en.wikipedia.org/wiki/2015_United_Nations_Climate_Change_Conference Donald Trump'un görevi devraldıktan hemen sonra Paris Konferansından çıkması, yenilenebilir enerjilere yatırımı azaltıp kömür ve petrolü yeniden teşvik edip bu alandaki sınırlamaları kaldırması planlanıyor. Benim düşüncem: - Bu çok büyük bir hatırlatmadır. Hiçbiri de fantezi değildir. Günümüzde Dünya Bankasının filan da iklim değişikliği modelleri var ve iklim değişikliğinin gerçek olmadığını söyleyen hemen hemen kimse kalmadı. - Bu bir hatırlatmadır. Çünkü İran'a baksan bütün derdi atom bombası yapmak, Sudilere baksan bütün dertleri İslamı yaygınlaştırmak. Avrupa kendi işiyle mecbur. Trump tıpkı Bush'un Kyoto Protokolünde yaptığı gibi, bu konuyu ciddiye almıyor. Çin'in bütün derdi büyümek, büyümek, büyümek, Rusya halen dünyayı karıştırma derdinde, Türkiyeye gelince bütün sorun gacıların kafa örtük mü olsun örtük olmayan mı olsun filan. Bu bir çağrıdır bence. Doğa diyor ki "Ey insanlar, artık çocuk gibi davranmayın, biraz insan olun, birlikte karar alıp uygulayın, işleri düzeltmek için çalışın, birlikte çalışın, saçma sapan / yapıcı olmayan işlerle vakit kaybetmeyin" diyor. COP bu açıdan çok önemlidir. Bu şekilde, herkesi ilgilendiren, ilgilenmezsek herkese zarar verecek bir sorunu birlikte çözmeye mecbur olduk. Bu yerel siyaset açısından da bir şey söyler. "Türkiye'de yenilenebilir enerji istiyoruz" diyebilmek "Hukuk devleti, modernizm, insan hakları, demokrasi, Parlamenter rejimi zaten istiyoruz" demektir. Bu açıdan kafayı çalıştıran insanlarla kafayı çalıştırmadan bildiğini okuyanlar arasındaki fark hiç bu kadar bariz olmamıştı. Bu dönemde böyle bir "mantıklı olmama" modası var. Bunun sebebi mantıklı insanların sorumluluk almaya giderek daha fazla mecbur kalmalarıdır. Bu yüzden Putin gibi, Trump gibi, Tayyip gibi insanların önce mantıktan çıkmaları gerekiyor. Bu açıdan gayet de ilginç bir dönemdeyiz.
 11. - Demek istediğini anladım. Ama o şekilde bile düşünemiyorlar. Büyük Petrol Şirketleri de Liberal ekonomiye bağımlı varlıklar. "Ben petrol kuyu açmayı bırakmam, O bıraksın" zihniyetindeler. Trump/Bush gibi adamlar da "Biz niye bırakalım, Çinliler bıraksın" zihniyetindeler. Yani Hitler gibi bir adam öldürme planları olamaz. + İnsanların soludukları hava değil, araçları, sıcak suları, vep telefonları ve bütün bunların toplamı sorumlu. Almanya'da filan bu bilinç yerine oturuyor. Birçok alanda insanlar zorlama olmadan kendileri birşeyler yapıyorlar. Da bunun olmasını sağlayandan hukuk devleti ve Demokrasi'Nin getirdiği medeni yaşam standartlarıdır. Biri olmadan diğeri olmuyor maalesef. - Da bizde de geri-dönüşüm, elektrikli araba şebekesi, Güneş santrali gibi şeyler gelebilir. Dönüp dolaşıp zihniyette bitiyor işte. İran / Türkiye / Rusya gibi ülkeler bu resmin içinde yer alamıyor maalesef. Bir de Çin'de bile artık büyük çaplı güneş / rüzgar enerji santralleri kuruluyor ve Çin (ABD'ye rağmen), COP 21 kurallarına şimdilik uyan ülkelerden birisi. DÜnya bile ilginçlikler dünyası.
 12. Mısırlılar çok akıllı davrandılar. Türkiye'de olan-biteni görmeselerdi, Arap baharından sonra, Siyasal İslamcılar henüz zayıfken sokağa dökülüp "Sisi gel bizi kurtar" demezlerdi. Türkiye'de olanlar Türkiye dışında (Arap dünyası dahil) yakından takip ediliyor. ve ABD'de bu dönemde "Demokrasiye engel olmayın" lafları filan etmiştir ama sonunda Sisi'nin eylemlerini görmezden gelmiştir. - Bizim dışımızdaki İslam dünyasında halen Tunus, Pakistan, Fas, Mısır ve hatta Suriye ve Lübnan gibi ülkeler de var. Bunlar artık iki kere düşünecekler "Ilımlı İslam" diye bir şey olur mu? konusunu düşünecekler. Celal Şengör eksik yazmış. 12 sene değil en az 20 yıldır göstere göstere geldiler. Ben böyle işin A.K.'yım
 13. Tam bir Türk zihniyeti. "AKP'ye bir şey yapmaya gerek yok, nasıl olsa gidecek" (Babayı gidecek) - Şuraya bilimsel konu açmışım. Dünya Bankası verilerinden COP 21 İklim konferansından söz ediyorum. Kuran ayetini nereden buldun? Canın sıkılmıyor mu peki? İnternette ne kadar saçmalık varsa gidip okuyor musun sen?
 14. Mizahtan anlamıyorsunuz yalnız. Forum kalitesini gerçekten düşüren bir sürü adamı bende sayabilirim. AKP'liler geliyor. Bir de rol yapıp milleti salak yerine koyuyorlar. Bu niye gelmesin? Bence kalsaydı.
 15. - Gayet de mantıklı bir laf. Batı zihniyetini anlatıyor. M.Kemal döneminde cumhuriyeti fazla desteklemediler. Emperyalistler açısından zaten umutsuz vakayız. Her şeyin hayırlısı.
 16. Bazı açılardan geçtik. COP 21 düzenlemeleri 21 yy sonuna kadar küresel ısınmayı +2'de tutmayı hedefliyor. +1,5 derecede küçük ada devletleri ortadan kalkacak. Ama o kadar önemli değil. Yine de sonraki düzenlemelerde bu da başarılabilir. Hiç bir şey yapılmazsa ısınma +5 derece filan olabilir. Bu da dünyanın dengesini bozan değişikliklere neden olacağı için, Trump gibi mankafalar hariç, kimsenin (dünya bankası filan dahil) istemediği bir şey. Petrol şirketlerinde de "beni engellemezseniz istediğimi yaparım" zihniyeti halen var. Ama ilginç haberler de gelmeye devam ediyor. Mesela Quebec'lile Total şirketinin boru hattını ülkelerinden geçirmemişler. - Bir de demokrasiye laf ediyorlar. Bilinçli ve demokratik toplum olununca bu bile halledilebiliyor. Ve benim görüşüm: Gelişmemek için elinden geleni yapan ülkeler dünyanın sırtında yüktür.
 17. Ya kalsaydı, Ortamı yumuşatıyordu, kimseye bir şey de demedi, Şakacı arkadaş işte.
 18. - Ben işin bu yönünü de tartıyorum. Ne kadar düşünsem çok fazla şiddet kullanıldığı sonucuna varıyorum. Ülkeyi Varşova paktı eksenine kaymaktan alıkoymaya çalıştılar veya can güvenliğini sağlamaya çalıştılar. Tamam. - Peki okullara din dersi koyup, Anayasayı "insan haklarına dayalı" dan "insan haklarına saygılı" hale getirdiler. Uyarıldıkları halde imam hatiplerin mantar gibi türemesine izin verdiler ve bu okullarda başörtüsünü serbest bıraktılar. Ve en önemlisi: Türkiye'de niye Yunanistan'daki gibi sağlam bir sol yok? Cevap: - o yıllarda elektrikleri kesip insanları evlerinden aldıkları için, bok yedirip, tecavüz edip, işkence edip, devlet terörü uyguladıkları için. Aşırı miktarda güç kullandıkları bir sürü idealist genci öldürdükleri için. - Ben derin siyaseti anlamam. Ama Kenan Evrenden sonra bu ülkede neden sosyal demokrasi harici bir sol oluşum hiç var olamadı? Ve yine bu dönemde sonra halk neden siyasal islama her sene biraz daha yaklaşmaya devam etti. Yani: - Peki, darbe şarttı diyelim. Ama darbe yapılırken demokrasi güç kaybetti, ve darbe, darbeden sonra sol siyasetin yaşamaya devam edeceği şekilde de yapılabilirdi. Güney-Amerika'da, İspanya'da Portekiz'de de faşist iktidarlar ve benzer katliamlar yaşandı. Ama onların solu diktatörler gittikten sonra yeniden canlandı. Bizde ise milliyetçilik ve dincilik güçlendi. Darbe'Yi yapanın bunu öngörmesi gerekirdi. Zaten öngördüğü ve bilerek böyle yaptıklarını düşünüyorum. - Bir de para alıyor dimi bunlar?
 19. Sende gerçekleştir o zaman. Tayyip Gay mesela. git öldür. sana silah filan vereyim.
 20. Sertlik sertliği davet etti işte. Benim okumalarımda sorulan soru: "Bu hale nasıl gelindi?" İnönü'den sonra neredeyse her gelen (özellikle darbeciler) demokrasiden bir şeyler eksiltti. 70'lerde ve 80 darbesinde sol görüşlüler resmen katledildi. O kadar ki Sol'un temsilcisi olarak PKK'dan başka bir şey kalmadı. Osmanlı kafası işte. Her şeyi kaba kuvvetle halledeceğini sanan bir zihniyet var. ve ne ekersen onu biçersin. Özellikle devlet terörü ile,, gerici unsurlar sürekli desteklendi, ilerici unsurlar (mesela devrim arabaları dahil) sürekli engellendi. Yani 35 sene öncesi bu olanlar. ya da yarım asır öncesi. Ama bugüne etkisi var işte. Al işte şimdi Meclis sosyete pazarına dönmüş, baş örütülü gacılar filan var. Dİktatör anayasasına %80 destek var, Referandumda da halk kendisi oylayacak. Biz de suçsuz değiliz. Ben yoktum o zamanlar ama. Halkın geneli de o Deniz Gezmişler ipe giderken susmuş ya da susmak zorunda kalmıştır. - Olumlu bir şey şu olurdu: Şimdi yapılan şeyin 40 sene sonrasını 50 sene sonrasını belirleyeceğini anlamaya başlarsak, tüm bu olumsuzluktan olumlu bir şey çıkartmış oluruz. -
 21. Bana vaad etseler sınıf birincisi olurdum. sen ne diyosun
 22. Olayın detayları var: Seçime hile karıştırmış. yine de seçimi kaybetmiş. Sonra da gülümseyerek "tabi ki giderim" filan demiş (bir sürü işkence, adam öldürtme suçları var, giderse yargılanması söz konusu, yurt dışına kaçacak gözüyle bakılıyordu) - Şimdi de sizden öğrendim. Gitmemiş OÇ.
 23. Karamsar olmayalım bu COP 21 konusunu biraz okumanızı tavsiye ederim. Trump çıkacağını söylüyor ama herkes çıkamayacağını ifade ediyor. Yani artık somut adımlar atılmaya başlandı. Benim demek istediğim "millet neler yapıyor bunlar halen ne ile uğraşıyor" Ben yıllardır TV izlemiyorum. Da gazetelerde türbanlı kadın vekiller filan var. Böyle rezalet olur mu? Köylerdeki pazar yerlerine çevirmişler. Ben ki sosyalist geçiniyorum. Darbe yapılırsa askerleri bayrakla filan çıkıp alkışlayacağım. Konuya dönmek için: - Dünyayı daha mahvetmedik. Çevreciler konuya dikkat çekmek istiyorlar. Durum kötü ama o kadar da kötü ve geri-dönülmez değil. İnsanlar biraz anlasın diye bilerek abartıyorlar. Gerçekten de, bütün dünyada bu bir cahili-cühella / popülizm sorunu var. Mesela Kanadadaki beyaz fokların kürk için avlanması 1970'lerde yasaklanmıştı. Bugün yeniden serbest bırakıldı. Bellirli bir kesimin tek derdi yemek, içmek, para kazanmak ve ne olursa olsun "önce ben" yada "önce benim ülkem" gibi saçma sapan laflar etmek. Bilinçli / eğitimli / mantıklı insanların sayısı az. Ama işte öyle bir noktaya geldik ki, geçmişte Küba misil krizinde olduğu gibi durum "ben ne yapıyorum?" demeye mecburuz. Anlasan da bu böyle, anlamasan da bu böyle. - Herkes Putin'i çok sever örneğin. Ben sevmiyorum kardeşim. Bu devirde böyle iş yapılmaz. AKP'yi en çok destekleyen adamlardan birisi de odur, Orta'doğuya müdahele edip işleri zorlaştıran da odur. Uzatmadan: Modern yönetimlere, demokratik anlayışlara ve somut eylemlere ihtiyacımız var. Kızdığım nokta: Her ülkede zibidilikten başka bir şey düşünmeyen adamlar var. "ortak yarar" konusuna kafası basmıyor. Yok saraydı, yok ranttı, yok islamiyetti derken Atatürk gibi dünyanın tanıdığı bir dehayı ders kitaplarından çıkartabiliyor. O açıdan şu doğrudur: "Fazla salaklığın sonu iyi olmaz" onu da bir yere yazmak gerek. Ama benim dediğim. Bu dediğim artık anlaşılmaya başlanmıştır. Belki ilerde Türkiye'de de anlaşılmaya başlar. Bilemeyiz.
 24. Başlığı bulamadım, 339 Evet'e 142 Hayır oyu var, 5 oy da geçersiz. Referandum olmadan geçmesi için 360 mı gerekiyordu? "Zafer" kelimesi geçiyor. https://www.washingtonpost.com/world/middle_east/turkish-assembly-passes-polemic-bill-to-boost-erdogan-powers/2017/01/20/2bb7a90a-df79-11e6-8902-610fe486791c_story.html?utm_term=.5a6ff28d3384 Olaylar da çıkmış. Tayyip 2029'a kadar Cumhurbaşkanı (Ben o kadar yaşayacak mıyım acaba?) http://edition.cnn.com/2017/01/20/europe/turkey-parliament-brawl/index.html
 25. Fransa'da da parlamenter sistem var. Parlamenter sistem niye kötü? (AKP'Li olmayan 5 kişi yoktur bu forumda)