haci

IPBA Mod
 • İçerik sayısı

  31.359
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

haci Hakkında

Profile Information

 • Gender
  Male

Güncel Profil Ziyaretleri

33.978 profil görüntüleme
 1. Bilimin dili matematiktir. Müziğin de dili matematiktir. Çünkü müzik kesin olarak bir bilim dalıdır.
 2. Boyut matematiksel bir kavram. Matematik ise sezgi ile çok yakından ilgili kavramlar dizisi... Burada ilginç bir durum var.. Boyut sayısını teorik olarak istediğimiz kadar çoğaltabiliriz ama, onları sezemeyiz.. Bu nedenden sezebileceğimiz dört boyutla yetinmemiz gerekiyor. Dördüncü boyut zaman olmak şartıyla.
 3. Herşeyden önce senin sorunu bilmek isteriz. Soru nerede?
 4. Sorun da aklın gibi boş senin galiba.. Olmayan bir şey.
 5. Sen iyice şüphe uyandırdın bende.. Bize telefonunu verir misin?
 6. Başlık Tavanarasına kaldırılıyor. Bu teklifi ciddiye almayın..
 7. Ben olsam aldırmam.. İletilerini onaylamadıklarımı, onları aldıranlara terkederim.
 8. Ne idiğü belirsiz misin yani?
 9. Peki sen nesin?
 10. Arada bir foruma asılan bazı iletilerin ateistforum için görmek istediğimiz minumum bir standarda ulaşmadıklarını bizler de gözlemliyoruz ama, onları beğenmesek ve içeriklerine katılmasak bile, çoğunun özgür düşünce platformu olan forumumuzun doğası ile bağdaşdıklarını düşünüp, üzerlerinde fazla durmuyoruz. Bazı aşırı iletileri de ya siliyoruz, ya da Tavanarasına kaldırıyoruz. Düşünce özgürlüğünün temelinde, bize absürd, kaba, çağ dışı, vahşi hatta iğrenç gelen, onaylamadığımız ve kendi yaşamımıza adapte etmediğimiz düşünce ve inançların belirtilmelerinin tolerans ve hoşgörü ile karşılanması ilkesi vardır. Bu temel ilkeyi kabul etmeden düşünce özgürlüğünü kabul etmek mümkün değildir. Aynı davranışı katılımcılardan da bekliyoruz ve burada yazanların ilkelerimizi ve yıllardır bu konuda hemen hiç değiştirmeden izlediğimiz tutumumuzu bildiklerini ve kabul ettiklerini farzediyoruz.
 11. Bitkilerin hayvanlardan farkı santral sinir sistemine sahip olmamalarıdır. Ama bu demek değildir ki, hayvanlarda olan bazı hislerden yoksundurlar! Bitkilerle hayvanlar arasındaki ortak paydalar sandığımızdan çok daha fazladır. Bu ilgilenenler için ilginç bir konu olup, yakından incelenmeyi gerektirir. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya çalışmayalım lütfen..
 12. Görmenin amacı nedir? Önce bu sorunun cevabını verelim... Bir canlının görmesi demek o canlının görsel yöntemle çevreden bilgi derlemesi demektir. Bu da çevrenin fakına varmak olarak tanımlanabilir. Çevrenin farkına varmanın çeşitli dereceleri olabilir. Her canlı kendine göre geliştirdiği bir sistemle çevrenin farkına varır. Çevrenin farkına varmanın çevreyi tanıma dışında daha derin bir anlamı vardır. Çevreyi tanımanın bir esprisi varsa o da çevreye uyum yapmaktır. Uyum yapmak demek çevreden gelen uyarıları canlı lehine değerlendirmek demektir. Bu da bir gözün değil, görsel bir sistemin varlığını gerektirir. Tek başına göz bir şey ifade etmeyeceği için, eğer varsa, ona eşlik eden bir sistemin varlığının araştırılması gerekir. Bitkiler ışığa yöneliyorlarsa, çevreden fotonlar aracılığı ile bazı bilgiler elde ediyorlar ve o bilgileri kullanarak varlıklarını sürdürüyorlar (yaşıyorlar) demektir. Görsel bir sistem olmadan bu gerçekleşemez. Bu durumda rahatlıkla diyebiliriz ki bitkiler görürler. Ayrıca ben şu notu da düşmek istiyorum. Ne kadar küçük, basit ve ilkel olursa olsun hemen her canlı görür.
 13. Ateistlerin ahlaka önem verdiklerini bilmediğin için bunları zırvalıyorsun...
 14. İnançlarına neden saygı duyalım? İstediğine inanma özgürlüğüne saygı duyarız.. Bu forumda zırva da olsa inançlarını savunabilirsin. Hepsi o kadar. Ama onlara saygı duymamızı sağlayamazsın. Biz zırvalara saygı duymayız.. Sadece senin zırvalama özgürlüğüne saygı duyarız.
 15. İnsan gözünde ışık kesici kapak yoktur ama, kuvvetli ışıktan gözü koruma refleksi vardır. Gözü çok kuvvetli bir ışığa maruz kalan insan, hemen başımı çevirir ve elini gözlerinin önüne yükselterek kuvvetli ışığı bloke etmeye çalışır. İnsan güneşe direkt olarak bakamaz. Bu refleks göz retinasının güneşin UV ışınları ile yanmasını önler.