Jump to content

İlk canlı ne kadar basit?

Recommended Posts

İlk canlı oluştuğunda dünyanın ortalama sıcaklığı kaç derece idi?

Atmosfer bileşiminde hangi gazlar bulunuyordu?

Radyasyon miktarı canlının yaşamına elverişlimiydi?

Deniz suyunun bileşimi canlılar için uygunmu idi?

....

tarihinde mechanic tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

....

Mükemmel bir soru...

Aferin Cebbar.

Sitelerde Paylaş

....

Bu soruların yaklaşık cevabını çeşitli yayınlardan bulabilirsiniz....

Ama kesin cevaplar istiyosranız, bulamazsınız..

Atmosfer muhtemelen daha çok azot, CO2 ve su buharından oluşmuştu.

Atmosferde oksijen yoktu..

UV radyasyonu son derece yoğun idi ve ilk canlı bu yüzden UV radyasyonun penetre olamayacağı denizlerin derinliklerinde ortaya çıkmış olmalı..

Deniz suyunun bileşiminin şimdikine benzediği sanılıyor.

İlk canlı muhtemelen birden fazla molekülün bir araya gelmesinden ortaya çıkmıştır.

Zaten bugün bile canlı hücre deyince DNA, RNA, proteinden oluşan moleküllerin yağdan bir zar içinde bir araya gelmesi anlaşılır.

DNA'dan önce RNA'nın var olduğuna inanılıyor.

Tek başına ne DNA, ne RNA ne de proteinler ve yağlar canlı kabul edilir..

Onlar bir araya gelince canlı ortaya çıkar.

İlk canlıyı oluşturan moleküllerin ne olduğu bilinmiyor ama, ATP ve analogları olduğu sanılıyor. RNA'nın bunlardan sentez edildiğine inanılıyor.

Ama bu bile kesin değil.

İlk canlı hücre gizemini koruyor.

Sitelerde Paylaş

97099029bj7.jpg

The highest concentrations of CO2 during all of the Paleozoic Era occurred during the Cambrian Period, nearly 7000 ppm -- about 18 times higher than today.

http://www.geocraft.com/WVFossils/Carboniferous_climate.html

co2da7.jpg

Above 2,000 PPM, CO2 starts to become toxic to plants and above 4,000 PPM it becomes toxic to people.

http://www.hydrofarm.com/articles/co2_enrichment.php

CO2 oranı 2000 ppm üzeri bitkilere 4000 üzeri insanlara zehirli ise, cambrian çağı canlıları 7000 ppm CO2 oranında nasıl yaşadılar.

Ordovician çağı CO2 oranı 4400 ppm.Bu oranda bitkiler için çok fazla.

3,5 - 3 milyar yıl öncesi hakkında hala internette bilgi bulamadım.

Sitelerde Paylaş

@mechaniic

evrimleşme o2 nin yükselmesine göre günümüzdeki halini almış olabilir.. Yani ozamanki canlı ile şuanki canlı arasında fark var ya aynı onun gibi

bide ozamanki canlılar acaba o2 ile mi yaşıyodu buda sorun

bence o2 li solunum sonradan çıktı

bu durumda o2 li solunum olmadan da yaşayabien canlılar kökenimiz olabilir diye düşünüyorum

ve ilk canlının aminoasit olabileceğini düşünüyorum

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

>>> Radyasyon miktarı canlının yaşamına elverişlimiydi?

Kesinlikle..

>>> Deniz suyunun bileşimi canlılar için uygunmu idi?

Muhakkak, kesin olarak, radyasyon miktarısı, deniz suyunun bileşimi, atmosferi vs. vs. emin ol ki ilk canlı için uygundu.. Eğer öyle olmasaydı, ilk canlı ortaya çıkamazdı zaten..

Kafanızın basmadığı ve adamı sinir edip, size "kalın kafalı moronlar, angutlar" dememize neden olan şey şey şu.. İlk canlı ortaya çıktığında yaşaması için gerekli olan koşullar, zaten onun abiyogenesis yoluyla ortaya çıkması içinde yeterli ve gerekli olan koşullardır. İlk canlı ortaya çıkamaz, edemez, amanin atmosferde çok CO2 vardı, zehirlerdi demek, sadece sayıklamaktır, saçmalamaktır. Zira, o canlı ortaya çıktığı anda eğer CO2 onu boğmamışsa, demekki o kadar CO2 yokmuş.. O canlı ister yaratılış denen kıçtan uydurma masal ile ortaya çıkmış, ister uzaydan gelmiş, ister abiyogenesisle vs. her neyse ortaya çıkmış olsun, o canlı var olduğu anda, tüm koşullar o canlının yaşamasına ve ortaya çıkmasına müsait olmak zorundadır..

>>> İlk canlı ne kadar basit?

Basitten ne anladığına bağlı.. Eline bir taş al, şöyle fırlat gitsin.. Eğer canlıdaki moleküller boyutunda hassasiyetle düşeceği yeri tespit etmek istersen, işin o kadar karmaşık olur ki, kainatın öteki ucundaki bir yıldızın çekim gücünü bile hesaba katman gerekir.. Ama sen meselelere lise fizik/kimya kitabı seviyesinde bakıp yatay atış hesabı diyor, newton formülü ile geçiştirmeye çalışıyorsan, o başka.. Bir taşın düşeceği yer bile, acayip karmaşıkken, ötesini sen düşün istersen..

Sitelerde Paylaş

>>> 3,5 - 3 milyar yıl öncesi hakkında hala internette bilgi bulamadım.

İlk canlıların görüldüğü tarih, 3.8 Milyar yıl.. Sen ne sayıklıyorsun ki o halde?

>>> cambrian çağı canlıları 7000 ppm CO2 oranında nasıl yaşadılar.

Kambriyen çağında canlıların sadece denizlerlerde yaşadığını bilmeden, karaya çıkmaları için şöyle bir 200 milyon yıl daha geçmesi gerektiğini atlayarak boş ve saçma bir sual sormuşsun sadece..

Böyle bir soru sormadan önce bakarsın, o devirde hangi canlılar varmış, yaşamış, etmiş diye.. Böyle sazan gibi atlamazsın..

Bugün, 85 derecedeki suda yaşayan canlılar var.. Çıkıp "amanda insan en fazla 55 derecede yaşayabiliyor, ıspanak 45 derecede.. 85 derecede bir canlı nasıl yaşar be?" diye sorarsan, ancak soytarı durumuna düşersin. Bizde sana, şu forumu tavsiye ederiz haliyle:

http://www.circusforum.com

Evet, soytarılığına itibar edilecek mekanlar ancak sirklerdir, sen bir sirke gidersen, kendin için daha hayırlısını yapmış olursun...

Sitelerde Paylaş

ilk canlı hücre ilk cansız hücreden türemiştir.ilk cansız hücre'de yağ moleküllerinden meydana gelen basit bir koful(kesecik)tir.bu kese zamanla etrafındaki protein ve benzeri molekülleri toplayıp bölünebilir protoplazma halini almiş,bu protoplazmada'da enerji(atp) katalizör(enzim) ve kalitim maddesi(nükleik asitler)in olusması sonucu fermantasyon yaparak çoğalabilen ilk heterotrof(dışbeslek) canlı hücre meydana gelmiştir.bunlar insan eli ile taklit edilemez, çünkü bu canli hücrenin olusumu kendi seyrinde milyarlarca yillik sürece dayanır.

tarihinde xhorde tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Canlı nedir? tanımlayın, cevabını ona göre verelim.

Mesela bişey yapınca kendine benzer bişey oluşturan bişey ise canlının tanımı, o halde hidrojen atomu ilk canlıdır.

Çünkü diğer bir hidrojen atomu ile kafa kafaya çarpışması bişey yapmaktır. Çarpılan hidojen atomu ise oluşturulan bişeydir ve çarpan hidrojen atomuna acayip benzer (hatta aynısıdır, bir torbaya koyup karıştırsalar kim kimdir ayırdedemezsiniz). O halde başka bir hidrojen atomuna çarpan bir hidrojen atomu bir canlıdır... bişey yapar ve ürer... işte bu kadar.

Sitelerde Paylaş

Mesela bişey yapınca kendine benzer bişey oluşturan bişey ise canlının tanımı, o halde hidrojen atomu ilk canlıdır.

Çünkü diğer bir hidrojen atomu ile kafa kafaya çarpışması bişey yapmaktır. Çarpılan hidojen atomu ise oluşturulan bişeydir ve çarpan hidrojen atomuna acayip benzer (hatta aynısıdır, bir torbaya koyup karıştırsalar kim kimdir ayırdedemezsiniz). O halde başka bir hidrojen atomuna çarpan bir hidrojen atomu bir canlıdır... bişey yapar ve ürer... işte bu kadar.

canlilik maddenin evriminin bir aşamasidir.madde diyalektik olarak evrim geçirmiştir.mesela önceleri tekillik halinde iken, daha sonra temel parçaciklara dönüşmüş, ardindan elementler olusmus elementler sikisip gezegen yildizlar yildiz sistemlerini olusturmus bu sistemlerdede organik madde olusmustur, organik maddeden ilk canli hücre olusmus hücreden cok hücreli organizmalar ve oradan sinir sistemi gelişmiş sinir sistemide şartli ve şartsiz refleksleri olusturmus refleksler dahada karmaşiklaşip ardindan beyin kabugu olusmustur beyin kabugunun gelişimiyle kavramlar ve kavramlarla beraber ruhsal iç dünya olusmustur.

işte madde diyalektik olarak böyle evrimleşmiştir.hücre ise maddenin en basit biçminden en üst biçmine(beyin) giden yolda bir aşamadir.kisa anlamiyla metabolizmaya sahip bölünebilen organik maddeye hücre adi verilir.

yani madde diyalektik yasalarina tabi oldugu için evrimleşmesi zorunlu ve kaçinilmazdir.bu tesadüf şans olabilirlik yada ihtimal yasalarina göre olusmamiş, maddenin kendi içerisinde taşidiği ve varliğiyla alakali bir olgudur.diğer bir deyimle tarihsel zorunluluk.

adina bilim denilen kici kirik ve osuruk "insanin nasil yapıldiğini öğrendiği" yasalar toplamasi, ancak bu sürecin nasil işlediğini açiklayabilir.nedeni niçini ve sebeplerini bilemez yöntem koyamaz teorik düşünceden yoksundur, bu iş ise felsefenin işidir.bu yuzden bilimadami ile filozof ittifak kurmali ve birlikte çalişmalidir.ilki malzeme toplamali deney yapmali diğeri ise bu malzemeleri kullanip onu teorik düşünceyle birleştirmeli ve gerçeğe ulaştirmalidir.

tarihinde xhorde tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Deniz suyu neden tuzludur?

Deniz suyundaki tuzun çeşitli kaynakları vardır.

Deniz altı volkanlardan sızan tuz..

Karalardaki volkanlardan denize dökülen mineraller..

Dağların aşınması sırasında kayalardan açığa çıkan minerallerin denize akması..

Yağmur ve sellerin tuzların erimesine neden olmaları..

Denizlerin derinliklerindeki dağların aşınması ve minerallerin denizde erimesi.

Çürüyen biyolojik materyellerden arta kalan mineraller..

Sitelerde Paylaş

Ödevini yapmamissin, otur yerine SIFIR! Iki hidrojen atomu birbiriyle carpisinca ortaya hidrojen mi cikiyor? Helium mu? Yoksa ben senin tanimini mi yanlis anladim??

Sitelerde Paylaş
Ödevini yapmamissin, otur yerine SIFIR! Iki hidrojen atomu birbiriyle carpisinca ortaya hidrojen mi cikiyor? Helium mu? Yoksa ben senin tanimini mi yanlis anladim??

Bence sen de yanlışsın....

Neden mi?

Bir helyum atomunun ortaya çıkması için 4 hidrojen atomunun kafa kafaya çarpışması gerekiyor.

Değil mi?

Sitelerde Paylaş

Hocam iddialasmak gibi bir niyetim yok ama ben burda 5 atom görüyorum sanki (Hatta 5'ten de fazla) Helium icinde 4 tane cekirdek bulunuyor, 2 tanesi nötron, iki tanesi proton. Reaksiyonun meydana gelmesi icin daha fazla cekirdek gerekmiyor mu?

Sitelerde Paylaş
Hocam iddialasmak gibi bir niyetim yok ama ben burda 5 atom görüyorum sanki (Hatta 5'ten de fazla) Helium icinde 4 tane cekirdek bulunuyor, 2 tanesi nötron, iki tanesi proton. Reaksiyonun meydana gelmesi icin daha fazla cekirdek gerekmiyor mu?

Evet.. Dilemmanızı anlıyorum..

Ama soruna şu açıdan bakmalısınız..

Bir hidrojende bir proton ve bir elektron var..

Bir helyum atomunda ise iki proton, iki nötron ve iki elektron var..

Ve onların toplam ağırlığı dört hidrojen atomundan biraz az..

Aradaki fark temperatür enerjisi olarak etrafa yayılıyor..

Güneşdeki enerjinin kaynağı bu..

Yüksek temperatür ve basınç altında, 4 hidrojen atomu bir araya geliyorlar..

Ancak onlardan helyum oluşması için, önce onların saf (pür) enerjiye dönüşmeleri gerekiyor.

Yüksek temperatür ve basıncın önemi bu bağlamda devreye giriyor..

Bu saf enerjiden sonunda ik proton, iki nötron ve iki elektrondan oluşan helyum atomu ortaya çıkıyor..

Siz kütle hesabını yaparken elektronları hiç dikkate almıyorsunuz..

Dört elektrondan geride yalnız iki elektrln kalıyor..

Diğer ikisi protonlarla birleşip, yine saf enerji üzerinden, nötronları oluşturuyor..

İlginç bir konu..

Ama yalnız 4 hidrojen atomu bu işi becerebiliyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...