Jump to content

''Allah kendisine tapılması için varlıkları yarattı''

Recommended Posts

SORU: Allah evreni, insanları kısaca herşeyi neden yarattı? Kur’ân-ı Kerîm’de bu dünya “imtihan dünyası” olarak ifade ediliyor. Neden imtihana tabi tutuluyoruz? Bütün bunların anlamı nedir? (Fatih Kayış)

CEVAP: Allah evreni kendisi için yarattı. Allah’ın birçok sıfatı var. Yaratandır, yaşatandır, öldürendir, diriltendir, yarar verendir, rızk verendir, besleyendir, şifa verendir... Beslediği, şifa verdiği, yarar verdiği, yarattığı hiç kimse yoksa yani Allah’ın bu eylemleri ortaya çıkmazsa onun sıfatlarının bir değeri kalır mı? Bu tür sorular hep boş, gereksiz sözlerdir. Işığı olmayan güneşe güneş denir mi? Dalgasız okyanus olur mu? Yaratığı olmayan Tanrı’ya da Allah denmez. Allah kendi gücünü, eylemlerini, sıfatlarını etkinleştirmek için evreni yarattı. Yaratıkları başka bir varlıktan değil, yine kendisindendir. Bir kutsal hadiste Allah’ın gizli bir hazine olduğu, bilinmek ve tanınmak için evreni yarattığı belirtilmektedir. Zariyat Suresi’nde Allah’ın kendisine tapılması için cinleri ve insanları yani daha açık bir söylemle görünür ve görünmez varlıkları yarattığı vurgulanmaktadır. İşin özeti budur

Süleyman Ateş böyle buyurmuş....bizede NO COMMENT demek düşer...işte Kuranın allahı ve yaratma nedenleri....

tarihinde othello tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 67
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İnsanların ateist olma sebebi kimse darılmasın ama Yaratıcıya olan öfkesinden kaynaklanıyor. Baskıcı, zorlayıcı, cezalandıran, ateşe atan, kendini çokca metheden, depremlerde bir sürü masumu öldüren ve buna benzer daha birçok sebep var. Şimdi kimse kalkıpta Allah yok, bunu bilim de açıkladı falan demesin çünkü forumların arasında "Tanrı olsaydı da ona tapmazdım" diye bir başlığınız bile var. Farklı yorumlarınızı ve itiraflarınızı bekliyorum...

Sitelerde Paylaş
İnsanların ateist olma sebebi kimse darılmasın ama Yaratıcıya olan öfkesinden kaynaklanıyor. Baskıcı, zorlayıcı, cezalandıran, ateşe atan, kendini çokca metheden, depremlerde bir sürü masumu öldüren ve buna benzer daha birçok sebep var. Şimdi kimse kalkıpta Allah yok, bunu bilim de açıkladı falan demesin çünkü forumların arasında "Tanrı olsaydı da ona tapmazdım" diye bir başlığınız bile var. Farklı yorumlarınızı ve itiraflarınızı bekliyorum...

oooo sen işleri ilerletmişsin arkadaşım...direktman itiraf felan bakliyorsun...demekki tüm problemleri çözmüşsün kaiantın sırrına ulaşmışsın biz zavallı ateistleri sıkıştırıp itiraf ettirecen..

ben itiraf edeyim o zaman sana ben hiç zaman allaha yada zeuasa yada bilumum tanrılara inanmadım...o yüzden böyle sorunsallarım olmadı...yeni doğmuş bir bebeğe allahatan bahsedilmezse onunda aklına yaşamı boyunca bir yaratıcı fikri gelmez büyük olasılık...

sizde kendinize itiraf ediniz, aileniz sizi şeytanlar cinler melekler cehennemlerle yetiştirmeseydi bu kadar sorgulamaya kapalı olamazdınız...çünkü çok korkuyorsunuz....aslında o kadar korkuyorsunuzki size tekbir Allah bile yetmez bence...bu g.t korkusuyla insan çoktanrılı dinlere yatay geçiş bile yapar.

Sitelerde Paylaş
oooo sen işleri ilerletmişsin arkadaşım...direktman itiraf felan bakliyorsun...demekki tüm problemleri çözmüşsün kaiantın sırrına ulaşmışsın biz zavallı ateistleri sıkıştırıp itiraf ettirecen..

ben itiraf edeyim o zaman sana ben hiç zaman allaha yada zeuasa yada bilumum tanrılara inanmadım...o yüzden böyle sorunsallarım olmadı...yeni doğmuş bir bebeğe allahatan bahsedilmezse onunda aklına yaşamı boyunca bir yaratıcı fikri gelmez büyük olasılık...

sizde kendinize itiraf ediniz, aileniz sizi şeytanlar cinler melekler cehennemlerle yetiştirmeseydi bu kadar sorgulamaya kapalı olamazdınız...çünkü çok korkuyorsunuz....aslında o kadar korkuyorsunuzki size tekbir Allah bile yetmez bence...bu g.t korkusuyla insan çoktanrılı dinlere yatay geçiş bile yapar.

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Seviyenizi biraz daha arttırmanızı istiyorum sizden. Karşınızda bir bayan var..

Sitelerde Paylaş

othello: ben itiraf edeyim o zaman sana ben hiç zaman allaha yada zeuasa yada bilumum tanrılara inanmadım...o yüzden böyle sorunsallarım olmadı...yeni doğmuş bir bebeğe allahatan bahsedilmezse onunda aklına yaşamı boyunca bir yaratıcı fikri gelmez büyük olasılık...

yeni doğmuş bir bebeğe allahatan bahsedilmezse onunda aklına yaşamı boyunca bir yaratıcı fikri gelmez büyük olasılık.

Bu fikrinize katılmıyorum. Çünki eski kazılarda bulunan bulgulara göre insanlar sürekli birşeylere inanmış, güneş yıldız inek vs. biz Türkler bile eskiden güneşe taparmışız. Yani kimse zorlamasa da bu dürtü içimizde var. Hatta siz de bile var ama tersi yani varlığına inanmıyorsunuz. Bu konuda çok uzun bir başlığınız bile mevcut. ATEİZM, TANRININ VAR OLDUĞUNA İNANMAMAKMIŞ ...

Sitelerde Paylaş

bahsettiğiniz başlığı Ateistler açmamıştır...burada sadece Ateistler başlıkta açmıyor..yada siz bu forumun tek inançlısı değilsiniz..müslümanlar arada sırada bize ateistliği öğretmeye kalkıyorlar..bu onun ürünü olabilir..

ek olarak, sülyman ateşin allahın yaratma nedenlerine dair bir sorgulama yapmanız gerekiyor...başlıkta bunun üzerine...ateistlere ateizmin ne olduğuna dair birşeyler söylemek istiyorsanız bunu yegane bir başlıkla yapnızı bence..

ek-2: sizin biliminiz bizim bilimimiz olmaz....Bilim kendi kurlları ve düşünme sistematiği olan birşeydir...evrenseldir..

tarihinde othello tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bu kavram göreceli, benim okuduğum bilim ise beni Allah'a yaklaştırdı. Bu nasıl oluyor???

Tamam işte, bilim Tanrı'ya inanmayı imkansız hale getirmez, inanabilirsin

"atoma bak ne güzel yaratmış cenabül rabbül alemin" diyebilirsin mesela ama atoma bakarak Tanrı'nın varlığını kanıtlayamazsın.

Sitelerde Paylaş
Tamam işte, bilim Tanrı'ya inanmayı imkansız hale getirmez, inanabilirsin

"atoma bak ne güzel yaratmış cenabül rabbül alemin" diyebilirsin mesela ama atoma bakarak Tanrı'nın varlığını kanıtlayamazsın.

çok güzel. yokluğunu da kanıtlayamadığınıza göre niçin kesinkes yoktur diyebiliyorsunuz...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...