Jump to content

Allah'ın ayetlerini yiyen mübarek keçi

Recommended Posts

Kuran-ı Kerim tamdır.Buyrun;

1- İbni İshak ve Mâlik tarafından başka başka yollar ve lâfızlarla Hazreti Aişe'den şu hadis rivayet olunuyor:

"Kur'an'da nâzil olanlardandı: On emzirme ile süt akrabalığı olurdu. Sonra bunlar beş emzirme ile nesih olundu. Resulü Ekrem irtihal ettiğinde bunlar Kur'an içinde okunurdu."

Evvelâ bu hadisten Kur'an'dan bir şey hazfolundu diye bir şey çıkarmaya kalkışmak asla doğru bir hareket olamaz. Burada nesihten bahsolunuyor. On emzirme, beş emzirme ile nesih olunmuş. Nesih olunduktan sonra bunun ötesi kalır mı? İncelendiği üzere neshi kabul ettikten sonra bu hadisten öyle bir şey asla çıkarılamaz. Bu hususta bir diyecek kalmaz. Kur'an'dan nesih olunanlar vardır. On emzirmenin hem hükmü, hem tilâveti mensuh. Beş emzirmenin ise tilâveti mensuh, hükmü baki.

Meseleyi diğer bir zaviyeden de inceliyelim: Süt kardeşliği ve akrabalığı hakkında muteber olacak miktar, emzirme Hanefiye ile Şafiiye arasında ihtilaflıdır. Şafiiye göre rıza'da had, beş defa emzirmedir. Hanefiye bu hadisi reddeder. Rida' babında bizzat Hazreti Aişe'den muhtelif, birbirine uymaz hadisler rivayet olunuyor. Hanefiye bunları kabul etmiyor. Çünkü bunlar "Usuli Fıkıh" ta incelendiği üzere mütevatir olan Kur'an âyetlerine aykırıdır. Kur'an'dan olsalardı tevatürle sabit olurlardı.

Arap içtimaî hayatında süt kardeşliği son derece yaygın, mühim bir şey olduğundan bunlar herkesin bildiği şeylerdendi. Gizli kalacak rivayetlerden değildi. Kur'an cem ve istinsah olunurken Hazreti Aişe sağ idi. Onun böyle bir şey ortaya attığına dair en zayıf bir rivayet bile yoktur.

Münadiler: "Kimde Kur'an'dan bir şey varsa getirsin!" diye bağırıp dururken böyle bir şey olsa Hazreti Aişe durur mu? Demek ortada böyle bir iddia yok. Hazreti Aişe Kur'an'dan rıza' âyeti hazfolundu iddiasında değil. Bu hadisten öyle bir rivayet çıkarılamaz. Bu gibi rivayetler sonradan çıkmıştır. İşte onun için Hanefiye ule-ması bunları reddediyor.

Muhaddisler, Hanefiye ulemasına kızsalar da Hanefiye nakil ve akıl ışığı altında yürür. Hanefiye mezhebinin kurucusu İmamı Azam rey hürriyetinin ve müsamahakarlığın kahramanıdır. Aklı selim ve mantık rehberidir.

Sahabe bile bunlarla ameli reddetmişlerdir.

Hazreti Abdullah İbni Ömer'e; "İbni Zübeyr, bir veya iki emzirmede bir

beis görmüyor." demişler; o da cevabında: "Allahın kazası ve hükmü, İbni Zü-beyr'in kazasından daha hayırlıdır" demiş, nas ile rey arasını bak nasıl buluyor. İbni Zübeyr'in sözünü reddediyor. "Sahabidir" deyip de durmuyor.

Hazreti Ömer de Fatma Binti Kays hadisini reddetmiştir. "Unuttu mu, uzca belledi mi, uzca bilemediğimiz bir kadının sözüne bakarak Allahın kitabı ile ameli bırakamayız" demiştir. Şafii de Hazreti Aişe'nin bu rivayetini kabul etmez. Beş emzirmeyi başka bir hadisten alıyor.

Görülüyor ki bu rivayet haberi vahittir, kabul edilmemiştir. Kabul edilse bile nesih vardır. Bundan "Kur'an'da noksan var" diye bir hüküm asla çıkarılamaz. Zaten Hazreti Aişe'den "âyet şöyledir' diye bir ibare rivayet olunmuyor. Fıkıh hükmü beyan olunuyor.

Okuyan da sanır ki 5 emzirme Kur'an'da geçiyor ve 10 emzirmeyi neshetmiş.

Yok böyle birşey.

Tersine 10 emzirmeye dair ayet olduğuna ve bu ayetle birlikte Recm ayetini keçinin yediğine dair hadis var:

Aişe® nakleder: "Recm ve büyüklerin on defa süt emzirmesi (nin süt kardeşliği oluşturacağı) hususundaki ayetler benim yatağımın altında bulunan bir sayfa üzerinde yazılı idi. Peygamber vefat edince Peygamber'in vefatıyla meşgul olduk da keçi gelip onları yedi."

Dar-e Kutni, c.4, s.105, İbn-i Mâce, c.1, s.625)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 87
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

>>> Bu keçi tüm yazmalardan özellikle o ayeti nasıl çekti:) Kuran yazması sadece 1 tanemiydi?

Tarih senin şapşalları çok gördü elbette.. Kuran yazması bir tane bile değildi. Sağda solda bölük pörçük ayetler, kemiğe, hurma dalına vs. yazılmış duruyordu.

Ezberlerden de silinmedi ve zaten o yüzden recm yapar islam ülkeleri..

Sitelerde Paylaş

Senin okuma-yazma sorununa ben çözüm bulamam, belediyeler filan ücretsiz kursa açıyor, onlara başvur:

>>> Evet Kuran yazması bir tane değildi diyen ve keçiye yediren akıl da çıktı.

>>> Kuran yazması bir tane bile değildi.

Ama bu defalık, "bir tane bile değildi" denen yerde, bir tane bile kuran yazması olmadığını söylediğini sana kopya vereyim..

Sitelerde Paylaş
Ama bu defalık, "bir tane bile değildi" denen yerde, bir tane bile kuran yazması olmadığını söylediğini sana kopya vereyim..

Sen bana dilediğini kopyala :D

Bazılarının kafasındaki mantıksızlığı vurgulamak başkadır kendi fikrini söylemek başkadır...

Sen anibal olarak diyorsunki bir sürü Kuran yazması vardı..Bunlardan birinin içinden keçi recm ayetini yedi..Ama nedense bu ayet Kuran'a konulmadı...

Neden konulmadı kardeşim recm ayeti Kuran'a..Bu ayet neden Kuran'da yok..Madem yenmeyen diğer yazmalarda recm ayeti var..Şimdiki yazmada neden yok..Sonradan bu keçi tüm yazmalardakinimi yedi...

100 celde neden var zinaya..

Senin kafan harbi bir boka basmıyor anibal...

Sitelerde Paylaş
İŞTE ATEİZMİN HAZİN SONU... BU YAZIYI YETKİLİLER DERHAL OKUMALI VE ATEİZM ÜZERİNE YAZILMIŞ KİTAPLAR TOPLATILMALI.

Escalede: Ateist kardeşlerim 29 yaşındayım ve artık yolun sonundayım sanki. Dini inancı olanlar belli bir amaç için yaşarlar, sıkıntıları olsada öbür dünya hayali ile bir şekilde yaşamlarına devam eder. Peki bir ateistin yaşama isteği kalmazsa, artık hiçbir şeyden zevk almıyor ve hayat onu sıkıyorsa ne yapacak ne için yaşayacak?

Bunca zaman yaşadım acı tatlı günlerim oldu. Artık yaşam sıkmaya başlamıştıki bunun üstüne birde çok büyük bir dost kazığı yedim oda yetmezmiş gibi iştente çıkarılınca parasal açıdan epey zora düştüm. Artık yaşamanın ve hayatın bir anlamı kalmadı. Zaten yaşama dair içimde istekler azalırken yaşadığım son olaylar sanki son noktayı koydu. Meseleyi mali sıkıntı olarak düşünmeyin. Herşey üst üste geldi vede hiç beklemediğim dostumdan yediğim kazık fena etti beni.

İnsanlar para pul için en yakınlarını mahvedebiliyor rahatlıkla kazık atabiliyor. Kendi çıkarları için hertürlü insani değeri hiçe sayabiliyor. Nereye gidiyo bu insanoğlu onu ayrıca tartışmak gerekir fakat benim sıkıntım başka. Ben artık ne için yaşayacağım. Kimseye güvenim kalmadı. Yaşama isteğim sıfır. Okumuş tahsilli bir insanım. İyi kötü yaşayıp gidiyoduk nasıl böyle oldum bu hallere düştüm. Artık ne için yaşayacağım bilmiyorum. Ciddi ciddi kendimi öldürme planları yapmaya başladım. Yahu neden yaşıyoruzki yada bundan sonra ben nasıl yaşayabilirimki. İnsan en yakınından bile kazık yiyorsa nasıl yaşayabilir!? İntihar etmeyide onuruma yediremiyorum ama sonum o olacak galiba

Dostlar düşüncelerimle alay etmeyin lütfen. Gerçekten sıkıntı içindeyim sizlere derdimi anlatmak istedim. Bunları çevremdekilere söyleyemiyorum. Derdimi sizlerle paylaştım. Hor görmeyin kardeşinizi.

Yahu bir ateistin yaşama isteği biterse artık ne için yaşar. Ne yapar bu adam??

Buraya da mı geldin?Senden vücudumun bütün hücreleriyle nefret ediyorum.Gerçekten.Bir insan ancak bu kadar iğrenç olabilir.Başkasının derdini,sorununu ancak bu denli pislikleşerek reklam etmeye çalışabilir.Seninle aynı sayfaya bakıyor olmaktan bile utanıyorum.

Bu arada,Huri'ye bize keçinin mübarekliğini hatırlattığı için sonsuz teşekkürler.

Sitelerde Paylaş

>>> Sen anibal olarak diyorsunki bir sürü Kuran yazması vardı..Bunlardan birinin içinden keçi recm ayetini yedi..Ama nedense bu ayet Kuran'a konulmadı...

Sen bir okuma yazma kursunu git cidden..

Bir sürü değil, bir tane bile kuran yazması yoktu. Muhammed helada bir ayet uydurur, kapının önünden geçende alır onu bir şeye yazardı, yazarsa eğer.. Böyle kimisi deve derisine, kimisi hurma dalına vs. yazılmış, birer ikişer ayetten ibaret darmadağın bir şey vardı ortada.

Sonradan bunlar toparlandı. Öncelikle hafızlar alındı ortaya, ama birinin okuduğu ötekini tutmayınca, bu şekilde yazılmış olan ayetler bir araya getirildi, hatta bilmem kaç km öteden bunlar getirtildi falan filan derken derme çatma bir şeyler yapıldı, adına da kuran dendi.

İşte Ayşe'de diyor ki: "Tamam, kabul recm ayeti vardı amma velakin keçi yedi.." Zira ona sorulmaktadır: "Yahu sende idi, recm ayetlerinide yazmıştık biz, bir baksan oralarda mı?"

Sitelerde Paylaş
Sexy Huri;

O keçi sen olsaydın eğer;

ev halkı peygamberin cenazesi ile ilgiliyken, fırsat bu fırsat deyip hangi ayeti yerdin ya da yokederdin?

En kolay kimin eli uzanabilir ayetlere?

Ve en karşı olduğu ayet recm olan o kişi kim olabilir?

18 - 19 yaşında dul kalmış...

Peygamberin hanımı olması dolayısı ile , müminlerin annesi olan , bu yüzden de asla evlenemeycek olan ,

hakkında daha önce , Muhammedi aldatmadığına dair ayet inen , ama şüphe üzerinden kalkmayan ,

Ayşe olmasın....

Sitelerde Paylaş
18 - 19 yaşında dul kalmış...

Peygamberin hanımı olması dolayısı ile , müminlerin annesi olan , bu yüzden de asla evlenemeycek olan ,

hakkında daha önce , Muhammedi aldatmadığına dair ayet inen , ama şüphe üzerinden kalkmayan ,

Ayşe olmasın....

Olabilir tabi, buyuk ihtimal ve bir o kadarda mantikli.

Ayetleri yok eden ister iki ayakli olsun ister 4 ayakli, benim gozumde dunyaya gelmis en mubarek kecidir..

Sitelerde Paylaş

yok edenin ayşe olduğu muhtemel. konuyu bilmiyorum hatta ayşenin ebubekirin kızı olduğunu da ilk kez burada okudum. o kadar kara cahilim ama hiç de bir keçinin yiyebileceği aklıma yatmıyor. o kadar mı acizdiler saklamaktan. diyelimki keçi yok etti keşke tümünü yok etseydi :( nerde bizde o şans. yiyemedilerini kaçırsaydı parçalasaydı bişey yapsaydı ne bileyim :)

paylaşım için teşekkürler. birkez daha aydınlanmış hissettim kendimi..

Sitelerde Paylaş

Kuran'da geçmeyen bir cezayı nasıl olurda hala Kuran'a izafe edebiliyorsunuz anlayamıyorum.Recm kuran'da müşriklerin uyguladığı anlatılan ve eleştirilen bir cezadır.

Üstelik ne kadar saçma sapan bir rivayet.Bu nasıl mübarek bir keçiymişki hem tek kuran nüshasından hemde aynı anda kuranı ezberlemiş birçok sahabenin hafızasından sadece o ayeti yemiş.

Kuran'da çelişki var mı yokmu araştırmak anlaşılır ama Kuran'da olmayan ve uydurma olduğu heryerinden belli saçma sapan bir rivayete dayanarak kuran'ı suçlamak gerçekten anlamsız.

Kaldıki zinaya Kuranda bir cezada atfedilmiş.Yani es geçilmişde değil...

Sitelerde Paylaş

Nur Suresi

4. İffetli kadınlara iftira atıp da dört tanık getirmeyenlere gelince, onlara hemen seksen vuruş vurun. Ve onların tanıklıklarını ebediyen kabul etmeyin. Onlar, sapmışların ta kendileridir.

6. Kendi eşlerine bir zina isnat edip de kendilerinden başka tanıkları olmayanların herbirinin tanıklığı, kendisinin kesinlikle doğru sözlülerden olduğu hususunda Allah'a yeminden ibaret dört kez tanıklık ikrarıdır.

7. Beşincide, eğer yalancılardansa, Allah'ın laneti üzerine olsun diye söz söyler.

8. İtham edilen eşin, itham eden kocanın kesinlikle yalancılardan olduğuna ilişkin, Allah adına dört kez yemin şeklindeki tanıklığı, ondan cezayı düşürür.

9. Bu durumda kadının beşinci sözü, suçlayan erkek doğru söyleyenlerdense, "Allah'ın gazabının kendisi üzerine olması"nı söylemekten ibarettir.

4 tanıktır kısaca.Yani zinayı topluma açık bir yerde yapmak diyebiliriz.Kimse kimseyi delil olmadan suçlayamaz.

Sitelerde Paylaş
  • 4 years later...

Affınıza sığınarak...En son mesajın tarihi Gönderilme tarihi 22 Eylül 2008 - 05:18 ÖS . yani son mesaj yazılalı epeyi bir zaman geçmiş.

Yazılanlar gerçekten çok ilgimi çekti. Konuya tamamen tarafsız biri olarak merak ettiğim ve bilmek istediğim için soruyorum...

Sonuç Nedir ? Sebebi keçi yada Hz.Ayşe--ayet vardı gerçekten ve bir şekilde kayboldu mu ? Hadislere rağmen böyle bir olay uydurma mıdır? (Doğal olarak hadisler de uydurma) ?

Burada yazılanların devamı (somutlaştırılmış şekilde) başka bir yerde varsa link atabilir misiniz?

Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Sitelerde Paylaş

Affınıza sığınarak...En son mesajın tarihi Gönderilme tarihi 22 Eylül 2008 - 05:18 ÖS . yani son mesaj yazılalı epeyi bir zaman geçmiş.

Yazılanlar gerçekten çok ilgimi çekti. Konuya tamamen tarafsız biri olarak merak ettiğim ve bilmek istediğim için soruyorum...

Sonuç Nedir ? Sebebi keçi yada Hz.Ayşe--ayet vardı gerçekten ve bir şekilde kayboldu mu ? Hadislere rağmen böyle bir olay uydurma mıdır? (Doğal olarak hadisler de uydurma) ?

Burada yazılanların devamı (somutlaştırılmış şekilde) başka bir yerde varsa link atabilir misiniz?

Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Hadislerin çoğuna inanmıyorum. Böyle bir şey yok.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...