Jump to content

bir fikir

Recommended Posts

peygamber iddiasında ortaya çıkmış insanların fallik döneminde (3 10) yaşadıkları elektra ve oedipus kopmleksleri, hayalgücünün yogun bir şekilde yaşanması herşeye inanma eğiliminin fazlaca görülmesi ve aşırı baskıyla üstbenlik ve benliğin ileride bir diktatör olarak ortaya çkması olabilir mi ?

mesela süperegonun baskı altında kalması ve yaşanılan komplekslerde başarısızlık ileride bu tip safsatalarda rol almasını sağlayamaz mı ?

muhammeddin annesini ve babasını cennetliklerin arasında saymaması oedipius kompleksinin, ya kafir ya müslüman (keskin ya beyaz ya siyah) safsatasının nedeni süperegonun aşırı baskı altında gelişmesi ile ilgili olabilir mi?

hayalgücü ve masal kahramanlarının şiddetle bu dönemden kaldığı düşünülemez mi vs...benliğin oluşması esnasında travmatik yaşantılar ve yol açtıgı ankesiyite bozuklukları ileride mesela muhammedin hep ciddi bir insan, fazla disiplin meraklısı, anlatılanlara göre hiç kahkaha atarak gülmezmiş sadece tebessüm edermiş bu da bize bulundugu ruh durumundan detaylar vermez mi

düşüncelerinizi merak ediyorum ?

Sitelerde Paylaş
peygamber iddiasında ortaya çıkmış insanların fallik döneminde (3 10) yaşadıkları elektra ve oedipus kopmleksleri, hayalgücünün yogun bir şekilde yaşanması herşeye inanma eğiliminin fazlaca görülmesi ve aşırı baskıyla üstbenlik ve benliğin ileride bir diktatör olarak ortaya çkması olabilir mi ?

mesela süperegonun baskı altında kalması ve yaşanılan komplekslerde başarısızlık ileride bu tip safsatalarda rol almasını sağlayamaz mı ?

muhammeddin annesini ve babasını cennetliklerin arasında saymaması oedipius kompleksinin, ya kafir ya müslüman (keskin ya beyaz ya siyah) safsatasının nedeni süperegonun aşırı baskı altında gelişmesi ile ilgili olabilir mi?

hayalgücü ve masal kahramanlarının şiddetle bu dönemden kaldığı düşünülemez mi vs...benliğin oluşması esnasında travmatik yaşantılar ve yol açtıgı ankesiyite bozuklukları ileride mesela muhammedin hep ciddi bir insan, fazla disiplin meraklısı, anlatılanlara göre hiç kahkaha atarak gülmezmiş sadece tebessüm edermiş bu da bize bulundugu ruh durumundan detaylar vermez mi

düşüncelerinizi merak ediyorum ?

Sevgili Requiem:

Bunlar Freudian yaklaşımlar. Psikoloji ve psikiyatri hastalıkları artık onların aracılığı ile açıklamıyor.

Muhammed'in kurduğu tuzağa ana ve babası da düşmek zorunda idiler.

Çünkü onlar Müslüman değillerdi.

Muhammed babasını doğumdan önce, annesini ise 6 yaşında kaybettiği için onlar hakkında bir saplantıya, hatta olumlu olumsuz bir düşünceye sahip olabilecek biri değildi.

Muhammed'in hayal gücünün de fazla olduğunu sanmıyorum.

Çünkü uydurduğu dinin bütün ilkeleri daha önce var olan dinlerden adapte edilmişlerdir.

Hiç birisi yeni ve özgün değildir.

Muhammed'in ruh durumu Kur'an'ın karanlık sayfalarında ölümsüzleştirilmiştir. Tabii anlamak isteyenlere..

Muhammed zeki ve kurnaz bir psikopat, yalancı bir sahtekar, acımasız bir katil ve bencil bir çapulcudur.

İslam denen sapıklığı insanlığın başına musallat eden birinin ardından iyi şeyler söylemek gerçekten çok zor.

Ne acı..

HACI

Sitelerde Paylaş

Requiem, burada tam olarak beni tarifleyerek ne yapmaya çalışıyorsun? :) Şaka.

Bence bu söylediklerini bir psikiyatr değerlendirmelidir. Bu verdiğin ipuçlarını birbirine eklemeyi ve bunlardan bir sonuç çıkartma işini ancak bir profesyonel yapabilir, hatta bunların eksik olup olmadığına, bazılarının birarada olup olamayacağına bile bizler karar veremeyiz.

Bu konu üzerine yazılacak her şey spekülasyondan öteye geçmez. Elbet, bakınca Muhammet'in normal olmadığı hemen anlaşılıyor ama bunun teşhisi ve nedenleri bizleri aşar.

Umarım aramızda bir psikiyatr vardır ve çok merak ettiğimiz bu konularda aydınlanma fırsatı buluruz. Sahi, Muhammet'in -psikoterapi amacından bağımsızca- bir psikanalizi yapılmış mı hiç, bilen var mı?

Sitelerde Paylaş
Muhammed daha kundaktayken bir süt anneye verilir. Halime isimli bu kadın Muhammed'e beş yaşına kadar bakar. Bir gün Halime'nin öz oğlu koşarak annesine gelir ve "Kureyşli kardeşime bir şeyler oldu" der.. Halime Muhammed'in yanına gider ne olduğunu sorar. Muhammed; "Beyazlar giyinmis iki adam yanima geldi. Beni yere yatirdilar, karnimi yarip actilar, icinde bir seyler aradilar. Ama ne aradilar bilmiyorum" der.. Bunu ya kendisi uydurmuş, ya da hastalığının etkisiyle halisünasyon görmüştür. Bu olaydan sonra Halime bu çaocuk hastılıklı diye Muhammed'i dedesine postalamıştır.. Halisünasyon mu görmüş kendi mi uydurmuş sorusuna, yine bir başka olay ışık tutmaktadır. Bu olay ise mirac olayıdır. Mirac'a çıkmadan önce karnının yarıldığını, kalbinin yerinden çıkatılarak yıkandığını söylemiştir.. Bu olay önceki olaya oldukça benzemektedir. Aynı argümanı iki kere kullanması, belki bir sonuç çıkartmaya yardımcı olabilir..

Piskolojidike savun ma mekanizmaları içinde ''içe atım'' diye bir mekanizma vardır.

şimdi tam hatırlamıyorum ama bir araştırma yapılırsa bu konuda isteyen doğu sonuca ulaşabilir diye düşünüyorum.

Bu mekanizmada.Kötülük, iyik ,sevgi gibi kavramların vucudun içinde (gennellikle gövdede) OLDUĞU SANILGISI VARDIR.

Bğzı ilkel kabilelerde bir insanın eti yenerek onun gücüne yada erdemine kuşulacağı inacı vardır mesela.

Muhammette kendince içinde kötülüğün olduğu inancına kapılmış ve bunu yıkanarak temizlenebilen bişey olduğunu sandığı için böyle şeyler uydurmuş olabilir.

Sonuçta bir isanın karnını açıp karıştırarak hiçbirşey bulunamıyacağı bugün kesin olarak biliniyor.(organlar dışında)

Sitelerde Paylaş

Bence psikopat filan değildi, yaptığı işler eşsiz bir planlamanın ürünüdür.

Çevresindeki herşeyi iyi kullandı, hayallerin bile, hocalarını iyi kullandı, Arapların dinlerini, putlarını, zaaflarını iyi kullandı, yıllarca yaptığı tüccarlık insanları, kadınları, deve ve hurmaları iyice süzmesini sağladı, çevresini iyi kullandı.

Sonra da El-İlah yürü ya kulum dedi, peşindeki meczuplar da kitabını yazdılar, hayatını da hadis diye yazdılar ki bugün kafalarını yerin dibine sokmaları gerektiren hikayeler de çoğunlukla buradadır...

Sitelerde Paylaş
Bence psikopat filan değildi, yaptığı işler eşsiz bir planlamanın ürünüdür.

Çevresindeki herşeyi iyi kullandı, hayallerin bile, hocalarını iyi kullandı, Arapların dinlerini, putlarını, zaaflarını iyi kullandı, yıllarca yaptığı tüccarlık insanları, kadınları, deve ve hurmaları iyice süzmesini sağladı, çevresini iyi kullandı.

Sonra da El-İlah yürü ya kulum dedi, peşindeki meczuplar da kitabını yazdılar, hayatını da hadis diye yazdılar ki bugün kafalarını yerin dibine sokmaları gerektiren hikayeler de çoğunlukla buradadır...

Psikopatlar çoğu kere üstün zekalı ve nitelikli, başarılı insanlardır.

Muhammed'in psikopat olduğu kesin..

Bütün davranışlarını yakından inceleyin..

Başka bir sonuca varmanız mümkün değildir.

Psikopatların en önemli ortak paydası, empati hissinden yoksun olmaları ve bunu yalnız kendi çıkarları için kullanmalarıdır.

Psikopatlar yalnız kendi acı ve üzüntülerini abartırlar ve diğerlerinin ızdıraplarına en ufak bir şekilde bile olsa sempati duymazlar.

Psikopatlar anti-sosyal olabilirler tabii ama, bu niteliklerini saklamasını çok iyi bilirler..

Çünkü istediklerini elde etmek için sosyal olmak zorundadırlar..

Önce kendileri için uygun bir sosyal ortam hazırlarlar..

Ve o ortam içinde etkinlik gösterirler.

Herkes onların ortama hizmet ettiğini sanar..

Oysa onlar ortamı kullanarak kendilerine hizmet ederler.

HACI

Sitelerde Paylaş

Psikopatlar anti-sosyal olabilirler tabii ama, bu niteliklerini saklamasını çok iyi bilirler..

Çünkü istediklerini elde etmek için sosyal olmak zorundadırlar.. ----sık sık kaçıp hira dağındaki mağraya saklanması durumu açıklıyor...

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Psikopatlar çoğu kere üstün zekalı ve nitelikli, başarılı insanlardır.

Muhammed'in psikopat olduğu kesin..

Bütün davranışlarını yakından inceleyin..

Başka bir sonuca varmanız mümkün değildir.

Psikopatların en önemli ortak paydası, empati hissinden yoksun olmaları ve bunu yalnız kendi çıkarları için kullanmalarıdır.

Psikopatlar yalnız kendi acı ve üzüntülerini abartırlar ve diğerlerinin ızdıraplarına en ufak bir şekilde bile olsa sempati duymazlar.

HACI

Üstün zekalı piskopatlar; iyi eğitim olanağı sağlıyan ama anlaşılamadığını- sanal da olsa -düşündüren gelişmiş toplumlarda var......Ve gerçekten onlar empati yapmanın nirvana'sındadırlar...

Arap toplumu böyle bir toplummuydu?...

Okur-yazarları sadece Yahudiler iken?... :rolleyes:

Sitelerde Paylaş

tabiki pergel bunlar benim sesli düşünmelerim bu kesin böyledir felan demiyorum zaten değindiğim pskinalist yaklaşımlar(freud) bile bugün çok tartışılan konular iken, birisinin üstündeki etkilerini açıkladığını sanmak açıkçası safdilliktir,sadece fikir üretiyorum.

yoksa ya muhammed kesin peygamberdir ya da değildir(başka seçenek yok) ama önemli olan bunun ne oldugundan ziyade benim için buna neyin yol açtıgı önemli.

Sitelerde Paylaş

HACI

sallaaa :)

empati nedir bu arada ?

Sitelerde Paylaş
tabiki pergel bunlar benim sesli düşünmelerim bu kesin böyledir felan demiyorum zaten değindiğim pskinalist yaklaşımlar(freud) bile bugün çok tartışılan konular iken, birisinin üstündeki etkilerini açıkladığını sanmak açıkçası safdilliktir,sadece fikir üretiyorum.

yoksa ya muhammed kesin peygamberdir ya da değildir(başka seçenek yok) ama önemli olan bunun ne oldugundan ziyade benim için buna neyin yol açtıgı önemli.

Sevgili Requiem...

Sen Muhammed'in ruh halini Freud ile açıklamaya çalışmışsın..

Ama Mühammed'in ruh halini doğru olarak yorumlamışsın..

Evet.. Muhammed senin değindiğin gibi bir adamdır.

Ben sadece onu Freudian değil, çağdaş psikloljik anlayışlarla değerlendirdim.

Yoksa senin gözlemlerin yanlış falan değil..

Günümüzde onların yorumu farklı..

Hepsi o kadar..

HACI

Sitelerde Paylaş
sevgili gündüzalp empati fransızca bir kelime olup orjininde empatydir,anlamıda,kendini tren istasyonu şefi yerine koyarak ikili salto yapmaktır.

yani kendini karşındakinin yerine koymaktır dersem yanlış olmaz değil mi?

ben bu önermeden hareket ile birşeyler diyeceğim..onun için bunu sordum....??

Sitelerde Paylaş

"yoksa ya muhammed kesin peygamberdir ya da değildir(başka seçenek yok)"

işte ben bu sonuca ulaşmış bir ateistin yanlış anlamasın alnından öperim...Gerçi bilmiyorum ne kadar zaman sonra farketti ama..

Sitelerde Paylaş
imzalarınız çok uzun ve göz yoruyor.

hmm... haklısın aslında ben de hiç sevmem bu tip uzun ve sıkıcı imzaları fakat işte bari kafası karışan filan olursa diye şettim..

ama bi düzenlemeye gitmek lazım..haklısın...

Sitelerde Paylaş
  • 8 years later...

Yıllar ilerledikçe insanların mistik inançları azalacak diye beklemek, ümit etmek gerçekci bir yaklaşım değil. İnsanlar mistik deneyimlerini kuantum teorisi ilkeleriyle eşleştirerek veya dayandırarak mistizim inançlarının yıkılmasına izin vermiyorlar. Kuantum teorisi olmazsa wudu, vudu, vodo vs. yapacak bir şeyler buluyorlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...