Jump to content

laiklik

Recommended Posts

ya devlet neden din gibi tamamem bireysel bi konuda 8 bakanlık bütçesi kadar maddi yardım ayırıyo saglık egitim ve ekonomık sorunlar bittim?

nerede kaldı laiklik ?

ve diğer hristiyan ülkelerde oldugu gibi ( bu ülkenin genelinede bi din ilk hitap etmeyi sevmem ama ) hrsityan bireyler para toplar cami yaptırır neden benim vergilerim diyanet işlerine gidiyooo?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 48
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

• 7 years later...

Hayranı Olduğunuz Medeniyetler, Henüz Laikliğin (La)sını Bilmezken. İslam 13 asır evvel LAİKrahe fiddin dedi

Bunu en muazzam şekilde ortaya koydu. Leküm dini küm veliyedin dedi. Sizin dininiz size ben karışmam, beni ilgilendirmez onun hesabını Allaha siz vericeksiniz. benim dinde de bana, senin vicdanın senden kalsın benim kide bende.

Fakat ne yapalım ki biz Aynı belde yaşıyoruz Aynı Hava ile Yaşıyoruz Aynı su ile hayatımızı devam ettiriyoruz

Bu beyte hurmet edeceğiz Bu beldeyi mamure ededilmek için, hakiki bir Medeniyeti ortaya koyabilmek için beraber çalışmamız lazımdır.

zekat vericeksin yada cizye vericeksin (cizye milli savunma vergisi namınada geçer)

Müslümanlar hem zekat vericekler de hem de milli savunma vergisi vericekler (size zulm edene misli ile zulm edin) buda milli savunma vergisi ayetidir.. 

yani anlatabiliyor mu ? Saygılar sevgiler

Sitelerde Paylaş

Hayranı Olduğunuz Medeniyetler, Henüz Laikliğin (La)sını Bilmezken. İslam 13 asır evvel LAİKrahe fiddin dedi

Bunu en muazzam şekilde ortaya koydu. Leküm dini küm veliyedin dedi. Sizin dininiz size ben karışmam, beni ilgilendirmez onun hesabını Allaha siz vericeksiniz. benim dinde de bana, senin vicdanın senden kalsın benim kide bende.

Fakat ne yapalım ki biz Aynı belde yaşıyoruz Aynı

Sitelerde Paylaş

(cizye milli savunma vergisi namınada geçer)

Maliyeci misin sen ve cizyete nedir biliyor musun?
حَتَّى يُعْطُواْ الْجِزْيَةَ عَن يَدٍ Tevbe 29.
hatta yu'tu el cizyete an yedin - katilü
Elleriyle cizye verinceye kadar - savaşın

Normal akıl seviyeli bir insan cizye'nin islamdaki yerini bilir. Hadi bilmedi tevbe 29 ayetindeki anlamını bilir. Cizye milli savunma vergisi değildir, müslüman ülkede yaşayan müslüman olmayanların vermek zorunda oldukları haraç vergisidir. Laiklik ilkesi olmasaydı Osmanlı'daki cizye haracı sistemi belki bugün hala devam edecekti.

Sitelerde Paylaş

Osmanlı Devleti’nde cizye vergisi 1855’e kadar uygulandı ve Islahat Fermanı ile hem vergi hem de cizyadarlık görevi kaldırıldı; yerine askerlik hizmetlerinden muafiyet vergisi (Bedel-i askeri) getirildi; II. Meşrutiyetle birlikte Müslüman olmayanlara da askerlik görevi getirilince bu vergi de son buldu.

Tabiki.. Osmanlı'da cizye, laiklik ilkesinden önce kalkmıştı. Askere gitmeyen gayri müslimler, askerlik hizmeti yerine cizye öderdi ama bu milli savunma vergisi anlamına gelmez.

Sitelerde Paylaş
53 minutes ago, Tumagü said:

Maliyeci misin sen ve cizyete nedir biliyor musun?
حَتَّى يُعْطُواْ الْجِزْيَةَ عَن يَدٍ Tevbe 29.
hatta yu'tu el cizyete an yedin - katilü
Elleriyle cizye verinceye kadar - savaşın

Normal akıl seviyeli bir insan cizye'nin islamdaki yerini bilir. Hadi bilmedi tevbe 29 ayetindeki anlamını bilir. Cizye milli savunma vergisi değildir, müslüman ülkede yaşayan müslüman olmayanların vermek zorunda oldukları haraç vergisidir. Laiklik ilkesi olmasaydı Osmanlı'daki cizye haracı sistemi belki bugün hala devam edecekti.

Hazreti Ömerin ordusu Suriyeyi fethettiği zaman halktan esnaftan cizye toplandı. her dükkan sahibin ayağına gidildi. cizyeler toplandı vergi yani

fakat suriyede veba salgını olunca. İslam ordusu  suriyeden çekilmek zorunda kaldı.

Ve halktan topladıkları Cizyeleri sahiplerine geri vermaya başladılar

insanlar şaşırdı "aldıklarınız bize neyi veriyorsunuz " diyince

"Biz bu parayı size hizmet etmek için ve sizi korumak için alıyorduk. E şimdi gidiyoruz aldıklarımızı yanımızda götürelim" dediler

O gün ilk defa bir şey oldu. insanlar baş papazla beraber Kilisede "Ya rabbi bu İnsanları buradan çekme diye ağlaya ağlaya yalvardılar..

Neyse Milli savunma vergisi

"Size zulm edene misli ile zulm edin" ayeti ile ayrıca belirtilmiştir Nokta.

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Muhammedin laikligi: 

Muhammed kendisini tanımlarken ısrarla bir "ümmi" olduğunu söylemiştir. Ümmi, "üm" yani anne anlamındaki Arapça kökken türetilmiş bir kelimedir. Ümmi’nin sözlük anlamı "anasından doğduğu gibi"dir.
Hiç kimse ömrü boyunca anasından doğduğu gibi kalamayacağına göre, Muhammed, gerek kendine "ümmi", gerekse kendisine inananlara "ümmet" (ümminin çoğulu) derken bu kelimeye muhakkak bir anlam yüklemiştir. Bu anlamı bulmaya çalışırken, o sıralarda Muhammed’in nasıl bir ortamda, daha da doğrusu baskı altında olduğunu hatırlamak gerek.

O devirde Mekke’de putperestler çoğunluktaydı. Az sayıda da Yahudi ve Hıristiyan yaşıyordu. Muhammed’in konuşmalarından ve halka yeni bir yol gösteren davranışlarından tedirgin olanlar, onun hangi puta taptığını veya hangi dine inandığını öğrenmek istiyordu. Muhammed de "Benim putum veya dinim yok, ben basit, sıradan ve toplumun en alt katmanından gelen biriyim, anamdan doğduğum gibiyim" manasında ümmiyim demiştir. Böyle diyerek, kendini ve yandaşlarını, putperestlerin kabile savaşlarından uzak tutmak istemiştir. Peki, sen neye inanıyorsun diye soranlara da "barışa, salim ve selim olmaya" anlamına gelen "İslam"a demiştir.

----

Laiklik:

Fransa’da ortaya çıkan laik kelimesi de Yunancadaki "laos" kelimesinden türemiştir. Laos, bir toplumun an alt katında bulunanlar, hatta "demos" (vatandaşlar) arasına bile giremeyenler demektir. Kendilerini laik diye tanımlayanlar, Katoliklik’le, Protestanlık’la hatta daha geniş anlamda dinle, hurafeyle dolayısıyla da mezhep savaşlarıyla ilgimiz yok demiştir. Bir toplumda din/mezhep kavgalarına son vermenin, insanların din adına birbirine zarar vermelerini önlemenin, kısaca barışın yolu "laik" "lá-dini" olmaktan geçer diye düşünülmüştür.

Sitelerde Paylaş

insanda biraz utanma olur. laikrahe fiddinmiş, muhonun kocasını öldürdüğü gün tecavüz ettiği kadına anlat dine zorlama var mı, yok mu...

islamın en büyük problemi muhodur. bu derece aşağılık bir adamı "alemlere rahmet", "kainatın varoluş sebebi", vb. olarak gören bir insan grubu ahlaklı olamaz. örnek alınan, hatta islama göre örnek alınması mecburi olan kişi muho olunca, müslümanlar 21. yüzyılda ümitsiz vakadır. insanlığın bugün geldiği noktada islamiyetin yeri yoktur. eğer hristiyanlar gibi dinde reform yapabilselerdi durum farklı olurdu ama islamiyetin kendisi dinde reforma karşı olduğundan yok olmaya mahkumdur. Bunlar can çekişme evreleri. şuanda zaten islam dinine inanlar, homo erektustan hallice toplumlar. Bunlar da bilim ve aydınlanma karşısında yok olup gidecekler. İslam uzatmaları oynuyor.

Sitelerde Paylaş

Laikliği düşman bellemiş iki isim; Adnan Tanrıverdi ve Erem Şentürk.
Adnan Tanrıverdi bugün Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı oldu.
Erem Şentürk AKP'nin gazetesi diyebileceğimiz diriliş postası'nın genel yayın yönetmeni.
"Laiklik eli kanlı bir Ortaçağ dinidir. Bu bağnaz dinin savunucuları sadece kendinden olanlara yaşam alanı tanırlar ve katliamdan çekinmezler."
"Evinizde, özel alanlarınızda laik olun. Kamuya laiklik dayatmayın. Azınlığın tahakkümümü yıktık, dayatırsanız bedelini rezillikle ödersiniz."
Bugün attığı twit'ler, laikliği paranoyak islam gibi baskıcı bir din sanması üzerine. 

Sitelerde Paylaş

Muhammed’in konuşmalarından ve halka yeni bir yol gösteren davranışlarından tedirgin olanlar, onun hangi puta taptığını veya hangi dine inandığını öğrenmek istiyordu. Muhammed de "Benim putum veya dinim yok, ben basit, sıradan ve toplumun en alt katmanından gelen biriyim, anamdan doğduğum gibiyim" manasında ümmiyim demiştir. Böyle diyerek, kendini ve yandaşlarını, putperestlerin kabile savaşlarından uzak tutmak istemiştir. Peki, sen neye inanıyorsun diye soranlara da "barışa, salim ve selim olmaya" anlamına gelen "İslam"a demiştir.

Dediklerinize katılıyorum. Muhammed'in allah dediği tanrı'yı müslümanlar yeterince tanımıyorlar. Tanımadıkları için de allah'ı kendi çabalarıyla şekillendiriyorlar. Baklasar Qur'an'a Yusuf 76 ayetinde fi dini el meliki (فِي دِينِ الْمَلِكِ) ifadesi görecekler. "Fi dini el meliki" ifadesinin Türkçesi, "Bir Kral'ın dininde" demektir. Bir Kral'ın dininden kasıt ise, Kral'ın hükümet programıdır. Müslüman cemaatler Yusuf 76'daki Fi dini el meliki ifadesini, ictihadındaki örnek olarak çevirmekteler ama gerçek ayette yazıldığı gibi, Kral'ın dini şeklindedir. Muhammed'in getirdiği islam - esenlik diini, bugün demokrasi dediğimiz kavramı arzuluyordu bana göre.

Sitelerde Paylaş

Değerli Tumagü, Eski mısır ve Yusuf peygamberin yaşadığı antik zamanlarda bir ülkenin yasaları, o ülkenin dini olarak kabul edilir idi. Hükümdarın kanunlarını allah din olarak kabul etmiştir zaten. Yusuf da o hükümdarın dinine uymuştur bünyamin'e suç isnat edip bünyamin'i mısar'da tutarak. Ayrıca, Hükümdarın dinine - devlet sistemine uymasını allah emretmiştir Yusuf'a. Yusuf peygamber, hükümdarın bakanıydı o zamanlar. Hükümdarın mevcut yasalarını açıkca uygulamasını yusuf'a allah önermiştir. Melik'in devlet sistemine allah din demiştir ve yusuf'a da o melik'in yasalarını uygulatarak bünyamin'i mısırda alıkoydurtmuştur.

Sitelerde Paylaş

Islamla demokrasi arasındaki bağıntı,  anca gergedanla çinekop arasındaki kadardır.  Uzaktan yakından bir alakası yoktur. Kertenkelenin sütünden yününden faydalanılır demek kadar saçmadır; Islamda hedef demokrasi idi, onu arzuluyordu demek. Böyle bir şeyin en küçük olasılığı yok. 

Insanları allahla korkutup "bizimle yağmaya soykırıma katliama tecavüze köle ticaretine çıkmayan ateşte yanacak, birlikte katliam, soykırım, kölecilik yaptığımız elemanlar şarap içip hurilerle alem yapacak" diyen vahşi ilkel çöl yağmacılarının demokrasi aklının ucunun yüz milyar ışık yılı yakınından ne geçecek be! Nerde o yoğurdun bolluğu öyle? 

Bu halkın kafasına kafasına bu ilkel vahşi Arap dinini o kadar çok vurmuşlar ki, bu halk akli dengeyi bozmuş. "Ülen zamanında yemişiz bir bot, bu arapların godunun gıli  :lol:olmuşuz ama, bu yolda o kadar can vermişiz ki artık bu bizim malımız olmuş bea. Biz Araplardan daha müslümüz valla billa" diye, artık bu işin dönüşü olmaz diye görüyor. 

Bu bela, islam denen bu insanlık düşmanı illet, böyle böyle nerelere getirildi hepimiz görüyoruz.

Bu illet maraz iblise, yok demokrasiyi amaçlar, yok biz de müslümanız, yok barış dinidir, yok kul hakkıyla gelmeyin der gibi yüzelli çeşit sahte maske takıp, hatta dinsizim diyene, müslim değilim diyene bile bu çürümüş yalanları kokmuş iğrenç bir sakızı cak cak catlatıp pat pat patlattırır gibi terane halinde tekrarlatıyorlar.

Islamdan kurtulması gerekenler müslimler değil!!!

Islamdan kurtulması gerekenler, bu illet marazı virüsten zihnini temizlemesi gerekenler kendilerine güya dinsiz diyenler!!!

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Giyimini islami ideoloji ile tamamlayan bir devlet memuru, Laik devletin memuru değildir, yansıttığı ideolojinin memurudur. Giyimini islami ideolojiye göre şekillendiren bir devlet memuru, Laik devletin memuru olamaz Yansıttığı islami ideolojinin memurudur o kişi.

14590232_1673722626289022_23236525728822 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...