Jump to content

Tanri Yaratilmis Olabilir mi?

Recommended Posts

Tanrı eğer yaratılmış ise, üst-Tanrı da, Tanrı da, her ikisi de Tanrıdır.

REXINO

Yaratilmis bir tanri'nin olabilecegi ihtimalini de gozardi etmemeliyiz

TRAJITO

yeni imzalari dagitmaya basladik hayirli olsun !!!!

Sitelerde Paylaş
  • İleti 229
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

seza,

Hani F. Nietzsche'nin bir lâfı var ya, "Siz yücelmek için yukarıya bakarsınız, bense yücelmek istediğimde aşağıya bakarım." diyor Zerdüşt'ün ağzından. Rexino'nun yaptığı da onun gibi işte. Öğreterek yücelmek istiyor ve senin üslûbunu kullanarak "aşağıya" bakmış oluyor. Anlamadın değil mi? Hadi anlamadığını söyle seza. Anladığın dilden konuşmak derler ya, onun gibi işte. Şimdi anladın mı? Hehe! Komiksin seza. Ama can sıkıcısın kadim dostum. Seni çok seviyorum. Kendine iyi bak.

Ha, unutmadan, abilerine selam söyle. Benim söylediğimi iddia ettiğin lâfların linkini vermeyi de unutma.

Allah'ın varlığına ve birliğine iman ediyorum. Biliyorum aslında haksız olduğumu ama yediremiyorum, sindiremiyorum.

Aman Tanrım, bunlar nasıl sözler seza? İmza mı yapsam ne yapsam? Hay Hakk!

tarihinde Trajito tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
her iksis de tanri ise ve eger tanri da yaratilmis ise ust-tanri'nin da yaratilis olmasi gerkmez mi????

Gerekmez. Mesela, ikisi de insan ise ve eğer bunlardan biri aptal ise öbürünün de aptal olması gerekir mi?

bakiyorum o saygin felsefeci agzi gitmis onun bunun cocugu uslubu gelmis,iste bu kadar ozune dondun

Yoo, "türlü-türlü b.klar yemek", "kısa pantalonla Feynman okumak" ne kadar küfürse o kadar küfürdür. İçini nasıl doldurduğum önemli, Sezacım. :-)

Not: Hem bak Trajito da ne kadar güzel açıklamış, açıklamalardan her hangi birisini seçe bilirsin.

tarihinde Rexino tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yahu Rexino, ben sana diyorum "olabilir"in anlamını bilmiyor diye, daha ne uğraşıyorsun? Şu yukarıdaki, Rexino'nun izah ettiği Tanrı'nın ve üst-Tanrı'nın yaratılabilirliği örneği iyi incelensin ki seza'nın anlama kabiliyeti konusunda bir sonuca varılsın. Hayır beni ilgilendirmiyor da, orada burada arkamdan konuşuyor, söyledikleri ciddîye alınıyor bu insanın.

Sitelerde Paylaş

Trajito,

Hipotezim şu: Seza çok sinirlenmiş, hemencecik "Hızlı YANIT"a giderek, bir şeyler yazarak o sinir ve titreyen eller ile "Cevapla"ya yanlışlıkla üç kere tıklamış.

Hatırlatırım Sezanın ne dediğini:

Allah Birdir, Tektir. O'nu bilirim, O'na taparım.
Sitelerde Paylaş

ee gariban ne yapsin,isi piskinlige vuracak sanki biz soylemedikleri laflari soylediklerini iddia ettik,madem arkasinda durmaiyordun niye soyledin deel mi????

neden bana mesaj atiyorsun???

Burada herkesin icinde yazsana

Grandmaster SEZA ben ne soyledi isem sen onu alinti yaptin,ama ben senin soylemediklerini soylemis gibi yapmak sureti ile belki ortaligi boguntuya getirir siyrilirim sandim,andolsun ben ....'in tekiyim,assagilik bir lavugum,lubunya ve patisko yum,seza beni affet noolur,butun karizmam yerle bir oldu,millet beni bi b-k saniyodu,simdi rezil oldum,ne olur kapat mevzuyu soz bi daha yapmiycam,yavsak Trajito pisligine uydum,onun gelmisini gecmisini sevim,ne olur seza cok kotu durumdayim,sen buyuksun...

Utanmaz adam bana boyle mesaj atiyorsun sonra da burada artistlik tasliyorsun kalipsiz seni

Sitelerde Paylaş

Hehe!.. :-) Yahu bari virgülleri, virgüllerden sonra boşlukları v.b.g şeyleri doğru-düzgün kullansaydın da, hani bakarsın bazı şak-şakçıların imzalarına dahi almış "aha Rexino demiş!" diye.

Not: Sevgili kaarilerim, bu eblehin söylediklerini ciddiye almıyorum ve sonuna kadar bir şeyleri yarıştırma becerim vardır amma ve lakin benim ağzımdan çok sevdiğim Trajito'ya yakışıksız sözler söylemiş olması ve bunu mukabil bu tip terbiyesizliklere her başlıkta devam edebilecek potansiyeli olduğundan ötrü, ben burada bitiriyorum.

tarihinde Rexino tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
"Tanrı, benden başka tanrı yok bi tek ben varım diye kendini kandırabilir.."

KARUN

"Tanrı yaratılmış ise onu bir üst-Tanrı yaratmış olabilir. O üst-Tanrı da yaratılmamış olabilir, yaratılmış da olabilir. Teselsülü durdurmak istiyorsam, Tanrıyı bir üst-Tanrı yaratmıştır, üst-Tanrı ise yaratılmamıştır, derim."

REXINO

"Yaratilmis bir tanri'nin olabilecegi ihtimalini de gozardi etmemeliyiz"

TRAJITO

Imza dedigin burada ama burada Fuzuli nin olmamasi bir handikap,bulsak 15 dakikada ondan da bir vecize cikartabiliriz.

Rexino bana ozel mesajlar atman sorunu cozmez,hadi trajito mesajlarinda baska konulara deginmis ama sen burada herkesin icinde soylemezsen orada mesajda soylediklerini,bir anlami olmuyor,orada baska burada baska oluyor,cik acik acik soyle herkes hata yapabilir bak trajito aslan gibi kabul etti biz de ozrunu kabul ettik.

Sitelerde Paylaş

samimi bişey sorucam;

Tanrı'nın varlık probleminin, yaratılmış/yaratmış olma mantığının hemen çabucak çözülemiyor olması hoş değil mi? Motivasyon verici değil mi?..

Mesela meşhur matematik problemleri vardır; "Çözüm yoktur. (Tanrı yoktur.)" diye kestirip atamazsınız.

aranızda o heyecanı duyan var mı?

Sitelerde Paylaş

Olamaz.

Tanrı yaratılmamış; evrimleşmiştir.

Evrimleşme ortamı insan beyinleridir.

İlk olarak 100.000 yıl kadar önce şimşek, ateş, volkan, vs. gibi tek hücreli bir tanrı halinde ortaya çıkmış;

Giderek gelişmiş, serpilmiş; zeus falan olmuş;

Günümüzde ise bildiğimiz tanrı olarak olayına devam etmektedir.

İnsanlar var olduğu sürece tanrı da, uygun konakçı beyinlerde, çeşitli formlarda var olmaya devam edecektir.

İnsanlar yok olduğunda her türlü tanrı da yok olacaktır... (uzaylıların tanrıları hariç)

Aha bu dediklerim de doğrudur.. tanrı da şahidimdir... :P

Sitelerde Paylaş

Seza Ahh Seza!

Akıllara Seza. Yiğidim. Şişkin cüzdanlı, sonradan görme Kardeşim.

Şu paranın sana verdiği kof özgüvenin seni haklı çıkarmaya yetmeyeceği yaşam alanları, kurtarılmış bölgeler, kızıl siyasi üsler ve hatta "iktidar yokluğu durumları" olabileceği hiç aklına gelmemiş senin, gelmez.

Senin nezdinde bir şeyin "değeri" o şeyin değişim değerinin ta kendisi olarak telakki ediliyor. Vahh Sana.

Sen, herhangi bir değeri, piyasanın diline tercüme etmeden, yani ona nakdi bir işlevsellik kazandırmadan anlayamıyorsun.

Bunu, buralarda bir yerde bir arkadaşı "sokaktaki paraya muhtaç" birisi olduğunu vurgulamak suretiyle aşağılamaya çalışmandan çıkarıyorum. Bu tür bir kıymetlendirme işini başka bir başlıkta daha yapmıştın da almıştın benden cevabını.

Yine alıyorsun.

Şimdi sana nasıl anlatılır ki tüm bu durumlar.

Bu başlığı baştan sona okumadım. sevgili Rexino'nun başlığını da öyle.

Lakin sana hep "mantık" ilmiyle cevap verilmeye çalışıldı.

Ortaya attığın "akıllara seza" önermelerin mantıki açıdan sakatlıkları gösterildi.

Bu yapılırken bazı arkadaşlar inanmadıkları ama mantık ilminin cevaz verdiği soruları sordu ve yanıtları da verdi (Tanrının yaratılmışlığı vs.).

Zira kimse bu başlıklarda din ve tanrı tartışması yürütmedi.

Mantık denilen ilmin veya her neyse onun, götürdüğü yere kadar gidildi.

Ama sen küstahlaşıp belden aşağı vurmaya başladın.

Dinle de öğren.

Mantık her türlü olasılığı ele alır.

Tüm olanaklar onun nesneleridir.

Mantık önermelerin doğruluğu yanlışlığı ile değil, önermelerin birbirilerinden çıkarılıp çıkarılmamasıyla ilgilenir.

Yani Mantık "idea dinamiğidir".

Düşüncelerin hareketiyle ilgilenir.

Efendi ol da kapıver buradaki çocuklardan bir şeyler. Yeter bu komik hallerin.

Rexino ve Trajito senin gibi nicelerini cebinden çıkarır.

Zira onların cepleri de şişkin.

Senin banka hesap cüzdanlarını bile satın alabilecek bir başka değerle.

tarihinde Fuzûlî tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Mantık her türlü olasılığı ele alır. Tüm olanaklar onun nesneleridir. Mantık önermelerin doğruluğu yanlışlığı ile değil, önermelerin birbirilerinden çıkarılıp çıkarılmamasıyla ilgilenir. Yani Mantık "idea dinamiğidir". Düşüncelerin hareketiyle ilgilenir.

Sevgili fuzuli

"Tanrı, benden başka tanrı yok bi tek ben varım diye kendini kandırabilir.."

"Yaratilmis bir tanri'nin olabilecegi ihtimalini de gozardi etmemeliyiz"

"Tanrı yaratılmış ise onu bir üst-Tanrı yaratmış olabilir. O üst-Tanrı da yaratılmamış olabilir, yaratılmış da olabilir. Teselsülü durdurmak istiyorsam, Tanrıyı bir üst-Tanrı yaratmıştır, üst-Tanrı ise yaratılmamıştır, derim."

Bu önermelere Tanrı tanımındaki hani kabullerden ulaşılabilir?

ve Tanrı istediğin kadar keyfi tanımlanabilir mi?

"Tanrı alimutlak olmayabilir" desem niye buna Tanrı deyim mesela?

tarihinde DeHRi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Olamaz.

Tanrı yaratılmamış; evrimleşmiştir.

Evrimleşme ortamı insan beyinleridir.

İlk olarak 100.000 yıl kadar önce şimşek, ateş, volkan, vs. gibi tek hücreli bir tanrı halinde ortaya çıkmış;

Giderek gelişmiş, serpilmiş; zeus falan olmuş;

Günümüzde ise bildiğimiz tanrı olarak olayına devam etmektedir.

İnsanlar var olduğu sürece tanrı da, uygun konakçı beyinlerde, çeşitli formlarda var olmaya devam edecektir.

İnsanlar yok olduğunda her türlü tanrı da yok olacaktır... (uzaylıların tanrıları hariç)

Aha bu dediklerim de doğrudur.. tanrı da şahidimdir... :P

bu, bir ateist sitesinde duyup duyabileceğim en s

en süper TEORİ

çok hoş bir metabiyolojik? açıklama...

hakikaten de canlı tanımını derinleştirirsek (hacı gibi), olmıycak bi şey değil..

(diğer yandan benim Tanrı teorimin eline sadece su dökebilir :) )

tarihinde templet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir süre önce, bir tartışmada, Seza'nın "Tanrı Tanrı Olduğunu Bilebilir mi?" başlığında ortaya attığı argümana benzer bir argüman kullanmıştım. Burada, "Tanrı -yani evrenin yaratıcısı anlamında bir Tanrı- varsa bile, yaratılmamış olduğundan asla emin olamaz, kuramsal olarak onu da yaratmış olan bir meta-Tanrı olabilir" demiştim. Tabi aynı durum, Meta-Tanrı için de geçerli olacaktı.

Tabi burada çelişkiye düşmemek için önce bir tanımlama yapmamız ya da en azından bir çerçeve çizmemiz gerekiyor.

Evreni yaratan bir varlık varsayıyoruz. Bu varlık, varlığını bildiği her şeyin yaratıcısı. Varlığını bildiği her şey ile ilgili her türlü bilgiyi de tüm ayrıntılarıyla biliyor. Ayrıca, sonsuzdan beri varolduğunu anımsıyor. Kendi geleceği de dahil olmak üzere sonsuza kadar olan geleceği de biliyor ve bunun sonsuza kadar uzandığını biliyor. Ek olarak, zaman konusunda bir kısıtlaması olmadığını, sonsuz geçmişten sonsuz geleceğe uzanan tüm anları bir arada yaşadığını da varsayalım.

Böyle bir varlık, sonsuzun bilgisine sahip olduğu halde kendisini yaratan birinin olmadığından emin olamaz. Bilgisi ve kudreti ne kadar engin olursa olsun, kendisinin bu bilgi ile birlikte varlığı hakkında kendisine hiçbir işaret vermeyen başka bir yaratıcı tarafından belirli bir anda yaratılmadığından emin olmasının bir yolu yoktur.

Trajito'nun düşündüğü ezelde yaratılmış olma argümanını kullanmayacağım. Çünkü ezelde yaratılmış olmanın ne demek olduğunu bilmiyorum. Ezel'in tanımı gereği öncesizlik gerektirdiği ve yaratılmanın da sonradan olmayı gerektirdiği halde bu ikisinin nasıl olur da çelişkisiz olarak bir arada bulunabileceğini gözümde canlandıramıyorum. Bana bu ikili çelişikmiş gibi geliyor.

Bunun yerine, ezeli bilgiye sahip -ya da bu bilgiye sahip olduğunu sanan- bir yaratıcının sonradan yaratılmış olabileceğine ve kendisinin bundan nasıl haberi olmayabileceğine ilişkin iki ayrı yol olabileceğini göstermenin yeterli olacağını düşünüyorum.

Birincisi, yukarıda da değindiğim gibi, yaratıcının belirli bir anda ezeliyet yanılgısı ile birlikte yaratılmış olmasının mantıksal olarak mümkün olması. Bu durumda, yaratıcı, ezeli bilgiye gerçek anlamda sahip değil, sadece onu bildiği yanılgısı içinde ve bunun bir yanılgı olduğunu anlamasının bir yolu yok. Çünkü onu yaratmış olan ondan daha kudretli meta-yaratıcı, ona böyle bir yanılgıyı verme kudretine sahip. Böyle bir meta-yaratıcı mantıksal olarak mümkün olduğundan, yaratıcının yanılgı içinde olması ve bunu farketmemesi de mantıksal olarak mümkün.

İkincisi, yaratıcının bütün anlarının bilgisine sahip olduğu ezeli zamana dik doğrultuda bir meta-zamanın mantıksal olarak mümkün olduğunu göstermek. Bizim bildiğimiz anlamda zaman, önceden sonraya doğru uzanan tek boyutlu bir uzanım. Tıpkı çoklu uzay boyutları gibi, ikinci bir zaman doğrultusunun varlığını öne sürmek, mantıksal açıdan olanaklı. Bu meta-zaman, tek bir anında, zamanın tüm anlarını kapsıyor. Tıpkı y doğrusunun sıfır noktasında x doğrusunu keserken x doğrusunun tüm noktalarının izdüşümünü tam kestiği noktada karşılaması gibi.

Bu durumda, yaratıcının kendi zamanı ezelden ebede kadar sonsuz olduğu halde, meta-zaman sözkonusu olduğunda varlığı tek bir an (ya da meta-yaratıcı ne kadar takdir ettiyse o kadar) olabilir. O zaman kendi zamanıyla ilgili bilginin tümüne gerçek anlamıyla sahip olduğu halde, meta-zamanın tek bir anı dışında hiçbir bilgisine sahip olmayacak, onun da farkında olmadığı için eksikliğini hissetmeyecektir.

Böyle bir yaratıcı, kendisini kadir-i mutlak ve alim-i mutlak sanabilir. Çünkü bilgi ve kudretinde hiçbir sınır görmeyecektir. Ama bu sınırı görmemiş olması, gerçekte sınırın olmadığı anlamına gelmeyecektir.

Burada yaratıcı için söylenen her şey, meta-yaratıcı için de geçerlidir. Onun da farkında olmadığı bir yaratılış anı (veya meta-meta-zaman) olabilir ve onun da tanımadığı bir meta-meta-yaratıcısı olabilir. Bu zincirin sonsuza değin uzanamayacağını söylemek ise dayanaksızdır.

Öte yandan, yaratıcı gerçekte yaratılmamış olsa bile, onu yaratılmış yaratıcıdan kendi sistemi içinde ayırdedecek hiçbir şey yoktur. Kendi bilgisinin sınırlı olduğu ve tanımadığı bir yaratıcısının olabileceği kuşkusundan asla kurtulamaz.

Bu uslamlamadan, Tanrı'nın mantık ötesi, mantık üzeri olduğu gibi savlarla da kurtulunamaz. Hatta böyle bir şey durumu büsbütün kötüleştirir. Mantık üzeri, ya da mantık ötesi diye bir şey varsa, daha da üzeri, daha da ötesi diye bir şeyin varolamayacağı söylenemez.

Daha önce anlatmaya çalıştığım böyle bir şeydi. Umarım açıklık getirebilmişimdir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...