Jump to content

Sizce Küfür etmelerinin sebebi nedir?

Recommended Posts

Forumda gördüğüm müslümanların çoğu küfür ediyor ve ahlaksızca konuşuyor...sizce bunun sebepleri neler olabilir?

Lütfen müslümanlar bu konuya cevap yazmasınlar.

Arkadaşlar görüşlerinizi bekliyorum.

tarihinde gercekisim tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 71
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Forumda gördüğüm müslümanların çoğu küfür ediyor ve ahlaksızca konuşuyor...sizce bunun sebepleri neler olabilir?

Lütfen müslümanlar bu konuya cevap yazmasınlar.

Arkadaşlar görüşlerinizi bekliyorum.

Sebebini anlayabilmek için onlarında buraya yazmasına izin vermelisin.

Ama sebep açık: eleştiriye katlanamıryolar.Eleştirilmekten şiddetli bir korku duyyolar gibi geldi bana.Sanki sakladıkları bişey açığa çıkacakmış gibi.

Ayrıca birde anlayışsız olmaları var.Tanımadıkları insanlar hakkında kesin iddalarda bulunuyorlar.Bunların hepsi dincilerin doldurmalarıyla zehirlenmiş kişiler.Kafalarına ateistler aşşağılık, iğrenç, gerizekalı, sapık insanlar olarak sokulmuş.Ne yapacak zaten doğruca hakaret etmeye geliyor adam.

Sitelerde Paylaş

Neyse benim böyle bir sorunum olmadı!

Fakat benim dışımda gözlemlediğim;

Kutsal dedikleri şeylere edilen küfür ve aşağılama ağırlarına gidiyor.

Bunun dışında "kutsallarına" küfür edilmesede sıkıştıklarında çoğunlukla böyle bir tavır aldıkları oluyor!

Fakat bilinçli müslümanlar çok güzel tartışmalar çıkarıyorlar.

Bazen onlarda küfür edebiliyor fakat diğerlerine oranla daha az olduğunu söyleyebilirim.

Tabi sadece teistlerde değil, diğer birçok kişide bu yönteme başvurabiliyor.

Benim en sinir olduğum durum küfür değil; Polemik ve demogoji yapmak!

Küfür dürüstçe sinirini ortaya koymaktır. Yani yenildiğini anlatmaktır.

Ama polemik yapmak veya demogjinin güçlü dağlarına yaslanmak terbiyesizlik dediklerinin en koca kafalısıdır!

Aslında insanın yapısı bu değil mi?

Konuşarak, anlatarak, fikri tartışmalar yaparak anlatamadığı anlarda küfür eder!

Bazılarıda böyle bir üslüba sahip olduklarından küfür ediyor olabilir.

Bence kim küfür etmek istiyorsa açık olsun ve küfür etsin.

Yani kendini kasmasın! Neyse o olsun.

Kurallar belli küfür eden yöneticilerin yaptırımına uğrar!

Atılmaya kadar da gider.

Saygılar

tarihinde Procroustes tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Adamlar kufretmesinde ne yapsin. Islamin yada diger dinlerin neyini savunsunlarki? Savunamadiklari icinde tek care olarak kufrediyorlar. Her insan icinden cikamadigi konularda tek care olarak ya karsidakine fiziksel olarak yada sesli yada yazili olarak ofkesini belirtir. Adamlara Kurandan ornek veriyorsun, onlarda onun yanlis oldugunu biliyorlar ama bir kere foseptik cukuruna dusmusler ya, cikamiyorlarda sonrada ver yansin kufur.

Sitelerde Paylaş

İmanlı arkadaşlardan biri aslında bunun cevabını açık ve net bir biçimde vermişti. Sonuçta yaşadığımız dünya çok da adil bir yer değil, hayat özellikle bizim gibi geri kalmış ülkelerde daha zor, insanoğlu ise aşırı zayıf bir psikolojie sahip. Vücudun savunma mekanizması gibi psikolojinin de bir savunma mekanızması var. Yaşadığımız her kötü olayda bilinçli bir şekilde teselli aramamız veya bilinçsiz bir şekilde modumuzun değişmesi bunun küçücük örnekleri. Bu savunma mekanizmasının daha ciddi bir boyutu aslında bilinçaltında yeralıyor. Bu nedenle bir süre sonra zayıf insan kendini korumak için manevi kalkanlar oluşturuyor. Tanrı ise insanlar tarafından, bugüne kadar Allah dahil tüm yaradıcılara insan tarafından bahşedildiği gibi her zaman insanoğlun 'akıl alamayacağı' kadar güçlü bir varlık olarak tanımlanmış. Yani kişisel boyutta bakıldığında, kişiyi her boyutta tehlikeden, düşmandan ve adaletsizlikten koruyabilecek bir güç halini alıyor. Tabi bunu yapamadığı için de tanrıdan beklenilen davranışlar ve görevler 'ahiret' denen ve hiçbirzaman gelmeyen yaşam sonrası döneme aktarılıyor. Şans eseri kişinin zor bir durumdan kurtulması ise ayni şekilde ona bahşedilen bir mucize oluyor. Bir süre sonra kişinin sahip olduğu bu psikoloji platonik aşk gibi beyine yerleşiyor ve kişi tanrısız yapamaz hale geliyor. Ailesi tarafından sürekli inanmaya yönlendirilen bir çocukta Tam olarak gerçekleşen durum bu. Tabiki yaşam toplumsal olduğundan inançlar paylaşılabiliyor, yadırganabiliyor, benimsenebiliyor, yada başkaları tarafından çıkar amaçlı kullanılabiliyor.

Doğal olarak böyle bir psikolojideki insana inançsız olduğunuzu söylemek öncelikle bilinçaltında kendi kendini yargılamasına sebep oluyor. Doğal olarak kendini koruduğuna inandığı kalkan, güç veya adaleti korumak için savunmaya geçiyor. Çünkü özellikle hayatını bile inancına adayacak kadar platonikleşen biri için inancını kaybetmek hayatını kaybetmek anlamına gelebiliyor. İnançsız olan inanmadığını söyleyerek sadece inananı 'zayıf' konumuna düşürmekle kalmıyor ayrıca tapındığı ve her türlü değerin üstünde tuttuğu tanrısını ayaklar altına alıyor. Doğal olarak tanrısız kalma tehtidine bununan kişi ayni zamanda psikolojik olarak büyük bir destek kaybettiğinden saldırganlaşabiliyor yada farklı savunma mekanizmaları deneyebiliyor.

Karşı davranış kişiye veya topluma göre şekillenebileceğinden, inancı korumak için ölüm cezası uygulayabilir, reformlar uygulanarak inanç değiştirilebilir (engizisyon mahkemeleri ayrı bir kitap kanunu olarak inmemişti :D) veya buradaki nurcu arkadaşlarımız gibi inanç süslü bir felsefeyle savunulabilecek şekilde yumuşatılabilir. Hem fiziki kuvvetin hem de fikirsel kuvvetin kullanılamadığı yerlerde ise kişi inancını korumak için küfre başvurabilir.

Umarım beğenmişsinizdir möööö

Sitelerde Paylaş
İmanlı arkadaşlardan biri aslında bunun cevabını açık ve net bir biçimde vermişti. Sonuçta yaşadığımız dünya çok da adil bir yer değil, hayat özellikle bizim gibi geri kalmış ülkelerde daha zor, insanoğlu ise aşırı zayıf bir psikolojie sahip. Vücudun savunma mekanizması gibi psikolojinin de bir savunma mekanızması var. Yaşadığımız her kötü olayda bilinçli bir şekilde teselli aramamız veya bilinçsiz bir şekilde modumuzun değişmesi bunun küçücük örnekleri. Bu savunma mekanizmasının daha ciddi bir boyutu aslında bilinçaltında yeralıyor. Bu nedenle bir süre sonra zayıf insan kendini korumak için manevi kalkanlar oluşturuyor. Tanrı ise insanlar tarafından, bugüne kadar Allah dahil tüm yaradıcılara insan tarafından bahşedildiği gibi her zaman insanoğlun 'akıl alamayacağı' kadar güçlü bir varlık olarak tanımlanmış. Yani kişisel boyutta bakıldığında, kişiyi her boyutta tehlikeden, düşmandan ve adaletsizlikten koruyabilecek bir güç halini alıyor. Tabi bunu yapamadığı için de tanrıdan beklenilen davranışlar ve görevler 'ahiret' denen ve hiçbirzaman gelmeyen yaşam sonrası döneme aktarılıyor. Şans eseri kişinin zor bir durumdan kurtulması ise ayni şekilde ona bahşedilen bir mucize oluyor. Bir süre sonra kişinin sahip olduğu bu psikoloji platonik aşk gibi beyine yerleşiyor ve kişi tanrısız yapamaz hale geliyor. Ailesi tarafından sürekli inanmaya yönlendirilen bir çocukta Tam olarak gerçekleşen durum bu. Tabiki yaşam toplumsal olduğundan inançlar paylaşılabiliyor, yadırganabiliyor, benimsenebiliyor, yada başkaları tarafından çıkar amaçlı kullanılabiliyor.

Doğal olarak böyle bir psikolojideki insana inançsız olduğunuzu söylemek öncelikle bilinçaltında kendi kendini yargılamasına sebep oluyor. Doğal olarak kendini koruduğuna inandığı kalkan, güç veya adaleti korumak için savunmaya geçiyor. Çünkü özellikle hayatını bile inancına adayacak kadar platonikleşen biri için inancını kaybetmek hayatını kaybetmek anlamına gelebiliyor. İnançsız olan inanmadığını söyleyerek sadece inananı 'zayıf' konumuna düşürmekle kalmıyor ayrıca tapındığı ve her türlü değerin üstünde tuttuğu tanrısını ayaklar altına alıyor. Doğal olarak tanrısız kalma tehtidine bununan kişi ayni zamanda psikolojik olarak büyük bir destek kaybettiğinden saldırganlaşabiliyor yada farklı savunma mekanizmaları deneyebiliyor.

Karşı davranış kişiye veya topluma göre şekillenebileceğinden, inancı korumak için ölüm cezası uygulayabilir, reformlar uygulanarak inanç değiştirilebilir (engizisyon mahkemeleri ayrı bir kitap kanunu olarak inmemişti :D) veya buradaki nurcu arkadaşlarımız gibi inanç süslü bir felsefeyle savunulabilecek şekilde yumuşatılabilir. Hem fiziki kuvvetin hem de fikirsel kuvvetin kullanılamadığı yerlerde ise kişi inancını korumak için küfre başvurabilir.

Umarım beğenmişsinizdir möööö

İyi bir açıklama. :) koca boğa taraftarlarından da küfür durmayız heralde :)

Anlaşılan İnandıkları Tanrılarını,Tanrıları kendisini savunamayınca savunmak istiyorlar,o da olmayınca(fikri olarak yapamıyorlar) acizlikleri sebebiyle küfür ediyorlar gibi.

"Herakles:Putlarına saldırmamayı öğrenmelisiniz ondandır.."

Herakles sana bir soru...mesela benim yazdığım mesajların hangisinde senin onların putları olarak nitelediğin şeylerin hangisine bir saldırı var ki,hangisine hakaret var ki,küfür ediyorlar?(buna çok rastladım) Eleştiri,üstelik te kendi inançlarının dayandığı kaynakların kendisini kaynak göstererek yapılan eleştiri saldırı olabilir mi?Çelişkileri ortaya koymak saldırı olabilir mi? olabilirse,saldırının tanımı nedir?

Burada çoğunlukla daha evvel müslüman olan,bilinen kişilerin geçmişte yapmış oldukları hatayı konuştukları ve yaptıkları yanlışları değerlendirdiği,burada müslümanlığın ya da diğer semavi dinlerin öncelikle eleştirildiği bilinmesine rağmen savunması olmayan müslümanın buraya gelmesi nedendir? Tebliğ yapmaya geliyorsa,bunların tebliği küfür ya da hakaret midir? Neden Al-lah'ları Kuran'a göre Kuran'ı koruyacağını söylediği halde ,müslümanlar O'nun yerine savunmaya çalışıyorlar,nasılsa korumayacak mıymış?

tarihinde gercekisim tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Başlık neden küfür ediyoruz olsaydı daha mantıklı bir yaklaşım sergilenirdi...

Küfür silahını sadece müslümanlar değil, ateistinden hristiyanına kadar herkes kullanıyor...

müslüman küfür edince siteden şutlanıyor, diğerleri yapınca bunun adı küfür değil tespit, tahlil yalanına başvuruluyor, bir şekilde görmemezlikten geliniliyor...

saygılarımla

Sitelerde Paylaş
Başlık neden küfür ediyoruz olsaydı daha mantıklı bir yaklaşım sergilenirdi...

Küfür silahını sadece müslümanlar değil, ateistinden hristiyanına kadar herkes kullanıyor...

müslüman küfür edince siteden şutlanıyor, diğerleri yapınca bunun adı küfür değil tespit, tahlil yalanına başvuruluyor, bir şekilde görmemezlikten geliniliyor...

saygılarımla

Böyle sormamın temel sebebi,müslümalar hep güzel ahlak kuralını öne sürerler ama ben öylebirşeyi müslümanlarda genellikle göremiyorum.Ateistlerin kendilerince bir kuralı olabilir ama genel bir kuralı ya da kutsal kitabı olmadığına göre onların küfürlerini samimi olmadıkları şeklinde yorumlamak doğru olmaz,bireysel davranışıdır.Müslümanın yaptığı da bireysel davranış olabilir ama,güzel ahlakı savunduğunu söylediği ve inandığını söylediği halde küfür etmesi samimiyetsiz olduğunu gösterir.

Sitelerde Paylaş
Böyle sormamın temel sebebi,müslümalar hep güzel ahlak kuralını öne sürerler ama ben öylebirşeyi müslümanlarda genellikle göremiyorum.Ateistlerin kendilerince bir kuralı olabilir ama genel bir kuralı ya da kutsal kitabı olmadığına göre onların küfürlerini samimi olmadıkları şeklinde yorumlamak doğru olmaz,bireysel davranışıdır.Müslümanın yaptığı da bireysel davranış olabilir ama,güzel ahlakı savunduğunu söylediği ve inandığını söylediği halde küfür etmesi samimiyetsiz olduğunu gösterir.

İyi güzel de, sorun dinsel kurallardan öte insanların duruşudur..

İnsanların hangi cepheden yazdıklarından önce düşüncelerini nasıl dile getirdiklerine bakarım, üsluplarına bakarım...

Ahlak; falan kitapta, falan dinsel öğretide yazılı olan kurallar demek değildir ki bir ateistin ettiği küfürleri "onların bir kuralı, bir kutsal kitabı yok ki olayı samimiyetsizlik olarak görelim" şeklinde değerlendirelim...

Bu forumda edilen küfürlerin hepsi bireysel davranıştır sonuçta. Ama bu bireysel davranış, dünyaya bakış açılarından kaynaklanıyordur. Bir çok konuda ayrı düşünen müslüman, ateist, hristiyan çoğu zaman küfür kavşağında buluşabiliyor...

saygılarımla

Sitelerde Paylaş

Gercekisim sorular çoğalıyor bakıyorum:)

Genellemeli sorular olduğu için her müslüman benzer yazmadığı için soruların cevapları zor..

Putlar dediğimde kişinin egosuda buna dahildir..Bir fikir veren adama 'kes ulan' 'sen dansözsün' tarzı bir üslup seçersen küfür yemen olasıdır..Müslümanların nasıl kişiliklere küfür ettiğini de incelemelisin...Tahrik ve provoke tavırları gözardı edemeyiz.

Bence kendinizi de sorgulayın...Kendi putunuzu yani..

Empati ve iletişim sorunu var ülkemizde.Ateist ve Müslümanlar arasında Ahlak kavramına bakış farkı da var..Müslüman ateisti düşman kafir görüyor ateistte bundan dolayı önyargılı..Çok büyük bir engel var..Bunu nasıl aşmalı bilemiyorum...

Selamlar...

tarihinde herakles tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
sen bir konuda yapılan hiçbir hakaret içermeyen ve sadece mantıksal bir çelişkiyi yazan adama ...sen o ismi ağzına bile alamazsın dersen küfürü yersin...

ozaman bu dünyada ve de burda kimse kimseye laf konuşturmaz...

biride çıkar kes sesini sen muhammet hakkında konuşamazsın..sen kuran hakkında konuşamazsın,sen benim tarikat hakkında konuşamazsın,sen bu parti hakkında konşamazsın,sen kominizm hakkında konuşamazsın,sen atatürk hakkında konuşamazsın,sen .......................buna kısaca it lik denir...ha tabi bu itliği bir itin anlaması çok zor..

anlamadın demi?

Sayin Ercüment arkadas.

Senin ve cogu kimseninde bildigi gibi:Bir Insanin Ahlaki Akkil ile ölcülür.

Bir Insan zaten ben Akilliyim en dogrusu benim ,kimseyi konustuirmam,benim dedegim dogru diyorsa:O Zaten yanlis yoldadair ve Ahlaki yoktur.

Yani ikisinin bir arada olmasi lazim.Fakat toplumum yaziki büyük cogunlugunu bu kendini bilmeyenler olosturdugundan;Mütavazi ve Ahlakli ve bir o kadar da Akilli Insanlar:Saf ve Manyak,Dangalak gibi görülmekte ve allay edilmektedir.(Bütün Peygamberlere,Mecnun,Siyirtmis denmistir).

Basit Örnek :Timarhanede yatan Deli bile en akkilisi benim der.Bu Bencil Insanlarin bir Siperidir.

SAYGILAR.

Sitelerde Paylaş

Şu videoya: http://www.youtube.com/watch?v=S6DyW92hqS4

Şu Yorumu yaptım:

Bütün dinlerin acilen ortadan kalkması lazım. Bütün kitaplar, dine dair herşey hristiyanlık,musevilik,budizm ve islam ile ilgili tüm kaynaklar toplatılıp yakılsın ki bu zehir 2-3 kuşak sonrasına taşınmasın. Bütün anayasalara da geçsin bundan sonra ben kutsalım, ondan haber getirdim bundan emir taşıdım diyen biri çıkarsa hemen kızılçık sopasıyla dövülsün. yeter ya valla yeter masal kardeşim bunlar ta hesiedos'tan homeros'dan sümer'den beri anlatılan mitler. Yeter insanların acı cektiği yıllardır

Şu cevapları aldım (+18):

Ulan orospu çocuğu öyle bilmediğin şeyler için yorum yapma.Sen zaten orospu çocuğusun.Orospu çocuğu olmasaydın inanırdın.İnanmıyorsan en azından dinimizi eleştirme.Seni ne yapar yapar bulur ananı bellerim....

Mezarda senin ananı belleyecekler.Demek inanmıyorsun.Zaten orospu çocuğu olmasan kuranı baştan okurdun.Öyle şerefsizlik yapıp allaha küfretme seni bulur ananı ....

Şu cevabı yazdım:

Çok çok yol alman lazım haytta. Çok okuman, ön yargılarından kurtulup, emek harcaman lazım. Umarım günün birinde buyazdıklarını düşününce utanacak bir seviyeye gelirsin İyi şanslar

Sitelerde Paylaş

Cevabı bana göre basit : Korkuyorlar. Önyargılarının kırılacağından korkuyorlar. Sorgulamaktan korkuyorlar ve bunu kapatmak için küfrediyorlar. daha şu forumda biz ateistlerin ve deistlerin sorularına ve iddialarına cevap verecek bir müslüman yok. Hepsi sinmiş

Sitelerde Paylaş
Cevabı bana göre basit : Korkuyorlar. Önyargılarının kırılacağından korkuyorlar. Sorgulamaktan korkuyorlar ve bunu kapatmak için küfrediyorlar. daha şu forumda biz ateistlerin ve deistlerin sorularına ve iddialarına cevap verecek bir müslüman yok. Hepsi sinmiş

Risale-i nur harun yahya eserlerinden ilmi araştırmalar yapıp biz cevap vermek üzere hazırlıyorlardır büyük ihtimalle yada cevap veremezler ise baskın için satırlarını bileyliyorlardır istasyondan benzin almaya çıkmış olabilirler.

Sitelerde Paylaş

Yapacak başka bir şey bulamamalarından da olabilir.Bize karşı ne kadar hırs dolu olduklarını zaman zaman gözlemleyebiliyor ya da direk yaşayarak görebiliyoruz.Harun Yahya zihniyetindeki bir adamın eline geçsek büyük ihtimalle mefta oluruz, çürütemedikleri düşünceleri başka şekillerde etkisiz hale getirmeye çalışıyorlar.Daha it egolarını bastırmayı başaramamış insanlar olarak görüyorum ben bu gibilerini...

Sonra bir de ortalığa çıkıp bir kafiri daha öldürdük, sevap kazandık filan diye de övünmeye başlarlarsa şaşırmamak lazımdır :rolleyes:;)

Sitelerde Paylaş

Insan tüm ön yargılarından arındığı zaman ancak kendisine ben demeye başlar kendi öz kimliği oluşur. Fikirlerin değil bilgilerin insanı şekilendirdiğini anlamaya başladığın an yola çıkmaya hazırsın. Kendini öz kültürün ve ortak bilincin bir parçası değil onun içerisinde yaşayan farklı bir birey olduğunu farkedersen ancak ben varım diyebilirsin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...