Jump to content

TANRI KENDiNE SORMUS MUDUR?

Recommended Posts

Tanri kendine sormus mudur? ;

"Ben nasil var oldum?"

"Ben neden varim?" diye...

SAYGILAR

Sormustur ve kesin, tapmak icin bir sey ariyordur. Belkide boslukta gezip "lan bunun sonu varmi acaba" gibi düsüncelerle, bunalima giriyordur.

Bu kısa cümleler tanrının varolmadığının bir kanıtıdır, hiç kimse bunun aksini ispatlayamaz. Evet buna kimse cevap veremeyecek, vereceklerinde cevaplarını yazayım.

*Tanrı bilinmek istedi bu yüzden insanı yarattı.

*Bizim aklımız tanrıyı kavrayamaz, bu metafiziki bir meseledir.

*Risale nurdan kopyala yapıştırlar

*Tanrının başı ve sonu yoktur o hep vardır.

*Biz onun ne yapacağını bilemeyiz.

vs vs vs

:lol:

Sitelerde Paylaş

Ateistlerin bu suali sorması kadar saçma bir şey olamaz. Sizce yok olan bir şey nasıl soru sorsun ki evvela.. Bu tamamen saçma bir kere kendinizle çelişiyorsunuz..

Ama biz de deriz ki, Allah ne zatına ne de başkasına cevap almak için sual sormaz. Zira o her şeyi biliyordur. Bilmiyor olursa zaten İlahlık vasfı yoktur.Allah herşeyi her yönüyle bildiği için Allah'tır. Herşeyi bilen birisi niye sual sorsun ki? O herşeyi bildiği için de yapandır, yaratandır. Yani o bilir ve yapar...

Bu suali sonradan yaratanlar sorarlar, O da yaratanını bulmak içindir. O halde siz Güya Allah'a inan mıyorsunuz ama aslında inanıyorsunuz. Fakat kendiniz gibi Allah inancı şekllendirdiğiniz için o allahınız sizi mutlu edemeyince inkara sapıyorsunuz..

halbuki realitedeki ve bizim inancımızdaki Allah' ta herhangi bir kusur ve noksaniyet olmadığı gibi bir yakıştırma dahi yapılamaz. Zira o noksan sıfatlardan uzaktır..

Sitelerde Paylaş
Ateistlerin bu suali sorması kadar saçma bir şey olamaz. Sizce yok olan bir şey nasıl soru sorsun ki evvela.. Bu tamamen saçma bir kere kendinizle çelişiyorsunuz..

Allah var diye sormuyoruz biz bu soruyu.

"Allah inanci" diye bir seyin var oldugunu kesin olarak biliyoruz.

Ve Allah inanci oldugu icin, biz de Allah var sayaraktan soruyoruz.

Cevaplamasi size kalmis.

Sitelerde Paylaş
evet düşündüğümüz herşeyi onun zaten düşünmüş (düşünmesine bile gerek yok ya ;) ) yalayıp yutmuş, aşmış olması lazım değil mi?.... Tanrıyı kısıtlamayalım.

Tebrikler size ne de güzel ifade etmişsiniz..Allah bizim gibi değil ..maşallah size ne de isabetli ifade etmişsiniz.

Sitelerde Paylaş

paronayaklıkta son noktaya ulaştığınız saygıdeğer arkadaşım sizin inancınızla yola çıkarak ileri sürülen bir soru ateistin allaha inanması değildir yani

sorularınızı sorarken tekrar tekrar okumanızı tavsiye ederim .. *Deva.

tarihinde bLeedrobe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ama biz de deriz ki, Allah ne zatına ne de başkasına cevap almak için sual sormaz. Zira o her şeyi biliyordur. Bilmiyor olursa zaten İlahlık vasfı yoktur.Allah herşeyi her yönüyle bildiği için Allah'tır. Herşeyi bilen birisi niye sual sorsun ki? O herşeyi bildiği için de yapandır, yaratandır. Yani o bilir ve yapar...

Bu suali sonradan yaratanlar sorarlar, O da yaratanını bulmak içindir. O halde siz Güya Allah'a inan mıyorsunuz ama aslında inanıyorsunuz. Fakat kendiniz gibi Allah inancı şekllendirdiğiniz için o allahınız sizi mutlu edemeyince inkara sapıyorsunuz..

halbuki realitedeki ve bizim inancımızdaki Allah' ta herhangi bir kusur ve noksaniyet olmadığı gibi bir yakıştırma dahi yapılamaz. Zira o noksan sıfatlardan uzaktır..

Deva senin hiç taşıdığın değerlerin yokmu?

Cevap veremediğin herşeye inanmadığın bir allah neden bunları soruyor veya neden inanmadığınız birşey için bu kadar uğraşıyorsunuz diye.

sen birisini zeus denen tanrıya taparken görsen o kişiye ya kardeş bak bu yaptığın şundan şunda dolayı saçmadır dediğinde o kişi senin suratına aptal aptal bakarak ya kardeş sen inanmadığın bir tanrı için neden bunları söylüyorsun dediğinde o kişi için ne düşünürsen bizlerde senin için bunları düşünüyoruz.

Ve allah soru sormaz demişsin KÂF SÛRESİ(30) O gün cehenneme, "Doldun mu?" deriz. O da, "daha var mı?" der.

Seytana seni eğilmekten alı koyan nedir? diyen kim?

Sitelerde Paylaş
Tanrının düşünme sıfatı yok. :)

Dogru Tanri dusunmez.

Mesela "Hmmm bu herif sunu sunu yapti, kucucuk kiz cocuguna sehvetle bakti, bi sekilde yalan dolan dalavere ile koynuna girdi." Ben bu herifi cehenneme yollayacagim diyemez.

Degil mi?

Dusunmedigine gore iradesi de yok, plan yapamaz, bir seyler tasarlayamaz demek mi istiyorsun?

Otomat gibi bi sey o zaman bu tanri.

Allah "Ben yeryuzune bir halife var edecegim!" dedigi zaman bunu iradesi disi mi soylemis acaba?

Seytan ile agiz dalasina girdigi zaman "Hadi ordan, defol!" dedigi zaman hic mi iradesi yok bu sozleri ona soyleten?

Bu Allah denen hayal urunu dogaustu guce bu kadar sifat, bu kadar sinirsiz guc, bilmem ne verilirse, ortaya da bir cok sorun cikar.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
Guest kafamiyii

sanki bureaya geldişm benn benn burdamıyım benım burda olduguma ınamayan bırıs varmı

demekle benıı dınleyecgınız ıcın hepınıze tesekkurleırmı fıskırtıyorum benn bırr canlı olarak dünyya geldim vede gelirken hiçç irr şekilde varr oöamyı kabul etmedim kabul etmediğim içinde senmüsllüman olarak doğdun dediler enn önemli soruu müslüman olarak doğmak hangımız ıstedık bızz bırr ebeveyn olarka dünyaya geliriz vede karısmızda nee öğrenirsek büyüklermizden onun dogrultusunda mantıgımızı kullanarak paralel bıseyler bulup onaa gore hayatımızı yonlendırız sımdı bızım turkıyedekı ınsanlarımız dini cokk kolay haldee yaşaamyı secmısler vede dını arastırdıkları zaman dinden cıkacagını düşünmüşler herşeyin kuranda yazdığını düşünürler benn evvla şuandaki teknolojinin tesadüs eseri oldugunu düşünmek ısteymeem bıele kendım elektronıkcıyım bılırsınız mantık bıter elektronık baslar bunuu yada hangı meslekte bıseyler ogrenmek olursa olsun ınsanların kesffetıklerı ılee basarıya ulasırsan bunuda arastırarak ogrenerek yapamn lazım buda akılla ılgılı gızlı bırr olaydır akılı ınsana allahın verdıgını dusunuyorlar bızee allah akıl verdıyse kendısı ılee neden olumsuz seylerı dusunebılıyorus benn turkıyede dogdum türk oldum pekıı yabancı bırr ülkede olsaydım dogsaydım hrıstıyan oalrak dogacaktım vede muslumanlıgı bılee arastırmayacaktım vede gell gelelım onlarında dogan bırr bebvegı hayata kavusturmak ıcın neler aasılayıp hangı konumda yetıstırelecgını dusunun evvale ınsanlarımız tarıflerını bılemlı vede sunu dusunmelı 4.tane buyuk dının varr oldugunu vede ınsanlara verılıdı ddusunulmus bızz ınsanların yasaöda sadec bırr tanee amacı varrr tekk bır dogruya dogru tekse aklın yolu bırdır neden 4tane dinn demekkı bunların ınsanların kendılerı ıcın cıkartmaları gerek ınsanlar eşitse peygamber bırr ınsandan ustun olamaz yucede olamaz dogrumudur şimdi asıl soruma gecelım dıyelımkı bız herr bırey oolarak bılgımızle kafamızda butun dınlerı okuduk ogrendık dedıkkı kendı kendımıze 4tanee dınn varr herr dının ınsanı kendıne gore ınanısı varr dıye pekı herr ayrıı dınee ınanan sence eogsuan gıore bırr tanımlaam yapmıs olamzmı benn bunu sectım bunaa ınanndım boyle bısey olabılırmı olamaz 4tanee dınde allahın yolunda gıdın ddıyor neden bırbırlerıne zıtlar pekıı vede evvela suda varr bızım muslumanlık dini enn buyuk yuce dinn dıger dıene ınansıı olan ınsanlar dinlerini degıstırıp musluman olsalar bılee suvar ılkk dinn dunyaya gelmeden önce kurulmadan once insanlar ölduu yasamalrı yetmedı bırr sekılde vede oınsanlar hıcc bırr dını yasamadan ölduler sızce buınsanlar sımdı dınsız öldülerse succ kımın bunun cevabı yokk verende sacmalar vede madem adem ılee havadann yaratıldık adem ilee hava müslüman degıldı ozaman muslumanlık yoktu nasıl olacak bunlar sonra dusunun kurnaı kerımde yazmayan yokk bırısı desinki şuuu şuuu varr vede şuayette şimdi bakınız ;

bızz herr yonumuzle gunumuzde herr zman degısık hayat vede degısık bırr gunee baslıyoruz hergün hayatna bısey ogrenıyoruz vede atıyorum sonn yuzz yılın enn sonn kelımesı türedi insanlar buu kelımeyı teknolıjıde kullandı atıyorum yenıı televızyon markası vede ozellıgı sudur dıyee bakıyoruzkı bunu ınsanlar hemen ogrenıyor ılahıyatcılardan bırısı dıyorkı iştee bakk kuranda buu şuu ayatte yazıyor tama dogru dıyorsun pekıı sonrada bana dıyorsunkı kuranın dahaa bılınmeyen cokk seyı varr aslada cozuleemz hee deemkkı suvar yasamda hergun yenıı bısey cıkıyorsa ınsanlar bunu kurana gore yorumluyor vede surda varr dıyor ozaman eklıyorsun yanlıs anlamyın gercekten dıyorum çünkü bısey hıcc sonuna varılmıyorsa baskı varsa ınsanlar onaa yönelir buda dinnn iştee önumuzdekı senelerde yenı bısey bulunursa tartsılırsa görün ennn fazlaa birr hafta sonra bırısı dıyecek bakk buda yazıyordu pekıı ozamana kadar nıyee kuranda yazdıgını acıklayamdın dogrumudur kesınlıklea aradaslar aklına guvene guzel gelısmıs fıkırlerı olanlar yorum yazssınlar benn delii delılerın efendısıyım

Sitelerde Paylaş
Tanri kendine sormus mudur? ;

"Ben nasil var oldum?"

"Ben neden varim?" diye...

SAYGILAR

Soru mantık çelişkileri içermektedir..

Soru birşeyi bilmemekten gelir..Cenab-ı Hak Alîm-i Mutlaktır..Bu bağlamda bilmediği birşey yoksa "soru" diye bir kavram Cenab-ı Hak için düşünülemez..

Kur'an-ı Kerimdeki sorular ise "teşbih" manasındadır...hadis ve kelam alimlerince te'villeri tefsirleri yapılmıştır..

Sitelerde Paylaş

Selamlar..

Televizyona sorsanız , Tanrı nasıl birşeydir diye.. 1000 ekran , aynı anda 1000 kanal gösterebilen , antensiz çalışabilen bir şeyi tarif eder heralde

Arabaya sorsanız , 1000 km hız yapan ve uçabilen birşeyi tarif eder ..

Kediye sorsanız , aynı anda 50 tane fare yakalayabilen , köpekleri kovalayabilen , irice bir kedi tarif eder olsa gerek..

Sitelerde Paylaş
Selamlar..

Televizyona sorsanız , Tanrı nasıl birşeydir diye.. 1000 ekran , aynı anda 1000 kanal gösterebilen , antensiz çalışabilen bir şeyi tarif eder heralde

Arabaya sorsanız , 1000 km hız yapan ve uçabilen birşeyi tarif eder ..

Kediye sorsanız , aynı anda 50 tane fare yakalayabilen , köpekleri kovalayabilen , irice bir kedi tarif eder olsa gerek..

evet istersen birde müslümanlara sor bak neler söylüyorlar.

Sitelerde Paylaş
Tanrı ile ilgili sorularda zaman kavramı ile ilişkilendirilen soruların mantıksız olduğunu ne zaman kavrayacaksınız çok merak ediyorum.Zamanı anladığınız zaman heralde ...

Soruda Tanri kendin "Ben ne zaman var oldum?" diye sormuyor.

"Ben neden varim?" diye soruyor.

Tanri zamandan bagimsiz olsun, ezeli ve ebedi olsun, sonucta "var" ise, bu soruyu sorabilir: "Ben neden varim?"

Sitelerde Paylaş

Arkadaşım yine saçma farkeden birşey yok, tanrı inancına göre sebep-sonuç ilişkisini yaratanda tanrı dolayıyısıyla neden sorusu sebep sonuç ilişkisine bağımlı yani yaratılmışlar için geçerli bir sorudur.Nasıl sorusu da zamana bağımlılar için bir sorudur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...