Jump to content

allah dogurmamistir; yaratmistir.

Recommended Posts

Kosmos çarpsın seni anibal e mi:)

He sen melek deyince kanatlı bişey anlıyorsun, çocukken sana öyle öğrettiler, bana da.

Ama sen hala çocukluk günlerinin özlemiyle yanar tutuşur görünüyorsun, ne iş :rolleyes:

ablacım, onların kanatları olduğunu hem de üçer dörder kanatları olduğunu kuran söylüyor.

biz ne yapalım? :)

diyelim kanatlardan kasıt uçabilmelerini, ışık hızıyla hareket etmelerini sağlayan kısımları olsun meleklerin.

diye ikisi,üçü, dördü ne alaka yahu?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 137
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Evet var; doğmadan evvvel bilincim nasıl yoksa, öldüğüm zaman da yok oluyor aynı şekilde; hepsi bu işte...

Bu seni huzura kavuşturuyorsa ne mutlu sana ..Fakat gözden kaçırdığın bir nokta var..Bilincinin bilincinde olan sadece sensin ..

Gözünü açıp dünyaya baktın .Hayvanlarla aynı fizyolojiyi paylaştığını anladın / öğrendn / bildin...

Bu kapasiteyi sana veren şeyin ne olduğunu bilemiyorsun çünkü bu senin seçimin değil...Bitki olarakta dünyay gelebilirdin..Senmi seçtin ?

hayır...

Evrim sürecini öğrendin .Herşey hayatta kalmak için bir tür yarış içinde ...Sen herkesi geçtin dünyaya hakim oldun ..Peki ne yaptın dünya için ?

Kah din bezirganlığı ,kah politik bezirganlık ..

Neden ?

Şahsi menfaat için ...İnsanları sömürmek için ..Bunun kötü bir şey olduğunu biliyorsun bunuda öğrendin ..Peki yaptıkların yanına kar kalacakmı ?

'' İnsan neden yaratıldığına bir baksın ''diyen bir sözü sen ciddiye almayabilirsin ama ben arkamı dönemiyorum...sayın yürüyen çamur.

Sitelerde Paylaş
Sevgili sangre:

Süper hücreden bahsedilmiş, yani senin dediğini kabul edelim ki bilmiyoruz, fikir yürütüyorum.

O şekilde de yaratma olabilir, şu an bilimin bize henüz hiçbir şekilde işareti olmayan, bilmediğim bir yaratma da olabilir ya da yaratma demeyelim var etme diyelim.

Benim fikrimi sorarsan, her ikiside mümkün, yani Tanrı açısından mümkün. Bilim bugün bize hokus pokus olmadığı yolunda işaretler veriyor, eğer hokus pokus olsaydı bizim de algımızın ona göre dizayn edilmesi gerekirdi. Hani diyoruz ya biz programımıza uygun hareket etmek durumundayız, bizde olanı açığa çıkarma durumu. Bu yüzden şimdilik bana hokus pokus gibi gelmiyor, çünkü biz hokus pokusu şu anki bildiğimle algılamamız mümkün değil.

Madde yoktan var olmamıştır, belirli sebeplerle genişlemeye başlamıştır diyorsun.

O zaman bizde sana nasıl olmuştur, onu ne tetiklemiştir vs sorular sorarız normal olarak...

Yukarıda aynı şeyi dedim bende farkındaysan ;)

Doğanın bilinmeyenleri üzerine Tanrının varlığını kabul edilemez buluyorsun, bizde bu bilinemezler üzerinden var olabilir diye düşünmeniz gerektiğini söylüyoruz...

Süper hücre nedir Berguzar hanım :D

İlk maddenin hücreyle felan ilgisi olduğunu sanmıyorum.. Herneyse.

Her iki şekilde de bir yaratılışın senin açından mümkün olması, bilimsel açıdan mümkün olduğu anlamına gelmiyor.. Bilimsel olarak ilk maddeyi Tanrı'nın genişlettiği ile ilgili her hangi bir bulgu yoktur.. Veya ilk maddeyi Tanrı'nın ''Yarattığı'' ile ilgili de aynı şekilde..

Zaten Kuran'a göre ilk maddeyi genişletenin Allah olması ihtimali dahi yoktur.. Daha önce söylediğim gibi, okuduğum çevirilere göre; 1. Yoktan var etmesi, 2-Şekil vermesi, durumları söz konusudur..

Yani Kuran'a göre yeri, göğü, yıldızları yoktan var etmiş; Adem'i de daha önce yarattığı çamurdan şekil vererek ortaya çıkarmıştır.. Kuran'da daha fazlası yoktur.. Hele hele bigbangi arayıp, zorla çıkarmaya çalışanlara ne demeli bilemiyorum..

Genişleyen maddeyi neyin tetiklediğini sormuşsun, ama ben daha önce ''Bilmiyorum'' yanıtını vermiştim.. Bunu fizikçilerin açıklayabileceğini söylemiştim.. Ben doğanın bilinmeyenleri üzerine Tanrı'nın varlığını reddetmiyorum.. ''Bilmiyorum, o halde yoktur'' demek kadar komik birşey olamaz heralde.. Ama siz bilmediğiniz konular üzerine Tanrı'nın varlığını kabul ediyorsunuz.. Benim reddetmemin başka sebepleri var, önce bunda anlaşalım..

Sitelerde Paylaş
Cin: Gizlenmiş, Bilinmeyen

Melek: Güç, Power

Secde: Uyum

:D

Bak ezberbozan, cehennem kelimesini yanlış yorumlamışsın yukarıda.. Cehennemde, aslında gerçekten yakılma diye birşey yoktur.. Sadece ayetlere uymadığında; Mesela, ayetlerin birinde yazılanın tersi olarak annene ve babana saygısızlık yaptığında, karşılaşacağın zorluklar ve çekeceğin acıları anlatmak istiyor.. Yani bu ayete uymazsanız cehennemde yanarsınız, demek isteniyor.. Psikolojik veya fiziksel bir acı çekme hali :D

Yukarıdaki saçmalıkları yazan biri, asla bu yazıma karşı gelemez.. Zebanileri de, hormonlar vs ile açıklayabiliriz hahaha

Sen bu deneyi hiç araştırdın mı :) .. Yani tamamen safsatadan ibaret olduğunu hiç mi duymadın??

İnsan ve bazı hayvanlar dışında, her hangi bir canlı bilince sahip değildir, demiyorum ama senin yukarıda bahsettiğin deney bilimsel değildir.. Tamamen saçmalık olarak adlandırılmıştır diye biliyorum.

Sen dalgaya alıp gül geç sangre ama çok doğru yazmışsın aslında ..evet hayatını kişisel hırsları için cehenneme çevirmekte insanın elindek birşey..

Anne babana saygısızlık yaptığında eğer aklın ve bir vicdanın varsa dünyan cehenneme döner...Ama kime anlayana :)

Ben biliminsanlarına güveniyorumm..Sizin gibi önyargıyla yaklaşmıyorum..Madem bu kadar zekice herşeyi sorguluyorsun .O halde Bigbang öncesinde maddenin varlığıyla ilgili olan gafı nesıl yuttun ?

Bigbang öncesi değil genişlemenin hemen sonrasını gözlemlemek adına yapılıyor cerndeki deney..Batılı gerçek bilim insanları öncesi hakkında ahkam falan kesmiyor..Bilmediklerini söylüyorlar gayet erdemli bir şekilde ..Onlar kafir değiller örneğin.

Sitelerde Paylaş
ablacım, onların kanatları olduğunu hem de üçer dörder kanatları olduğunu kuran söylüyor.

biz ne yapalım? :)

diyelim kanatlardan kasıt uçabilmelerini, ışık hızıyla hareket etmelerini sağlayan kısımları olsun meleklerin.

diye ikisi,üçü, dördü ne alaka yahu?

Şincik şöyle oluyor murtedciğim...

Hani bir araba vardır 1600 motor, bilmem kaç beygir gücüdür.

Bir araba daha vardır, 2000 motor, o da bilmem kaç beygir gücüdür.

Bu kanatları böyle algılasan, uyar mı sence?

Ya da poyrazın esme şiddeti ve etkisi farklıdır.

Karayelin esme şiddeti ve etkisi farklıdır.

Lodosun esme şiddeti ve etkisi farklıdır.

Olmadı böyle bak :rolleyes:

Sevgiler...

...sayın yürüyen çamur.

Ay bu benim lafım ezberbozan, sen çok yaşa emi...

Sitelerde Paylaş
Süper hücre nedir Berguzar hanım :D

İlk maddenin hücreyle felan ilgisi olduğunu sanmıyorum.. Herneyse.

Her iki şekilde de bir yaratılışın senin açından mümkün olması, bilimsel açıdan mümkün olduğu anlamına gelmiyor.. Bilimsel olarak ilk maddeyi Tanrı'nın genişlettiği ile ilgili her hangi bir bulgu yoktur.. Veya ilk maddeyi Tanrı'nın ''Yarattığı'' ile ilgili de aynı şekilde..

Zaten Kuran'a göre ilk maddeyi genişletenin Allah olması ihtimali dahi yoktur.. Daha önce söylediğim gibi, okuduğum çevirilere göre; 1. Yoktan var etmesi, 2-Şekil vermesi, durumları söz konusudur..

Yani Kuran'a göre yeri, göğü, yıldızları yoktan var etmiş; Adem'i de daha önce yarattığı çamurdan şekil vererek ortaya çıkarmıştır.. Kuran'da daha fazlası yoktur.. Hele hele bigbangi arayıp, zorla çıkarmaya çalışanlara ne demeli bilemiyorum..

Genişleyen maddeyi neyin tetiklediğini sormuşsun, ama ben daha önce ''Bilmiyorum'' yanıtını vermiştim.. Bunu fizikçilerin açıklayabileceğini söylemiştim.. Ben doğanın bilinmeyenleri üzerine Tanrı'nın varlığını reddetmiyorum.. ''Bilmiyorum, o halde yoktur'' demek kadar komik birşey olamaz heralde.. Ama siz bilmediğiniz konular üzerine Tanrı'nın varlığını kabul ediyorsunuz.. Benim reddetmemin başka sebepleri var, önce bunda anlaşalım..

Sevgili sangre,

Penceremiz aynı, bir görebilsen.

Elbet benimde kabul etmem için başka başka sebeplerim var, bunda da anlaşırsak devam edelim konuya ne dersin?

Sitelerde Paylaş
Sen dalgaya alıp gül geç sangre ama çok doğru yazmışsın aslında ..evet hayatını kişisel hırsları için cehenneme çevirmekte insanın elindek birşey..

Anne babana saygısızlık yaptığında eğer aklın ve bir vicdanın varsa dünyan cehenneme döner...Ama kime anlayana :)

Ben biliminsanlarına güveniyorumm..Sizin gibi önyargıyla yaklaşmıyorum..Madem bu kadar zekice herşeyi sorguluyorsun .O halde Bigbang öncesinde maddenin varlığıyla ilgili olan gafı nesıl yuttun ?

Bigbang öncesi değil genişlemenin hemen sonrasını gözlemlemek adına yapılıyor cerndeki deney..Batılı gerçek bilim insanları öncesi hakkında ahkam falan kesmiyor..Bilmediklerini söylüyorlar gayet erdemli bir şekilde ..Onlar kafir değiller örneğin.

Biz de aslında gizli imanlıyız da çaktırmıyoruz gördüğün gibi :D

Ama demin, öldükten sonra yanına kar kalıp kalmayacağı hakkında yazıyodun.. Şimdi öteki tarafta olarak kabul ettiğin cehennem, birden bu tarafa mı geldi!??

Şimdi her kelimenin yerine, farklı bir kelime getiriyorsunuz.. (Cin; bilinmeyen) vs.. Allah yerine de, bilinçsiz/biliçli doğayı koyalım bundan sonra.. Sonuçta öte tarafta hiçbirşey yok.. Herşey bu tarafta.. Sonuçta sizde Ateist olur çıkarsınız, söylemedi demeyin..

Bu arada yaptığın bir gaftan bahsetmişsin ama ben anlamadım.. Gafı hem sen yapıyorsun, sonra benden hesap soruyorsun halla halla.. Her yazdığınızı takip edemiyoruz doğal olarak.. Yanlış birşey gördüğümüz zamanda, bildiklerimiz kadarı ile yardımcı oluyoruz..

Biz de o bilimadamlarının söylediklerini gelip forumda söylüyoruz.. Kafir olmayan o kişilerin yalancısıyız yani :)

Sitelerde Paylaş
Elbet benimde kabul etmem için başka başka sebeplerim var, bunda da anlaşırsak devam edelim konuya ne dersin?

Durun sizin kabul ettiğiniz bir sebebi açıklayayım;

Tüm bu var olan düzen, bir bilincin elinden çıkmış gibi geliyor bana..

O halde Allah vardır :)

Yanlışsam yanlışsın deyin lütfen :)

Sitelerde Paylaş
Durun sizin kabul ettiğiniz bir sebebi açıklayayım;

Tüm bu var olan düzen, bir bilincin elinden çıkmış gibi geliyor bana..

O halde Allah vardır :)

Yanlışsam yanlışsın deyin lütfen :)

Sevgili sangre,

İnanç nesnelliğin alanı değildir, o yüzden sana Allah var diyebilmem için göstermem lazım. Ama o doğada bir şekilde hissettiriyor kendini, algımızla, gördüklerimizle.

Senin yok demen ne kadar inançsa, benim var demem de o kadar inanç. Özünde bunu diyorum yani ;)

Şimdi anlaşabilir miyiz?

Sitelerde Paylaş
Biz de aslında gizli imanlıyız da çaktırmıyoruz gördüğün gibi :D

Ama demin, öldükten sonra yanına kar kalıp kalmayacağı hakkında yazıyodun.. Şimdi öteki tarafta olarak kabul ettiğin cehennem, birden bu tarafa mı geldi!??

Şimdi her kelimenin yerine, farklı bir kelime getiriyorsunuz.. (Cin; bilinmeyen) vs.. Allah yerine de, bilinçsiz/biliçli doğayı koyalım bundan sonra.. Sonuçta öte tarafta hiçbirşey yok.. Herşey bu tarafta.. Sonuçta sizde Ateist olur çıkarsınız, söylemedi demeyin..

Bu arada yaptığın bir gaftan bahsetmişsin ama ben anlamadım.. Gafı hem sen yapıyorsun, sonra benden hesap soruyorsun halla halla.. Her yazdığınızı takip edemiyoruz doğal olarak.. Yanlış birşey gördüğümüz zamanda, bildiklerimiz kadarı ile yardımcı oluyoruz..

Biz de o bilimadamlarının söylediklerini gelip forumda söylüyoruz.. Kafir olmayan o kişilerin yalancısıyız yani :)

Bu senin ezberin sangre ..

Bize amellerin karşılığının sadece ahirette alınacağı söylendi .Ben yıllar önce kuran okuduğum zaman bunun yanlış olduğunu kavradım..

İster inan ister inanma bir kere baştan sona kuranı okudum..Ve beni ne kadar aklımla vicdanımla başbaşa bıraktığını gördüm..Onsan sonra kuranı dünyadan insandan evreni anlamak adına edindiğim çabalardan okuyorum...Sürekli kıvırtmak zorunda olduğum bir inanca bilsen hiç tenezzül etmiyorum..Bunları yazmazdın..

Eğer gerçekten aynı bilim insanlarından beslenseydik ..Onların tanrıyı yok demediklerini senin bilmen lazımdı..Dawkins denen ateizm militanından bahsediyorsan eğer o başka tabi seni anlıyorum derim...

Sitelerde Paylaş

Kavramları doğal ve olağan anlamak dogmacıların işine gelmez.

Allah melekleri bir mescidde topladı ademi'de başlarına dikti meleklerde yere kapandı :D böyle öküzce anlamaya devam edin bakalım.

Sitelerde Paylaş
Sevgili sangre,

İnanç nesnelliğin alanı değildir, o yüzden sana Allah var diyebilmem için göstermem lazım. Ama o doğada bir şekilde hissettiriyor kendini, algımızla, gördüklerimizle.

Senin yok demen ne kadar inançsa, benim var demem de o kadar inanç. Özünde bunu diyorum yani ;)

Şimdi anlaşabilir miyiz?

Yine başa döndük yahu.. Müslümanlar tek tek gelip yazarlar; ''Ateizm aslında, Tanrının var olduğuna inanmamak değil, var olmadığına inanmak demektir'' diye..

Bu konuyu da yüzlerce defa açıkladığık ama Berguzar hanım..

Sizin Tanrı'ya inanmanız, Antik Yunanlı bir insanın unicorna inanmasından farkı yoktur.. Veya İrlanda'lı birinin perilere inamasından.. Şimdi biz bu peri masallarının doğru olmadığına mı inanıyoruz.. Hayır! .. Sadece bunu söyleyen bir insana; ''Kardeşim git başımdan, senin işin gücün yok mu'' diyoruz.. Söylediklerine inanmıyoruz .. Hepsi bu.

İnancın öznel bir kavram olduğunu kabul ediyorum.. ''Ben böyle inanıyorum kime ne!'' diyen birisine; ''Hayır bak burda burda bilimsel kanıtlar var.. İnandığın inanç sistemi bir takım çelişkilerle dolu.. Bu yüzden inanırken rasyonel olamazsın ve dogmalara bağlı kalırsın'' diyemeyiz.. Çünkü o inançlı insan yine çıkıp şöyle der; ''Söylediklerini anladım, ama ben yine de inanıyorum kime ne!''

Her insan istediğine inanabilir.. Ama var olduğuna dair mantıklı açıklamalar yapamazsa, o inanç onun özeli olmaya mahkümdur.. Ve o özel inancın, kanıtların tartışıldığı bu platformda da işi yoktur, bana göre..

Umarım anlaşılmıştır.

Sitelerde Paylaş

Allah melekleri bir mescidde topladı ademi'de başlarına dikti meleklerde yere kapandı :D böyle öküzce anlamaya devam edin bakalım.

Öküze tapma başlığı tavan arasında ya, demin açtım.

Yanlış yere yazıyorsun çocuk :rolleyes:

Sitelerde Paylaş

Arapçada, güç kelimesine ne oldu?? Böyle bir kelime yoktu da, melek kelimesini mi kullandı Kuran..

Eğer sembolik anlatımlar istiyorsanız, hinduların kutsal kitaplarını okuyun.. O kitaplar Kuran'ı bine katlar.. Ama yok, sizin kurandan başka kitabınız olamaz.. Çünkü sadece orda gerçekler yazar ve sadece orda sembolik anlatımlar kullanılır.. Siz dogmatik olmayan taraftasınız :D

Sitelerde Paylaş
Yine başa döndük yahu.. Müslümanlar tek tek gelip yazarlar; ''Ateizm aslında, Tanrının var olduğuna inanmamak değil, var olmadığına inanmak demektir'' diye..

Bu konuyu da yüzlerce defa açıkladığık ama Berguzar hanım..

Sizin Tanrı'ya inanmanız, Antik Yunanlı bir insanın unicorna inanmasından farkı yoktur.. Veya İrlanda'lı birinin perilere inamasından.. Şimdi biz bu peri masallarının doğru olmadığına mı inanıyoruz.. Hayır! .. Sadece bunu söyleyen bir insana; ''Kardeşim git başımdan, senin işin gücün yok mu'' diyoruz.. Söylediklerine inanmıyoruz .. Hepsi bu.

İnancın öznel bir kavram olduğunu kabul ediyorum.. ''Ben böyle inanıyorum kime ne!'' diyen birisine; ''Hayır bak burda burda bilimsel kanıtlar var.. İnandığın inanç sistemi bir takım çelişkilerle dolu.. Bu yüzden inanırken rasyonel olamazsın ve dogmalara bağlı kalırsın'' diyemeyiz.. Çünkü o inançlı insan yine çıkıp şöyle der; ''Söylediklerini anladım, ama ben yine de inanıyorum kime ne!''

Her insan istediğine inanabilir.. Ama var olduğuna dair mantıklı açıklamalar yapamazsa, o inanç onun özeli olmaya mahkümdur.. Ve o özel inancın, kanıtların tartışıldığı bu platformda da işi yoktur, bana göre..

Umarım anlaşılmıştır.

Sangreciğim,

Yani yanlış anlaşılmasın, cıvıklıktan değil bu ciğim eki seni sevdiğimden bunu bilmeni isterim.

Ama bak her sorunuza bilimsel bağlamda cevap veriyoruz, hatta en son konuyu Andromeda kosmosa getirdi. Yani bilinemezler ikimiz içinde geçerli, sen göremediğin tarafa bakarak yoktur diyorsun, ben de gördüğüm tarafa bakarak ve göremediğim tarafta da ne olduğunu bilmediğimden ama bütün işaretler bana onu gösterdiğinden vardır/inanıyorum diyorum, bu kadar.

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş
Arapçada, güç kelimesine ne oldu?? Böyle bir kelime yoktu da, melek kelimesini mi kullandı Kuran..

Eğer sembolik anlatımlar istiyorsanız, hinduların kutsal kitaplarını okuyun.. O kitaplar Kuran'ı bine katlar.. Ama yok, sizin kurandan başka kitabınız olamaz.. Çünkü sadece orda gerçekler yazar ve sadece orda sembolik anlatımlar kullanılır.. Siz dogmatik olmayan taraftasınız :D

Sangreciğim,

Kuranın tanımını çok yaptık burda ama olmuyor bak

Kuran = OKU'nan demektir.

Gördüğün, algıladığın, okuduğun, hissettiğin, göremediğin ama bir şekilde kavrayabildiğin her tür şey.....

Vahiy budur...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...