Jump to content

Sorular..Sorular

Recommended Posts

On ‎5‎.‎7‎.‎2016 at 16:38, Kuranınizinde said:

düşüncelerini anlıyorum

Uzun zamandır ilk kez bir müslümden böyle bir yaklaşım sergilemesine şahit oluyorum. Bu Müslümleri kaybettik diye düşünmeye başlamıştım neredeyse. Yaklaşımını sevdim tabii ama bu, onayladığım anlamına gelmiyor. Sadece iyi yolda olduğunu söyleyebilirim. Empati yapıyorsun ve başkalarının ne düşündüğüne, neden böyle düşündüklerine önem veriyorsun. Bunu kesinlikle onaylıyorum. Bu, insan olmanın, insaniyetli olmanın bir göstergesi.

Neyi onaylamadığıma gelirsem. Tabii ki sadece kuran'cılığın islamı kurtaracağını onaylamıyorum. Benim bütün eleştirilerim kuran üzerinedir. Kolay kolay hadis eleştirmem. Zaten bunu sen de görmüş olmalısın ama görmezden gelmeyi tercih ediyorsun. İslam'da kuran'da olmayıp da eleştirilecek işte bir recm filan vardır, bu konular sayılıdır. Diğer her eleştiri doğrudan kuran üzerinedir. İslamı eleştirmek için sadece kuran, fazlasıyla yeter. Ben islamı eleştirmek için hadise hiç gerek duymam. Tüm eleştirilerimi kuran üzerinden yaparım.

Ayrıca muhammedin devrimci filan olduğunu da onaylamam elbette mümkün değil. Muhammedin yaşamış olduğuna dair tek bir bilimsel kanıt zaten yok da, anlatılan muhammed de kesinlikle devrimcinin d'sinin uzağından bile geçemez. Köle, cariye, çok kadın edindiği söylenen bir kişiliğe devrimci sıfatı sürsen bile bulaşmaz. Herif sübyancı, istismarcı, evlatlığının karısına göz diken, yağmacı, katliamcı, soykırımcı bir eşkıya başı. Devrimciliği kim kaybetmiş de bu herif bulacak... Onu bir geçeceksin.  

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
  • İleti 53
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 04.07.2016 at 17:44, sağduyu said:

sana cevap verdiğim için kendimden utanıyorum (avrat yerlerimi örtüyorum :Psasasa) :D

ayet: İnsan nankördür

İnsan kelimesi Küldür hepimizi kapsar

birde Allah Kuranda Aptal gerizealı salak manyak İnsanlara seslenirken onlara İnsan demez.

Eyyühen nas der. Nas kelimesi arapça: nisyandan müştakdır

yani yaratışındaki gayeyi unutmuş selameti fıtriyesini bozmuş. dünya maddeye tapan gaflet içinde yüzen İnsanlardır onlara Allah İnsan demez zira insan derse İnsan kelimesi ünsten müştaktır. onlar ünsiyet ile alakası yoktur aptal gerizekalı meddaye paraya tapanlardır onun için onlara İnsan demez.. 

anlatabiliyem mi?

saygılarımı buradan sana yolluyorum.. yolar açık yarım saate gelir :Dp asasasa

Sitelerde Paylaş
On 7/14/2016 at 21:39, Dindarr said:

sana cevap verdiğim için kendimden utanıyorum (avrat yerlerimi örtüyorum :Psasasa) :D

ayet: İnsan nankördür

İnsan kelimesi Küldür hepimizi kapsar

birde Allah Kuranda Aptal gerizealı salak manyak İnsanlara seslenirken onlara İnsan demez.

Eyyühen nas der. Nas kelimesi arapça: nisyandan müştakdır

yani yaratışındaki gayeyi unutmuş selameti fıtriyesini bozmuş. dünya maddeye tapan gaflet içinde yüzen İnsanlardır onlara Allah İnsan demez zira insan derse İnsan kelimesi ünsten müştaktır. onlar ünsiyet ile alakası yoktur aptal gerizekalı meddaye paraya tapanlardır onun için onlara İnsan demez.. 

anlatabiliyem mi?

saygılarımı buradan sana yolluyorum.. yolar açık yarım saate gelir :Dp asasasa

Yani ille de mallığını göstermeye devam edeceksin.

Köleci putun kölesi, kul köle demektir.

Sitelerde Paylaş

Vakia 20-21.
Cennet ehline vardır, arzu ettikleri meyveler ve canlarının çektiği (iştah-yeştehune) kuş etleri.

Taha 118-119
Cennette çıplak kalmak yoktur, orada acıkmazsın ve susamazsın.

Üstte iki çelişik ifadenin ayetleri var; Vakia 20-21 ve Taha 118-119.

Vakia 20-21'de muhammed, cennet uğruna ölüme cesaretlenen mücahitlerim olsun ve bana savaşlarda yardım etsinler diye, dünyada tadamadıkları arzuları, acıkmış boş bir midenin hislerini canlandırarak onları inandırmış ve vakia 22'de de ahu gözlü huriler var size diyerek kandırmaya devam etmiş.

Sonra Taha 118-119 ayetlerinde ise cenneti öylesine çekici gösteriyor ki savaşta ölmeseniz bile cennete gittiğinizde dünyalık arzulardan kurtulacaksınız diyor, acıkmayacaksınız ki, kuş etini ne diye yiyeceksiniz! Muhammed müslümanları öylesine tavlamış ki, savaşlarda ölüme gitme cesaretini kendinde bulan mücahitler, ayetler arası çelişkileri muhammed'e soracak cesareti kendilerinde bulamamışlar. Belki de mücahitler ve ümmetin geri kalanları, ahiret hayatı için kurdukları hayallerinin yıkılmasını istemedikleri için sormamışlardır. Yalan da olsa inanç, günümüzde olduğu gibi eskiden de bazı insanların ihtiyaç duydukları enerji çeşiti olmuştur ve olmaya devam edecektir. Çünkü insan psikolojik bir varlık. Çaresiz kaldığı zamanlar oluyor ve o zamanlar yakınıyor, hayıflanıyor. O esnada söyledikleri şeylerin hiç bir önemi yok ama dinlerin ve tanrıların insan hislerindeki kaynağı bu değil. Dinlerin insan hislerindeki kaynağı iyi geçinmek ve güvende yaşama arzusudur. Öldükten sonra da, en az bu iki şeye sahip olarak yine aynı yerden yaşamaya devam etmek. İslamdaki çelişkileri önemsemeden Muhammed'e biat edenler, aslında kendi arzularına biat etmişlerdir.

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, Tumagü said:

Vakia 20-21.
Cennet ehline vardır, arzu ettikleri meyveler ve canlarının çektiği (iştah-yeştehune) kuş etleri.

Taha 118-119
Cennette çıplak kalmak yoktur, orada acıkmazsın ve susamazsın.

Üstte iki çelişik ifadenin ayetleri var; Vakia 20-21 ve Taha 118-119.

ülen ne kurnaz insanlar var he!

seni gidi kurnaz tilki :D seni yalancı :D

Arkadaş taha 120. ayeti okumamış sanırım bak orada ne yazıyor  

bismillah Allah keeemooon :D

Taha 120:  Şeytan ademe diyor ki (evet kendi cennetinde ne açıkırsın ne çıplak kalırsın ("nimet daimidir")  ) ama bu ağaca yaklaşırsan ebedi olucaksın (ölmiyceksin)

öyle bir saltanata ulaşıcaksın ki, O saltanat, o mülk, sona ermiycek fena bulmıycak, daima yeniden yeniye gidecek dedi"

Şeytancık :D bunları ademe söylerken onu ebedi firkatın zirvesine çıkaracak zannediyordu.

halbuki bilmiyordu ki onun sebep olduğu şey hakikatten gerçektenden de Ebedi vuslattı.

O şecere hakikatten de Şecere-i huld idi.... ebedilik ağacı idi.. Ölümsüzlük ağacı idi.... Adem babamız ikinci gireceği cennetde ebedi olucak hiç ölmiycekti.  hakikatten de öyle idi öyle oldu... yeeeee

Şimdi bundan anlaşılıyor ki. adem babamızın ilk yaratıldığı cennet ayrı taha 118 deki...  ikinci cennet vakıa 20-21 ayrı.. kemoooon 

sonra adem babamız  ilk cennetinde  açıkmaması, ona verilen nimetin daimi olduğunu gösterir. "Acıkmayacak bir hilkatte cennette yaşadığınu yaratıldığını göstermez"  eğer öyle olmasa "açıkmıycaksın" sözünün adem için bir manası olmazdı.

kemoooon seni kimi kandırıyoooon heee kamoooon :D uyanığa bak! uyanda balığa gidelim...biz dinimizi herkesten daha iyi biliriz. söylediğin gibi hiç bir çelişki yok. hadi gülüm yandan yandan yandan :D

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
19 hours ago, Tumagü said:

Allahınız söylemediği halde her seferinde bıkmadınız bir çok cennet var demekten.

Kavak burada mısın bilmiyorum ama bak sana bçr örnek bahşedeceğim :D

Tumagü Okumuş yazmış "Allahınız kuranda bir çok cennetden bahsetmiyor" diyor............. 

şimdi görüyor musun azizaaaatuuum :D bu adam yada kadın okumuş yazmış ama cahilliği kalkmamış

öbürü okumamış ama biliyor 7 tane cennet olduğunu ne kadar çaık bir örnek getirdim

hulasa eşekkil baki oluyor okumak yazmak eşşekliği kaldırmıyor

O yüzden dedelerimiz demişler ki

"Alim adam 80 hayvan yükü kitap okuyan 90 lisan bilene değil

Doğru hisse hakim olana ALİM denir" demiş

cahil adamda:" Doğru histan mahrum olana denir" demiş

kimki doğru his den mahrumdur isterse 90 lisan bilsin 80 hayvan yükü kitap okusun YİNE CAHİLDİR demiş

öyledir de

basar düğmeye bir milyon adam ölür.. bir şehir yok olur. dünyanın bir yerşdne hayatı durur eşşek oğlu eşşeklik bunda baki kalmış hahaahah hahahah

haaaa hahaha haaaaa hahah

okumak yazmak insanı, vallü alem inkül badem :D cahilikten kurtarmaz sayın Tumagü ve kavak  :D hahaha kavak :D

,

Sitelerde Paylaş

7 kapılı ve 7 tabakalı cennet fikri İbni Abbas'ındır Dindarr, muhammed'in veya allah'ın değildir. Kur'an ayetlerinin kurandan önce yazılmış muallakat-i seb'a şiirlerine çok benzer hatta bazı ayetlerle aynıdır. özellikle Ümeyye Bin Ebi Salt şiirlerinden ayetler hazırlanmıştır. Ama müslümanlar nereden bilebilir ki bunu. Onlar henüz inandıkları kuranı bile okumamışlar ki ondan önce yazılan muallakat-i seb'a yedi askı şiirlerini okumuş olsunlar.

İlahi dinlerdeki Tanrı sistemini mantığım kabul etmiyor benim. hepimizi yaratan bir tanrı var ve her saniye bizi izliyor. Düşündüklerimizi yaptıklarımızı ve gelecekte yapacaklarımızı hep biliyor ama önümüze bir sınav sistemi koymuş. Kişinin ne yapacağını tanrı önceden biliyorsa tanrı insanları niye sınava sokar? Gelecekte yapacaklarımızı bilen bir tanrı, bizden ne süpriz bekliyor olabilir? Eğer tanrı bizim ileride günah işleyeceğimizi biliyorsa ama yine de sınava tabi tutuyorsa, nasıl bir süprizle karşılaşabilirki? Sınav sisteminin anlamının olması için tanrının sınavdan sonra yaptıklarımızı değerlendirmesi gerekir. Tanrı herşeyi biliyor, cehennemlik olduğumuzu biliyor ve onu şaşırtıp olurya cenneti hak edersek, herşeyi bilmesi gereken tanrıyı, tepe takla ederek, tanrının, tanrılık sıfatını düşürmez miyiz? Zaten benim cehenneme gideceğimi bilen tanrı, beni cehenneme gideceğim şekilde yaratan tanrı değil mi? Evet, ta kendisi.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, _Force-Awakens_ said:

@Tumagü,

Ne alaka? Ben ilk mesajın sahibine diyordum.

Abbas, Müslim, bilmem ne... Bana ne onların fikirlerinden? Bunu soru olarak bile kabul etmiyorum.

Bu adamların anlattıkları kendi fikirleir değil ki, adamlar Muhammed'in zırvalamalarını aktarmışlar.

Sitelerde Paylaş
On 19.07.2016 at 18:59, Tumagü said:

......

cennetin 8 tabaka vardır gel sana kurandan ayetlerle yazıyım canım kemoon :D

1- Cennetül mücazat (mükafat): "insanın nail olacağı mükafat mesaisinden başka şeyden hasıl değildir ve insanın mesaisinin karşılığı ahirette mutlaka kayıtsız şartsız bağsız mutlaka görecektir. Necm 39-40

Bu cennete Amel-i salihden başkası ile girmek mümkün değildir kardeşim! Amel-i salihası olmayan bu cennete nah girer. :D bu cennete cennet-i yüsra kolay cennet'de  denir

Kuranı mübinde Leyl 5-6-7 : hilkatle beraber hakikatte birader olan fukranın hakkını olan hisse-i ilahi bulunan zekatı yahud sadakayı veren seyyiattan kaçınan, kelime-i hasene olduğunda hiç şüphe olmayan tevhidi ikrak ike iman eden kimseye YÜSRA denilen cenneti kolay olarak veririz. bu ayet cennetül yüsra hakkındadır

Buna Yüsra denmesinin sebebi: makbul olan azıcık bir amel ile elde edileceğinden dolayıdır (zekat (en alçak zengin adamın parasının 40 ta birini vermesi ve sadaka)

2 Cennetin ikinci tabakası birinci tabaka olan cennettin fevkind eolup daha aladır Buna Cennetül huld dendiği gibi  cennetül mekasip de denir.

Cennetül mücazat ile aralarındanki fark nedir denecek olursa

1. cennet cennetül miküfat amelin miktarıdına göredir. çalışmana göredir. yani güzel amelin tamamına karşılıkdır.

2. cennet ise Cenabı hakka ricada bulunmak akidesinin karşılığıdır. bu cennette verilen mükafat bedeni amellerden dolayı değildir.

akidesine karşılık kazandığıdır

Bu cennetin kapısı: Cenabı hakka karşı güzel zan ve ricalardan yaratılmıştır.  Kendisinde bu zikrolunan şeylerden bir şeyler bulunanlar bu cennete girer bulunmayanlar bu cennet'e dahil olamazl

bu cennetin zıddı cehennem hüsranıdır. Hüsran neyin neticesidir? cenabı hakka karşı kötü zanların neticesidir. Cenabı hak bu zanlara sahip olanlar için (ve zaliküm zannükümülezi) buyurmuşlardır.

Manası : Bu hüsranda olmanızın sebebi Rabbinize ettiğiniz kötü zanların neticesidir. bu kötü zanlarda bulunmanız sebebiyle Hak tela size redaete düşürdü. bundan dolayı zarar ve ziyana uğrayanlar eli boş kalanlardan oldunuz

Hulasa: kötü zan sahibi nar-ı hüsranda iyi zan ashabıda cennetül mekasip. iyi zande bulunarak kazandığı cennettedir kemooon anlatabiliyim mi :D

3- Cennetin üçüncü tabakasına: Cennetül mevahib tesmiye edilmiştir  Hibe yoluyla elde edilir.. cennetin bu tabakası bundan evvelki iki tabakadan daha yüksektirç

Sebebine gelince Allahu tealanın hibe ettiklerinin nihayeti  yoktur elbeltte diğerlerinde üstün olucaktır.. kamooon :D

Peygamberimiz bu cennet hakkında: "Hiç bir kimse ameli ile cennete giremez"  emr-i muhammedilerindeki cennet bu cennettir işte

Bu hibe edilen cennet. yani cennetül mevahib cennettilerin en büyüğü ve en genişidir bu cennet'e Kuranı mübinde cennetül Meva tesmiye olunmuştur.

meva sığınılacak yer demektir. sığınmak rahmet ile alakalıdır. rahmet umumun sığındığı yerdir.

(rahmetim herşeyi kuşarmıştır) hadisi kudisi vardır onun için Bu cennetül meva  yani sığınılan cennet,  bu cennet cennetlerin en büyüğü ve en genişdir anlatabiliyom mu kardeş kemooon :D dini anlamasını öğretiyorum evvelallah :D

Kuranı mübin de cennetül meva sığınılan cennet secde 19 da   Emmellezîne âmenû ve amilüssâlihâti felehüm cennâtül me'vâ nüzulen bimâ kânû ya'melûn. 

Manası: " iman edip salih amelleri olan kimseler için cennetül meva vardır"

Bu cennetül meva o kimselerin amelerine karşılık cenabı haktan bir ihsandır bağışlayışdır

Haaaaaa bu cennetin diğerinden ne farkı var dersen:D

Dikkat Burada Allahın (nüzulen)  buyuruyorlar (cezaen: Karşılık olarak)   buyurmuyor. Bunun hikmeti ise Cennetül mevaya girenler. 1. cennet'e giren yani cennetül mücazata girenler ile 2. cennet'e girenler yani akidesine karşılık kazandığı cennetül mekasibe girenler gibi olmadığını tenbih etmek içindir..

Cenneül meva: yani "Nüzül"  Haktan verilen bahişis lütuf  ve bağıştır. Allahın cömertlik hazinesinden ve cömertlik hibesinden misafirine verdiği nimettir.

yaptıkları çalışmalarına karşılık verilmiş veya akideleriyle kazandıklarından ötürü değildir nüzülen diyor cezaen karşılık olarak demiyor anlatabiliyim mei gardaş :D 

4- cennetin dördüncü tabakası cenneti istihkak cenneti naim cenneti fıtrat denilen cennettir.

cennetin bu tabakası bundan evvelki zikredilen cennetilerden daha yüksektir.

Bu öyle bir cennettir ki azizim! ne bir karşık ile ne bir hibe ile de değildir. belki bu cennet bir takım kavimlere mahsusdur ki Onların hilkatleriden Allahın onlara  emanet ettiği haklar ile onların bu cennete asli bir hak ile girmelerine icab etmiştir.

bu cennete giren insanlar dünya geldikleri zaman ruhları Fıtratı aliye üzerine bakidir. bozulmazlar..yani dünyada fıtratı asliye üzerine yaşarlar çocuklar gibi

yani büyüdüğü halde çocuklar gibi yaşarlar. değişmemişlerdir. annanesine babanensine dedesini, ve bütün dedeleri ananeleri babananeleri arkadaşlarını akrablarını çocukluk zamanından sevdiği gibi sevmeye devam ederler. değişmemişlerdir.

Bu hilkette yaratılanlardan bazıları da. ameli saliha, nefse cihad , nefsin isteklerini kırıp, Cenabı hak ile güzel muamelede bulunanlar. manevi temizlenmis ve saflaşmış olanlardan olup ruhları bedenlerinden fıtratı asliye zirvesine yükselirler.. 

Kuranı mübinde fıtratı asliye hakkında Tin suresi 4-5-6

4. yemin ederim biz insanı Ahsenül takvim üzere halk etttik. ( asli fıtratıyle tastamam tertemiz yarattık) 

5- beşeri elbisenin kirliği paslığı hakkında da onun nefsin karanlıklarına rededdik

6- ahseni takvim süretinde fıtratı aliye üzerine yaratılanlardan da manevi temizlenme ve saflaşma süretiyle terakki edenlere de 

illezeyne amenu ve amilüsalahiati felehum ecrün gayri memnunin buyurulmuştur.

işte cenneti fıtrata girecek olan bu zikrolunun taife be cenneti fıtratat girerler o cennet onların hakkıdır.

hibe yahup kazanç yahud ameli salihaya mükafat yoluyla değil Allah onları öyle yaratmıştır.. Büyüdükleri halde çocuk gibidirler

Dünya ve ahirette cennetül fıtrat içindedirler zaten.. kuranı kerimde bunlara ebrar tesmiye olunmuştur.

şimdi bu cennetin cenneti istihkak olmasının sırrı şudur

Cenabı hak bu cennet'e girenlere yani çocukluk halini büyüdüğünde de muhafaza eden kimselere, Allah HAK ismiyle tecelli etmiştir. bundan dolayı asalet ve fıtratı asliye yoluyla

yani Allah fabrikasından tertemiz yaratılmış ve bu hali büyüdüklerinden bozdurmadıklarından dolayı asalet ve fıtratı asliye yoluyla bu cennete girmeye istihkak gösterenlerden başkasının bu cennete girmesi imkansızdır..

bazıları : dünyadan çıkar çıkmaz doğrudan doğruya bu cennete dahil olurlar 

bazılarıda ateşta saflaştırıldıktan fıtratı asliyesine dönmeleriyle bu cennete girmeye istihkak suretiyle dahil olurlar yani kazanç ile değildir. hibe ile değildir mükafat ile de değildir istihkak iledir.  öyle yaratıldılar ve büyüdüklerinde bu hali bzodurmadılar.

5- cennetin beşince tabakası: firdevs cennetidir bu cennette bulunanlar daima hakkı müşahade ederler bunlarda şehidlerdir yani cemali ve hüsnü ilahi şahitlerdir

onun için onlar şehit şahit denmiştir. onların ölüm anında canlarını azrail değil Allah aldığından ve buna şahit olduklarından dolayı onlara şehit denmiştir

ve şehitler yıkanmazlar çünkü cemali ilehiyi ve hüsnü ilahiye görüp şahit olanlarda pislik bulunmaz yıkanmasına gerek kalmaz. 

bunlar nefislerini fena kılıcı ile imha etmişler muhabbetullahta öldürülmüşlerdir. onun için Onların girdiği cennetlerde köşkler kasırlar nehirler bulunmaz, bu cennetin sakinleri Mahbublarından başkasını görmezler.

bu cennet'de bulunanlar, bundan evvelki cennetlerden bulunanlardan çok azdır. çünkü cennette tabaka yükseldikce elbette sakinkleriniin az olması emri vakidir. nokta

6- cennetin altıncı tabakası cenneti fazilet tesmiye olunan cennettir. Bu cennete dahil olanlar Makamı sıddıkıyete çıkanlardır. Allahu teala bunlar hakkında. kamer 55

sıddıikiyette olanlar (inde melikin muktedir) Muktedir olan melikin yanındadır  buyurmuşlardır Kamooooon :D

bu cennet'e dahil olanlar 5. cennete yani cenneti firdevs ki buna cenneti mearif de denir. cennetül meariftende bulunanlardan dadaha azdır fakat bunların ilmi ilahideki mertebeleri daha yüksektir.

7- cennetin yedinci tabakası derecei refai aynı zamanda cennetüs sıfattır buna derecei rafia denmesi hazreti İsanın bu cennete kaldırılmasıdır.

buraya dahil olanlar hakaayıkı ilahiye ile tahakukuk edenlar olup diğer zikre geçen cennetlre girenlerinde adetinde daha azdır

Hulasa buraya dahil olanlar Naibi hak olan mukarrebindir mesala hazreti İsa mukarabbinlerdendir baknız ali imran 45 kamooooon :D

8- cennetin sekinci tabakası (Makam-ı Mahmud) dur isra 79

buna cennetüz zat tesmiye olunur. hiç kimse için bu makama vusule yol verilememiştir

bu makam: dünya ve ahirette : Hazreti Muhammed (aleyhissalatu vesselam) e mahsusdur.

kamoooooooon  yeee hah haaaay :D

Sitelerde Paylaş

İsa cennette tatil yapıyor şimdi, 8 tabaka cennetin birinde. Peşinden gidenler cehennemde pinekleyecekler come on! Çok mantıklı ve acıklı. İsa'nın kalbiyle aynı frekansta titreşen kalplerin tümü gümbürtüye gitti, göremiyorsunuz bunu? Muhammed'in şehvetiyle aynı frekansta titreşen uzuvlar da tümüyle gümbürtüye gitmekten başka çareleri kalmayacak, elbette sıraları gelince. ATP molekülünü üretmek için hücre içerisindeki işbirliğini gidipte olur - olmaz kültürlerin tanrılarına kanıt diye yaptığınız şase kaymalarından, sizi sorumlu tutacak tanrı, inandırıldığınız - kandırıldığınız tanrı ile aynısı çıkmadığında, anlarsınız o zaman makamı mahmud kime mahsustur veya öyle bir yöre varmıdır!.

Sitelerde Paylaş
On 27.07.2016 at 23:53, sağduyu yazdı:

Sana göre nedir olay peki?

Ben üzerine hiç düşünmedim, olay bu. Çünkü bunlara takılmıyorum. 4 değil 3 cennet varsa, "Hmm, demek Allah yok! Yani rahat yaşayabilir ve dünyanın zevklerinden yararlanabilirim..." diyecek değilim. 4-3-7 bırakın bunları tartışmayı. Bunlar ancak inkar arayanların inkarına yol açacak muhkem olmayan, tartışılmaya açık konulardır. Bilirsen ne değişecek? Bilmiyor olmanla ne değişik? Gayba taş atmam ben sizin gibi. Yani: "Ben bilmem" Şunu biliyorum, bana dosdoğru bir yol tutturursam sonunda cenneti bulacağım söylendi. 

3:7 - Sana Kitabı indiren O'dur. O'ndan, Kitabın anası (temeli) olan bir kısım ayetler muhkem'dir; diğerleri ise müteşabihtir. Kalplerinde bir kayma olanlar, fitne çıkarmak ve olmadık yorumlarını yapmak için ondan müteşabih olanına uyarlar. Oysa onun tevilini Allah'tan başkası bilmez. İlimde derinleşenler ise: 'Biz ona inandık, tümü Rabbimizin katındandır' derler. Temiz akıl sahiplerinden başkası öğüt alıp-düşünmez.

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, _Force-Awakens_ said:

Ben üzerine hiç düşünmedim, olay bu. Çünkü bunlara takılmıyorum. 4 değil 3 cennet varsa, "Hmm, demek Allah yok! Yani rahat yaşayabilir ve dünyanın zevklerinden yararlanabilirim..." diyecek değilim. 4-3-7 bırakın bunları tartışmayı. Bunlar ancak inkar arayanların inkarına yol açacak muhkem olmayan, tartışılmaya açık konulardır. Bilirsen ne değişecek? Bilmiyor olmanla ne değişik? Gayba taş atmam ben sizin gibi. Yani: "Ben bilmem" Şunu biliyorum, bana dosdoğru bir yol tutturursam sonunda cenneti bulacağım söylendi. 

3:7 - Sana Kitabı indiren O'dur. O'ndan, Kitabın anası (temeli) olan bir kısım ayetler muhkem'dir; diğerleri ise müteşabihtir. Kalplerinde bir kayma olanlar, fitne çıkarmak ve olmadık yorumlarını yapmak için ondan müteşabih olanına uyarlar. Oysa onun tevilini Allah'tan başkası bilmez. İlimde derinleşenler ise: 'Biz ona inandık, tümü Rabbimizin katındandır' derler. Temiz akıl sahiplerinden başkası öğüt alıp-düşünmez.

Düşünsen şaşardım zaten. Hiç düşünen, aklını, mantığını kullanan birisi cahil, kadın düşkünü, yağmacı bir arap bedevsin peşine takılıp, onu rehber edinir mi?

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, sağduyu yazdı:

Düşünsen şaşardım zaten. Hiç düşünen, aklını, mantığını kullanan birisi cahil, kadın düşkünü, yağmacı bir arap bedevsin peşine takılıp, onu rehber edinir mi?

Noktacom... Böyle düşünüyorsan bu konuda daha fazla tartışmayacağım seninle. Zannın gerçeğe faydası yoktur. Ve senin görüşüne veya bir başkasının görüşüne saygı duyacak da değilim. Çünkü benim görüşüm, herhangi bir görüş değil. Bunu söyleyerek inandığım şeye hakaret etmiş olurum. Yani çıkarıyorum: -saygı... Ha bu kabalık ederim anlamına gelmiyor. Ama saygı duymuyorum. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...