Jump to content

---------Madde----------

Recommended Posts

Bu işin tamamen DNA ve RNA'dan ibaret olduğu kesindir, sen sıkma canını..

Sen elinin hamuruyla gitmiş amanda yazılım aha şudurda, aman budurda vs. sayıklamışsın sadece.. Analoji yapıyorken, bari doğru yapsan..

Bilgisyar ile yazılımla, virüsle vs. insanın ilaç - beyin etkileşimini örnekleyemezsiniz.. Alakasız mesele olur. Bilgisayar bir makinedir ve öyle olması bizzat istendiği için öyledir.

Senin o ufak beyninin almadığı şey şudur, nedir..

Hiperaktivite diye bir şey duydun mu? Biraz bize ondan bahsetsen?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 167
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Cakircali

Yıllar önce ilk duyduğum ve acaip gıcık olduğum şu saçma ateist argümanı yıkmanın zamanı geldi. Kısmet bugüneymiş. Bismillahirrahmanirrahim deyip başlıyorum...

diye benden alıntı yapmışsın. Birde peçeli smile eklemiş yanına.:) Senin hayatın bana şaşırmakla geçiyor be adam. Nolacak bu halin bilmem ki? :D Beni takip et öğrenecek çok şeyin var. Umarım kafan alır zamanla. :D

tarihinde BUKET tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bu işin tamamen DNA ve RNA'dan ibaret olduğu kesindir, sen sıkma canını..

Sen elinin hamuruyla gitmiş amanda yazılım aha şudurda, aman budurda vs. sayıklamışsın sadece.. Analoji yapıyorken, bari doğru yapsan..

Bilgisyar ile yazılımla, virüsle vs. insanın ilaç - beyin etkileşimini örnekleyemezsiniz.. Alakasız mesele olur. Bilgisayar bir makinedir ve öyle olması bizzat istendiği için öyledir.

Senin o ufak beyninin almadığı şey şudur, nedir..

Hiperaktivite diye bir şey duydun mu? Biraz bize ondan bahsetsen?

Anibal açıkladım. Ruh bilinçli ayrı bir varlık olarak düşünülüyor. Oysa bu ruhçu öğretiden kaynaklanıyor. İslama göre can vardır. Maddi bedenin önemlidir. Öldüğünde canını teslim edersin ve yeniden diriltilinceye kadar ne olur bilemem. Çünkü canın mahiyetini bilmiyoruz. Allah veriyor Allah alıyor. Yeniden diriltilmende ise yeniden yaratılman anlatılıyor kaynaklarda. Yani ruhçu öğretiye göre sorduğunuz soru havada kalıyor. İslama göre iş böyle değil.

Hiperaktivite olsun diğer durumlar olsun beyinden kaynaklanıyor ama yinede o kadar basit değil bence. Beyin tabii çok önemli. Ancak insanların ciddi kişilik ve yapısal farklılıkları sadece beyinle açıklanacak gibi değil. Bilirsin insanlarda düşünce ve anlayış farklılıkları vardır. Zeka ve yetenek farklılıkları vardır. Şimdi bunların DNA ve RNA daki kayıtları nerede? İslamda fıtrat diye geçer. Bu fıtrat nereye kayıtlı bilmiyorum. Bence henüz bunu bilimde bilmiyor.

Sitelerde Paylaş

Tanrı vücud-ı mutlaksa, onun gayrısı nasıl mümkündür? Tanrı olgusu tekilliğin ta kendisi ise, diğer varlık olguları nasıl mümkün oluyor? Tekil olan bir şeyden çoğul yaratmak istersen tekliği parçalarsın ki bu parçalar da bütünün tüm özelliklerine haizdir. Parçanın bütünden geldiğine inanıyorsanız parçada ortaya çıkan olumlu olumsuz tüm özelliklerin bizzatihi bütünde olduğunu kabul etmelisiniz. İyilik-kötülük, güzel-çirkin vs...

Sitelerde Paylaş
Süper bir müslüman açıklaması oldu, feyiz aldık...

Ama işte ruhçu öğretiye göre soru üretiyorsunuz. Bende diyorum ki bu yaklaşım İslama göre yanlış. İslamın anlattıkları hayatın gerçeklerine uygundur. Ruhçu öğreti gibi değildir. Ayrıca Anibala açıkladım bak.

Sitelerde Paylaş
Tanrı vücud-ı mutlaksa, onun gayrısı nasıl mümkündür? Tanrı olgusu tekilliğin ta kendisi ise, diğer varlık olguları nasıl mümkün oluyor? Tekil olan bir şeyden çoğul yaratmak istersen tekliği parçalarsın ki bu parçalar da bütünün tüm özelliklerine haizdir. Parçanın bütünden geldiğine inanıyorsanız parçada ortaya çıkan olumlu olumsuz tüm özelliklerin bizzatihi bütünde olduğunu kabul etmelisiniz. İyilik-kötülük, güzel-çirkin vs...

Al işte ruhçu öğreti gene. İşte gene bu sebeple kafası karışmış birisi. Arkadaşım İslama göre bu tür vahdet-i vücutçu yaklaşımlar olmaz. İslama göre Allah münezzehtir. Yani Allahın varlığı yarattıklarından bağımsızdır. Allah yarattıklarını neye göre ve nasıl yaratmıştır bilinmez. Üstelik daha neler yaratmıştır oda bilinmez. Ebedi cennete gidenler bile Allahın zatını bilmeyecek. Buradakinden daha fazla anlayacaklar ama Zatı bilmeleri mümkün değil. Çünkü Allah yaratılanın kavrayamayacağı bir münezzehliktedir. Haşa kendinden birşeyler katıp katıştırıp yaratmamıştır. İslamda ol dedi oldu sözünü derin derin düşün. Hatta bu konuda oku ve anlayışını geliştirmeye çalış. Çünkü bu kısa bilgi çok derindir.

Sitelerde Paylaş
Al işte ruhçu öğreti gene. İşte gene bu sebeple kafası karışmış birisi. Arkadaşım İslama göre bu tür vahdet-i vücutçu yaklaşımlar olmaz. İslama göre Allah münezzehtir. Yani Allahın varlığı yarattıklarından bağımsızdır. Allah yarattıklarını neye göre ve nasıl yaratmıştır bilinmez. Üstelik daha neler yaratmıştır oda bilinmez. Ebedi cennete gidenler bile Allahın zatını bilmeyecek. Buradakinden daha fazla anlayacaklar ama Zatı bilmeleri mümkün değil. Çünkü Allah yaratılanın kavrayamayacağı bir münezzehliktedir. Haşa kendinden birşeyler katıp katıştırıp yaratmamıştır. İslamda ol dedi oldu sözünü derin derin düşün. Hatta bu konuda oku ve anlayışını geliştirmeye çalış. Çünkü bu kısa bilgi çok derindir.

Bu dinde "O vardı ve O'ndan gayrı hiçbir şey yoktu" açıklaması varsa ve genel kabul görüyorsa, yukarıdaki ifade de tam olarak doğrudur... "Bilinmez", "bilinemez", "gizli", "saklı" , "anlayamayız" falan demekle de hiçbir mesele çözülmez Buket hanım...

Size verilen beyni kullanmayı deneyin... Sizi kandırmışlar, böyle "bilinemez", "anlayamayız" falan diyerek...

"Allah mutlak varlıktır" elbette ki; aksini iddia etmek küfürdür İslamda...

Sitelerde Paylaş
anibal'e yaptığınız hiçbir açıklama göremedim... Ben dinsizim bu arada, ruhçu falan da değilim...

Ateist olduğunu biliyorum Andromeda. Ancak ateizm pagan inanışlara yakındır. Çünkü başka çaresi yoktur. Doğacı bir zihniyeti istesede istemesede bünyesinde barındırmak zorunda kalıyor. Tabii ruhu red eder onu biliyorum. Ancak ruhçu öğretilerde pagan temellidir. Yani bir şekilde yakınlıklar var. İslamın anlattığı ise çok farklıdır. Aslında anlamaya çalışmak gerek. Yani bir ateistte İslamı bilmek isteyebilir. Ama siz çok yüzeysel biliyorsunuz. Bence bilginizi arttırın.

Sitelerde Paylaş
Bu dinde "O vardı ve O'ndan gayrı hiçbir şey yoktu" açıklaması varsa ve genel kabul görüyorsa, yukarıdaki ifade de tam olarak doğrudur... "Bilinmez", "bilinemez", "gizli", "saklı" , "anlayamayız" falan demekle de hiçbir mesele çözülmez Buket hanım...

Size verilen beyni kullanmayı deneyin... Sizi kandırmışlar, böyle "bilinemez", "anlayamayız" falan diyerek...

"Allah mutlak varlıktır" elbette ki; aksini iddia etmek küfürdür İslamda...

Ol dedi olduyu deneyin daha iyi anlarsınız. Birde tabii Allahın münezzeh olmasını anlamaya çalışın. Albatros Allahın münezzehliğini pas geçen bir yaklaşımı dillendiriyor. Alakası yok İslamla.

Sitelerde Paylaş

BUKET bari ellerini yıka, o hamurla biolojiye, nörolojiye vs. girişmeden önce..

Öncelikle,

Fenotip = Genetik (DNA) + Çevre..

Bu nedenle, insanın yada bir sardalyanın hatta maydanozun özellikleri sadece DNA'ya indirgenemez, sadece DNA ile izah edilemez. DNA, devredilebilir, yani bir sonraki nesile aktarılabilir bilgi demektir, ama canlının kişilik, göz rengi, boyu, eni şusu busu vs. hakkında tek merci değildir.

Bu nedenle kişilik özellikleri bilhassa, hiç bir zaman DNA ile izah edilmeye çalışılmaz. Buna mukabil, DNA tabanlı, fenotipe özel pek çok durum da sözkonusudur.

Tüm mesele, senin beynin vs. nasıl işlediğini bilmiyor olman, hepsi bu. Gidip biraz bunu keşfetmeye çalış.. Fıtrat dediğin sanal mevzuyuda ancak böyle anlayabilirsin.

Mesela, bir otur şöyle, amigdala nedir ne iştri, limbik sistem ne halta yarar, bir araştır bakalım neler bulacaksın..

,

Sitelerde Paylaş
Ama işte ruhçu öğretiye göre soru üretiyorsunuz. Bende diyorum ki bu yaklaşım İslama göre yanlış. İslamın anlattıkları hayatın gerçeklerine uygundur. Ruhçu öğreti gibi değildir. Ayrıca Anibala açıkladım bak.

bağlantı emreden ya da en iyi ihtimalle epifundan mı feyz alıyorsun?

geçin bu ruhçuluk ayaklarını, islamın vadettikleri ile ruhçuluktan ne farkı var?

bu arada ortada ruha dair hiç bir bulgu yok.

salt fizyolojik süreçler pekala bilinç dediğimiz şeyin açıklması olarak yeterli gözükmekte.

yahu, adam kafayı çarpıyor kişiliği değişiyor sonra.

hangi ruh ya?

Sitelerde Paylaş
BUKET bari ellerini yıka, o hamurla biolojiye, nörolojiye vs. girişmeden önce..

Öncelikle,

Fenotip = Genetik (DNA) + Çevre..

Bu nedenle, insanın yada bir sardalyanın hatta maydanozun özellikleri sadece DNA'ya indirgenemez, sadece DNA ile izah edilemez. DNA, devredilebilir, yani bir sonraki nesile aktarılabilir bilgi demektir, ama canlının kişilik, göz rengi, boyu, eni şusu busu vs. hakkında tek merci değildir.

Bu nedenle kişilik özellikleri bilhassa, hiç bir zaman DNA ile izah edilmeye çalışılmaz. Buna mukabil, DNA tabanlı, fenotipe özel pek çok durum da sözkonusudur.

Tüm mesele, senin beynin vs. nasıl işlediğini bilmiyor olman, hepsi bu. Gidip biraz bunu keşfetmeye çalış.. Fıtrat dediğin sanal mevzuyuda ancak böyle anlayabilirsin.

Mesela, bir otur şöyle, amigdala nedir ne iştri, limbik sistem ne halta yarar, bir araştır bakalım neler bulacaksın..

,

Anibal bilenler biliyor elbette. Ama eldeki bilgi kişisel özelliklerin ve yeteneklerin nerede kayıtlı olduklarını bize göstermiyor. Mesela hafızanın nereye kayıt yaptığını biliyoruz. Hemde anlık ve uzun süreli hafıza olmak üzere. Ama bu iş için böyle net bilgimiz yok. Ben bu kayıtlar ruhtadır demiyorum. Çünkü ruhçu anlayışa sahip değilim. Aslında bende merak ediyorum bu kayıtlar nerededir. Her ne kadar ruhçu anlayışa sahip olmasamda ilerideki bulgularla ilgili bir tahmin yürütemiyorum. İnsandaki canın mahiyeti ise hepten bilinmez. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa ve yazarsa yada link verirse sevinirim.

Anibal elinin hamuruyla derken ne demek istiyorsun? Çok garipsin doğrusu. Erkekler tartışsın kızlar sussun gibi birşey bu. Gerçi sen bilmeyen konuşmasın demek istiyorsun galibada yanlış ifade ediyorsun. Çoğumuz tartıştığımız konuların uzmanı değiliz. Ama bunlarla bu kadar uğraştığımıza göre hiç birimiz normal değiliz o kesin.:)

Sitelerde Paylaş
Ancak ateizm pagan inanışlara yakındır. Çünkü başka çaresi yoktur.

Küp şeklinde bir binanın etrafında ateistler mi dönüp duruyor, taşı öpüyor ve şeytan taşlıyor Buket hanım?... İslamın pagan kökenleri çok açıktır... Kurban kesmek ve kan akıtmak, koyunları kınalayıp kurdela takmak bile pagan kökenli davranışlardır... "Koyunun iyisi ve sakat olmayanı" kavramı bile paganlardan gelir...

Sitelerde Paylaş
bağlantı emreden ya da en iyi ihtimalle epifundan mı feyz alıyorsun?

geçin bu ruhçuluk ayaklarını, islamın vadettikleri ile ruhçuluktan ne farkı var?

bu arada ortada ruha dair hiç bir bulgu yok.

salt fizyolojik süreçler pekala bilinç dediğimiz şeyin açıklması olarak yeterli gözükmekte.

yahu, adam kafayı çarpıyor kişiliği değişiyor sonra.

hangi ruh ya?

Buket diyecektin herhalde murted. Bu arada sen eskiden zeki ve espriliydin. Ama bence epey gerileme oldu son zamanlarda sende. Durumunu gözden geçirmelisin.

Ne diyorsun anlasam. Ruhçuluğa karşı çıkıyorum işte. Tutmuş hangi ruh ya diyorsun. Tutarsızsın murted. Böyle özensiz tartışma mı olurmuş? Oho murted ne hallere düşmüş. Annene söylede seni bir okuyup üflesin. İyi gelir açılırsın. Nede olsa anne ağzından nur gibi dualar.

Sitelerde Paylaş
İnsandaki canın mahiyeti ise hepten bilinmez. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa ve yazarsa yada link verirse sevinirim.

Size lise biyoloji kitapları tavsiye ederim canın mahiyeti hakkında bilgi sahibi olmanız için... Bu arada "can" sadece insanda bulunmaz hatırlatırım; bakteride bile var...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...