Jump to content

KURANDA AKIL VE KALP AYRI AYRI VARDIR

Recommended Posts

• İleti 188
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Yanlış bakış açısı bu sangreciğim,

Şöyleki, ben yine kurandan konuşuyorum ki sende öyle konuşuyorsun.

Diyorsun ki:

İnsanın şuur, bilinç kazanması bir süreçtir.. Bir anda olmamıştır..

Ama yukarıdaki hikayede, Adem'in davranışlarını nasıl kontrol edeceğini vs. konusunda bilgilendirmiyor.. Sadece etrafındaki herşeyin isimlerini öğretiyor..

İyi de cennetten kovulma hadisesini ne edeceğiz. Niye cennetten kovuldu, dokunmaması gerekene dokundu diye değil mi?

Demekki otun böceğin adından daha fazla bilgisi ve yetisi var Ademin...Demekki davranışlarını nasıl kontrol edeceği bilgisi zaten var ki, yaptığı yanlış bir eylemden dolayı Tanrı tarafından cezalandırılmış...

Tamam da bu sizin görüşünüzü çürütüyor zaten :)

Demek ki ''Biz ona isimleri öğrettik'' demeden önce de, Adem bilinçli biri.. Kendi yetilerini gayet iyi kullanabilen, bildiğimiz bir insan..

Ama dünyaya gönderildikten sonra, etrafında farklı bir dünya var.. Ve bu dünyada yaşamasını bilmiyor açıkçası.. Allah da ona etrafındaki varlıkların isimlerini öğretiyor..

O zaman, Allah'ın Adem'e isimlerini öğretmesi onun şuurlu, bilinçli bir insan yaptığına dair bir kanıt olamaz.. İsimleri öğretmesi, sadece dünyadaki ot, böcek vs ile ilgili..

Sitelerde Paylaş
Nasıl öğretiyor

Bu armut, bu elma, bu elektron.... gibi mi?

Evet öyle, bak bu da nestor diyor :lol:

Aşağıya sangreye yazacağım, o cevap senin içinde geçerli sevgili nestor...

Tamam da bu sizin görüşünüzü çürütüyor zaten :)

Demek ki ''Biz ona isimleri öğrettik'' demeden önce de, Adem bilinçli biri.. Kendi yetilerini gayet iyi kullanabilen, bildiğimiz bir insan..

Ama dünyaya gönderildikten sonra, etrafında farklı bir dünya var.. Ve bu dünyada yaşamasını bilmiyor açıkçası.. Allah da ona etrafındaki varlıkların isimlerini öğretiyor..

O zaman, Allah'ın Adem'e isimlerini öğretmesi onun şuurlu, bilinçli bir insan yaptığına dair bir kanıt olamaz.. İsimleri öğretmesi, sadece dünyadaki ot, böcek vs ile ilgili..

Asla çürütmüyor, hatta şaşıracaksın belki ama birebir evrimle örtüşüyor.

Şöyle ki:

Adem, ilk bilinçli ve şuurlu insan, primat değil.

Bilinç ve şuurlu olduğu anda ne demiştik bilme/bilim başlıyor, isimleri öğrettiden anladığımız bu...

Ve kovulma olayına kurduğun bağlantıyı anlamış değilim sangre.

Neye dokunup dokunmayacağını biliyor ve yanlışa uzandığı an cezayı alıyor ama sen bilmenin bu bilme olmadığını söyleyebiliyorsun, ilginç diyorum...

Sitelerde Paylaş

Bilinç ve şuurlu olduğu anda ne demiştik bilme/bilim başlıyor, isimleri öğrettiden anladığımız bu...

Neye dokunup dokunmayacağını biliyor ve yanlışa uzandığı an cezayı alıyor ama sen bilmenin bu bilme olmadığını söyleyebiliyorsun, ilginç diyorum...

Yaw berguzar amma üfürüyorsun yaw

Ne yani şimdi primatlar neye dokunup neye dokunmayacağını bilmiyor mu?

Bırak primatları aslanlar kaplanlar bile neye dokunup neye dokunmayacacağını biliyor öğreniyor

Sitelerde Paylaş
Yaw berguzar amma üfürüyorsun yaw

Ne yani şimdi primatlar neye dokunup neye dokunmayacağını bilmiyor mu?

Bırak primatları aslanlar kaplanlar bile neye dokunup neye dokunmayacacağını biliyor öğreniyor

Burda dokunmadan kasıt, iyi ve kötüyü ayıracak bilince ve şuura sahip olması demek sevgili nestor...

berguzar , sana bir soru sorayım peki sizin ademiniz dünyaya ilk geldiği anlar ateşi biliyormuydu yani nasıl bişey olduğunu ne işe yaradığını??

Bizim Adem ile sizinki aynı yahu, seninki ateşle ne zaman müşerref olmuşsa benim kabulüm :lol:

Sitelerde Paylaş
Asla çürütmüyor, hatta şaşıracaksın belki ama birebir evrimle örtüşüyor.

Şöyle ki:

Primat demek, tek bir birey demek değil.. Bir topluluktur.

Ve bu topluluğun bilinç kazanması bir süreçtir..

Ayetlerde ise tek bir insandan bahsediyor.. Zaten tekil olarak kullanılıyor ve daha sonra da onun eşinden söz ediyor.. Adem derken sanırım, erkek primatlardan bahsediyor, ne dersin!?? :) .. Eşler ise daha sonra yaratılıyormuş!.. İlginçç!?

Siz istediğiniz kadar primat, cennetten kovulunca homosapiens oldu diyin birşey farketmez.. Kuran sizin söylediğinizi söylemiyor.. Siz ancak hayal kuruyorsunuz.. İnandığınız dini modern bilime yamamaya çalışıyorsunuz..

Kuran'da Adem, cennette nefsine yenik düşüyor.. Yasaklanan birşeyi arzuluyor..

Bu bilip bilmemesi ile ilgili bir durum değildir .. Herkes hırsızlığın kötü birşey olduğunu bilir ama hiç ummadığımız bir anda, bu arzumuza yenik düşebiliriz.. Bunun gibi yani..

Dünyaya gelince ise, hiç bilmediği bir dünya ile karşılaştığı için Allah ona isimleri öğretiyor.. Neyin ne işe yaradığını söylüyor.

Bunlar sadece hikaye..

Pamuk prenses ve 7 cüceler masalından da, Atom teorisi ile ilgili bir hikaye çıkarabilirsin.. Ne de olsa hayal gücünün sınırı yok :)

Sitelerde Paylaş
bağlantı, herşeye rağmen bu hallere düşmen içimi acıtıyor.

elbette istediğine inanabilirsin.

ama sen inandığını bu kadar saçma sapan bir biçimde, beceriksizce savunacak biri değildin.

Murted lütfen bana Buket der misin? Bu konu bence çok ilginç ve önemli bir konu. Sizler forumda aynı şeyleri tartışmaktan sıkılmadınız mı? Size böyle pek tartışılmayan bir konu açtım işte. Daha ne istersiniz? Konu Kurandan yola çıkarak aklıma gelmişte değil. İnsanda aklın ve duyguların nasıl işlediğine takılmıştım. Birşeyler çıkarttım kendimce ama yeterli gelmedi. Derken Kurana bakayım dedim. İçinde sadece akıl kelimesi geçen bir sürü ayet var. Örneklerini verdim. Orada kalpten hiç behsetmiyor. İçinde kalp kelimesi geçen bir sürü ayette var. İşte orada anlayış düşünme gibi aklı çağrıştıran ifadeler var.

Sadece akıldan bahseden ayetler konu akışında neden pas geçildi? Sanki yok sayılmışlar. İşinize mi gelmiyor?

Bence kalbin böylesine önemli sayılması sorun değil. Cübbeli çok güzel alıntılar yapmış. Ama son kısmı bana şüpheli göründü. Neyse genelde güzel. Durum şu. Kalbimiz duygusal açıdan bir organ olmanın ötesindedir. Hissetmek, hak ve adalet duygusu, vicdan deyince ben bunları kalbimde yaşarım. Bana bilim ne derse desin ben bunları kalbimde yaşadığımı biliyorum. Üstelik bilimin bu konuda kesin yargıları olduğunu sanmam.

Evet kalbi kararmış yani vicdansız bir insan zekide olsa bir beladır. Onun zekası hem kendine hem etrafına daha büyük sorun yaratır. Demek ki zeka ve akıl ancak güzel bir kalp varsa işe yarıyor. Bugünkü krize bakın. Bencilliğin ve açgözlülüğün ürünü deniyor. Neymiş demek ki insanlık olarak vicdani ve insani değerlerden bu kadar uzaklaşırsak halimiz perişan oluyormuş. Bunca zeki ve akıllı insan var. Kurumlar var. Hadi çözseler ya. Çözemiyorlar ve çözemezler. Çözüm sadece toplumların anlayışlarını ve yaptıklarını değiştirmesi ile gelecek. Bakın işte örnek size.

Kuran her zaman ki gibi olağanüstü bir gerçeği anlatmış. Yok beyinden bahsetmemiş falan geçin bunları. Kalp derkende kalp organından bahsetmiyor zaten. Kuran Yaratanın esas anlatması gereken temel mekanizmayı vermiş. Gerisi önemli değil. Gerisini insanlık öyle böyle zamanla bulur. Ama o temel mekanizmayı Allahtan başka hakkı ile anlatacak yoktur. İnsanı insana tanıtma işini gayet yerinde yapmıştır Kuranda. Adam gibi okuyup faydalanmak gerek.

Ateistler bu kadar basit yaklaşımlarla anlama konusunda nal toplarlar tabii. Şaşkınlıkla bakıyorum. Ben bu başlığı açıp tartışmakla daha çok şey öğrendim, okuyarak ve düşünerek öğrenmeye devam edeceğim. Peki siz ne öğrendiniz?

tarihinde BUKET tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
berguzar , sana bir soru sorayım peki sizin ademiniz dünyaya ilk geldiği anlar ateşi biliyormuydu yani nasıl bişey olduğunu ne işe yaradığını??

Kuran'a göre bilmiyorum.. ''Allah ona isimleri öğrettiği zaman'', ne işe yaradığını öğrenmiştir :)

Sitelerde Paylaş
Burda dokunmadan kasıt, iyi ve kötüyü ayıracak bilince ve şuura sahip olması demek sevgili nestor...

Bizim Adem ile sizinki aynı yahu, seninki ateşle ne zaman müşerref olmuşsa benim kabulüm :lol:

berguzarcım bana oynama benim ne ademim var ne alahım var bunu iyi biliyosun şimdi soruma doğru düzgün bir yanıt alayım açık ve net sizin uydurduğunuz ademininz dünyaya geldiği anlar ateşi biliyormuydu ?

sana ciddi ciddi bi soru sordum cevabını da ciddi ciddi veriren sevinirim...

Sitelerde Paylaş
Primat demek, tek bir birey demek değil.. Bir topluluktur.

Ve bu topluluğun bilinç kazanması bir süreçtir..

Ayetlerde ise tek bir insandan bahsediyor.. Zaten tekil olarak kullanılıyor ve daha sonra da onun eşinden söz ediyor.. Adem derken sanırım, erkek primatlardan bahsediyor, ne dersin!?? :) .. Eşler ise daha sonra yaratılıyormuş!.. İlginçç!?

Siz istediğiniz kadar primat, cennetten kovulunca homosapiens oldu diyin birşey farketmez.. Kuran sizin söylediğinizi söylemiyor.. Siz ancak hayal kuruyorsunuz.. İnandığınız dini modern bilime yamamaya çalışıyorsunuz..

Kuran'da Adem, cennette nefsine yenik düşüyor.. Yasaklanan birşeyi arzuluyor..

Bu bilip bilmemesi ile ilgili bir durum değildir .. Herkes hırsızlığın kötü birşey olduğunu bilir ama hiç ummadığımız bir anda, bu arzumuza yenik düşebiliriz.. Bunun gibi yani..

Dünyaya gelince ise, hiç bilmediği bir dünya ile karşılaştığı için Allah ona isimleri öğretiyor.. Neyin ne işe yaradığını söylüyor.

Bunlar sadece hikaye..

Pamuk prenses ve 7 cüceler masalından da, Atom teorisi ile ilgili bir hikaye çıkarabilirsin.. Ne de olsa hayal gücünün sınırı yok :)

Sangreciğim,

Primat derken hani şu insanın atası olan var ya, bize göre daha ilkel olan, ona vurgu yaptım. Bunu anladığını düşünüyorum.

Elbet insanın hayal gücü sınırsız, bunu bende de görmek mümkün, sende de.

Çünkü ikimizde aynı dünyada, aynı gerçekler ile muhatabız.

Sadece yorumlayışımız farklı o kadar...

Sevgiler...

berguzarcım bana oynama benim ne ademim var ne alahım var bunu iyi biliyosun şimdi soruma doğru düzgün bir yanıt alayım açık ve net sizin uydurduğunuz ademininz dünyaya geldiği anlar ateşi biliyormuydu ?

sana ciddi ciddi bi soru sordum cevabını da ciddi ciddi veriren sevinirim...

Sevgili everestciğim,

Biz birşey uydurmuyoruz, kuranın evrimi onayladığını söylüyoruz ama bu evrimin tam olarak nasıl olduğunu bilemediğimizi de söylüyoruz.

Ateş ne zaman bulundu dersen dur arattırayım gogıl abime, bakalım ne zaman diyecek...

İsrail'de, Şeria Nehri kıyısında bulunan kalıntılar, insanın 790 bin yıl önce ateş ürettiğini ve kullandığını göstermektedir.

diyor...

Sitelerde Paylaş
Kuranın hitabı inanmayanların kalbine sıkıntı veriyor.

yooo. hiç de değil. okunduğunu duyduğumda, yıllardır nasıl da ayağımı toplar, önümü ilikler ve büyük bir saygıyla dinlemeye koyulurdum, ne kadar salak mışım diyorum kendi kendime.

Sitelerde Paylaş
Kurandan bir bilgi çıksa "daha önceden biliniyordu" diyorsunuzya hani..

Eeee Muhammed o kadar şeyi biliyor da beynin düşünce ve anlama organı olduğunu bilmiyor mu ?

Yada Kuran deseydi ki;

"Siz beyninizle düşünüyorsunuz"

Müslümanlarda gelse "o dönemde düşünme organı kalp olarak bilinirdi ama Kuran beyin dedi. İşte mucize" deseydiler;

sizde eminim kıçınızla gülüp "bunu anlamak için gözlem yapmanız yeterli, her insan bunu bilir" tarzında birşeyler derdiniz.

Değil mi ?

Bu sebeple, bu kalp-beyin tartışması saçma.

Muhammed'in kendisinden icat ettiği ve bulduğu bir veri yok.Muhammed düşünme organı olarak kalp biliyormuş oluşturduğu metindede kalp düşünme organı demiş.

Kuran'da ahiret ve tanrı konularını çıkarırsak normal bir insanın gözlemlerinden başka birşey yok.Yani mucizevi birşey yok.Beyinin düşünme organı olduğunu bilseydi söylerdi kafalarınızın içi vs diyerek.Ya da hayatında kaar görseydi kardan bahsederdi ya da avokado görseydi avokadodan da bahsederdi.Söylediklerinin hepsi ,gördükleri ve elde ettiği veriler kadar.

Sitelerde Paylaş
Primat derken hani şu insanın atası olan var ya, bize göre daha ilkel olan, ona vurgu yaptım. Bunu anladığını düşünüyorum.

primat demek maymun, insansı maymun ve günümüz modern insanların içinde bulunduğu takımın adıdır. biz de bu halimizle primatız. sadece maymun yada insansılar değil.

insansılar şempaze, goril..vs. bunlara da maymun denmez. bunlar maymun değil..

Sitelerde Paylaş
yooo. hiç de değil. okunduğunu duyduğumda, yıllardır nasıl da ayağımı toplar, önümü ilikler ve büyük bir saygıyla dinlemeye koyulurdum, ne kadar salak mışım diyorum kendi kendime.

Hıııımmm şimdide Kuranı ve İslamı tartışıyorsun ama. Her ne kadar inanmasanda hayatından çıkartamıyorsun. Oysa önemsiz ve gereksiz şeyler insanın hayatından kolaylıkla çıkar gider. Şimdi sen bu kadar insan inanıyor ondan tartışıyorum dersin. İyide bir sürü ateistin bu umurunda bile değil. Onlar neden rahatsız olmuyor acaba?

Sitelerde Paylaş
Hıııımmm şimdide Kuranı ve İslamı tartışıyorsun ama. Her ne kadar inanmasanda hayatından çıkartamıyorsun. Oysa önemsiz ve gereksiz şeyler insanın hayatından kolaylıkla çıkar gider. Şimdi sen bu kadar insan inanıyor ondan tartışıyorum dersin. İyide bir sürü ateistin bu umurunda bile değil. Onlar neden rahatsız olmuyor acaba?

Bu kadar akıl ve mantık dolu bir yazı görmemiştim daha önce..

Bizim bu konuda tartışmamız, hayatımızdan çıkaramadığımızı gösteriyor yani.. Aynen böyle devam et.. Ateistleri anlamamak için elinizden geleni yapıyorsunuz :D

Siz de yeri geldiğinde Ateizmi tartışıyorsunuz.. Bu da, hiçbir zaman hayatınıza girmeyen Ateizmi, hayatınızdan atamamanızın göstergesi sanırım.

tarihinde sangre tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hissetmek, hak ve adalet duygusu, vicdan deyince ben bunları kalbimde yaşarım. Bana bilim ne derse desin ben bunları kalbimde yaşadığımı biliyorum. Üstelik bilimin bu konuda kesin yargıları olduğunu sanmam.

hissetmek, hak ve adalet duygusu vs. bunların tamamı beyin merkezlidir. kalp dediğin şeyin böyle bir fonksiyonu yok. eğer kalbi et parçası dışında bir anlamda kullanıyorsan bile o bahsettiğin duyguların gerçek kaynağını görmezden gelmemelisin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...