Jump to content

Kureyza Katliamı

Recommended Posts

• İleti 75
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

eğer o ayet kureyzadaki olaydan bahsediyorsa ...

bir kere bunu iyi bilmek lazım...

diyelim ki bu olaydan bahsediyor...

o zamanda rivayette anlatılan her şeyin doğru olduğunu kanıtlamaz...

bir sürü insanlık dışı şeyi sırf bu konudan bir ayette bahsediyor diye kabul edilemez...

bizde yunanlıların bir kısmını esir ediyorduk ve bir kısmını öldürüyorduk...

atatürkün emriyle...

çanakkalede ingilizleri parçalıyor bazılarını esir ediyorduk...

haksızmıydık..

zalim olan biz miydik...

ingilizler yunanlılar bize çay içmeye mi gelmişlerdi...

kureyza da ki yahudiler hendek savaşının hem destekçisiydiler...

eğer müslümanlar hendek savaşını kazanamasaydı kimbilir onları nasıl bir akibet bekliyordu...

Sitelerde Paylaş
O yazıdan benim anladığım, İbn İshak'ın yalancı olduğu. Onun yazdıklarını temel alan İbn Hişam da yalancı oluyor bu durumda, yani islam tarihi'nin en önemli iki tarihçisinin yalancı, israiliyatçı, islam tarihinin de yalan olduğunu kabul ediyoruz. Bence sakıncası yok ama Risale-i Nur Enstitüsü öyle düşünmüyor anlaşılan:

http://www.risaleinurenstitusu.org/index.a...&TextID=862

Sizinle tartışabileceğimi görüyorum.Verieln bir kaynağı anlamakta zorlanmıyorsunuz ve kabul etmezseniz bile dinliyorsunuz.Mezheb imamı mailk kendisine deccaldiyecek kadar ağır konuşmuş,ibni hacer bunun sebebine inmiş.Ama genel kanaat bu olayın islamın temel prensipleri ile uyuşmadığıdır.Bu olayı devamlı içim sıkılarak takip ediyordum.Bu makale ile birçok sıkıntım giderdi.İslami kaynakları ne kadar çok fazla okumam gerektiğini anlıyorum.Kim ne derse desin itirazlar yabana atılır cinsten değil.

Uydurmanın sebebine gelince,ravilerin yahudi torunları olması ve sadın torunu olmasıdır.Bunu bizzat makale açıklıyor.Ancak ben bunun da emevi politikasını bir ürünü olabileceğini düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
Müslümanlara hitaben söylenmiş bir söz,sana değil

Sadece müslümanlara değil, ateistlere de yöneltilmiş bir soru aslında. Daha önce de link vererek yazmıştım, ünlü İskoç otorite Richard Bell yıllarca kelime kelime inceledikten sonra Kuran'ın hicret'in en geç 2. yılına doğru tamamlanmış olduğu sonucuna varmış.

Sonrası daha sonra eklenmiş anlamına geliyor yani, cilt 2.

Sitelerde Paylaş
Sizinle tartışabileceğimi görüyorum.Verieln bir kaynağı anlamakta zorlanmıyorsunuz ve kabul etmezseniz bile dinliyorsunuz.Mezheb imamı mailk kendisine deccaldiyecek kadar ağır konuşmuş,ibni hacer bunun sebebine inmiş.Ama genel kanaat bu olayın islamın temel prensipleri ile uyuşmadığıdır.Bu olayı devamlı içim sıkılarak takip ediyordum.Bu makale ile birçok sıkıntım giderdi.İslami kaynakları ne kadar çok fazla okumam gerektiğini anlıyorum.Kim ne derse desin itirazlar yabana atılır cinsten değil.

Uydurmanın sebebine gelince,ravilerin yahudi torunları olması ve sadın torunu olmasıdır.Bunu bizzat makale açıklıyor.Ancak ben bunun da emevi politikasını bir ürünü olabileceğini düşünüyorum.

mesut bey bu makaleyi astığınız için bende teşekkür ederim...

aynı duygularla yaşıyoruz..

ister rivayet olsun isterse kuran yorumu...

akla mantığa vicdana uymuyorsa orada bir sorun vardır yanlışlık vardır...

yemeğin içindeki bozukluk gibi hemen farkedilir...

bu olayda böyledir...

kureyzayla savaş yapılmıştır...

ama ayrıntılardaki vicdana uymayan yerle uydurmadır yanlıştır...

müftüler ne fetva verirse versin birde kalbine danış diyen peygamber böyle şeyle yapmış olamaz..

Sitelerde Paylaş
yfln

QUOTE(Mesut Bayar @ Aug 7 2009, 17:18) *

Benim kısaltarak alıntıladığım makale(2.mesaj) hakkında görüşü olan yok mudur?ilgili makale çok ciddi delillerle kureyza olayını uydurma olarak lanse ediyor.Görüşlerinizi bekliyorum.

O yazıdan benim anladığım, İbn İshak'ın yalancı olduğu. Onun yazdıklarını temel alan İbn Hişam da yalancı oluyor bu durumda, yani islam tarihi'nin en önemli iki tarihçisinin yalancı, israiliyatçı, islam tarihinin de yalan olduğunu kabul ediyoruz. Bence sakıncası yok ama Risale-i Nur Enstitüsü öyle düşünmüyor anlaşılan:

http://www.risaleinurenstitusu.org/index.a...&TextID=862

İbn İshak ıjn isminin Risalei Nur ens. sitesinde geçmesi onu makbul yapmaz

zaten genel manada portre diye geçmiş

kendisinin Risalei nurla alakası yoktur

cerbeze yapmada üstünüze yok

not:

mesut bi işe yaradın sonunda eline sağlık

tarihinde AhmetBaha tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
kureyzayla savaş yapılmıştır...

ama ayrıntılardaki vicdana uymayan yerle uydurmadır yanlıştır...

müftüler ne fetva verirse versin birde kalbine danış diyen peygamber böyle şeyle yapmış olamaz..

Kurayza katilamı yoktur dedin şimdi başka türlü nasıl kıvırsam hesapları yapıyorsun..Öldürüldüler, mallarına el konuldu, kadınlarına el konuldu..Aynen böyle oldu..

Sitelerde Paylaş
Kurayza katilamı yoktur dedin şimdi başka türlü nasıl kıvırsam hesapları yapıyorsun..Öldürüldüler, mallarına el konuldu, kadınlarına el konuldu..Aynen böyle oldu..

Bu olay da ermeni soykırım iddalarına döndü. İşine gelen soykırım diyor gelmeyen değil diyor. Yersen...

Sitelerde Paylaş

İslami kaynakların böyle bir hikaye uydurmasında ne amaç olabilir?Çok masal uydurmaya meraklı olan "kureyzayla göğüs ğöğüse çarpıştık ve yendik" gibisinden bi şeyler uydurmaz mıydı?Elinde çokta kesin bir kanıt bulunmaksızın,cebrail öyle istedi diyerekten bir kabileyi kuşatmak ve teslim olduktan sonra çıtır çıtır kesmek yani ne bileyim.Bir ulusun kendi tarihine atfen böyle bir hikaye uydurması salaklık bence

Sitelerde Paylaş

sanki oradaymış gibi anlatıyorsun...

hava nasıldı açık mı yağmurlu mu...

Sitelerde Paylaş
sanki oradaymış gibi anlatıyorsun...

hava nasıldı açık mı yağmurlu mu...

Sen oradaymışsın gibi anlatmıyor musun sanki?Yazılı tarihi kendince değiştiremezsin.Bilmiyorum de pas geç..Yazılı tarihi kendince yazmaya kalkıyorsun.

Mekke'de Medine'de yaşayan binlerce Ehli Kitap nereye gitti?Neden yokedildiler?Müslümanmı oldular?Sürüldüler yok mu edildiler?

Ehli kitap katliamlarla yokedilmiştir kesinlikle.

tarihinde euclid tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
İbn İshak ıjn isminin Risalei Nur ens. sitesinde geçmesi onu makbul yapmaz

zaten genel manada portre diye geçmiş

kendisinin Risalei nurla alakası yoktur

cerbeze yapmada üstünüze yok

İbn İshak'ın Risale-i Nur ile nasıl alakası olacak ki? Aralarında 1000 yıldan fazla zaman var :lol:

Ama bak, Risale-i Nur'un İbn İshak ile şöyle alakası varmış:

Yaşadığı süre zarfında, “emirü’l-mü’minin” ünvanıyla anılmıştır. Risale-i Nur’da ismi, ravi İmam İbn İshak olarak zikredilmiştir. Ravileri arasında kendisinin de bulunduğu bir hadisi şerife yer verilmiştir. Künyesi Muhammed bin İshâk bin Yesâr bin Hıyâr el-Muttalibî, el-Kureyşî el-Medinî şeklindedir.

Sitelerde Paylaş
Bu olay da ermeni soykırım iddalarına döndü. İşine gelen soykırım diyor gelmeyen değil diyor. Yersen...

Soykırım vs demeye gerek yok ortada bir KATLİAM(toplu öldürme ve mallarına el koyma eylemi var ayetle sabit).Ve bunların malları canları helal olmuş sizlere.Tebrik ederiz katliamcı atalarınızı..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...