Jump to content

Ateistlere son önerilerim.

Recommended Posts

Ateistlerin düşünüp belli bir aşamada ise beyinlerini özgürleştirip belli başlı eleştiriler kullanmaları yanlış değildir. Eleştirilerin de haklı olduğunu söylemek gerekir. Düşünen her beynin sorgulaması gereken eleştirilerdir. İslam Dini adıyla işaret edilen evrensellik doğrular eleştirisel bakış açısı olmadan bulunamaz. Ateistlerin eleştirisel bakış açılarının da diğer inanış sahibi olan insanlara hakaret dolu ve alaysı ve zavallı, geri kalmış insan olarak da görmeleri yanlışlığını da örtmemelidir.

Ateistler bence temel olarak 2’ye ayrılıyorlar;

Birincisi: Karşı görüşe de saygılıdır fakat kendilerine "İslam Dini budur" diye yutturulan palavralara inanmayıp gerçekleri arama yolculuğuna çıkmış ve “Tanrı tanımazlığı” seçerek bir noktada bu konularda düşünmeyi bırakmış insanlardır.

İkincisi: Ne söylerseniz söyleyin ne kadar akıllıca açıklamalar yaparsanız yapın beyinlerini gerçeklere kilitlemiş, yeni veri kesinlikle almak istemeyen duymak ve bilmek istediklerini savunan diğer görüşlere de küçümseyen bir tavırla bakıp hakaretlere başvuran ve sürekli ezmeye çalışan, bulduğu gerçekleri de tek gerçek zannedip sonuna kadar da savunacak kişiler... Bu kişiler kendilerinin üstün, zeki, objektif, korkusuz olduklarını, diğerlerinin ise acınacak zavallılar olduğunu düşünür hatta acımaz bile, hakaret ederler sürekli diğerlerine. Onlar kendilerine göre paradigmalardan sıyrılmış ve doğru yolu nasılsa bulmuşlardır.

İkinci grupta olanlar ile bu forumda çok tartıştık. Tartışmanın düzelmesi için kullanmadığım metot bilmiyorum. Onun için bunlar için burada tekrar mahiyetinde olacak bir açıklama yapmak gereği duymuyorum.

Ancak gerçekten bizlerle birşeyler paylaşıp da öğrenmek isteyenlerin de olduğunu düşünüyorum. Sayıları diğer gruba oranla daha az olsa da bunları önemsemek gerektiğini düşünüyorum. Şunu ikinci ilk grupta kendisini hisseden gruba tavsiyede bulunmak istiyoruz.

1.Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki sizin sorgulayarak inkâr ettiğiniz o hayali put Tanrımız hiçbir zaman olmadığı gibi, betimlediğiniz tarzda bir dinimiz de olmadı. İstiorsanız her defasında söylediğiniz gibi "Anlattıklarınız İslam değildir aha da Kuran, aha da hadisler" deyin. Bu bize vereceğiniz cevap olmayacaktır. Cevabınızın tartışmaya değer olabilmesi için anlattıklarımızı sorgulayarak çürütmeniz gerekir. Devamlı önümüze sunmuş olduğunuz ayet ve hadislerin ne anlam ifade ettiğini 14.yy boyunca İslam tarihçisi, islam kelamcısı(filozofu),İslam hukukçusu olan binlerce bilgin bize açıklamışlardır.

2. Devamlı bilime ters olarak gördüğünüz dinin hiçbir zaman sosyolojik ve tarihsel kökenine inemediniz. Devamlı size yutturulan ezberlerle karşımıza geldiniz. Oysa bizler sorgulamayı kendi inancımız nazarında düşünsek en üst seviyede yaparken sizin hala bir kısım materyalist ezberleri aşamamanız tartışmaların takılı olmasına sebep verdi. Dinlerin meraklar sonucu olmasının delilleri nelerdir. Dahası öyle olsa bile bu durum evrenin rastlantılar sonucu yokluktan var olduğu veya evrenin öncesi sorununa alternatif olacak bir açıklama değildir. Eğer evrimsel bir yaratılış söz konusu ise dinlerin kökeni de korku ve anlamlandırmalarla başlamış olabilir. Ne de olsa insanın yeni düşünmeye başladığı bir aşamada gerçekleşmiş bu dinler...

3.Dinin % 90 dan fazlasını ihmal edip geri kalan az kısmı üzerinde yıllarca tartıştığımızın farkında olmanız gerekir.Dinde sorgulama adıyla yola çıktığımız bu arenalarda dinin nerdeyse tamamına yakını eleştirilmezken geri kalan cüzi bir kısmında odaklanmak gerçeği bulma noktasında bizlere sorunlar yaratacaktır.Aslında ikinci grupta gördüğüm ateistlerin bunu bilinçli bir şekilde yürüttüğünü düşünüyorum.Ancak ilk gruptakilere de sitemimiz var.Ateistlerimizin de, pek yaratıcı olamadıklarını ve hemen her düşüncemiz gibi, Ateizmimizin de ithal olduğundan, bize kendimizi ve kainatı anlamak konusunda pek ilham vermediğini vurgulamak gerekir. Bizde en yaratıcı Ateistler bile, Kur'an'ın kaynakları konusunda, müsteşriklerin söylediklerini tekrar etmekteler. Onların da, Kuran’ın yanlış olmasının neden bir Ateizm'e veya deizme yol açması gerektiği konusunda pek cevapları olduğunu sanmıyorum.

4.Tartışmaların devamlı bazı dini kavramların niteliği üzerinde yoğunlaşıyoruz.Kimisi bunun bilime ters masallar yumağı olduğunu kimisi inanca ait olduğu için mahiyeti araştırılmaz diye geçiyor.Kanaatimizce dinsel kavramların tamamında ilgili bulunduğu dönemin anlatım biçimi hakim olduğundan birçok konuda anlaşılma sorunu yaşıyoruz.Tanrı,ruh,melek v.s devamlı gizemli bir şekilde anlatılmıştır.Çünkü dinlerin geldiği dönemde insanların &90 dan fazlası 8-10 yaşları arasındaki çocukların anlayış seviyesindedirler.Tarım ve göçebe bir toplum biçiminin hakim olduğu bir dünyada sorgulama gücünün de zayıf olması sebebiyle kutsal kitapların bazı gerçekleri onların anladığı şekilde dile getirmesi gerekiyordu.Bunun da tek yolu bazı benzetmeler kullanmasıydı.

5.Hiçbir zaman karşımızda başka anlayışları göstererek çıkmamanız gerekir ki tartışmada yeni bir şeyler bulabilelim. Ben geleceğe uzanan hayat ırmağında nice yeni şeylerin din ile iç içe olacağını düşünüyorum. Başkalarının anlama biçimi beni ilgilendirmiyor. Beni İslam dininin ruhunu anlayamamış ve bu yüzden geri kalmış İslam toplumları da ilgilendirmiyor.

Hepinize iyi forumlar diliyorum.

tarihinde Mesut Bayar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5.Hiçbir zaman karşımızda başka anlayışları göstererek çıkmamanız gerekir ki tartışmada yeni bir şeyler bulabilelim. Ben geleceğe uzanan hayat ırmağında nice yeni şeylerin din ile iç içe olacağını düşünüyorum. Başkalarının anlama biçimi beni ilgilendirmiyor. Beni İslam dininin ruhunu anlayamamış ve bu yüzden geri kalmış İslam toplumları da ilgilendirmiyor.

Hepinize iyi forumlar diliyorum.

Yahu bu "islam dininin ruhunu anlayamamış ve bu yüzden geri kalmış toplumlar" diye bir kavram var bir de. Yani dünyada milyonlarca insanın yaşadığı din gerçek islam değil, bizim Türkiye'de reformcu ilahiyatçıların dediği gerçek islam, öyle mi?

Bu Yaşar Nurici zihniyetlerin kafalarında kurduğu islami ütopyanın ayrıntıları nedir bilmiyorum. Şuanki islam toplumlarından ne kadar iyidir onu da bilmiyorum. Fakat bildiğim şey şu ki sizin dediklerinniz değil gözlemlediklerimizdir önemli olan.

Biz eleştirirken teorileri eleştirmiyoruz. Kuranda yazan saçmalıkları, hadis saçmalıklarını ve yaşanan gerçel islamı eleştiriyoruz.

Sitelerde Paylaş
mürted,yazılarıma karşı yazılan üç tarihi yorumu okudun..Adam mahkum etme peşinde..Ne cevap vermemi istiyorsun.Biri oğlum diyo,diğeri sahtekar demeye getiriyor öbürü öğüte muhtac değiliz diyor...Kim akıl hastası sence?

Aynısını hacıya da sormak istiyorum.Ben de buna oğlum diğerine sahtekarın önde gideni sensin mi diyeyim.Bu sorun siz yönetimin sorunudur.Bazı ağızları kapatabişmelisiniz.

Sitelerde Paylaş

Mesut tam uyeligini sonlandiriyordum baktim bu baslikta devam ediyorsun ,

üyeligi sonlandirilanlar bölümü altinda üyeliginin sonlandirilmasini isteyen lerin üyeligi hemen sonlandirilir..

Burda devammi yoksa üyeligini bitiriyimmi???

Sitelerde Paylaş
Mesut tam uyeligini sonlandiriyordum baktim bu baslikta devam ediyorsun ,

üyeligi sonlandirilanlar bölümü altinda üyeliginin sonlandirilmasini isteyen lerin üyeligi hemen sonlandirilir..

Burda devammi yoksa üyeligini bitiriyimmi???

bitir yalnız ip numaralarının da banlanmasını istiyorum.Ki başka bir üyelik ile gelip sizi rahatsız etmeyeyim.Niyetim çok iyi ve masumanedir.Lütfen yanlış anlamayın..Rahatsızlık verdiğim için de herkesten özür diliyorum.Keşke ö.m ile gönderebilseydim..

Sitelerde Paylaş

Oğlum gibi laubali hitaplardan kaçınmamız gerekiyor.

Onlar aslında hitabedileni değil, o şekilde hitabedeni aşağılayan kelimelerdir.

Bir konuyu ciddi olarak tartışmaya çalışan birine o şekilde hitabetmek yenilgiyi baştan kabul etmektir.

Her iddiayı ciddiye almak zorundayız.

Biz bu gibi kelimeleri kullanılmasını yasaklamak istemiyoruz. Ne de olsa burası özgür bir forum.

Ama onları kullananların daha çok kendilerine zarar verdiklerini bilmelerini istiyorum.

Ortada bir iddia var..İslam iyi bilinmiyor. Yeterince anlaşılmıyor.

İslam sanıldığından daha ileri bir dindir.

İnsanlık için gereklidir.

Biz bu iddiaları ciddiye alarak yanıtlamalıyız.

Bunun da çok zor olduğunu sanmıyorum.

Biz İslam'ı burada yazan Müslüman'ların çoğundan çok daha iyi bildiğimize inanıyoruz.

Bütün yapacağımız bu gerçeği uygun bir uslupla dile getirmektir.

Bunu yapamayacak kadar kaba ve beceriksiz insanlar mıyız?

Olmadığımızı düşünüyorum.

Umarım yanılmıyorumdur.

Sitelerde Paylaş
1.Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki sizin sorgulayarak inkâr ettiğiniz o hayali put Tanrımız hiçbir zaman olmadığı gibi, betimlediğiniz tarzda bir dinimiz de olmadı. İstiorsanız her defasında söylediğiniz gibi "Anlattıklarınız İslam değildir aha da Kuran, aha da hadisler" deyin. Bu bize vereceğiniz cevap olmayacaktır. Cevabınızın tartışmaya değer olabilmesi için anlattıklarımızı sorgulayarak çürütmeniz gerekir. Devamlı önümüze sunmuş olduğunuz ayet ve hadislerin ne anlam ifade ettiğini 14.yy boyunca İslam tarihçisi, islam kelamcısı(filozofu),İslam hukukçusu olan binlerce bilgin bize açıklamışlardır.

Herkes dini kendi felsefeseni uydurmaya çalışıyor ve bunu yaparken kendini kandırıyor,kendini kandırdığını kendisi de biliyor,sadece itiraf edemiyor böylece karakterinden taviz veriyor.Mesela nuhla ilgili bir ayette nuh Allaha ''Yeryüzündeki tüm kafirleri yok et'' diyor.Bunu mantıksız bulan müslüman bana ne cevap veriyor?''Sen orda nuhun yeryüzü derken kendi kavmini kastettiğini anlamıyor musun?Ne bilsin nuh dünyanın ne kadar büyük olduğunu'' diyor bana.Neden böyle diyor çünkü yeryüzünü kastetmesi mantıksız,dünyadaki tüm canlılardan gemiye bindirmesi mümkün değil,bir şekilde kılıf uyduracak ki kendisi de inanmaya devam edebilsin.Kısacası siz gerçek anlamlardan uzaklaşıp ayetlere her türlü kılıfı giydirirsiniz yeter ki mantık dışı olduğundan dolayı sizi rahatsız etmesin.

2. Devamlı bilime ters olarak gördüğünüz dinin hiçbir zaman sosyolojik ve tarihsel kökenine inemediniz. Devamlı size yutturulan ezberlerle karşımıza geldiniz. Oysa bizler sorgulamayı kendi inancımız nazarında düşünsek en üst seviyede yaparken sizin hala bir kısım materyalist ezberleri aşamamanız tartışmaların takılı olmasına sebep verdi. Dinlerin meraklar sonucu olmasının delilleri nelerdir. Dahası öyle olsa bile bu durum evrenin rastlantılar sonucu yokluktan var olduğu veya evrenin öncesi sorununa alternatif olacak bir açıklama değildir. Eğer evrimsel bir yaratılış söz konusu ise dinlerin kökeni de korku ve anlamlandırmalarla başlamış olabilir. Ne de olsa insanın yeni düşünmeye başladığı bir aşamada gerçekleşmiş bu dinler...

Öyle bir indik ki. http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=1182&hl=

Evren rastgele yokluktan var olmamıştır.Madde hiç bir zaman yok değildi,buna dair hiçbir kanıt yok.

tarihinde taopaipai tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şu dinin "ihmal edilen" %90ı nerede acaba, onu çok merak ediyorum.

Bu bence din konusunda çok dengesiz bir bakış.

Ya tüm dindarların bu forumda ve gerçek hayatta sır gibi sakladıkları bir teoloji var, ya da abartıyorsunuz.

%90 çok büyük bir marjin. Bu kadar kafalarına kakılan bir dini ateistler bu kadar ıskalamış olamaz. İmkân dahilinde değil.

Ateisti dinin iyi tarafını görememekle suçlayamazsınız. Başlık açıp gösterdik.

Dini seçimin sebeplerini anlayamamakla da suçlayamazsınız. Din cehalet ve korku sayesinde rant, şükür hissi ve cennet rüyalarıyla da prim yapar.

Gayet güzel anlıyoruz.

Ateiste saldırganca yaklaşan dinlere haksızlık yapmakla da suçlayamazsınız. Sebebi malûm.

Sitelerde Paylaş
bitir yalnız ip numaralarının da banlanmasını istiyorum.Ki başka bir üyelik ile gelip sizi rahatsız etmeyeyim.Niyetim çok iyi ve masumanedir.Lütfen yanlış anlamayın..Rahatsızlık verdiğim için de herkesten özür diliyorum.Keşke ö.m ile gönderebilseydim..

Umarim hala forumda baska bir nickle yazmiyorsun.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Mesut kardeş az birde sahtekarlık yapmayıp yazılarrını kendin yazsan.. Biliyorum Müslümanların en büyük özelliğidir sahtekarlık.. Ama sen okumuş adamsın.. Kendi kendine düşünüp, kendi aklınla yazı yazabilirsin..

Şimdilik bu çalıntı yazı burada kalsın..

Sitelerde Paylaş
İkincisi: Ne söylerseniz söyleyin ne kadar akıllıca açıklamalar yaparsanız yapın beyinlerini gerçeklere kilitlemiş, yeni veri kesinlikle almak istemeyen duymak ve bilmek istediklerini savunan diğer görüşlere de küçümseyen bir tavırla bakıp hakaretlere başvuran ve sürekli ezmeye çalışan, bulduğu gerçekleri de tek gerçek zannedip sonuna kadar da savunacak kişiler... Bu kişiler kendilerinin üstün, zeki, objektif, korkusuz olduklarını, diğerlerinin ise acınacak zavallılar olduğunu düşünür hatta acımaz bile, hakaret ederler sürekli diğerlerine. Onlar kendilerine göre paradigmalardan sıyrılmış ve doğru yolu nasılsa bulmuşlardır.

Çok doğru bir yazı. Bırakın da doğru konuşulmuş, yazılmış bir şeyi takdir edeyim.

Bu üstteki alıntıya uyan zaat moderatör Anibal ' dır.

Bir şey bilmediği halde ""heeeee heeee heeeyytttttt.. Benden başka bilen yok. Ananızı bacınızı süper zenciler düzüyor. Haydin aksini ispat edin"" deyip durur aklı kıt gariban.

Sitelerde Paylaş
Mesut kardeş az birde sahtekarlık yapmayıp yazılarrını kendin yazsan.. Biliyorum Müslümanların en büyük özelliğidir sahtekarlık.. Ama sen okumuş adamsın.. Kendi kendine düşünüp, kendi aklınla yazı yazabilirsin..

Şimdilik bu çalıntı yazı burada kalsın..

sen bir yalancısın

ALLAH VARDIR.

Luuu

Sitelerde Paylaş
sen bir yalancısın

ALLAH VARDIR.

Luuu

Bu yazıyı yazdığını iddia eden Mest a mesaj attım.. Bu yazıyı ne zaman yazdığı ve daha önce nette yayınlayıp yayınlamadığı üzerine.. Cevap vermedi ve üyeliğinin sonlandırılmasını talep etti. Hiç bir şey bilmeden iftira atmak sizin gibi sözüm ona allah korkusu olan soytarılara mahsustur...

Sitelerde Paylaş
http://nn-no.facebook.com/topic.php?uid=35...&topic=8717

Bilmeden insanlara yalancı demeyelim. İftira atanın kim oldu belli.

Hadi bakim...

Sevgili muhammed,insanın gitmiş biri hakkında konuşması hele bu da yetmedi bir de iftira atması hele hele tüm kontrolunu yapmadan yargıda bulunbması kadar gayri ahlaki birşey yok.Geçen mesajımda genelde alıntıları verdiğimi sadece bazılarına ait cümleleri zaman darlığından kullandığımı ifade etmiştim.Buna rağmen siz hala kopyacılık yaptığımı söylüyorsunuz.

Şimdi bakalım bu yazının özellikle 5 öneri bölümü kimin..

Bu mesaj ilk önce benim tarafımda şu linkte yayınlandı.

http://www.yaziyaz.com/forum/416195-post24.html

Sonra bunu bloguma aldım.Linkteki mesajımın tarihi 20-05-08, 09:29

Facebbokta benden kopyalayan(sizin kaba deyişinizle araklayan) didemin yazılış tarihi on November 29, 2008 at 12:15pm yani 29 kasım 2008.benden tam 5 ay sonra…Benden çok izinsiz kopyalamalr oluyor.Hatta birini ben hanifdostlar sitesinde yakaladım.Yaziyaz forumundaki bir eleman da sizinle aynı düşüncedeydi ve benim onlardan alıntı yaptığımı düşünüyordu..

Tekrarlıyayım.Bazı cümleleri arada kopyalama yapabilsem de emek verilmiş bir makaleyi baştan sonra kopyalayıp yapıştırsam link veriyorum.Bakınız kureyz ile ilgili mesajların 2.sine…

Forumu misafir gözüyle hep kontrol edeceğim ve iftiralar atıldıkça da yeni üyelikler alacağım.

Oğuzun dediği şekli ile gizlice sızma gibi bir durumum olmayacak.Ve dediğim gibi cevap gerektirince cevap yazacağım.Misafir defterini kaptmasaydınız oradan da yazabilirdim

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...