Jump to content

İslam niçin hep korku öğelerine sığınır ?

Recommended Posts

İnsanların gerek eğitiminde gerekse bazı konulara ikna edilmesinde korku ve tehdit türü olgulardan yararlanmaya çalışmak insan doğasını bilmemektir, acizliktir ve netice itibarıyla başarı oranı hiç de iç açıcı değildir.

İnsanların korkutularak eğitilmesinin açacağı muhtemel hasarlar şimdilik şöyle bir kenarda dursun, aslında muhatabının hiçbir konuda ikna edilemediği acı gerçeğiyle karşılaşılır, hatta bu yöntem sonucu karşıdakinden umulana karşı, çoğu zaman da farkında olunmadan içten içe bir muhalefetin oluştuğuna şahit olunur. Velhasılı, insanların kafasının üzerine genellikle başedemeyeceklerine inandığınız demoklesin kılıcını asarak belli bir süre korkutur, kimbilir belki kısa vadede isteklerinizin yerine gelmesinde başarılı dahi olabilirsiniz, ama orta ve uzun vadede bunun pek de etkili olmadığını, bumerangın geri dönüp kendi boğazınıza yöneldiğini hayretle görürsünüz. Sadece psikoloji, sosyoloji değil, tarihin de buna defalarca şahitlik ettiği gerçeğini inkar etmek mümkün müdür ?

Korku, insanın sadece psikolojisini değil, kimyasını da bozan bir olgudur. Çok basit bir örnek, ki bunu herkes yaşamıştır; mesela bir rüya görüyorsunuz, ardından dehşetle ürpererek uyanmanız bir tarafa vücudunuzun bazı bölgelerinde çıban çıktığına, dudağınızın uçukladığına şahit oluyorsunuz.

Kısacası, üstte dile getirdiklerimi ispat etmek amacıyla, biraz da başlığım uzun olmasın diye konunun uzmanlarının açıklamalarını vermeme gerek kalmadığını ve bu konuda herkesin benimle hemfikir olacağını düşünüyorum.

Şimdi gelelim dine ...

Ateistler konunun gayet idrakindedirler, ama inançlı arkadaşlarımız da farkında mı ; korku ve tehditin dinde yeri çok büyüktür, din insanları sevdirerek inandırmak ve ikna etmek yerine korku öğelerine bol bol yer vererek sürekli korku ve tehdit metodunu benimser : Allah korkusu, cehennem korkusu, kaza-bela korkusu, imtihan korkusu ... Kısacası, korkutmaların, tehditlerin sonu gelmez :

''Bu Kuran sizi ve ulaşılacak herkesi korkutmak için vahyolundu.'' ( Enam - 19 )

''Bu kitap sana korkutman, insanları da öğütlemen için indirilmiştir'' ( Araf - 1 )

''Ey örtüsüne sarınmış kimse; kalk ve korkut.'' ( Müdessir -1 )

''Ayetlerimizi inkar edenleri yakında bir ateşe sokacak, derileri piştikçe onların azabı tatmaları için derilerini yenileyeceğiz .'' ( Nisa - 56 )

''Allah ve peygamberleriyle savaşanların ve yeryüzünde bozgunculukla uğraşanların cezası öldürülmek, asılmak yahut el ve ayaklarının çapraz olarak kesilmesi ya da yerlerinden sürülmektir. Bu onlara dünyada rezilliktir, ahirette büyük azap vardır.'' ( Maide - 33 )

''Rabbinin ayetleri kendisine hatırlatılıp da onlardan yüz çeviren kimseden daha zalim var mıdır ? Şüphesiz suçlulardan öç alacağız .'' ( Secde - 22 )

Daha onlarca benzeri ayetler sıralanabilir .

Unutmayalım ki, Allah'ın kendisine uygun gördüğü sıfatlardan biri de Züntikam'dır, yani intikam güden .

Biraz da içeriği dehşet korku ve tehdit öğeleriyle dolu bir hadis yazalım :

''Allah'tan başka Allah olmadığına, Muhammet'in O'nun kulu ve elçisi olduğuna inanıncaya, bizim kıblemize dönünceye, kestiklerimizi yiyinceye, namazımızı kılıncaya, zekatlarını verinceye kadar insanlarla savaşmam emrolundu. İnsanlar, ancak bunları yerine getirdikleri zaman benden kanlarını ve mallarını kurtarmış olurlar . ''

Şimdi müslüman arkadaşlarımıza sormak istiyorum . ( Elbetteki ateist arkadaşlarımız da yorumlarıyla katkıda bulunabilirler. )

1- Eğer Kuran bir Allah kelamı ise, nasıl olur da Allah insanları sürekli korkutarak, tehdit ederek orta ve uzun vadede onları birşeye ikna etmenin aslında hiç de akıllıca bir tutum olmadığını bil(e)mez ?

2- Tuğla kalınlığındaki Kuran'da kaç yerde ''sevgi'' sözcüklerine yer verilmiştir ve onlar hangi ayetlerde geçer ?

3- İnsanları, sırf senin gibi düşünmüyor diye korkutmak, tehdit etmek etik bir davranış mıdır; hadi insanlar bazen nefsine hakim olamayıp bazen buna başvurabiliyor, peki ya koskoca Allah buna niye başvuruyor, yakışıyor mu onun yüceliğine ?

Not : Sevgili Hacı'nın son zamanlarda sık sık vurguladığı düşünceye ben de katılıyorum; sürekli Muhammet'in eylemleri ve bizzat şahsı ile uğraşmak yerine, ( ki yeri geldiğinde elbette bu da yapılmalıdır) inançlı müslüman arkadaşları dindeki yanlışlara dikkat çekerek uyarmak bence de tutulacak en mantıklı yol olacaktır. Saygılar ...

tarihinde Yakup tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnsanların gerek eğitiminde gerekse bazı konulara ikna edilmesinde korku ve tehdit türü olgulardan yararlanmaya çalışmak insan doğasını bilmemektir, acizliktir ve netice itibarıyla başarı oranı hiç de iç açıcı değildir.

İnsanların korkutularak eğitilmesinin açacağı muhtemel hasarlar şimdilik şöyle bir kenarda dursun, aslında muhatabının hiçbir konuda ikna edilemediği acı gerçeğiyle karşılaşılır, hatta bu yöntem sonucu karşıdakinden umulana karşı, çoğu zaman da farkında olunmadan içten içe bir muhalefetin oluştuğuna şahit olunur. Velhasılı, insanların kafasının üzerine genellikle başedemeyeceklerine inandığınız demoklesin kılıcını asarak belli bir süre korkutur, kimbilir belki kısa vadede isteklerinizin yerine gelmesinde başarılı dahi olabilirsiniz, ama orta ve uzun vadede bunun pek de etkili olmadığını, bumerangın geri dönüp kendi boğazınıza yöneldiğini hayretle görürsünüz. Sadece psikoloji, sosyoloji değil, tarihin de buna defalarca şahitlik ettiği gerçeğini inkar etmek mümkün müdür ?

Korku, insanın sadece psikolojisini değil, kimyasını da bozan bir olgudur. Çok basit bir örnek, ki bunu herkes yaşamıştır; mesela bir rüya görüyorsunuz, ardından dehşetle ürpererek uyanmanız bir tarafa vücudunuzun bazı bölgelerinde çıban çıktığına, dudağınızın uçukladığına şahit oluyorsunuz.

Kısacası, üstte dile getirdiklerimi ispat etmek amacıyla, biraz da başlığım uzun olmasın diye konunun uzmanlarının açıklamalarını vermeme gerek kalmadığını ve bu konuda herkesin benimle hemfikir olacağını düşünüyorum.

Şimdi gelelim dine ...

Ateistler konunun gayet idrakindedirler, ama inançlı arkadaşlarımız da farkında mı ; korku ve tehditin dinde yeri çok büyüktür, din insanları sevdirerek inandırmak ve ikna etmek yerine korku öğelerine bol bol yer vererek sürekli korku ve tehdit metodunu benimser : Allah korkusu, cehennem korkusu, kaza-bela korkusu, imtihan korkusu ... Kısacası, korkutmaların, tehditlerin sonu gelmez :

''Bu Kuran sizi ve ulaşılacak herkesi korkutmak için vahyolundu.'' ( Enam - 19 )

''Bu kitap sana korkutman, insanları da öğütlemen için indirilmiştir'' ( Araf - 1 )

''Ey örtüsüne sarınmış kimse; kalk ve korkut.'' ( Müdessir -1 )

''Ayetlerimizi inkar edenleri yakında bir ateşe sokacak, derileri piştikçe onların azabı tatmaları için derilerini yenileyeceğiz .'' ( Nisa - 56 )

''Allah ve peygamberleriyle savaşanların ve yeryüzünde bozgunculukla uğraşanların cezası öldürülmek, asılmak yahut el ve ayaklarının çapraz olarak kesilmesi ya da yerlerinden sürülmektir. Bu onlara dünyada rezilliktir, ahirette büyük azap vardır.'' ( Maide - 33 )

''Rabbinin ayetleri kendisine hatırlatılıp da onlardan yüz çeviren kimseden daha zalim var mıdır ? Şüphesiz suçlulardan öç alacağız .'' ( Secde - 22 )

Daha onlarca benzeri ayetler sıralanabilir .

Unutmayalım ki, Allah'ın kendisine uygun gördüğü sıfatlardan biri de Züntikam'dır, yani intikam güden .

Biraz da içeriği dehşet korku ve tehdit öğeleriyle dolu bir hadis yazalım :

''Allah'tan başka Allah olmadığına, Muhammet'in O'nun kulu ve elçisi olduğuna inanıncaya, bizim kıblemize dönünceye, kestiklerimizi yiyinceye, namazımızı kılıncaya, zekatlarını verinceye kadar insanlarla savaşmam emrolundu. İnsanlar, ancak bunları yerine getirdikleri zaman benden kanlarını ve mallarını kurtarmış olurlar . ''

Şimdi müslüman arkadaşlarımıza sormak istiyorum . ( Elbetteki ateist arkadaşlarımız da yorumlarıyla katkıda bulunabilirler. )

1- Eğer Kuran bir Allah kelamı ise, nasıl olur da Allah insanları sürekli korkutarak, tehdit ederek orta ve uzun vadede onları birşeye ikna etmenin aslında hiç de akıllıca bir tutum olmadığını bil(e)mez ?

2- Tuğla kalınlığındaki Kuran'da kaç yerde ''sevgi'' sözcüklerine yer verilmiştir ve onlar hangi ayetlerde geçer ?

3- İnsanları, sırf senin gibi düşünmüyor diye korkutmak, tehdit etmek etik bir davranış mıdır; hadi insanlar bazen nefsine hakim olamayıp bazen buna başvurabiliyor, peki ya koskoca Allah buna niye başvuruyor, yakışıyor mu onun yüceliğine ?

Not : Sevgili Hacı'nın son zamanlarda sık sık vurguladığı düşünceye ben de katılıyorum; sürekli Muhammet'in eylemleri ve bizzat şahsı ile uğraşmak yerine, ( ki yeri geldiğinde elbette bu da yapılmalıdır) inançlı müslüman arkadaşları dindeki yanlışlara dikkat çekerek uyarmak bence de tutulacak en mantıklı yol olacaktır. Saygılar ...

sözle söylenen korkutmalara kulak asmazsanız

mahşerde korkuyu iliklerinizde hissedeceksiniz.(fiilen)

Sitelerde Paylaş

Sitelerde Paylaş

Kısa süre önce tam da bu konu hakkında kısa bir şiir yazmıştım ve forumda ''Ateist Edebiyat'' adlı konuda paylaşmıştım.

Ne duygusu veriyorsun insana?

Korkudan başka?

Korku mudur seni anlatan kelime?

Neden bir tanrı bana korkuyu anımsatmalı ki?

Neden bir tanrı bana sevgiyi barışı değilde

Korkuyu hatırlatsın?

Bir dinsizim ben bir sizden olmayanım

Bir Allahsız bir şerefsiz

Bir aşağılık

Bi düşmanım senin için

Ezeli bir düşman

Benim için kullandığın terimler bunlar

Bir de deyimlerin var işte

Şu saçma deyimlerin

Sitelerde Paylaş

Kabul ediyorsun korku dini olduğunu ki "hayır islam sevgi dinidir" demek ve kanıtlarını sunmak yerine yine ısrarla korkutmayı seçiyorsun.

İslamın dünyadaki imajı bellidir.

Bol şans.

tarihinde cantona tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
michaelscoefield nerden biliyorsun hissedeceğimizi? Nasıl bu kadar eminsin ? Sen dikkatimi çekti hep kendi inançlarınla çelişiyorsun ? Bu aciz kulların cehenneme gideceğini Yüce(!) Allah'tan başka kim bilebilir?

kafirlikde diretip kafir olarak ölürsen kuran söylüyor bunları yani Allah.

başka sorun varmı?

Sitelerde Paylaş
Kabul ediyorsun korku dini olduğunu ki "hayır islam sevgi dinidir" demek ve kanıtlarını sunmak yerine yine ısrarla korkutmayı seçiyorsun.

İslamın dünyadaki imajı bellidir.

Bol şans.

kafir olarak ölürsen hiç şansın yok.aslında size söylediğimizin değerini bir bilseniz,ne demek istediğimizi ahhh ahh iş işten geçmeden.

Sitelerde Paylaş
kafir olarak ölürsen hiç şansın yok.aslında size söylediğimizin değerini bir bilseniz,ne demek istediğimizi ahhh ahh iş işten geçmeden.

Gel yol yakınken Zeusa iman et.Sen onu inkar edenlerden olma.Kim Zeusa inanmazsa,kendine yazık etmiş olur.Kim hadesin o şiddetli gazabını tatmak ister?Şüphesiz Zeus kalbinizdekileri bilir.

Sitelerde Paylaş

Siz zavallısınız,öyle ki zavallığınızın farkında bile değilsiniz.

Cafe'de takılacağım artık, sizin bu akıl mantık dışı,ipe sapa gelmez hayal dünyanızın saçmalıklarından ve masallarınızdan gına geldi artık.

Aslında siz, yani çoğunuz müslüman bile değilsiniz, Fenerbahçe,beşiktaş benzeri takım taraftarısınız.

Dinin emrettiği hemen hemen hiç bir şeyi yapmazsınız.

Taraftarsınız..

Sitelerde Paylaş
Gel yol yakınken Zeusa iman et.Sen onu inkar edenlerden olma.Kim Zeusa inanmazsa,kendine yazık etmiş olur.Kim hadesin o şiddetli gazabını tatmak ister?Şüphesiz Zeus kalbinizdekileri bilir.

Bu biraz rab cukutay c.c.'nin ayetlerine benzemiş :acute: ama kurandaki korku ogelerine gore daha insancil oldugu kesin :lol:

---->sözle söylenen korkutmalara kulak asmazsanız

Arkadaşim bizim derdimiz seni niye bu kadar gerdi onu anlayamiyorum bir türlü? O kadar zorlama bir din savunuculugu yapiyorsunuz ki amacinizi kendinizin bile bildiginden emin degilim.

Sitelerde Paylaş
Bu biraz rab cukutay c.c.'nin ayetlerine benzemiş :acute: ama kurandaki korku ogelerine gore daha insancil oldugu kesin :lol:

Laftan anlamıyor ki adam.Yazıyorum yazıyorum nato mermer nato kafa.Kapıya anlatsam bunları şimdiye agnostik olmuştu.

Ben de deliliğe vurdum artık bunun gibileri gördüm mü direk yazıyorum ''Zeus birdir Herkül de onun kulu ve elçisidir.'' :)

Sitelerde Paylaş

Sayın arkadaşım; beni haklı çıkarmak için var gücünle çalışmışsın, sağol.

Sağol da, benim ne anlatmaya çalıştığımı pek anlamamışsın sanırım.

Korkutarak kimseyi birşeye ikna edemezsin; tamam, muhatabının canına malına kastederek belki kısa vadede bir sonuç elde edebilirsin, ama orta ve uzun vadede başarısız olduğun ve muhatabını aslında hiç de ikna edemediğin meydana çıkar.

İnsanlar böylesi yanlış bir yönteme başvurabilir, çünkü insandır yanılır, ama ya Allah; İslam literatürüne göre Allah yanılmaz, yanılmayacağına göre nasıl oluyor da sırf insanları ikna edip inandıracağım diye kitabında korkutma ve tehdit unusurlarına bol bol yer verip bu yanlış yönteme başvuruyor ?

Mesela sen şimdi üstteki alıntıdaki cümlende korkutma yöntemini seçtin de ne oldu, ateistler derhal tövbe edip akın akın müslüman olmaya mı başladılar ?

Ayrıca ikinci sorum da çok önemli bence, yineliyorum o soruyu, bir cevap verirsen sevinirim :

- Tuğla kalınlığındaki Kuran'da kaç yerde ''sevgi'' sözcüklerine yer verilmiştir ve onlar hangi ayetlerde geçer ?

tarihinde Yakup tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
üç tane meal getirip hoppaa kalemi kırmışınız..

Oflaz ,

Sen de keşke özellikle 2. soruma cevap verseydin ne iyi olurdu; bulurdun Kuran'dan bol sevgi sözcükleri geçen bir sürü ayeti, alt alta sıralar, karşı tez olarak sunardın.

Ama sıvışmayı yeğlemişsin ki, bu bir İslam mücahidine yakışmıyor.

Sitelerde Paylaş

birçok yerde sevgi direkt olarak geçer, çok fazla yerde dolaylı olarak geçer

direkt olarak geçtiği yerlerden bazıları

Bakara

195 Ve Allah yolunda [sınırsızca] harcayın, kendi elinizle kendinizi mahvetmeyin173 ve iyilik yapmaya azimle devam edin: unutmayın ki Allah iyilik yapanları sever.

aliimran

148 Bunun üzerine Allah, onlara, hem bu dünya nimetlerini, hem de ahiretin en güzel nimetlerini bağışladı: Zira Allah, iyilik yapanları sever.

hucurat

9 O halde, müminler içinden iki grup çatışırsa9 onlar arasında barışı sağlayın; ama sonra, iki [grup]tan biri diğerine haksız şekilde davranırsa, [davranışı]nı Allah'ın buyruğuna uygun hale getirinceye kadar, haksızlık yapan taraf ile mücadele edin;10 (yaptıklarından) vazgeçerlerse adil bir şekilde aralarını bulun ve [onlara] eşit davranın: çünkü Allah, eşit davrananları sever!

dolaylı olarak sevgiye atıf var mesela;

nahl 90

GERÇEK ŞU Kİ, Allah adaleti ve iyilik yapmayı, yakınlara karşı cömert olmayı108 emredip utanç verici ve arsızca olanı, akıl ve sağduyuya aykırı olanı109 ve azgınlığı, taşkınlığı yasaklıyor; ve size [böyle tekrar tekrar] öğüt veriyor ki, böylece [bütün bunları] belki aklınızda tutarsınız.

vsvsvsvsv

hepsini bulmak inan vakit vermek gerekiyo benden bukadar;

Sitelerde Paylaş

allah yada yaratıcı artık adı neyse gerçekten birgün ak sakallı dede kılığına girip bir camiye gitse ve ey kullarım ben allahım ve fikrimi değişitirdim bana inansalar da inanmasalar da herkesi cennete gönderecem dese cemaati müslümin ona hepbir ağızdan hassiktr çeker. neden mi? çünkü cemaati müslim çıkarcıdır. inanırlar cennet vaadi için. inanmayanları da yanacaksınız diye tehdit ederler ve bu şekilde inandırmaya çalışırlar

Sitelerde Paylaş
  • 7 years later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...