Jump to content

Başörtüsü, çarşaf, cilbab

Recommended Posts

Hz. Ayşe validemiz birgün Rasulullah'a evde yiyecek birşey olmadığını söylüyor. Efendimizin cevabı: Ya Ayşe henüz ashabı suffenin yemeğini bulamadım az sabret.

Hırkası da yokmuş çok üşüyormuş; her şeyi Yahudilere rehinmişB)... Ya arkadaşım bırakın bu işleri artık... :huh: Kur'an "seni fakir bulup zengin etmedik mi" demiyor mu?.. Hem bu kadar karısı kimin olsa geçimi zor olur...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 410
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İki müslümanın yahudi evladı demedim. İki müslüman, bir yahudi çocuğu. Hangi ikisini kurtarırsın diye sordum.

Gerçek bir durum getirdim karşına, belki fikrini değiştirirsin de ırkçılık dincilik yapmayı bırakıp biraz insan olmaya çalışırsın diye.

Hayvan gelip hayvan gitmezsin diye.

Yardımın önceliği kişiye göre her daim görecelidir.

Bir film vardı izlediyseniz.

I, Robot.

Orda bir sahne vardı, filmin ana temasıydı aynı zamanda.

Bir robot, matematiksel hesaplama yaparak suya batmakta olan bir arabadan kurtulma ihtimali daha yüksek olan adamı kurtarmıştı. Kızı bırakmıştı. Oysa kurtarılan adama göre önce küçük kız kurtarılmalıydı.

Bunun nedeni, Robotun sadece istatistik hesabıyla konuya bakması, insanın ise hem mantık hem de duygularla bakmasıydı...

Biz insanız. Aklımız ve duygularımız var.

Kimin kime nasıl yardım edeceği dikte edilemez. Bu bizim doğamıza aykırı...

Kazandığımı da keza aynı şekilde istediğime verir istediğimle paylaşırım.

Evrensel bakış elbette en ihtiyacı olana din dil ırk gözetmeden yapılan yardımdır.

Ama bunu beceremiyene söylenecek tek şey var; "aman zarar verme de, sen yardım etmesen de olur"...

Sitelerde Paylaş

Islamdan once Arap yarimadasindaki tum kadinlar (Arap, Hiristiyan, Yahudi) zaten ortulu degiller miydi?

Islam geleneklerden turemis oldugu icin, ve de icad edilmesinde kadinlarin bir rolu olmadigi icin "ortunmeyi birakmayin" demistir.

İslam'da örtünme bu kadar kolay mı? Örtünmedeki amaç ziynet sayılan yerlerin örtünmesidir. İslam'dan önceki kadınların kapanmasında bunlara dikkat ediliyor muydu?

Sitelerde Paylaş

Bundan önceki reformist olan çoğu hanımların ve azı beyfendilerin bakış açısı bellidir, akildir; "Kuran'daki araçlara, şekillere değil, AMAÇ'a odaklanın, ne demek istediğini anlayın, düşününce ne dediği ortaya çıkıyor," gibi. Doğrudur, biz reformistlerin en büyük motivasyonu AKILdır, klasik islamcıların motivasyonu ise geçmişte belli hükümlerde birleşen islam alimleridir.

Amma ben işin biraz da teknik yanına girmek isterim. CİLBAB nedir dediğimde ne olduğu önemli değil, amacına bak dendi. Şimdi de ZİYNET nedir diye sorarım. Önce etimolojik olarak kelimelerin ne olduğunu bil, ondan sonra aklının götürdüğü yere git. Daha güvenli olur, bilmediğinin beşinden gitmiş olmazsın.

Sitelerde Paylaş

demek ki ne imiş, kuranda birakin baş örtüsünü cilbab bile müslüman hatunlara farz kılınmış.

ayet (nur/31) zinet yerlerini tamamen örtün diyor, e boyanma potansiyeline sahip ışıldayan çekici saçlar, rujlar tokalar küpeler ve buna benzer başla ilgili bölümlerde bir zinettir.

ayni şekilde boyun bölümü göğüsler bacaklar ve diğer bölümlerde öyle.

yani ayette bir tek eller ve gözlerin açikta kalmasi gerektiği geri kalan kisimlarin kapatilmasi gerektiğine vurgu var.

bu da bizi kara çarşafa götürüyor, gerçi çarşaf olmadanda kiyafetlerle kapatilabilir bunlar.

işte islamin kadinin giyimi üzerine fikirleri bunlardan ibarettir. kicini başini açip envai çeşitte kozmetik ürünlerini sürüp taki takan, cezbedici feromonlu parfümler süren ve dahada azitip iç çamaşiri giymeyip vücutlarinin genel bir şemasini kalip olarak açiğa çıkaran bayanlar cehennemde cayir cuyur yanacaktir.

kolay gelsin ne diyelim.

Sitelerde Paylaş

Orda bir sahne vardı, filmin ana temasıydı aynı zamanda.

Bir robot, matematiksel hesaplama yaparak suya batmakta olan bir arabadan kurtulma ihtimali daha yüksek olan adamı kurtarmıştı. Kızı bırakmıştı. Oysa kurtarılan adama göre önce küçük kız kurtarılmalıydı.

Bunun nedeni, Robotun sadece istatistik hesabıyla konuya bakması, insanın ise hem mantık hem de duygularla bakmasıydı...

Robotu küçük yaştakiler önceliklidir şeklinde algoritma ile programlasaydınız kızı kurtarırdı.

Robotun duyguları mı olmuş oldu şimdi.

Bizim duygu dediğimiz şeyin bir algoritmadan farkı yoktur.

Sitelerde Paylaş

Din yüzünden insan ayırımcılığı, ırkçılık yaptığını gördün. Din işte böyle kahreder, rezil rüsva eder adamı.

Sonra da onlar inanmak istemediği, sorumluluk istemediği, asi oldukları için inanmıyorlar derler.

Ateist sitelere girerken asıl derdim de böyle aşağılık bir dinin kendi sözümona kutsal kitabında bana ettiği hakaretleri aynen iade etmek.

bayşapka kızgınlığını anlıyorum ben de kızıyorum ama sen de narve nur' a hayvan demeye getirmişsin :huh:

Sitelerde Paylaş

Ben başörtüsüne karşıyım..

Siyonist ve masonist abilerim de öyle..

Sayın pontus peydahı da öyle

Biri beni taklit ediyor.Evet Pontus Peydahı bendim ama bu gerizekalı troll ben değilim.

Sitelerde Paylaş

bastan sona 17 sayfada

ateistinden teistine

herkes yorum yapmis ve fikrini belirtmis

hepside hakli

:)

demek ki kuran "apaçik" bir kitapmis

yani

kitab i mübin

bir ayete bu kadar zitliklar içeren ayri ayri yorumlar ancak "apaçik" bir kitaba yapilabilir

bir konu ancak bukadar muallakta birakilabilir (gerçi her konu böyle) ya bide "kapkapali" bir kitap olsaydi "bu budur" deyip kestirip atsaydi ve konuyu kapatsaydi

bi çift laf bile edemezdiniz

Sitelerde Paylaş

demek ki ne imiş, kuranda birakin baş örtüsünü cilbab bile müslüman hatunlara farz kılınmış.

ayet (nur/31) zinet yerlerini tamamen örtün diyor, e boyanma potansiyeline sahip ışıldayan çekici saçlar, rujlar tokalar küpeler ve buna benzer başla ilgili bölümlerde bir zinettir.

ayni şekilde boyun bölümü göğüsler bacaklar ve diğer bölümlerde öyle.

yani ayette bir tek eller ve gözlerin açikta kalmasi gerektiği geri kalan kisimlarin kapatilmasi gerektiğine vurgu var.

bu da bizi kara çarşafa götürüyor, gerçi çarşaf olmadanda kiyafetlerle kapatilabilir bunlar.

Olmadı; senin dediğine göre zinet yerleri, saç, yüz, kulak, kollar ve parmaklardır. Belki bir de halhal takılan ayak bilekleri. Buraları kapatırsa, bikini ile sokağa çıkmanın bir mahsuru yok, çünkü oralar zinet yeri (süsleme yeri!!!) değil ki?! Nereden çıkardın bacakların göğüsün kapatılması gerektiğini.

Sitelerde Paylaş

bastan sona 17 sayfada

ateistinden teistine

herkes yorum yapmis ve fikrini belirtmis

hepside hakli

demek ki kuran "apaçik" bir kitapmis

yani

kitab i mübin

bir ayete bu kadar zitliklar içeren ayri ayri yorumlar ancak "apaçik" bir kitaba yapilabilir

bir konu ancak bukadar muallakta birakilabilir (gerçi her konu böyle) ya bide "kapkapali" bir kitap olsaydi "bu budur" deyip kestirip atsaydi ve konuyu kapatsaydi

bi çift laf bile edemezdiniz

Reformcuların hiçbiri haklı değil malesef, çoğu da kafir. İşlerine geldiği gibi Kuran'ı yorumlama derdindeler. Osmanlı'da 600 yıl çarşaf giyildi. Onlar yanlış bildi de berguzar, epifun mu doğru bildi?

Sitelerde Paylaş

Reformcuların hiçbiri haklı değil malesef, çoğu da kafir. İşlerine geldiği gibi Kuran'ı yorumlama derdindeler. Osmanlı'da 600 yıl çarşaf giyildi. Onlar yanlış bildi de berguzar, epifun mu doğru bildi?

Sen niye bu konularda benim adımı bu şekilde ahkam keserek zikrediyorsun. 2010 un Allahı sen misin?

Eğer birgün sokakta kadınlar tarafından erkekler tacize uğrarsa ve erkek egemen olan bugünün dünyası birgün kadın egemen olursa acaba aynı şekilde mi düşüneceksin çok merak ediyorum.

Sokakta bir kadın gelip popona el atsa, of anam bunlar seninmi dese ne yapacaksın çok merak ediyorum?

Toplumsal gerçekleri yok sayıp, insan gerçeğini görmezden gelip, hala kadını erkek için yaratan bir yaratıcı var edilip onu da Rab edinenden ancak bu beklenir...

Sitelerde Paylaş

Osmanlıyı özlüyorsunuz, fakat osmanlıdan haberiniz yok.

Osmanlıda kadınlar kaftan, gömlek üzerine hırka, yelek, şalvar ve entari giyerdi. Çarşaf değil.

Anadolu halk oyunlarına bakın, görün.

tarihinde bayşapka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen niye bu konularda benim adımı bu şekilde ahkam keserek zikrediyorsun. 2010 un Allahı sen misin?

Eğer birgün sokakta kadınlar tarafından erkekler tacize uğrarsa ve erkek egemen olan bugünün dünyası birgün kadın egemen olursa acaba aynı şekilde mi düşüneceksin çok merak ediyorum.

Sokakta bir kadın gelip popona el atsa, of anam bunlar seninmi dese ne yapacaksın çok merak ediyorum?

Toplumsal gerçekleri yok sayıp, insan gerçeğini görmezden gelip, hala kadını erkek için yaratan bir yaratıcı var edilip onu da Rab edinenden ancak bu beklenir...

Toplumsal gerçekleri kimse yok saymıyor

Ama sen diyorsan ben dine değil dini kendime uydururum o zaman hata yapmış olursun

Din sana uymaz sen dine uyarsın...

Olay bu kadar basit...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...