Jump to content

Iblis cin miydi melek mi?

Recommended Posts

• İleti 49
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Nas süresi

Rahman ve Rahim Allah'ın adıyla...

1 De ki: "İnsanların Rabbine sığınırım!

2 İnsanların yöneticisine, yönlendiricisine,

3 İnsanların ilahına;

4 Kıvrılıp kıvrılıp saklanan, sinip sinip gizlenen vesvesenin/o sinsi, o aldatıcı şeytanın şerrinden,

5 İnsanların göğüslerine kuşkular, kuruntular sokar o;

6 Cinlerden de insanlardan da olur o!"

Cinlerden de olurmuş insanlardan da. :)

Sitelerde Paylaş

18/50- Hani biz meleklere, “Adem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis’ten başka hepsi saygı ile eğilmişlerdi. İblis ise cinlerdendi de Rabbinin emri dışına çıktı. Şimdi siz, beni bırakıp da İblis’i ve neslini, kendinize dostlar mı ediniyorsunuz? Halbuki onlar sizin için birer düşmandırlar. Bu, zalimler için ne kötü bir bedeldir!

peki iblis niye egilsin ki madem melek diil?

o niye sorumlu tutuluor?

Sitelerde Paylaş
18/50- Hani biz meleklere, “Adem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis’ten başka hepsi saygı ile eğilmişlerdi. İblis ise cinlerdendi de Rabbinin emri dışına çıktı. Şimdi siz, beni bırakıp da İblis’i ve neslini, kendinize dostlar mı ediniyorsunuz? Halbuki onlar sizin için birer düşmandırlar. Bu, zalimler için ne kötü bir bedeldir!

peki iblis niye egilsin ki madem melek diil?

o niye sorumlu tutuluor?

Bu konu milyon kez tartışıldı.

İblis : cinlerin atası

Adem: insanın atası

İsyankar, rabbin emrine itaat etmeyen melege cin deniyor.

Kısaca iblis (cin)= xmelek

Şeytan= İblisvari tavırlar sergileyen cinler ve insanlar

tarihinde epifun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

NUR benim bildigim kadariyla tum iyi duygularin saf karisimidir

benim ustume gelmek yerine eydinlatsan diorum??

anlamadigim sey su:

Allah İblisi ne olarak yaratti?

cin mi melek mi?

melek olarak yaratildiysa soora cine mi dondu??

Cin olarak yaratildiysa niye meleklerle ayni kefeye konuluor?

yoksa ikisi de ayni sey mi?

xmelek-melek

Sitelerde Paylaş

Nur, bence yeni çıkacak barby bebeğin arkadaşı oyuncak..

Açılmış örnek başlıkları incele..

Aydınlanmak için hazırakonmaman gerek bu bir ikincisi aydınlanmak amaçlı yazı yazmayı bu şekilde ironiyle yapmayacaksın ve önyargısal SAÇMALIK tanımlarını kenara koyacaksın...

Hastalavista..

tarihinde herakles tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
bu arada sence melekler neyden yaratildi?

NUR olmasin o sakin?

İblis xmelek olduguna gore, cinler ve melekler aynı yapıda varlıklar olmalılar.

Ayetlerde melekler nurdan diye birşey yoktur.

Ayrıca meleklerin de insanlar gibi özgür iradeleri vardır.

Sitelerde Paylaş

Pekala benim cevabımı vereyim..

Meleklere secde edin demiş..İblis etmemiş..Demek ki İblis Melek miş ki bunu üzerine alınmış..

Bu isyandan sonra Cinlerden oldu(kane minel cinni) diyor bir başka ayette..

Yani ben 'İblis önce melekti ,cinlerden oldu' algılıyorum..Elbette sen farklı bakabilirsin..

Kuran melekler Nur'dan yaratıldı demez..

Ama cinler için dumansız ateş der..

Özet olarak bu..

Sitelerde Paylaş

Şeytan cin taifesinden olup ateşten yaratılmıştır. Zamanla özgüriradeli bir varlık olduğu için çok alim ve fazıl bir makama gelince meleklerden de üstün m akama gelmiştir. Bu kapasitesine rağmen; Yani allah'ı layıkıyla bilmesine ve 'onu bütün isimleri ve sıfatlarını bilmesine rağmen. Allah onu topraktan yarattığı bir mahluku ile imtihan etmiş. Ziar hür iradesi vardı.

Malum hadise gerçeklştiğin de o topraktan ben ise ateşten yaratıldım. Ben dah üsütnüm diyerek, Allah'ın ona verdiği özelliği kendinin has bir özelliği gibi düşünüp ve onunla Allah'ın emrine asi geldiği ve gurur ile bütün özellikleri kendine verdiği için; Allah'a bütün bu alim, faazıl vs özelliklerine rağmen bir gurur yüzünden iblis şeytan olmuştur.

O halde şeytan aeşten yaratılmıştır. Ve melek değildir. Melekelr ise cüz'i irade sahibidir ama bu iradelerini mutlak hayırda kullanırlar, tıpkı şeytanın daima şer olarak iradesini kullandığı gibi.

Melekler ise ateşin ışık yada nur kısmından yaratılmıştır

Sitelerde Paylaş

Pekala benim cevabımı vereyim..

Meleklere secde edin demiş..İblis etmemiş..Demek ki İblis Melek miş ki bunu üzerine alınmış..

Bu isyandan sonra Cinlerden oldu(kane minel cinni) diyor bir başka ayette..

Yani ben 'İblis önce melekti ,cinlerden oldu' algılıyorum..Elbette sen farklı bakabilirsin..

Kuran melekler Nur'dan yaratıldı demez..

Ama cinler için dumansız ateş der..

Özet olarak bu..

saol bnim de sorduum buydu

meleklerin nurdan yaratildilar die biliodum cnku her okulda tum din hocalari oole diolardi :mellow:

ama benim soylemeye calistigim sey su:

cin ve melek ayniysa ve Kuranda meleklerin isyan edemeyecegi yaziliyorsa(epifun var dedi ama :blink: )

nasi oluor da iblis melek olup da Allaha isyan edior?

Melekler; Allah Teâlâ'ya ibadet ve taatle meşgul olan ruhanî, nuranî, lâtif varlıklardır. Allah'ın kendilerine verdiği her emri derhal ve aynen yerine getirirler ve asla itaatsizlik etmezler (et-Tahrîm, 66/6)

Onlar, Allah'ın emirlerine (isyan edip) karşı gelmezler ve emrolundukları şeyleri (aynen) yaparlar" (et-Tahrim 66/6)

Melekler, Allah'ın emirlerine harfiyen bağlıdırlar. O'na asla karşı gelmez ve isyan etmezler, herhangi bir yasağını çiğnemezler, günah işlemezler. Çünkü "İsmet" ve "Emanet" sıfatlarıyla muttasıfdırlar. Bütün meleklerin ortak özelliği; daima Allah'a hamd ve senada bulunmak, O'nu itaat ve ibadetle, tesbih etmektir (el-Enbiyâ, 21/26-27; el-Mümin, 40/7).

bunnarin hepsi burda http://www.sorularlaislamiyet.com/subpage....le&aid=1366

kafam feci sekilde karisti :blink:

tarihinde maymunumsu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili Maymunumsu,

2/34 Meleklere, "Adem'e secde edin," dedik. İblis hariç hepsi secde ettiler, o ise diretti, büyüklük tasladı ve nankörlük etti.

İblis Ademden önce bir melek..

18/50 Meleklere, "Adem'e secde edin!," dediğimiz zaman hepsi secde ettiler; yalnız İblis hariç. Rabb'inin emrine karşı geldiği için cinlerden oldu. Beni bırakıp onu ve soyunu mu dostlar ediniyorsunuz? Oysa onlar, sizin düşmanlarınızdır. Zalimler için bu ne kötü bir değişmedir.

Diğer verdiğin linklerdeki ise yıllarca revize edilen cin-melek kavramı keşkemekeşinin bir ürünü..Kuran'ın demediğini demiş olabilirler ilave uydurma yorumlarla.

Meleklerin yaradılışı ile ilgili Nurdan yaratıldı ibaresi yok Kuran'da...

Hatta benim Kuran'dan algıladığım meleklerin standart bir madde ve enerji boyutu yok işlev ve amaçlarına göre çok farklılar birbirlerinden...

Not:2/34(Bakara Süresi 34. ayet) 18:50(Kehf Süresi 50.ayet)

Selamlar..

Sitelerde Paylaş
Şeytan cin taifesinden olup ateşten yaratılmıştır. Zamanla özgüriradeli bir varlık olduğu için çok alim ve fazıl bir makama gelince meleklerden de üstün m akama gelmiştir. Bu kapasitesine rağmen; Yani allah'ı layıkıyla bilmesine ve 'onu bütün isimleri ve sıfatlarını bilmesine rağmen. Allah onu topraktan yarattığı bir mahluku ile imtihan etmiş. Ziar hür iradesi vardı.

Malum hadise gerçeklştiğin de o topraktan ben ise ateşten yaratıldım. Ben dah üsütnüm diyerek, Allah'ın ona verdiği özelliği kendinin has bir özelliği gibi düşünüp ve onunla Allah'ın emrine asi geldiği ve gurur ile bütün özellikleri kendine verdiği için; Allah'a bütün bu alim, faazıl vs özelliklerine rağmen bir gurur yüzünden iblis şeytan olmuştur.

O halde şeytan aeşten yaratılmıştır. Ve melek değildir. Melekelr ise cüz'i irade sahibidir ama bu iradelerini mutlak hayırda kullanırlar, tıpkı şeytanın daima şer olarak iradesini kullandığı gibi.

Melekler ise ateşin ışık yada nur kısmından yaratılmıştır

Evet...

An itibariyle kendisine din alanında Kuran'dan başka kaynaklar edinenlerin hazin sonuna ve ayetleri fark etmeden yalanlattırılışına şahit oluyoruz.

Böylelikle İblis'in yaratılış kıssasında "dosdogru yolun uzerine kurulacagım" sozunun ne anlama geldiğini bir kez daha düşenebiliriz.

Öncelikle melekler nurdan degildir.

Bu kesinlikle Kuran'da yazmaz.

Meleklere nurdan demek. İlk bakışta masum gozukur, hatta hoşa gider ama domino etkisiyle bir sürü ayeti inkar ettirir ve Kuran'da çelişki varmış illüzyonunu yaratır.

Kehf suresi 50 Hani, Biz meleklere "Adem'e secde edin" demiştik de İblis dışında hepsi secde etmişti. İblis, cinlerdendi. Kendi rabbinin emrine ters düştü. Şimdi siz, benim beri yanımdan, onu ve onun soyunu dostlar mı ediniyorsunuz? Hem de onlar sizin düşmanınızken. zalimler için ne kötü bir değiştirmedir bu!

Melekler nurdandır dersek (ki bunun ayetlerde hiçbir dayanagı yoktur), Kehf 50'de çelişki var demek durumunda kalırız.

Çünkü İblis melek mi cin mi kafalar karışır.

Oysa ayetler her zamanki gibi açıktır.

Sadece gözlüklerimizin camı öylesine kirlidir ki göremeyiz!!!!

Meleklere nurdan demenin domino etkisi ve sinsice kurgulanmış ayetleri inkar ettirme planı burada bitmez:

Aynı kehf 50 de celişki varmış illüzyonunu yarattıgı gibi, Bakara 30'u da yalanlatır...

Bir zamanlar Rabbin meleklere: "Ben, yeryüzünde bir halife atayacağım." demişti de onlar şöyle konuşmuşlardı: "Orada bozgunculuk etmekte olan, kan döken birini mi atayacaksın? Oysa ki bizler, seni hamd ile tespih ediyoruz; seni kutsatıp yüceltiyoruz."Allah şöyle dedi: "Şu bir gerçek ki ben, sizin bilmediklerinizi bilmekteyim."

Bu ayetten meleklerin ozgur iradelerinin olmadıgı katiyen cıkmaz. Aksine ayet bize Meleklerin insanlar gibi ozgur irade sahibi olduklarını gosteriyor.

Umarım kendine Kuran'dan başka kaynak edinenlere ders olur...

tarihinde epifun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...