Jump to content

Hz. İsa Gerçekten Yaşadımı?

Recommended Posts

Olay Roma kaynaklarına girecek boyutta bir olay değil.

O zamanki İsa ile şimdiki İsa aynı repütasyonda değil. Konunun bir haber başlığı değeri yok. Bugün dünyanın üçte birinin peygamberi olan adam, Roma tarih yazarlarının görüş açısında değildi.

İmparatorluğun uzak bir köşesinde, küçük-silik bir cemaatin iç çatışması sonucu idam edilen bir marangoz. Bir Sezar, bir Cicero, bir Aurelius, bir Brutus değil. Uzaktan görünüşü bu. Macerası, Roma'dakileri hiç ilgilendirmiyor.

Hiç bir vakanüvis, hiç bir devlet kayıtçısı bu boyutta bir olayla ilgilenmez. Olsa olsa valinin (Pontus Pilatus) günlük işlerinin kaydına girmiştir.

İnsanlar, şimdiki konu başlıkları ile geçmişinkileri aynı zannediyor.

Ne kadar rahatsın,ne kadar kendinden eminsin :D

İsa'yı kim,nasıl,nerede astı?

İsa'yı kimler astırtmak istedi?

Mel Gibson'ın meşhur filmini hatırlasana biraz..Böyle birisi nasıl kayıtlara geçmez :blink:

Momentum,İSA KESiNLİKLE MİTOLOJİK BİR FİGÜRDÜR..Senin gibi müslümanlar bu konularla hiç ilgilenmezler..Çünkü İsa ortadan kalkarsa,İslam'da ortadan kalkar..Canınızı sıkan konular bunlar..

Daha önce birkaç kişiye forumda İSA'NIN GİZEMLERİ kitabını tavsiye etmiştim..Sende mutlaka alıp okumalısın bunu..Tabi o yürek varsa..Korkmadan alıp okursan o kitabı,benim bu mesajımda büyük harflerle yazdığım cümleye hak vereceksindir..Daha kitabı bitirmeden gelip teşekkür edeceksin bana..Keşke bana da böyle GERÇEK kitaplar tavsiye edenler olsa :)

Kitap şu an satışta,tükenmeden al bence..

Okumam,bana film tavsiye et dersen de ''life of Brain''ı tavsiye ederim..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 160
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yarin PASKALYA BAYRAMI (Latince: Pascha, Yunanca: Πάσχα, Pascha, Aramice: פֶּסחא, "Pasḥa"), Hıristiyanlıktaki en eski ve en önemli bayramdir.

Isanin dogumu NOEL BAYRAMINDAN daha önemlidir.

Hayret, hristiyanlar Isanin ölümünü, dogumundan daha büyük kutluyorlar :D

Sitelerde Paylaş

Yarin PASKALYA BAYRAMI (Latince: Pascha, Yunanca: Πάσχα, Pascha, Aramice: פֶּסחא, "Pasḥa"), Hıristiyanlıktaki en eski ve en önemli bayramdir.

Çünkü ölümü daha değerli o ölmeseydi Hristiyanlara göre insanlığın öarmıhtaki aklanması olmayacaktı.İsa insanların günahları için kefaretti.

Sitelerde Paylaş

kutlanan ölümü değil, o dündü. dün ve bugün et, şeker, vs yemeyip oruç tuttular. yarın dirilip göğe yükselecek, onu kutlayacaklar.
Sitelerde Paylaş

Haklisiniz,

40 gün oruc tuttular ve yarin isanin mezarindan dirilip göge yükselmesini kutlayacaklar, biliyorum

Espri olsun diye yazmistim :-)

artık sadece ihtiyarlar karnavaldan itibaren oruç tutuyor. yeni nesil sadece dün ya da dün ve bugün tutuyor. bana sorarsan o da balık yemek için bahane ;)

bir de koyu katolikler var ki, cuma günü ortamı kerbelaya çeviriyorlar. çıplak ayakla kilometrelerce yürüyüp, ağır heykel ve çarmıhlar vs.

Kültürel olarak ilginç aslında bu seramonilere katılıp izlemek. ben 2000'den beri her Paskalya seramonisine katıldım. heykellere şiirler okuyup ağlayanlar falan, enteresan. aslında farklı dinlere ait toplumların yaşayışlarını görmek de bir dindar için faydalı olabilir. kimi dindarlar farklısını hayal bile edemediği için inanmaya devam ediyor.

Sitelerde Paylaş

bahsettiğin yer roma toprağı. roma hukuk devletidir. ortada yargılama ve haksız bir idam var. bu davaya ait hiçbir tutanak yok. hristiyanlığın yayılması yüzyıllar sürmüyor. Paul ve arkadaşları İsa çarmıha gerildikten sonra dağılıp tebliğ yapıyorlar farklı coğrafyalarda. olay söylediğin kadar basit değil. roma medeniyetini küçümsüyorsun bence. böyle bir olaya ait bir roma metninin olması, olmamasından daha mantıklı.

Kesinlike Roma'yı küçümsemiyorum. Fakat Roma olsun, Osmanlı olsun, bütün geleneksel devletlerin bir handikapı vardır: modern devletlerin "altyapısal iktidar" denen yeteneklerinden yoksundur bunlar.

Yani, toplumun bütün detaylarının kayıt ve yönlendirme altına alınması, her detaya, her işleyişe hakim olunması, her detayın kamusal düzenlemelere konu olması gibi bir yetenekleri yoktur bunların. Onun için klasik devlet teşkilatları küçük, devlet fonksiyonları bir kaç alanla sınırlıdır. O devasa imparatorluk topraklarının büyük bölümünde, başkent'in neler olup bittiğini bilmediği yerel hakimiyetler, komünler, ağalar, geniş yetkili valiler, klanlar, derebeyler vardır.

Evet Osmanlı'da bütün yargı aşamalarının tutanaklarla tespit edilmesi gibi bir şey vardır ve Osmanlı tarihi nispeten yakın bir tarih olduğu için önemli-önemsiz bütün günlük davaların detaylarını görmek mümkündür. Çünkü belgeler bizzat elimizdedir. Eğer bu kayıtlar fiziksel olarak bugüne kalmış olmasaydı, bunlar hakkında hiç bir şey bilemezdik.

Mesela Evliya Çelebi, Hezarfen Ahmet Çelebi'nin kanat takıp Galata kulesinden uçtuğunu, sonra tehlikeli görülerek Cezayir'e sürgün edildiğini yazar. Ama, böyle birinin yaşadığını ve olayın gerçekleştiğini gösteren başka bir kayıt yoktur. Düşünün, Osmanlı gibi,kayıt-kuyudat zengini bir devlet ve 17. yüzyıl gibi burnumuzun dibindeki bir geçmiş.

İsa'nın yargılamasına ait tutanakların bugüne kalması imkansız. Dediğim gibi, İsa çok önemsiz birisi ve İsa'nın asılması son derece günlük, sıradan bir olay. Bugün dünyanın büyük bölümünde popüler olduğu için geçmişte de öyle sanıyoruz.

Yok öyle bir şey. Adam bugünkü ölçülerimize göre bile, Jerusalem Post'ta küçük bir köşeyi zor hak eder.

Roma'nın kayıtları var, yok değil. Ama neyi yazıyor: İmparator Adrian'ın 17 yaşındaki erkek sevgilisinin Nil nehrinde boğulmasını yazıyor, Senato kararıyla sonradan tanrı ilan edilmesini ve onun adına bir tapınak inşa edilmesini.

İsa'yı yazmaz o tarihler.

Sitelerde Paylaş

İsa'nın ölümü'nün Hıristiyanlıktaki yeri, çok merkezidir. Bütün bir Hıristiyanlık, bu ölüm etrafında şekillenir.

İslam'da Muhammed'in hayatı neyse, Hıristiyanlıkta da İsa'nın ölümü odur. Hıristiyan teolojisi, İsa'nın yaşamından çok onun ölümü merkezinde şekillenir: "kefaret" doktrini... İsa, Adem'le başlayan insanlığın temel günahına kefaret olarak çarmıhta can veren bir tanrı-oğlu olarak, bu doktrinin temel aktörüdür.

İslam ne kadar bir yaşam ve aktivite dini ise, Hıristiyanlık da o kadar izlenim ve ağıt dinidir. Hıristiyan kiliseleri böyle, acı çeken, kanlar içinde, çivilere saplanmış, bir deri bir kemik, can cekişen İsa tasvirleri ile dolu. Ölüm ve acı çekme vurgusu çok belirgin.

Herhangi bir yargı vermiyorum, salt bir gözlem...

Sitelerde Paylaş

Ne kadar rahatsın,ne kadar kendinden eminsin :D

İsa'yı kim,nasıl,nerede astı?

İsa'yı kimler astırtmak istedi?

Mel Gibson'ın meşhur filmini hatırlasana biraz..Böyle birisi nasıl kayıtlara geçmez :blink:

Momentum,İSA KESiNLİKLE MİTOLOJİK BİR FİGÜRDÜR..Senin gibi müslümanlar bu konularla hiç ilgilenmezler..Çünkü İsa ortadan kalkarsa,İslam'da ortadan kalkar..Canınızı sıkan konular bunlar..

Daha önce birkaç kişiye forumda İSA'NIN GİZEMLERİ kitabını tavsiye etmiştim..Sende mutlaka alıp okumalısın bunu..Tabi o yürek varsa..Korkmadan alıp okursan o kitabı,benim bu mesajımda büyük harflerle yazdığım cümleye hak vereceksindir..Daha kitabı bitirmeden gelip teşekkür edeceksin bana..Keşke bana da böyle GERÇEK kitaplar tavsiye edenler olsa :)

Kitap şu an satışta,tükenmeden al bence..

Okumam,bana film tavsiye et dersen de ''life of Brain''ı tavsiye ederim..

Elinde çekiç olan, her şeyi çivi olarak görürmüş.

Sen mitoloji okuyorsun ya, her şey mitolojik. Yakında İsmet İnönü'yü de mitolojik olarak anlatırsın: Adonis, Kibele falan...

İsa'nın Gizem'leri... Gizem'ler, efsaneler, komplo teorileri falan okumuyorum.

Film de seyretmiyorum. Hayatın ikinci el taklitleriyle ilglenmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Elinde çekiç olan, her şeyi çivi olarak görürmüş.

Sen mitoloji okuyorsun ya, her şey mitolojik. Yakında İsmet İnönü'yü de mitolojik olarak anlatırsın: Adonis, Kibele falan...

İsa'nın Gizem'leri... Gizem'ler, efsaneler, komplo teorileri falan okumuyorum.

Film de seyretmiyorum. Hayatın ikinci el taklitleriyle ilglenmiyorum.

inandığın herşey efsane ve gizem, sen bunlarla işim olmaz diyorsun. çelişki yok mu burada?

İsa yaşamışsa da beni rahatsız etmez. İsa'dan muhammedin 1/10'i kadar bile nefret etmiyorum. bir tanrı olduğuna inanabilsem, tanrım İsa olurdu.

Sitelerde Paylaş

inandığın herşey efsane ve gizem, sen bunlarla işim olmaz diyorsun. çelişki yok mu burada?

İsa yaşamışsa da beni rahatsız etmez. İsa'dan muhammedin 1/10'i kadar bile nefret etmiyorum. bir tanrı olduğuna inanabilsem, tanrım İsa olurdu.

Yok... Ne çelişkisi... Daha yeni bir sürü tartışma post'ladım... Hiç birinde efsane-gizem söz dağarcığı yok... uzay-zaman, determinizm, özgür irade, insan, roma, pontus pilatus, vesaire... Ne gizemi üstad? Kullandığımız dile baksana.

Sitelerde Paylaş

Biraz Aytunç Altındal' a atıfta bulunmak istiyorum, yazdığı şu "Hangi İsa" kitabına.

Altındal' ın sorunu şu, fikir ortaya attığı bir konuda fazla iddialı. Bir insanın var olmadığını söylemek çok ilginç birşey! Çünkü birşeyin var olduğunu söylemekten daha zordur yokluğunu söylemek. Göze göz, dişe diş, şüpheye şüphe: Ey Aytunç Altındal! Okuduğun tarih kitaplarının ve Apollonius' a dair referanslarının gerçek olduğu ne malum? Tyanalı' nın yaşadığına dair kanıtın nedir? Çünkü kitabında oldukça iddialı konuşmuşsun:

"Tyanalı Apollonius, SANAL bir roman kahramanı değildir. Tüm yaşamı, başta Roma İmparatorluğu'nun arşiv leri olmak üzere, ayrıntılarıyla belgelenmiş GERÇEK bir ermiştir."

"Bu insanların bir yalana inanmasını kim sağladı?" (Hz. Yeremya)

Gerçekten sen dini kitaplarda yazılanlara inanmamış, böylece dogmatizmin kurbanı olmaktan kurtulmuşsun, bunu da başka kitaplarda yazanları kabullenerek yapmışsın.

Hz. İsa ne Tanrı, ne de Tanrı' nın oğluydu. Bu oğul sıfatı onun ölümünden sonra ve büyük ihtimalle Romanın Hıristiyanlığı kabul ettiği dönemde ortaya çıkmıştır. Çünkü Romalılara getirilen yeni dine yabancılık çekmesinler diye eski dinlerinde olduğu gibi oğlu olabilen bir Tanrı sunulmak istenmiştir. İncil' de yine Hz. İsa' nın ölümünden sonra yazılmış ve kitapta Hz. İsa' nın yaşamı ve öğretileri anlatılmıştır. Ancak yazarlar belki de daha çok kişiyi dinlerine çekmek için baba-oğul gibi eklemelerle gerçeği saptırmışlardır.

Bahsettiğim ve tiksindiğim müstekbirce bilmişliğe kapılmaktan Allah' a sığınırım ki ben ne oradaydım ne o tarihte yaşadım nede kesin bir fiziksel, görsel, duysal kanıtım var.

Hak ve batıl yan yana duramaz, barış içinde yaşayamaz ve hakkın yanında batıl hoşgörülemez! Daima çarpışır zıt görüşler, iki yoldan biri mutlaka doğru ve diğeri yanlıştır. Ve doğru yanlışa tolerans gösterirse, kendiside sapar. Bu nedenle kavramsal lığında ötesinde hak ve batıl yan yana duramaz! Siz hiç gece ile gündüzü yanyana gördünüz mü?

Sitelerde Paylaş

Isa hakkinda en cok bilgiyi incilde bulabiliriz.

Incil Luka-4 te söyle yazar:

"İsa, büyüdüğü Nasıra Kenti’ne geldiğinde her zamanki gibi Şabat Günü havraya gitti. Kutsal Yazılar’ı okumak üzere ayağa kalkınca O’na Peygamber Yeşaya’nın Kitabı verildi. Kitabı açarak şu sözlerin yazılı olduğu yeri buldu:"

Okuma yazmasi olan Isa insanlara neden KENDISI YAZILI olarak hic bir sey birakmamistir?

Sitelerde Paylaş

Isa hakkinda en cok bilgiyi incilde bulabiliriz.

Incil Luka-4 te söyle yazar:

"İsa, büyüdüğü Nasıra Kentine geldiğinde her zamanki gibi Şabat Günü havraya gitti. Kutsal Yazıları okumak üzere ayağa kalkınca Ona Peygamber Yeşayanın Kitabı verildi. Kitabı açarak şu sözlerin yazılı olduğu yeri buldu:"

Okuma yazmasi olan Isa insanlara neden KENDISI YAZILI olarak hic bir sey birakmamistir?

daha sonra muhammedin ortaya çıkıp böyle bir uyanıklık yapacağını bilmedikleri için önlem almamışlar. muhammet bencilce kendisinden öncekileri yalanlayıp, kendinden sonraki düzenbazlara da kapıyı kapatmaya çalışmış. bunu öngörebilselerdi, incili de ona göre yazarlardı.

ben Muhammet gerçekten yaşadı mı çok merak ediyorum doğrusu, çünkü itiraf etmek gerekirse bu foruma üye olup bazı argümanları görene kadar yaşamamış olma ihtimali aklıma gelmemişti. muhammedin gerçek olduğunu hiç sorgulamadan kabul etmişim ve farketmemişim bu güne kadar. ateistlerin bile demek bi dereceye kadar beynini yıkamayı başarmış müslümler.

Sitelerde Paylaş

daha sonra muhammedin ortaya çıkıp böyle bir uyanıklık yapacağını bilmedikleri için önlem almamışlar. muhammet bencilce kendisinden öncekileri yalanlayıp, kendinden sonraki düzenbazlara da kapıyı kapatmaya çalışmış. bunu öngörebilselerdi, incili de ona göre yazarlardı.

ben Muhammet gerçekten yaşadı mı çok merak ediyorum doğrusu, çünkü itiraf etmek gerekirse bu foruma üye olup bazı argümanları görene kadar yaşamamış olma ihtimali aklıma gelmemişti. muhammedin gerçek olduğunu hiç sorgulamadan kabul etmişim ve farketmemişim bu güne kadar. ateistlerin bile demek bi dereceye kadar beynini yıkamayı başarmış müslümler.

Muhammed'de tıpkı İsa gibi bir mitolojik figürdür sn.malta..Bu konuda birçok şey okuyan biri olarak,bunu rahatlıkla söyleyebilirim size..

Forumda bir konu da var..Ekleyeyim mesajıma;

http://www.ateistforum.org/index.php/topic/29731-muhammed-efsanesinin-dodhuthu/

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 9 months later...
  • 2 weeks later...

Mısır’da İsa’nın Doğuşu Sahnesine Benzeyen 5000 Yıllık Kaya Resmi Bulundu. Mısır'ın Sahra Çölü’nde 5000 yıllık bir kaya resminde 2 ebeveyn, 1 bebek ve Doğu yıldızı bulundu. Araştırmacılar bu sahneyi, İsa’nın doğumu ikonografisine benzetti. Sahne, Hıristiyanlıkta İsa’nın Doğuşu ikonografisine benziyor fakat bu olay, isa'nın doğumundan yaklaşık 3000 yıl öncesine tarihleniyor" dedi, İtalya Gezegen Bilimleri Müzesi'nden Jeolog Marco Morelli.  

dogum.jpg

tarihinde Engse Hohol tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...