Jump to content

Alevilikte Mum Söndü Diye Birşey Var Mı?

Recommended Posts

alevilerde müslüman değil mi hacı? benim için ha sünni ha alevi farketmez,hepsi aynı. Ayrıca ateist forumdaki alevi hayranlığını da bir türlü anlamış değilim. Herkes aleviliğe sahip çıkıyor,alevi olaydınız o zaman?(şimdi kesin biri çıkar öyle kafaya göre alevi olunmaz der,tam olur)

bu forumdakilerin derdi dinlerle değil,sünni inanışla, bunu anladım net olarak..

Aleviler Müslüman değil. Onlara Müslüman demek mümkün değil...

İslam'ın koşullarının hiçbirini kabul etmeyen, Kur'an'ın yozlaştırıldığına inanan, oruç tumayıp, kurban kesmeyen, namaz kılmayan insanlara nasıl Müslüman diyebilirsin?

Ama eğer Aleviliği de bir din olarak kabul ediyorsan ve onların da yobazlık yaptığını ileri sürüyorsan, haklısın.

Onların da arasında çok sayıda yobaz ve bağnaz insan var.

Forumda yazan birçok ateistin sünnilikle derdi olabilir. Çünkü sünni İslam, ülkemizde en yaygın olan İslam'dır.

Sünni İslam, sünni olmayan herkesin düşmanıdır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 118
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

>>> İslam'ın koşullarının hiçbirini kabul etmeyen, Kur'an'ın yozlaştırıldığına inanan, oruç tumayıp, kurban kesmeyen, namaz kılmayan insanlara nasıl Müslüman diyebilirsin?

Bir gariplik var bu işte hacı. Benim bildiğim alevilerin ezici çoğunluğu bunları yapmaz.

Bu gibi söylevleri olan ve halk içinde alevi olarak bilinen şahıslar var. Ama biliyorum ki, onlar genelde agnostik, deist filan aslında, alevi değil. Kısaca aslen alevilik budur iddiasında değil, dini inkar etme noktasındalar.

Sitelerde Paylaş

alevilerde müslüman değil mi hacı? benim için ha sünni ha alevi farketmez,hepsi aynı. Ayrıca ateist forumdaki alevi hayranlığını da bir türlü anlamış değilim. Herkes aleviliğe sahip çıkıyor,alevi olaydınız o zaman?(şimdi kesin biri çıkar öyle kafaya göre alevi olunmaz der,tam olur)

bu forumdakilerin derdi dinlerle değil,sünni inanışla, bunu anladım net olarak..

Bu forumdakileri bir tek sen anladın ama yanlış anladın tühh :)

Sitelerde Paylaş

>>> İslam'ın koşullarının hiçbirini kabul etmeyen, Kur'an'ın yozlaştırıldığına inanan, oruç tumayıp, kurban kesmeyen, namaz kılmayan insanlara nasıl Müslüman diyebilirsin?

Bir gariplik var bu işte hacı. Benim bildiğim alevilerin ezici çoğunluğu bunları yapmaz.

Bu gibi söylevleri olan ve halk içinde alevi olarak bilinen şahıslar var. Ama biliyorum ki, onlar genelde agnostik, deist filan aslında, alevi değil. Kısaca aslen alevilik budur iddiasında değil, dini inkar etme noktasındalar.

hayır, bazı agnostik ateist ve deistler tacize uğramamak için alevi kisvesine bürünüyorlar. alevilik "ali" kültü üzerine kurulu, islamın şii kolundan kaynaklı, ama islamdan ayrı bir dindir.

ali kültü üzerine kurulu olan bir inanç sistemi olarak alevilik, "ali" nin islami bir öğe olması nedeniyle, bir ateist olarak beni son derece rahatsız etmekte ve bu kültürden tiksinmekteyim. ayrıca alevi kökenli olup tanrıya inanmadığını felan beyan eden, sonradan ateist olduğunu açıklayan kişilerinde bu güne kadar bir ateist olarak en ufak bir insaniyetliklerine rastlamadım. tamamen kişiliksiz ve karaktersizler.

burada muhammed'e ettiğim bütün küfür ve hakaretlerin aynısını onun sol kolu olan ali'ye de etmekteyim, ikiside yerin dibini boylasın mikroplar. elimde imkan olsa zülfikarını alıp uygun yerine geçiririm o şerefsiz katil köpeğin.

tarihinde Suicide tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Amcalarının Teyzelerinin Halalarının hatta üvey evladının karısıyla, hatta 9 yaşında kızla evlenen... buda yetmezmiş gibi bunları tanrı emri diye ayetlerle kendini garantiye alan AHZAB-37, AHZAB-50 bir peygamberin uşakları ne hakla başka inanışları sapkınlıkla suçlar?

Sitelerde Paylaş

bir de ekleyeyim.. forumda ve bir çok yerde müsloların kullandığı meşhur bir argüman var; " ben inandığımda bir şey kaybetmem, ama sen inanmadığında kaybetme ihtimalin var" şeklinde. bunun mucidi de, bu alevilerin tanrı diye taptıkları ali'den başkası değildir.

Sitelerde Paylaş

Kardaş, Aleviler olmasaydı sen yaşayamazdın.Nefes bile alamazdın.Aleviler laik devletin teminatıdır.Haddini bil de konuş.Boşuna Alevileri savunmuyoruz.Aleviler olmasa İslamcılar alır yürürdü.Alevilik İslamcılığın panzehiridir.Her zaman mazlumun yanındayız.Aleviler de şu durunmda mazlumdur.Aleviler Müslüman falan da değildir.İslam'dan kopmuşlardır.Hacı'nın da dediği gibi namaz, oruç, hac, abdest, zekat, kuran nedir bilmeyenlere Müslüman diyemezsin.

Sitelerde Paylaş

Kardaş, Aleviler olmasaydı sen yaşayamazdın.Nefes bile alamazdın.Aleviler laik devletin teminatıdır.Haddini bil de konuş.Boşuna Alevileri savunmuyoruz.Aleviler olmasa İslamcılar alır yürürdü.Alevilik İslamcılığın panzehiridir.Her zaman mazlumun yanındayız.Aleviler de şu durunmda mazlumdur.Aleviler Müslüman falan da değildir.İslam'dan kopmuşlardır.Hacı'nın da dediği gibi namaz, oruç, hac, abdest, zekat, kuran nedir bilmeyenlere Müslüman diyemezsin.

aleviler bir şey değildir, kendilerini otelde yaktıracak, sonrada seslerini çıkaramayacak kadar zavallı miskin ezik bir kitledir. burada nefes alabiliyorsak bunu ateistlere borçluyuz başka kimseye değil. alevilerin üstelik bir sürü islami inanışıda sözkonusudur, bu yüzden ateistlerle gerek inanç gereksede kültür olarak hiç bir ilişkileri yoktur. müslo müslodur, şiisi sunnisi, şii kökenlisi olsun farketmez, hepsi ortak atadan türeme bu organizmaların. dinsiz ve allahsız olmadığı sürece hepsi teisttir, ister tanrıya inanıp muhammed2i kabul edip ali'yi halife ilan etsin, ister tanrıyı kabul edip, aliyi peygamber ilan etsin, istersede ali'ye tanrı diye tapsın, sonuçta bir teizm unsuru sözkonusu.. inanmadığı halde bu teist kültürden hoşlananlarda gözümde beş para etmez teistik düşünceye eğilimli kişiler.

Sitelerde Paylaş

muharrem ayında oruç tutan aleviler var evet,namaz kılanları da var bildiğim kadarı ile..ama içlerinden bir kısmı, inanmadıkları için dediğin gibi inancın gerektirdiklerini uygulamıyorlar..

Sitelerde Paylaş

muharrem ayında oruç tutan aleviler var evet,namaz kılanları da var bildiğim kadarı ile..ama içlerinden bir kısmı, inanmadıkları için dediğin gibi inancın gerektirdiklerini uygulamıyorlar..

Şimdi burada şöyle bir analiz yapabiliriz.

Aleviler, bizzat daha büyük islam toplumları tarafından islamdan dışlanmış kimselerdir. Böyle olunca, islamı daha kolay sorgulayabilmektedirler, çünkü var olmak için islam olmaları gerekmemektedir. Bu sebeplede alevilerde deist, ateist vs. daha çok sayıda görülebilir.

Sitelerde Paylaş

Alevilere yönelik mum söndü ve benzeri iftiraların tarihi yavuz sultan selim dönemine kadar uzanır.

Yavuz Şah İsmail(iran)e sefer düzenlemeden önce cephe gerisinde (anadoluda)bir temizlik yapar saray tarihçilerine (vakanüvüslere) göre 40 bin bazı kaynaklara göre bu sayı 100 binleri bulmaktadır.Peçevi tarihine göre(yanlış hatırlamıyrsam)40 bindir.

Yavuz ve adamları bu katliamları meşrulaştırmak için bu tür iftiraları yaymışlardır.

Sitelerde Paylaş

Şimdi burada şöyle bir analiz yapabiliriz.

Aleviler, bizzat daha büyük islam toplumları tarafından islamdan dışlanmış kimselerdir. Böyle olunca, islamı daha kolay sorgulayabilmektedirler, çünkü var olmak için islam olmaları gerekmemektedir. Bu sebeplede alevilerde deist, ateist vs. daha çok sayıda görülebilir.

hem o anibal hem de sonuçta alevilik inancında daha çok insancıllık ön planda gibi bu yüzden de işin özünü kavramışlar sanırım..ama sonuçta alevi nüfusun laik idare altındaki bizimki gibi bir toplumda ne kadar önemli olduğu ortada..bunu bildikleri için saldırıyorlar çoğu zaman..

Sitelerde Paylaş

Bence erbilin yaptığı hatadan çok alevilerin yaptığı hata konuşulmalı . Arkadaş adam " aleviler mum söndü oynar " diye birşey söylememiş ki . Asıl hatalı olan taraf bu incir çekirdeğini doldurmayan olaya neredeyse tüm alevilerin yığılmasıdır . Neredeyse hepsi bunu üzerlerine alınmış sanki böyle bir tanımlamaya kendilerini alıştırmış gibi davrandılar . Yani artık sokakta biri " a aaa . şu muma bak södü birden bire dese aleviler toplanıp o adamı linç edecekler . Bu kadar paranoya neden ? Sen böyle bir davranışta buludun mu arkadaşım ? bulunmadın . Biri sana bu davranışta bulundun diye bir şey söyledi mi ? söylemedi . E noluyor olm size . Yaranız mı var derler insana . Bu kadar panik neden diyede üstüne eklerler .

Sitelerde Paylaş

aleviler bir şey değildir, kendilerini otelde yaktıracak, sonrada seslerini çıkaramayacak kadar zavallı miskin ezik bir kitledir. burada nefes alabiliyorsak bunu ateistlere borçluyuz başka kimseye değil. alevilerin üstelik bir sürü islami inanışıda sözkonusudur, bu yüzden ateistlerle gerek inanç gereksede kültür olarak hiç bir ilişkileri yoktur. müslo müslodur, şiisi sunnisi, şii kökenlisi olsun farketmez, hepsi ortak atadan türeme bu organizmaların. dinsiz ve allahsız olmadığı sürece hepsi teisttir, ister tanrıya inanıp muhammed2i kabul edip ali'yi halife ilan etsin, ister tanrıyı kabul edip, aliyi peygamber ilan etsin, istersede ali'ye tanrı diye tapsın, sonuçta bir teizm unsuru sözkonusu.. inanmadığı halde bu teist kültürden hoşlananlarda gözümde beş para etmez teistik düşünceye eğilimli kişiler.

Kardaş, bilmiyorum.Ben Alevi-Bektaşi kökenli bir aileden gelen bir ateist-agnostiğim.Ateist-agnostik olsam da hâlâ kültür olarak Bektaşiliğe saygım ve intisabım var.Alevileri seviyorum, şu durumda Alevileri desteklerim.Düşmanımın düşmanı benim dostumdur.İnsanları kaybetmemeli, kazanmalıyız.Ateistiz diye İşçi Parti(si)ciliği yapmamalıyız.Ayrıca Aleviliğin sadece İslami değil Zerdüşti, Şamani kökenleri de var, bunları da görmeye çalış.

tarihinde mondiego tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bence erbilin yaptığı hatadan çok alevilerin yaptığı hata konuşulmalı . Arkadaş adam " aleviler mum söndü oynar " diye birşey söylememiş ki . Asıl hatalı olan taraf bu incir çekirdeğini doldurmayan olaya neredeyse tüm alevilerin yığılmasıdır . Neredeyse hepsi bunu üzerlerine alınmış sanki böyle bir tanımlamaya kendilerini alıştırmış gibi davrandılar . Yani artık sokakta biri " a aaa . şu muma bak södü birden bire dese aleviler toplanıp o adamı linç edecekler . Bu kadar paranoya neden ? Sen böyle bir davranışta buludun mu arkadaşım ? bulunmadın . Biri sana bu davranışta bulundun diye bir şey söyledi mi ? söylemedi . E noluyor olum size . Yaranız mı var derler insana . Bu kadar panik neden diyede üstüne eklerler .

Sana katılmıyorum. Çünkü bu olay, alevilere isnad edilmiş, neredeyse 5 yaşındaki veletlerin dahi böyle bildiği bir şey. Alevilerin tepki vermesi normal. Ama önemli olan, gerçekleri halka anlatabilmek.

tarihinde Bilgi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sana katılmıyorum. Çünkü bu olay, alevilere isnad edilmiş, neredeyse 5 yaşındaki veletlerin dahi böyle bildiği bir şey. Alevilerin tepki vermesi normal. Ama önemli olan, gerçekleri halka anlatabilmek.

Bizim insanımız çok ahlaksız olabiliyor bazen.

Önce karalamak istedikleri insanlar için "çamur at izi kalsın" atasözünü uygularlar.

Sonra "ateş olmayan yerden duman çıkmaz" diyerek insanları kolaycana zan altında bırakırlar

En son karşı taraf sinirlerine hakim olmakta zorlanmaya başlayınca "yarası olan gocunur" diyerek iyicene pekiştirirler.

Gerçekten muhteşem atasözlerimiz var ve çok yaygın kullanılıyorlar

Sitelerde Paylaş

Bizim insanımız çok ahlaksız olabiliyor bazen.

Önce karalamak istedikleri insanlar için "çamur at izi kalsın" atasözünü uygularlar.

Sonra "ateş olmayan yerden duman çıkmaz" diyerek insanları kolaycana zan altında bırakırlar

En son karşı taraf sinirlerine hakim olmakta zorlanmaya başlayınca "yarası olan gocunur" diyerek iyicene pekiştirirler.

Gerçekten muhteşem atasözlerimiz var ve çok yaygın kullanılıyorlar

İnsanların, yapmadıkları şeyler için kendilerini savunmaya mecbur kalması kadar, kötü bir şey yoktur.

Sitelerde Paylaş

Söz konusu bu olayın alevilere isnad edilmiş olduğunun gayet farkındayım . Bu sünnilerin iğrenç bir iftirasıdır bunu biliyorum . Konumuz bunun gerçek olup olmaması değil . Konu alevilerin kendilerine yaftalanan bu iğrenç olayın boyunduruğu altına girmiş olmasıdır . Yani bu olay onların zayıf noktası haline gelmiş durumda ve buda sünniler karşısında onları oldukça zayıf gösteriyor . Hala saklanıyolaar ve hala kimliklerini açıklayamıyolar . Toplum içnide kendilerine soyut bir dünya kurmuş orada yaşamaya devaam ediyolar . Ve bu benzeri olaylarda ortaya çıkıp zayıflıklarını ortaya koyuyorlar . Onların hatası burada .

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...